Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Iptables

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
Vreau sa implementez politici de retea foarte stricte intr-un lan de 10 calc si 2 switch-uri, legatura la net facandu-se printr-un Slackware 10 si o imprimanta de retea Canon i1600 (care de fapt e un xerox cu capabilitati de imprimanta). Problema este ca daca schimb politica de FORWARD din ACCEPT in orice altceva imprimanta refuza sa mai lucreze (nu mai raspunde nici la ping macar), ceea ce e destul de straniu intucat e doar un alt echipament in acelasi switch neavand nici o legatura cu routerul si pachetele ei trec direct in Lan.
Alta problema la fel de stanie. Am un XP Prof cu un hard de 80Gb partitionat 20 si 60. De pe cea de 20 booteaza. Amandoua sunt NTFS. De pe cea mare, orice fisier sterg nu elibereaza spatiu. Adica copiez un fisier de 10 k, spatiul scade cu 10 k. Sterg un fisier de 100 k, spatiu ramane acelasi desi in calcule imi lipsesc 8 G. Am incercat: scandisk, disk doctor, antivirus. Toate raporteaza o partitie sanatoasa. Acuma stiu ca o solutie ar fi sa sterg partita, dar am date pe care nu vreau sa le pierd.
A mai patit cineva asa ceva?

#2
alexalecu

alexalecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 16.05.2003

Bumble Bee, on Jun 29 2005, 08:36, said:

Alta problema la fel de stanie. Am un XP Prof cu un hard de 80Gb partitionat 20 si 60. De pe cea de 20 booteaza. Amandoua sunt NTFS. De pe cea mare, orice fisier sterg nu elibereaza spatiu. Adica copiez un fisier de 10 k, spatiul scade cu 10 k. Sterg un fisier de 100 k, spatiu ramane acelasi desi in calcule imi lipsesc 8 G. Am incercat: scandisk, disk doctor, antivirus. Toate raporteaza o partitie sanatoasa. Acuma stiu ca o solutie ar fi sa sterg partita, dar am date pe care nu vreau sa le pierd.
A mai patit cineva asa ceva?
sa fie de vina norton protected recycle bin ? cu toate ca nu poate sa pastreze 8 Gb (dar, depinde de configurare)

#3
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

Bumble Bee, on Jun 29 2005, 08:36, said:

Vreau sa implementez politici de retea foarte stricte intr-un lan de 10 calc si 2 switch-uri, legatura la net facandu-se printr-un Slackware 10 si o imprimanta de retea Canon i1600 (care de fapt e un xerox cu capabilitati de imprimanta). Problema este ca daca schimb politica de FORWARD din ACCEPT in orice altceva imprimanta refuza sa mai lucreze (nu mai raspunde nici la ping macar), ceea ce e destul de straniu intucat e doar un alt echipament in acelasi switch neavand nici o legatura cu routerul si pachetele ei trec direct in Lan.

<{POST_SNAPBACK}>

Schimba cite o singura regula o data si incearca sa localizezi care e cea care iti determina imprimanta sa nu mai raspunda.

Bumble Bee, on Jun 29 2005, 08:36, said:

Alta problema la fel de stanie. Am un XP Prof cu un hard de 80Gb partitionat 20 si 60.

<{POST_SNAPBACK}>

Problema asta merge pe forumul de windows.

#4
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
Nu pot sa le iau pe rand pentru ca nu am ce sa iau deci:

Iptables -P FORWARD DROP imi dezactiveaza imprimanta.  

cianura, on Jun 29 2005, 00:22, said:

Problema asta merge pe forumul de windows.

<{POST_SNAPBACK}>


Stiu dar experienta m-a invatat ca utilizatorii de Unix-uri sunt mult mai experimentati decat cei de windows chiar si pe sisteme win :D.

#5
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
imprimanta e sigur in acelasi subnet cu celelalte? vezi sa fie mask-ul pus bine peste tot..

despre spatiu: system restore? intr-adevar, si norton protected recycle bin ar mai putea fi o cauza.

#6
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
Sunt toate intr-un subnet de clasa C (192.168.1.0/24), intr-o configuratie cat se poate de simpla. In fine am gasit un workaround, in sensul ca am gasit aceeasi functionalitate pe care o doream cu alte mijloace.  Dar ramane o chestie ciudata din moment ce imprimanta are propriul server de printare si ce legatura are intranetul cu chainul de FORWARD?.

In legatura cu norton protected, I don't use that shit. Si de altfel toate stergerile pe care le fac evita Recycle Bin :). Ce cred eu este ca s-a denaturat structura logica a discului intr-o zona cu date vitale, probabil ca o simpla variabila pe care nu o verifica nici un prg. Nu stiu cum functioneaza NTFS dar banuiesc ca e foarte complicat din moment ce nu exista decat suport R/O sub Linux (probabil tot o indexare dinamica bazata pe inoduri). Si dau un exemplu aici: M-am chinuit 8 ore sa scot un linux preinstalat si sa bag un XP la cineva, Xp-ul il vedea la sfert de capacitate si scria eronat, fdiskul de 98 iesea cu un mesaj ambiguu si cfdiskul de linux (jos palaria, cel mai bun) il vedea corect dar nu reusea sa faca partitii corecte de win. Era sa duc discul la garantie dupa ce diskeditu raporta erori fizice (citind la nivel fizic discul). Noroc ca mi-a trecut prin cap sa zero-fill primul cilindru. In fine, se mai intampla si "minuni" dastea cateodata. I-mi iau un pachet de DVD-uri si distrug partitia.

BTW: un prg mai eficinet de monitorizat o retea decat iptraf? M-ar interesa unul care sa aiba functionalitate de server si un GUI de win.

Edited by Bumble Bee, 30 June 2005 - 07:37.


#7
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

Bumble Bee, on Jun 30 2005, 07:32, said:

Sunt toate intr-un subnet de clasa C (192.168.1.0/24), intr-o configuratie cat se poate de simpla. In fine am gasit un workaround, in sensul ca am gasit aceeasi functionalitate pe care o doream cu alte mijloace.  Dar ramane o chestie ciudata din moment ce imprimanta are propriul server de printare si ce legatura are intranetul cu chainul de FORWARD?.

<{POST_SNAPBACK}>

Doar un gind: nu cumva are ip pe ea imprimanta aia?

Bumble Bee, on Jun 30 2005, 07:32, said:

Nu stiu cum functioneaza NTFS dar banuiesc ca e foarte complicat din moment ce nu exista decat suport R/O sub Linux (probabil tot o indexare dinamica bazata pe inoduri).

<{POST_SNAPBACK}>

Cred ca mai degraba problema e lipsa de documentatie...

Bumble Bee, on Jun 30 2005, 07:32, said:

BTW: un prg mai eficinet de monitorizat o retea decat iptraf? M-ar interesa unul care sa aiba functionalitate de server si un GUI de win.

<{POST_SNAPBACK}>

ethereal nu e bun?

#8
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
Imprimanta are IP, foloseste TCP/IP
Am gasit problema. Bagasem netmaskul eronat.

Mai jos e listingul setarilor descarcate prin FTP:

(Canon iN-E5 Print Server V3.11 Jan 31 2003. S/N: 0000852D43EE)

Parameter settings:

--- General Menu
DEVICE_NAME. : iR1600
SYS_LOC.     :
SYS_CONTACT. :
USER_JOB_CONT. : NO
DISP_LANG.   : English  (English, French, German, Italian, Spanish)
LINK_NAME1.  :
LINK_URL1.   :
LINK_COMMENT1. :
LINK_NAME2.  :
LINK_URL2.   :
LINK_COMMENT2. :
DOWNLOAD_SITE_NAME. : Download Service
DOWNLOAD_SITE_URL. : http://www.canon.com/download/
DOWNLOAD_SITE_COMMENT. : Update network firmware
SERVICE_MAN_NAME. :
SERVICE_TEL. :
SERVICE_COMMENT. :

--- TCP/IP Menu
DHCP_ENB.    : NO
BOOTP_ENB.   : NO
RARP_ENB.    : NO
INT_ADDR.    : 192 168 1 66
NET_MASK.    : 255 255 255 66                      <------------- AICI E BUBA :)
DEF_ROUT.    : 192 168 1 1
LPD_BANN.    : Off  (Off, Auto, Last)
IPP_PRT_URI. : printer
RAW_BIDIR_ENB. : YES
DNS_ADDR.    : 80 96 223 1
DDNS_ENB.    : NO
HOST_NAME.   :
DOMAIN_NAME. :
TCP_CONT_ENB. : NO
LPD_PRINT_ENB. : YES
RAW_PRINT_ENB. : YES
IPP_PRINT_ENB. : YES
SNMP_ACCESS_ENB. : YES
PUB_COMMUNITY. : public

--- NetWare Menu
NW_FRAME_TYPE. : Ethernet_802.2  (invalid, Ethernet_II, Ethernet_802.2, Ethernet_802.3, Ethernet_SNAP)
PSERVER_BINDERY_NAME. :
PSERVER_BINDERY1. :
PSERVER_BINDERY2. :
PSERVER_BINDERY3. :
PSERVER_BINDERY4. :
PSERVER_BINDERY5. :
PSERVER_BINDERY6. :
PSERVER_BINDERY7. :
PSERVER_BINDERY8. :
PSERVER_BINDERY9. :
PSERVER_BINDERY10. :
PSERVER_BINDERY11. :
PSERVER_BINDERY12. :
PSERVER_BINDERY13. :
PSERVER_BINDERY14. :
PSERVER_BINDERY15. :
PSERVER_BINDERY16. :
BINDERY_JOB_CHECK_DELAY. : 5
PSERVER_NDS_NAME. :
PSERVER_NDS_TREE. :
PSERVER_NDS_CONTEXT. :
NDS_JOB_CHECK_DELAY. : 5
RPRINTER_PS_NAME1. :
RPRINTER_PS_NAME2. :
RPRINTER_PS_NAME3. :
RPRINTER_PS_NAME4. :
RPRINTER_NO1. : 0
RPRINTER_NO2. : 0
RPRINTER_NO3. : 0
RPRINTER_NO4. : 0
NPRINTER_PS_NAME1. :
NPRINTER_PS_NAME2. :
NPRINTER_PS_NAME3. :
NPRINTER_PS_NAME4. :
NPRINTER_NO1. : 0
NPRINTER_NO2. : 0
NPRINTER_NO3. : 0
NPRINTER_NO4. : 0

--- NetBIOS/NetBEUI Menu
LSLM_ENB.    : YES  (NO, YES)

--- AppleTalk Menu
ATLK_ENB.    : NO  (NO, YES)
APRINT_1.    : Canon iN-E5
ATK_ZONE.    : *


Multumesc pentru ajutor. Am rezolvat si problema cu win-ul. Nu stiu ce a avut dar la un moment dat am reusit sa gasesc fisierele ascunse in recycle shit.

#9
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
ti-am zis sa vezi cu netmask-ul :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate