Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Corsica

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
roxanica74

roxanica74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.03.2010
am cautat printre subiectele descrise pe acest forum, dar nu am gasit pe nimeni care sa descrie aceasta insula care pe mine m-a cucerit.am vizitat-o in 2008 si, daca nu ar fi atat de departe, probabil ca as merge mai des.noi am mers cu masina prin ungaria,austria, italia si din livorno am trecut cu feribotul pe insula.peisajele sunt magnifice, ai si plaja si munte, locuitori cu un bun simt si nivel de civilizatie care te pune pe ganduri.....
se vorbeste franceza si putin italiana.
din pacate agentiile romanesti nu ofera sejururi acolo, noi am rezervat direct pe net locatia care ne-a placut.dar cred ca daca ne duceam fara rezervare tot am fi gasit unde sa stam, impresia care am avut-o era ca toate vilele erau de inchiriat.
nisip foarte fin pe plaja, apa de o culoare splendida si extrem de curata.
as mai scrie dar nu stiu daca aceasta destinatie intereseaza pe cineva.daca da, cu multa placere va dau amanunte si eventual poze.

#2
Ari

Ari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.02.2006

 roxanica74, on 29th March 2010, 00:21, said:

am cautat printre subiectele descrise pe acest forum, dar nu am gasit pe nimeni care sa descrie aceasta insula care pe mine m-a cucerit.am vizitat-o in 2008 si, daca nu ar fi atat de departe, probabil ca as merge mai des.noi am mers cu masina prin ungaria,austria, italia si din livorno am trecut cu feribotul pe insula.peisajele sunt magnifice, ai si plaja si munte, locuitori cu un bun simt si nivel de civilizatie care te pune pe ganduri.....
se vorbeste franceza si putin italiana.
din pacate agentiile romanesti nu ofera sejururi acolo, noi am rezervat direct pe net locatia care ne-a placut.dar cred ca daca ne duceam fara rezervare tot am fi gasit unde sa stam, impresia care am avut-o era ca toate vilele erau de inchiriat.
nisip foarte fin pe plaja, apa de o culoare splendida si extrem de curata.
as mai scrie dar nu stiu daca aceasta destinatie intereseaza pe cineva.daca da, cu multa placere va dau amanunte si eventual poze.


Eu incerc de cativa ani sa ajung in Corsica. Am constatat si eu, cu surprindere ca romanii nu prea merg in Corsica, Sardinia, Sicilia. Anul acesta am incercat, din nou,  sa obtin oferte pentru Corsica ......... foarte, foarte scump . Asa este ? Poti sa ne dai mai multe detalii si poze .
Multumesc !
Ari

#3
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008

 Ari, on 28th March 2010, 23:28, said:

Eu incerc de cativa ani sa ajung in Corsica. Am constatat si eu, cu surprindere ca romanii nu prea merg in Corsica, Sardinia, Sicilia. Anul acesta am incercat, din nou,  sa obtin oferte pentru Corsica ......... foarte, foarte scump . Asa este ? Poti sa ne dai mai multe detalii si poze .
Multumesc !
Ari

uite poze aici. anul trecut se ajungea in corsica incredibil de ieftin, cu zboruri la bergamo si de acolo cu ryanair in sud corse. 2 persoane 100E au costat toate biletele dus-intors. insula da, e scumpa in principiu, insa frumusetea locurilor merita din plin o vizita. pentru deplasare in insula e nevoie de masina parerea mea, transportul local nu cred ca e bine pus la punct. din pacate ryanair a scos zborul din bergamo anul asta, asa ca trebuie alese alte zboruri. evident ca a achizitiona sejur pt corsica de la o agentie din romania este penibil de scump, gasesti acolo preturi acceptabile cu usurinta. nu recomand luna august pt vizita, e mai cald si cam aglomerat.

#4
mirceap

mirceap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 05.07.2006
Interesant loc , Corsica,transportul ieftin( din Cluj wizz-ul pina in Pisa-20 euro,Pisa - Livorno tren,sunt numai citiva km. , iar de acolo ferry pina la Bastia,total ar fi de persoana dus-intors 60 euro).Ce-am vazut pe net este foarte scumpa cazarea,mincarea  nu stiu.Care zona e mai frumoasa( plaje,apa,conditii,etc)? Poate sa-mi recomande careva o cazare la un pret mai decent?Ce-am vazut eu pina acum depaseste 120 euro / camera.

#5
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Din pacate ofertele pt Corsica sunt putine si f scumpe. Eu pot sa zic ca am avut noroc deoarece am stat la vila unui francez pe care l-am intalnit intamplator cautand cazare in Arieseni, unde am o mica cabana. Ne-am imprietenit, am tinut legatura si anul trecut in iunie am fost 10 zile in Corsica.
Am mers cu masina, deoarece nu am gasit nici un fel de avion care nu fie cu cel putin 3 legaturi si peste 1000 euro de persoana. Drumul nu a fost foarte obositor deoarece l-am facut in 3 zile am dormit cate o noapte in Ungaria si Italia.
Am stat langa Ajaccio, la vreo 15 km, in Pietrosella. Am vizitat doar Bonifaccio(magnific orasel) si putin Ajaccio si Bastia. Am preferat sa stam la plaja, nisipul si apa fiind incredibile, ca in filme.
Preturile sunt mari, o cina la restaurant nu scadea sub 50 de euro de persoana. Si din cate mi-a spus francezul, sezonul acolo inseamna lunile iulie si august.


http://www.abritel.f...e_corse_dt0.php poate gasiti ceva oferte bune aici.

Edited by tudorMembruAnonimutz2000, 29 March 2010 - 13:00.


#6
Ari

Ari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.02.2006
Eu merg cu masina, deci nu ma intereseaza ofertele pentru avion. Cazarea insa este foarte scumpa, mai ales ca as vrea sa stau minim 10 zile - sa pot face si plaja dar sa si vizitez ceea ce e de vizitat! Agentiile de turism din RO au oferte putine, hoteluri proaste, doar cu mic dejun . Masa la restaurant ptr 10 zile cam costa iar varianta supermarket in vacanta nu e cea mai buna .

In general Franta este foarte scumpa dar si foarte frumoasa . Care parte din Corsica are plaje frumoase ?

Edited by Ari, 29 March 2010 - 13:05.


#7
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Nu stiu unde sunt cele mai frumoase plaje. In zona unde am fost noi, am fost pe mai multe plaje, toate curate, privelistea e in general superba.
Spune ce altceva te-ar mai interesa si iti raspund cu placere.

#8
roxanica74

roxanica74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.03.2010
imi cer scuze ca am deschis un subiect pe care l-am cam abandonat.si eu imi caut unde sa imi petrec concediul in vara asta si nu reusesc sa ma hotarasc.cochetez din nou cu ideea de a merge iar in corsica, dar de data asta pe partea de vest.cand am fost ultima data am stat la favona.o zona linistita, cu o apa incredibil de clara, plaje curate, aproape pustii.oamenii sunt incredibil de corecti, poti sa lasi ce vrei pe plaja, nu umbla nimeni.
noi am fost cu masina.am dormit la livorno de unde dimineata am luat feribotul spre bastia.rezervarea am facut-o pe net, cu cat o faci mai devreme cu atat e mai ieftin.noi am trecut cu cei de la mobby ferries, sunt mai ieftini si au totul amenajat cu personaje disney, exact ce trebuie unui copil sa nu simta cele 4 ore jumatate de traversare pe mare.sfatul meu, daca treceti tot de la livorno, sa va faceti rezervare la un hotel, noi nu am avut si noaptea la 11 cautat disperati cazare prin oras si am gasit doar cu 70 euro o camera ce fusese candva o uscatorie!!!!!!!!imbarcarea e extrem de plictisitoare, dar drumul e placut si frumos.cazarea in corsica am facut-o tot pe net si cred eu la un pret f bun. am stat 7 nopti intr-o minivila dotata cu tot ce vrei , terasa cu vedere la mare si a costat 460 euro!mi se pare un pret f bun.pt ca am tot amanat rezervarea la feribot, acesta ne-a costat mai mult.2 adulti, 1 copil si o masina >4,65m( e importanta lungimea masinii la rezervare) a fost 320 euro.mult!dar putea fi mai ieftin, greseala a fost amanarea nostra!deci aviz amatorilor!va dau adresa la care am facut rezervarea si va garantez ca sunt extrem de seriosi. preturile nu se negociaza!
adresa este http://www.locations-corsedusud.com.
acum ma gandeam sa intreb daca cineva a fost in sardinia.am auzit ca e la fel de frumos dar mai scump.stie cineva?
cine mai doreste informatii despre drum sau ce am vizitat le stau la dispozitie.

#9
Ari

Ari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.02.2006

 tudor_ionutz2000, on 29th March 2010, 22:53, said:

Nu stiu unde sunt cele mai frumoase plaje. In zona unde am fost noi, am fost pe mai multe plaje, toate curate, privelistea e in general superba.
Spune ce altceva te-ar mai interesa si iti raspund cu placere.


Si eu ca si roxanica74 cochetez cu ideea de a-mi face vacanta in Corsica. Acum ma gandesc la 7 zile in Corsica si 7 in Sardinia . roxanica74 ai stat la o vila la un pret excelent dar unde ati mancat, pentru ca restaurantele nu sunt deloc ieftine, iar pe mine cel putin ideea de a gati sau a manca la fast food nu ma incanta deloc. Ramane deci varianta hotel cu demipensiune. Dar pretul este de-a dreptul prohibitiv . Sardinia pare ceva mai ieftina .......

Ma intereseaza o zona cu plaje frumoase, cu nisip ! Sa inteleg ca partea cea mai frumoasa a Corsicii este cea estica ?
Multumesc !

#10
roxanica74

roxanica74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.03.2010

 Ari, on 10th April 2010, 12:50, said:

Si eu ca si roxanica74 cochetez cu ideea de a-mi face vacanta in Corsica. Acum ma gandesc la 7 zile in Corsica si 7 in Sardinia . roxanica74 ai stat la o vila la un pret excelent dar unde ati mancat, pentru ca restaurantele nu sunt deloc ieftine, iar pe mine cel putin ideea de a gati sau a manca la fast food nu ma incanta deloc. Ramane deci varianta hotel cu demipensiune. Dar pretul este de-a dreptul prohibitiv . Sardinia pare ceva mai ieftina .......

Ma intereseaza o zona cu plaje frumoase, cu nisip ! Sa inteleg ca partea cea mai frumoasa a Corsicii este cea estica ?
Multumesc !
nu stiu daca ma crezi dar am stat zi lumina pe plaja.cand ajungi acolo si vezi cum poate arata o mare, linistita si curata, nu te mai dezlipesti.ne luam in rucsac pe plaja chestii fast food si mancam seara acasa cand ajungeam. nu am folosit deloc bucataria pe care am avut-o la dispozitie.intr-adevar am iesit probabil mai scump la mancare din cauza asta, dar ne-a cam fost frica sa mancam la restaurant de frica gusturilor, cu mancarea rece de la supermarket nu ne-am prea impacat.nu ne-a placut mai nimic.
cred ca am uitat sa mentionez ca seara ne atacau tantarii!!!!!!nu puteai sa stai pe terasa dupa 8 seara.dar oricum eram rupti de oboseala, deci ne cam asezam la tv o ora maxim , apoi ne culcam!
voi cam cand vreti sa mergeti in corsica?poate ne agatam si noi!
sardinia e mai scumpa ca si preturi de cazare si ferrybot. sau stii tu ceva mai ieftin?
eu am cam abandonat ideea cand am vazut preturile pe net.si cand ma gandesc la 3 zile de mers cu masina pana in italia, parca imi dispare cheful....
ai vizitat site-ul pe care l-am scris?n-ai gasit nimic atractiv?

#11
Ari

Ari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.02.2006

 roxanica74, on 11th April 2010, 17:47, said:

nu stiu daca ma crezi dar am stat zi lumina pe plaja.cand ajungi acolo si vezi cum poate arata o mare, linistita si curata, nu te mai dezlipesti.ne luam in rucsac pe plaja chestii fast food si mancam seara acasa cand ajungeam. nu am folosit deloc bucataria pe care am avut-o la dispozitie.intr-adevar am iesit probabil mai scump la mancare din cauza asta, dar ne-a cam fost frica sa mancam la restaurant de frica gusturilor, cu mancarea rece de la supermarket nu ne-am prea impacat.nu ne-a placut mai nimic.
cred ca am uitat sa mentionez ca seara ne atacau tantarii!!!!!!nu puteai sa stai pe terasa dupa 8 seara.dar oricum eram rupti de oboseala, deci ne cam asezam la tv o ora maxim , apoi ne culcam!
voi cam cand vreti sa mergeti in corsica?poate ne agatam si noi!
sardinia e mai scumpa ca si preturi de cazare si ferrybot. sau stii tu ceva mai ieftin?
eu am cam abandonat ideea cand am vazut preturile pe net.si cand ma gandesc la 3 zile de mers cu masina pana in italia, parca imi dispare cheful....
ai vizitat site-ul pe care l-am scris?n-ai gasit nimic atractiv?


Da am vizitat site-ul www.abritel.fr , fata de hotel sunt preturi suportabile . Nu am stat niciodata la un apartament sau vila inchiriata si ma gandesc cum arata defapt si daca macar dpdv curatenie e ok. Ce servicii iti asigura : curatenie in camera, ridicare gunoi etc - sunt incluse ? Vin in fiecare zi sa vada ce faci sau ...... ? cum ? Am vazut ca unii proprietari au tarife separate pentru prosoape si lenjerie de pat . Poti sa-mi spui cum functioneaza ?
Trebuie sa platesc un avans pentru rezervare in urma incheierii unui contract ? E posibil sa ma trezesc ca nu am unde sa stau cand ajung acolo ?
Am o groaza de intrebari pentru ca repet nu am experimentat acest tip de cazare .

Plus ca nu am gasit nimic pe plaja - sunt distante care se masoara in km pana la mare ......

#12
roxanica74

roxanica74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.03.2010

 Ari, on 11th April 2010, 19:54, said:

Da am vizitat site-ul www.abritel.fr , fata de hotel sunt preturi suportabile . Nu am stat niciodata la un apartament sau vila inchiriata si ma gandesc cum arata defapt si daca macar dpdv curatenie e ok. Ce servicii iti asigura : curatenie in camera, ridicare gunoi etc - sunt incluse ? Vin in fiecare zi sa vada ce faci sau ...... ? cum ? Am vazut ca unii proprietari au tarife separate pentru prosoape si lenjerie de pat . Poti sa-mi spui cum functioneaza ?
Trebuie sa platesc un avans pentru rezervare in urma incheierii unui contract ? E posibil sa ma trezesc ca nu am unde sa stau cand ajung acolo ?
Am o groaza de intrebari pentru ca repet nu am experimentat acest tip de cazare .

Plus ca nu am gasit nimic pe plaja - sunt distante care se masoara in km pana la mare ......
la noi proprietarii locuiau chiar langa.nu i-am vazut decat la venire si la plecare.nu ne-au deranjat, au intrebat doar daca avem nevoie de ceva sau de sfaturi.chestia cu lenjeria o stabilesti cand faci rezervarea.daca iti duci de acasa nu iti mai dau ei la sosire.la fel, poti sa faci tu curatenie la plecare si atunci iar nu mai platesti.este alegerea ta.sunt oameni foarte seriosi, deci nu poti avea surprize neplacute zic eu.noi am dat telefon cand am ajuns si au venit si ne-au condus la vila.in momentul cand la trimiti cererea de in chiriere ei iti trimit un contract pe mail pe care il semnezi si-l trimiti inapoi.in contract iti scrie ca devine valabil doar cand platesti un acont, cam 20-30%.restul il platesti acolo.atentie: acolo iti vor cere un fel de garantie( scrie in contract) de vreo 300-400 euro pe care ti-i returneaza in ziua plecarii daca totul este in regula.deci la noi totul a decurs foarte bine.o sa fii uimita ce fel de lume descoperi acolo, este evident o insula pe care nu a putut ajunge agitatia de pe continent.acolo pana si bastinasii ai impresia ca sunt in vacanta!singurul lucru pe care am inteles ca nu-l suporta este invazia italienilor cu care au probleme istorice!!!in rest, pace si liniste!
mai ai intrebari?fa-ti rezervare la feribot pt ziua in care incepi sejurul in corsica!sunt mai multe companii:mobylines, corsica ferries, etc.si de la astia primesti biletul pe net cu care te prezinti la feribot in ziua imbarcarii!
daca mai ai intrebari iti raspund cu placere si sper ca te ajuta sfaturile mele!

#13
alex_asoltaneifitzgerald

alex_asoltaneifitzgerald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 15.08.2009
atat de putin s-a scris despre Corsica? :)
mi-a placut foarte mult insula, am fost de 2 ori acolo, poate voi reveni cu detalii :)

#14
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007
Doream si eu de mult timp sa ajung prin Corsica si Sardinia dar, ca pe altii din cei care au scris aici, m-a oprit pretul foarte mare al avionului, in primul rand si apoi al cazarii. In primavara asta, la targul de turism din Timisoara am gasit o oferta buna.

Am citit tot ce s-a scris aici fiindca plec in Corsica si Sardinia, 8 zile cu autocarul din Timisoara, in 10 iunie (sper ca plec: am platit avansul dar cu vreo 2 saptamani inainte aflu daca s-a format grupul). Excursia costa 595 euro de persoana.

Traseul este: Timisoara - Lido di Jesolo - Padova - Montecatini - Pisa- Livorno - ferry spre Corsica: Bastia, Ajaccio, Bonifacio, Sartene, zona Olbia/Pallau in Sardinia: Coasta de Smarald, Coasta Paradisului - Livorno - Bologna - Lido di Jesolo - Timisoara.

Traseul este foarte frumos, l-am urmarit pe harta si m-am documentat de pe internet. Cred ca se trece prin toate punctele importante/interesante de pe cele doua insule, deci va fi un foarte bun traseu de informare, pentru a ne face o parere despre cum e pe acolo, din mai multe puncte de vedere.

Daca se face grupul si merg, revin cu detalii si poze, dupa 18 iunie.

#15
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007

 hawky, on 22nd May 2010, 01:07, said:

Daca se face grupul si merg, revin cu detalii si poze, dupa 18 iunie.

Imi pare rau sa spun ca excursia s-a anulat "fiind ceva probleme cu microbuzul", zic cei de la agentie. Eu cred ca nu s-au inscris suficiente persoane. Pacat, poate alta data.

N-am pierdut insa timpul :) si ne-am dus in Thassos o saptamana, "in loc de".

#16
slavov

slavov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.01.2007
Buna ziua tuturor!

Recent intors dintr-o vacanta de 2 saptamani din Corsica, o sa revin foarte curand cu multe informatii si cateva din cele 1200 de poze facute in aceasta insula minunata (stiu din propria experienta cat efort iti ia sa te documentezi pentru o destinatie mai putin populara...).

Pe curand.

ps: pentru a creste apetitul, bag o mica poza cu Palombaggia - considerata ca cea mai frumoasa plaja din Corsica.

Attached Files



#17
slavov

slavov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.01.2007
Revin cu detalii, mentionand ca noi am plecat din Franta, dar o mare parte din informatii poate fi folosita si plecand din Romania. In primul rand, toti francezii o sa va spuna ca aceasta insula este una de vis, unde intalnesti mai toate peisajele: munti de peste 2000 m, plaje cu apa turcoaz si nisip alb fin ca in insulele din Pacific, rauri de munte si cascade, trasee mai abordabile si ceva mai salbatice, sosele unde se circula cu 110 la ora, dar si drumuri unde se trece doar cu 4x4, o zona pustioasa care se intinde in nordul insulei, ramasite de eruptii vulcanice de acum milioane de ani in vestul tarii, o groaza de ramasite istorice, mai ales din epoca dominatiei genoveze, care a durat cate sute de ani, escaladari montane, scufundari subacvatice, vile superluxoase, dar si satuce unde istoria s-a oprit pentru cateva decenii... Pe scurt, e un loc unde o sa va rupeti mult de turismul de masa gen coastele Spaniei, Greciei, Turciei sau sudul Frantei.

E un sejur mai scump din mai multe motive:
- e o insula, deci se ajunge mai greu
- turismul are o mare pondere in economia insulei, 6 luni (din aprilie pana in octombrie) localnicii fac bani pe seama turistilor si 6 luni ii cheltuie, deci marjele sunt pe masura :)
- exista o lege a litoralului, care impiedica dezvoltarea turismului de masa (nu exista nici un lant hotelier continental gen Ibis, Accor, etc.), privilegiindu-se firmele si artizanii locali (cea mai mare agentie de turism Ollandini este... corsicana), ceea ce pana la urma nu e un lucru rau. Cu toate acestea, tot ce e legat de tursim este foarte bine dezvoltat, nu va faceti griji.

Alte detalii - 2 posibilitati de a ajunge in Corsica - cu avionul, curse regulate din Franta (daca va organizati din timp, un Paris-Corsica ar ajunge la 200-300€ dus intors), si apoi inchiriere masina pe loc (cam 300€ pe saptamana). Presupun ca exista curse mai ieftine si din Italia, dar nu am informatii.
Puteti vedea si tarifele agentiei Ollandini, care e imbatabila la preturi de pachete complete (cazare-zbor-masina). Ca idee, o saptamana petrecuta in luna iunie intr-o      locatie medie spre top costa cam 600-700€/persoana (sezonul de varf e iulie si august, iar preturile cresc cu 30-40%, la fel si traficul de turisti...)

Mai multe info pe:
http://www.la-corse.travel/   - agentii Ollandini
http://www.lowcost.fr/
http://www.expedia.f...n-vacances.aspx
http://www.allerenco...iens_corse.html

A doua posibilitate - cu vaporul din sudul Frantei sau din Italia, cu masina personala sau inchiriere masina pe insula in fct de posibilitati si dorinte. 3 mari companii care se ocupa de acest transfer:
francezii SNCM http://www.sncm.fr/ - cei mai scumpi si exista si riscul de greve (cam 10 zile pe an), asa ca nu e cel mai recomandabil
corsicanii Corsica Ferries http://www.corsica-ferries.fr/ - au tarife mai bune, confort egal
italienii Moby Lines http://www.mobylines.fr/ - dupa parerea mea, au cele mai bune tarife, dar majoritatea legaturile sunt din Italia

Regula de aur pentru calatoria cu vaporul - organizati-va din timp (noi am luat bilet din februarie, pentru traversare la sfarsit de iunie) si comparati tarifele pe mai multe destinatii din combinatia sudul Frantei-Italia-Corsica, diferentele sunt de la simplu la dublu. Ex. de tarif: transfer Livorno IT -> Bastia, 2 persoane, un catel, o Toyota Corolla si 2 fotolii comode = 85€ (plecare la 9.00 si ajungere la 13.00). La intoarcere am ales varianta mai lunga, dar mai convenabila pt noi, Bastia -> Toulon, cabina cu paturi, dus, plecare la 20.00 si ajungere la 6.00, pret 180€. Deci inca o data, comparati la greu tarifele, pentru a minimiza costurile transferului.
Noi am luat in calcul si varianta unei nopti in hotel in Livorno, pentru a prinde vaporul de dimineata, dar hotelurile in Toscana sunt cam scumpe, cam 70-80€ pt 2 persoane. Preturi si detalii pe www.booking.com sau http://fr.hotels.com/

Revin cu capitolul cazare si locatii in Corsica.

#18
slavov

slavov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.01.2007
Cazare.

Daca mergeti prin agentia Ollandini, hotelul sau apartamentul va fi ales in fct de regiunea unde veti petrece vacanta. Detalii putin mai jos, la locatii si plaje.

Exista si varianta un pic mai ieftina, sa inchiriati un apartament particular. Noi am utilizat serviciile http://www.homelidays.com care e un site de oferte particulare, cu poze, descrieri, comentarii, amplasari, adrese utile, echipament, deci nu e agentie de voiaj. Noi am selectionat vreo 20 de apartamente care ni se pareau ok ca locatie si ca pret, apoi am mai facut o selectie in fct de raspunsul proprietarilor (disponibil sau nu in perioada dorita). Pentru a minimiza riscul de surprize, am ales doar apartamentele unde existau comentarii si note ale utilizatorilor (francezi, italieni, nemti sau olandezi). In plus, daca lucrurile nu sunt clare, amplasarea exacta sau starea apartamentului, cum arata plaja, nu ezitati sa cereti detalii si poze. Intrebati si daca exista si alte costuri in afara de chiria apartamentului (curatenie, apa calda, electricitate).

Procedura e urma: dupa ce picati ati ales apartamentul de vis :), proprietarul trimite contractul de inchiriere prin posta pentru semnare si returnare, impreuna cu un avans care poate fi intre 10 si 30% din suma globala, ceea ce e ceva normal si uzual. Noi am platit avansul prin cec eliberat de o banca de Franta. Vedeti daca accepta si alte modalitati (virament bancar sau transfer western union). Verificati ca detaliile din site sa se gaseasca si in contract (locatia exacta, perioada, suprafata, echipamentele puse la dispozitie, numele, adresa si telefonul proprietarului) + sa fie semnat de proprietar, inainte sa platiti avansul. Daca nu vi se propune contract, nu acceptati nici o plata si cautati un alt apartament. Cateva zile inainte de venirea in Corsica, luati contact cu proprietarul pentru a organiza intalnirea, inventarul si predarea cheilor. La predarea cheilor, veti plati restul sumei + o garantie (intre 200 si 500€, in functie de conditiile inchirierii). E ceva normal, no stress, dar si aceasta suma trebuie sa fie specificata in contract. In mod normal, se semneaza un cec, dar cred ca merge si cash (bancnotele mai mari de 50€ sunt privite cu suspiciune si deseori refuzate, deh asa sunt vest-europenii...). La predarea apartamentului, suma sau cecul se returneaza fara nici o discutie, fara insistente, decat daca nu ati adus daune materiale apartamentului :)
Aceasta varianta pare mai complicata, dar va asigur ca nu e nimic dificil (ca orice lucru facut prima oara).

Alte site-uri de locatii si info turistice:
http://www.corsica.n...corse/index.htm
http://www.gites-corsica.com/
http://www.allerencorse.com/

Cele mai prizate locatii sunt cele din sud-estul insulei, in jurul Porto-Vecchio, din cauza plajelor frumoase, urmeaza apoi nord-vestul tarii intre Cargèse si Calvi. Cea mai neinteresanta parte este cea din est, intre Bastia si Solenzara - plaje lungi si plictisitoare, asa ca nu va recomand aceasta zona decat daca gasiti o cazare pe gratis :) Plajele intre Ajaccio si Propriano in sud-vest sunt ok, bune spre top. Inca o data, de la inceputul lui iulie si pana la sf lui august costul cazarii creste cu 20-40%. Noi am ales o ultima sapt din iunie sa o petrecem langa Porto Vecchio, cu plajele sale minunate, pana sa creasca tarifele, ceea ce ne-a permis sa vizitam tot sudul + o parte din munti. Pret cazare apart. cu 2 camere, complet echipat, situat la 150 m de plaja - 650€. A doua saptamana am petrecut-o langa Ajaccio, garsoniera "decomandata", balcon 7 m² cu vedere la mare, complet echipata, la 5 min de plaja cu masina, pret 450€ (pretul apart din Porto Vecchio urcase la 850€...). De aici am vizitat tot vestul insulei, care e impresionant dpdv peisaje.

Un ultim sfat - analizati cu atentie unde e amplasat hotelul sau apartamentul. Daca sunteti mai mult cu plaja si bronzatul, 2-5 km de plaja e deja mult, uneori chiar si cu masina. Daca o piscina sau potecile din munte va zambesc mai mult, va puteti indeparta usurel cu cazarea de mare si veti obtine si un pret mai interesant. Deci aflati amplasarea exacta si analizati-o pe Google Maps ;-)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate