Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Corsica

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
horatiu81

horatiu81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 29.07.2009
De cand si-a dobandit Corsica independenta (in raport cu Franta)?!

#38
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Momentan e parte a Franței

#39
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Ideea era că topicul trebuia să fie la "Vacanţă în Franţa", nu aici.
Dar în fine, şi Franţa tot în Europa e, aşa că ce mai contează ...


Sănătate şi toate cele bune !

#40
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Vacata Corse du Sud , iulie 2021.

Attached Files



#41
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
As fi interesata sa merg la anul in sudul Corsicai si m-ar interesa informatii despre: orase/locuri interesante de vizitat, trasee care se pot face vara fara sa mori de cald, preturi la restaurante si recomandari culinare (feluri specifice). Plaje frumoase am vazut ca sunt, nu am prea multe de intrebat la capitolul asta. De asemenea m-ar interesa ce ati ales pentru cazare: hotel, rezidenta,  B&B, apartament si cum a fost?

In materie de orase am vazut in Lonely Planet Ajaccio, Bonifacio, Porto Vecchio, Sartene, plus ceva sate de munte.

#42
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Eu vara n-am reușit chestia cu traseele... Era infernala căldura, și contrar așteptărilor când urcai mai sus în loc sa se răcorească se făcea și mai cald, respirabil era doar lângă mare. Pur și simplu stâncile dogoreau.
Plus ca toată insula era în flăcări.
Cu plajele eu am fost dezamăgit. Sunt frumoase dar complet sălbatice, fără dus (erau restricții de ala), fără toalete...

Edited by KiloW, 06 August 2022 - 07:51.


#43
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Mda, cam asta ma sperie si pe mine cu traseele vara, ca va fi prea cald pentru ele.

Lipsa dusurilor nu ma deranjeaza pe plaja, facem dus la cazare. Cu toaletele e mai deranjant.
Este umbra naturala/copaci pe plaja? Am vazut pe GMaps niste pini la Palombaggia si parca si la alte plaje.

#44
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Da, umbra găsești însă pt toaletă ai de mers :)
Eu am stat în Ajaccio pe un yachtulet (găsit pe airbnb), Bonifacio un airbnb (un apart într-o  vila cu 2 apart de închiriat) si Bastia într-un hotel.

Edited by KiloW, 06 August 2022 - 08:09.


#45
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Multumesc! Nu sunt baruri/restaurante pe plaja care sa aiba toalete pe langa ele?

#46
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Sunt însă rare, nu-s unul lângă altul ca-n România sau Spania. Tocmai asta e farmecul plajelor din Corsica, faptul că-s sălbatice.
E drept nu le-am văzut pe toate, însă pe unde am fost erau destul de sălbatice.

#47
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Ca plaje ma tenteaza Palombaggia, Tamaricciu, Folacca/ Santa Giulia, Rondinara si Sperone. Ai fost pe vreuna dintre ele? Daca sunt mai salbatice/naturale cu atat mai bine. Ce m-ar incanta sunt niste pini/copaci sub care aa putem sa ne punem paturica/prosoapele. Iau in considerare si sa cumparam o umbrela si sa o abandonam la sfarsitul vacantei dar suntem 5, o umbrela nu ne ajunge. Nu suntem fani de sezlonguri pe plaja.

@Moderatori, s-ar putea muta topicul asta sub Franta? Multumim!

Edited by mdt, 06 August 2022 - 09:10.


#48
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Naiba mai știe, am fost în 2017 și de la o vreme începe sa ma lase neuronul. Le-am încercat și eu pe alea care apăreau în toate ghidurile...

#49
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
@mdt citește și impresiile.mele din 2020 https://forum.softpe...8#entry26720169

Plajele menționate de tine sunt f asemănătoare cu cele din NE-ul Sardiniei dar cum spuneam francezii sunt mai naturiști iar șezlongurile sunt o excepție spre deosebire de Sardinia unde sunt muuulte și scumpe. Ajungeau și la 50e/zi 2sezlonguri. Depinde de cazare, unii dau și umbrele lăsate de alții. Poți să stai și printre pini daca ajungi devreme la.plaja. Corsica e frumoasa și parcă nu așa ultra turistică că Sardinia sau balearele

#50
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
@atupi multumesc! Le-am citit atunci si le voi reciti cu siguranta!

#51
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Ne-am intors din Corsica de o saptamana deja, povestesc si eu putin cum a fost.
Am avut zbor cu Air France la Figari, masina inchiriata de la Avis (un Duster cu 1100 km la bord), cazare 9 nopti pe la marginea Porto-Vecchio.

Am prins zilele cu canicula grava din Sardinia, prin sudul Corsicai au fost maxime de 37 - 39 - 40 de grade vreo 3 zile, mai aiurea a fost ca nici seara nu se racorea, nici noaptea ca lumea, dupa masa de pranz pana pe la 17-18 stateam in camera la aer conditionat, pana si pe terasa umbrita era prea cald.

Ne-am focalizat doar pe partea de sud, ramane ca in nord sa mergem alta data daca mai avem drum Posted Image
Am fost in Bonifacio in 2 dupa amieze, in Porto-Vecchio (centru) de 3 ori si o dupa amiaza am mers la Ajaccio - drum lung, si virajat, 2h30 dus, tot atata intors, dar oricum nu prea aveam ce face din cauza caniculei, macar in Ajaccio a fost mai racoare cat de cat (in jur de 33 de grade in dupa amiaza respectiva).

Intr-una din zilele cu canicula am facut un circuit in zona de munte, am plecat pe la 8 si ceva dupa micul dejun, mers pana la Solenzara pe drumul principal, de acolo in sus spre Bavella, prima oprire la Col de Larone unde ne-am urcat un pic pana la un punct de belvedere, apoi sus in Col de Bavella, unde iar am admirat panorama de la un punct de belvedere si am facut o mica pauza la cafenea, apoi prin Zonza si Levie ne-am dus spre situl arheologic Cucuruzzu - Capula, am lasat masina in parcare si am facut drumetia, bine marcata si usoara, prin padure. Erau 35 de grade dar aproape toata plimbarea a fost pe la umbra, ceea ce a fost super. A durat vreo ora si jumatate. De acolo ne-am dus in Sainte-Lucie-de-Tallano (frumos, pitoresc sat) unde am mancat de pranz, erau 37 de grade la umbra. Am luat apoi masina si am luat-o spre intoarcere prin Zoza, Quenza, din nou Zonza si apoi pe langa l'Ospedale am coborat in Porto-Vecchio. Frumos drumul, panorama de la L'Ospedale. Am ajuns inapoi la hotel pe la 17 si dupa ce ne-am schimbat am mers la o plaja. Apa era fierbinte la mal. Am fi vrut sa mergem si la Cascada Piscia di Ghjaddu dar era prea cald, am renuntat.

In rest am petrecut timpul pe la plaje, de la N la S: Fautea (plaja din mijloc) mai micuta, intima, foarte placuta pentru dupa amiaza, Pinarellu, San Ciprianu, Palombaggia, Tamaricciu/Folaca, Santa Giulia, Rondinara. Toate plajele frumoase, apa curata, mai sunt alge le acelea gen panglica, maronii pe care ei nu le strang pentru ca ajuta impotriva eroziunii malurilor. Culoarea apei "ca in poze" depinde de momentul zilei, de soare si de unghiul de unde este facuta poza, din punctul meu de vedere plajele sunt similare cu cele din Croatia sau Grecia ca si culoare/claritate a apei. Desi plajele sunt cu nisip, apa e clara, probabil pentru ca nisipul e mai greu/mare si pentru ca nu sunt foarte multi oameni si nici nu prea sunt valuri.

Mi-a placut mult atmosfera relaxata, mai aproape de natura, multa vegetatie, paduri, putine constructii, fara blocuri inalte (cu exceptia Ajaccio), hoteluri mici, stil resort cu vilute/bungalow-uri, rezidente self catering similare.

Singura plaja pe care am intalnit muzica si aglomeratie a fost Santa Giulia, in rest liniste si pace. Pe majoritatea plajelor (sau langa ele) am gasit si cate un restaurant unde mancam de pranz si apoi ne retrageam la cazare pentru siesta.

Sezlonguri sunt putine si grupate, nu sunt prea populare, majoritatea oamenilor sunt cu umbrele, corturi de plaja, diverse scaune pliante si alte acareturi. Vine lumea cu SUP-uri, jocuri cu palete in apa, snorkeling, cam astea sunt preocuparile, mai putin motorizate. Am vazut si ski jet-uri de inchiriat in partea de sud (mai fitzoasa) a plajei Palombaggia si parasailing la Santa Giulia si Pinarellu.

Umbra naturala - pe unele plaje este mai din abundenta, pe altele, gen Palombaggia mai putina pentru ca este pus un gard si nu ai voie sa stai printre pini (probabil tot ca sa previna eroziunea).

Cu parcarea la plaje e mai problema, locuri sunt relativ putine in parcarile (majoritatea cu plata) de pe langa plaje, dar noi ne-am descurcat bine pentru ca ajungeam in jur de 8:30 pe la plaje si gaseam loc. Cand mergeam dupa amiaza de la 17-17:30 iar gaseam loc pentru ca plecau destui.

Mancarea la restaurante buna, preturi mai de Franta asa: un fel principal intre 20 si 30 euro, un aperitiv 10-20, in jur de 15, un desert 7-10, apa minerala la litru 4-6, un cocktail/spritz in jur de 10, un pahar de vinul casei local (foarte bun) cam 5. Sucurile 3.50 - 4, o pizza marguerita 12 euro. Asta la restaurante normale. La restautante de fitze - mai scump dar din fericire majoritatea se incadrau la "normale". Prin orase am mai gasit si chestii gen tapas bar, unde puteai sa-ti iei seara cate o bautura si niste gustari de impartit. (la noi masa principala a zilei e pranzul si seara de multe ori vrem ceva mai usor/putin/rapid decat o masa completa, vrem sa ne plimbam mai mult).

Inghetata foarte buna la Art de la Glace, la aceiasi si granita naturala f buna.

Interesant a fost cu temperatura apei, in 2 dupa amieze am prins apa efectiv fierbinte la mal la Satna Giulia si Fautea, partca simteai ca transpiri in apa, dar daca inotai dincolo de unde nu mai atingeai cu picoarele era un pic mai racoroasa. Iar intr-o dimineata la Rondinara am prins apa atat de rece incat nu m-am incalzit nici inotand, am iesit din ea de frig. In rest a fost temperatura placuta.

As mai merge in Corsica in partea de nord dar mai la marginea sezonului, sa fie mai propice si pentru drumetii/plimbari. E o destinatie destul de scumpa pentru noi (cu zboruri si masina inchiriata), nu e de fiecare an.

Edited by mdt, 31 July 2023 - 23:05.


#52
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
@mdt multumim ptr impresiile impartasite, Daca o sa fiti tot 5 si in vacanata viitoare in N Corsicii poate ar fi mai avantajos economic sa luati feribotul din LIvorno sau Genova. Din Livorno in 5 h sunteti in N Corsicii.

#53
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Eu am fost acum mai mulți ani, și la fel am prins caniculă și incendii.
Cu canicula era ciudat ca pe măsură ce urcai la munte devenea mai cald, nu mai răcoare, pentru ca te îndepărtai de mare. Cel mai "răcoare" era la plaja.
Iar plajele din Corsica mi s-au părut mult supra-evaluate. Ei sunt foarte mândri de ele eu le prefer oricând pe cele din Creta de exemplu. Nu dădeau pe dinafara de curățenie, și în plus majoritatea nu aveau dusuri și nici toalete, iar alea care aveau nu funcționau pentru ca erau restricții de apa.  Overall a fost fain însă nu plajele mi s-au părut punctul forte.


#54
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Da, varianta cu masina ar fi mai economica, dezavantajul e timpul. Ramane de vazut atunci. Si nici nu e clar cati din copii vor mai veni cu noi in vacanta :)

Cam asa e cu curatenia, nu pare ca face cineva curatenie in mod activ pe plaje, pe de alta parte nici ei nu lasa mizerie. Am mai vazut de ex o sticla de bere abandonata pe sub niste copaci deci impecabil nu e dar nici jeg.

O faza: intr-o dimineata pe la 9 pe plaja San Ciprianu a venit un grup de turisti condusi de un locanic, toti pe cai. Platiseta oamenii o plimbare cu caii pe malul marii. La un moment dat s-au oprit sa admire peisajul. Unul din cai, ce sa faca, a lasat o gramada de balega fix pe plaja, aproape de intrarea in apa. Nimeni nu a parut dezgustat, socat, cred ca doar eu :)))

Peste 1 sau 2 zile altii cu caii in mare, pe plaja Santa Giulia.

Toalete da, cam prost, sunt unele publice si gratuite la Palombaggia, in partea de nord a plajei, langa parcarea gratuita dar cam atat. Noi cum stam doar cate a ore la plaja, dimineata sau dupa amiaza nu am fost asa afectati. Pe la restaurantele de langa plaja au.

Plajele sunt frumoase ca au nisipul ala alb si ca nu sunt asa aglomerate. Ii inteleg pe francezi de ce merg in Corsica, e tara lor, limba lor, mancarurile lor, nu ies din zona de confort  si ajung tot la mediterana, intr-o zona mult mai naturala/libera/neaglomerata/ne construita fata de Coasta de Azur.

Plajele un pic prea lungi pt gustul nostru, ne plac plajele mai la golfulet, mai micute. La Fautea ne-am simtit cel mai bine.
Nah, gusturile difera si oricum e interesant sa experimentezi.

Din Romania insa e greu si scump de ajuns indiferent daca cu avionul sau masina.

Edited by mdt, 03 August 2023 - 09:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate