Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Alegere Statiune/ Hotel in EGIPT

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
cascada1

cascada1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.06.2008
ce ziceti de urmatoarea oferta care mi s-a facut -- HILTON LONG BEACH - CU TOATE TAXELE - 535/PERSOANA ALL INCLUSIVE - IN 19 OCTOMBRIE.
ce parere aveti de hotel

#20
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005

View Postcascada1, on 6th April 2010, 13:44, said:

ce ziceti de urmatoarea oferta care mi s-a facut -- HILTON LONG BEACH - CU TOATE TAXELE - 535/PERSOANA ALL INCLUSIVE - IN 19 OCTOMBRIE.
ce parere aveti de hotel

agentiile recomanda hiltonurile si pretul e ok / dar hiltonul e ca la bloc , nu ti-ar placea un hotel mai cu iz de Egipt ? :)

#21
andacomsa

andacomsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.04.2007
As vrea sa merg la inceputul lunii Mai in Hurgada, Hotel Steigenberger al Dau Beach. Am citit topicul "Totul despre Egipt" si acest topic insa nu am gasit prea multe informatii despre acest hotel. Am gasit mai multe pe Trip advisor insa mi-ar prinde bine niste informatii suplimentare. A fost cineva cazat aioi? Puteti sa-mi spuneti daca este ok si sa-mi dati, pe cat posibil, cat mai multe informatii despre plaja / apa? As vrea sa stiu daca este intrare lina in apa, daca este nisip sau sunt necesari papucii de plaja, etc...........

Multumesc anticipat.

#22
sunday5

sunday5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.04.2010

View Postzion12345, on 23rd March 2010, 03:05, said:

Vreau sa plec in Egipt la sfarsitul lunii august. Stiu, va fi foarte cald, asta e. Atunci imi pot lua concediu. In functie de bugetul de care dispunem, eu si sotia, avem o lista de 8 hoteluri. Nu am mai fost pana acum si ne este putin greu sa ne decidem. Am citit tot topicul "Totul despre Egipt". Despre unele hoteluri am gasit ceva informatii, despre altele nu. Vom sta 14 zile, timp in care dorim sa facem cele doua excursii Luxor si Cairo, plus insula Giftun, Safari si scufundari. Am ales AI pentru ca vom petrece si ceva timp in hotel, avand in vedere ca vom fi plecati 2 saptamani. Oferta de pret e cam aceeasi pentru toate hoteluri, adica undeva in jur de 1.200 de euro pentru 2 pers cu toate taxele incluse (fara excursiile optionale). Deci, ce ma sfatuiti sa aleg?
Shams Safaga Beach / King Tut / Charmlife / Panorama Bungalow Hurghada / Panorama Bungalow El Gouna / Minamark (asta are 3 stele dar am vazut ca e pozitionat central) / Sunny Days Palma de Mirette / Primasol Titanic Resort
Nu suntem pretentiosi, dorim doar sa fie curat si plaja si mancarea OK.

Va multumesc!


parerea mea proprie si personala, este ca nu cauti unde trebuie....de ce vrei o zona centrala?! iti place aglomeratia si fresucul??? recomand cu toata inima golful makadi, situat la 30 de km de hurgada, nu ai idee ce liniste is pace este, unde mai pui ca este cunoscut in toata lumea datorita recifurilor de corali, in hurgada nu prea gasesti asa ceva.....

#23
alinabaluta

alinabaluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.06.2009
:confuzzled:  pana maine  trebuie sa spun agentiei ce hotel din Hurghada aleg:

1. Sunrise Holidays Resort
2. Arabella Azur Resort
3 Dana Beach Resort
4. Sunrise Mamlouk Palace(aici as vrea dar nu stie sigur agentia daca mai au locuri, deci alegerea e intre primele 3)

Cam astea ar fi...daca aveti alte optiuni mi le puteti spune sa intreb daca au locuri libere.


MENTIONEZ CA ESTE PRIMA OARA CAND MERG IN EGIPT   :deadtongue: .

#24
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Cand vrei sa pleci? Sunrise Mamlouk e cel mai frumos, dar Dana Beach e mai bine plasat pe tripadvisor (locul 7 din 162).

#25
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
eu as alege orice sunrise , dana beach nu am citit de bine

#26
alinabaluta

alinabaluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.06.2009
Am vorbit la agentie si am ramas la 2 optiuni: mamlouk si arabella azur. Daca nu are locuri la Mamlouk, ca ne-a spus ca este posibil sa fie rezervat in mare parte, atunci mergem la Arabella Azur. Deci prima optiune e Mamlouk.
La inceputul lunii iulie mergem, stiu e f cald, dar este singura perioada in care pot merge anul acesta. Mai erau locuri la sfarsitul lui iulie, dar am ales inceputul.Oricum ne-a grabit tare agentia ca se ocupau pe zi ce treceau mai mult. Problema majora era la transport.

Am citit muuuuuuuuuuuuult pe froum despre Egipt si experinetele voastre.
Acum am zis ca daca am ales atunci ales sa fie, nu mai stau iarasi 10 ore pe net citind despre hoteluri cum am facut de joia trecuta pana azi-noapte  :rolleyes: ., ca poate cine stie ce minuni mai citesc  si stau cu morcovelul pana ajung acolo. Asa macar sa fie surpriza  :banned:

Totusi....daca tot suntem pe aici :bigwhitegrin:...... de Mamlouk am citit multe lucruri de bine dar de Arabella Azur nu am gasit nimic.....


A fost cineva la ARABELLA AZUR RESORT in Hurghada?

#27
dorupetre

dorupetre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.06.2009

View PostBlackBliss, on 29th March 2010, 15:21, said:

Buna, tuturor!
M-am hotarat si eu sa plec in Egipt si, ca mai toti cei care posteaza pe aici, nu ma pot hotara la hotel....
Aceste ar fi optiunile:

1. Steigenberger al Dau Beach
2. Citadel Azur Resort
3. Dana Beach Resort
4.         Sonesta Pharaoh Beach Resort
5. Sunrise Mamlouk Palace Resort
6. Iberotel Aquamarine Resort

Precizez ca cea mai buna oferta de pana acum o am la Sonesta Pharaoh Beach Resort, despre care, din pacate, nu am prea multe referiri...
Ma poate ajuta cineva?
Cele mai bune hoteluri, dupa parerea mea sunt :Steigenberger al Dau Beach si Citadel Azur Resort.Daca vei citi despre ele te vei convige cu adevarat.

#28
adrianv

adrianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 03.09.2006

View Postzion12345, on 31st March 2010, 12:58, said:

Ce stiti de hotelul SUNNY DAYS PALMA DE MIRETTE? are 4 stele si am citit cateva reviewuri pe site-urile de specialitate, dar eram curios daca a fost cineva din Romania acolo si cum i s-a parut. Celelalte variante pentru noi sunt Panorama Bungalow Hurghada, Panorama Bungalow El Gouna si King Tut. De ultimul am citit multe si aici si in alta parte si nu mi se pare un hotel rau.


Eu am stat la sunny days el palacio (care e langa)-am inteles de la  cei care erau cazati la mirette ca era jalnic .....

#29
eugeniaC

eugeniaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.10.2009

View PostBlackBliss, on 29th March 2010, 15:21, said:

Buna, tuturor!
M-am hotarat si eu sa plec in Egipt si, ca mai toti cei care posteaza pe aici, nu ma pot hotara la hotel....
Aceste ar fi optiunile:

1. Steigenberger al Dau Beach
2. Citadel Azur Resort
3. Dana Beach Resort
4.     Sonesta Pharaoh Beach Resort
5. Sunrise Mamlouk Palace Resort
6. Iberotel Aquamarine Resort

Precizez ca cea mai buna oferta de pana acum o am la Sonesta Pharaoh Beach Resort, despre care, din pacate, nu am prea multe referiri...
Ma poate ajuta cineva?
Eu am fost anul trecut la Sunrise Mamlouk Palace Resort si a fost senzational. Am fost super multumita si de cazare si de masa. Este un hotel care isi merita stelele si banii platiti pe el.

View Postcascada1, on 6th April 2010, 13:44, said:

ce ziceti de urmatoarea oferta care mi s-a facut -- HILTON LONG BEACH - CU TOATE TAXELE - 535/PERSOANA ALL INCLUSIVE - IN 19 OCTOMBRIE.
ce parere aveti de hotel
Hiltonul este ok si atat. Nu e ceva spectaculos... Personal as alege un alt hotel, care sa aiba ceva deosebit, asta e un pic prea cosmopolit :).

#30
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
La Alf Leila Va Leila a fost cineva? Pe tripadvisor este pe locul 9 (din 162 de hoteluri in Hurghada). M-ar interesa impresiile cuiva care l-a vizitat mai de curand. Multumesc!

#31
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View PostT Irina, on 28th April 2010, 15:42, said:

La Alf Leila Va Leila a fost cineva? Pe tripadvisor este pe locul 9 (din 162 de hoteluri in Hurghada). M-ar interesa impresiile cuiva care l-a vizitat mai de curand. Multumesc!


Mai adaug la posibilele optiuni - Sunrise Select Garden Beach, Stella makadi sau Coral Sea Holiday Village (in Sharm)....

Grea alegere, mergem in Egipt pentru relaxare nu vizite (am fost la Cairo si Luxor), oricum va fi prea cald pentru asta in iulie.
Probabil saptamana viitoare vom face alegerea, un sfat ar prinde tare bine (am mai scris parca, in Hurghada am mai stat la un hotel de 3 stele, de data asta vrem ceva mai bun).

#32
mutual

mutual

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.08.2004

View PostT Irina, on 28th April 2010, 14:42, said:

La Alf Leila Va Leila a fost cineva? Pe tripadvisor este pe locul 9 (din 162 de hoteluri in Hurghada). M-ar interesa impresiile cuiva care l-a vizitat mai de curand. Multumesc!

Ne-am intors sambata de acolo, a fost foarte bine, cu minusuri nesemnificative. Ceva ce ar putea sa va deranjeze ar fi transportul (de) la plaja Dana Beach, 10 minute dureaza de cand iesi pe poarta, dar uneori microbuzul intarzie pt. ca trece in vecini, la Jungle Park ca sa lase alti turisti - iar microbuzele sint jegoase, aproape distruse, dar are legatura cu faptul ca turistii se pot urca plini de nisip si sare, ceea ce se intimpla in fapt.

Noi am platit 1.355 euro pt. 7 zile, 2 adulti si 1 copil de 8 ani, plus 20 dolari bacsis la receptie pt. o camera f. buna. La pretul acesta hotelul are cel mai bun raport calitate/pret din zona.

Daca ar fi sa mai mergem o data in Hurghada am alege Dana Beach si am plati diferenta pt. apropierea de plaja, gradina superba si aquaparkul pt. copii.

Pe de alta parte, plajele din Hurghada sint slabe calitativ, nisipul este un ciur marunt de pietris, caramida si praf desertic, cu o suprafata tare, nu te poti ingropa in el ca la noi sau in Bulgaria, de aceea nu cred ca vom repeta sejurul.

Piramidele si muzeele din Cairo merita o excursie dedicata de 3-4 zile, este ceva ce nu are legatura cu plaja si all inclusive.

#33
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Multumesc mult pentru raspuns! Tocmai din cauza plajei ne uitam si la Sunrise Select Garden Beach (e gard in gard cu Dana Beach)! Noi am merge in iulie (daca ne hotaram), nu ma tem de caldura, sper sa fie apa calda! La Alf Leila Wa Leila am gasit cu 412 euro/persoana si la Sunrise Garden cu 475 euro (fara taxa de viza 15 $).
In acelasi timp ma gandesc ca nu ar fi rau de ales un hotel in Sharm - unde ai avantajul ca sunt corali si pestisori chiar pe plaja! Am gasit Coral Sea Holiday Village (locul 6 pe tripadvisor). Ar fi si initierea in snorkeling (nu am mai facut pana acum si nici nu innotam)! Dilema mare!!!!!! :huh:

#34
dyma_costy

dyma_costy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.04.2007

View Postcascada1, on 6th April 2010, 13:44, said:

ce ziceti de urmatoarea oferta care mi s-a facut -- HILTON LONG BEACH - CU TOATE TAXELE - 535/PERSOANA ALL INCLUSIVE - IN 19 OCTOMBRIE.
ce parere aveti de hotel

     Este o enormitate de hotel cu multe bungalouri imprastiate pe o suprafata foarte mare.Eu am vrut sa merg aici a cum 2 ani dar nu am mai prins locuri.Din ce am mai aflat de la cei care au fost acolo shi ne-am intalnit in excursia din sahara este ca plaja este cam tare (nu-i nisip fin), in apa ai de mers cam mult pana sa ajungi la o adancime la care sa poti inota, iti trebuie papuci de plaja fiind corali in apa. In rest conditiile au fost excelente.

    Anul acesta merg iar in Hurghada in perioada 14-21 iunie la Sea Star Beau Rivage 5*. Daca mai este cineva care merge acolo il rog sa ia imi lase un mesaj.



View PostT Irina, on 12th April 2010, 21:53, said:

Cand vrei sa pleci? Sunrise Mamlouk e cel mai frumos, dar Dana Beach e mai bine plasat pe tripadvisor (locul 7 din 162).

    Nu va luati 100% dupa ce este scris pe tripadvisor. Gusturile nemtilor shi ale englezilor sunt discutabile. Eu am vazut review-uri proaste la hoteluri bune shi review-uri bune la niste hoteluri de 2 bani. Foarte rar ceea ce este pe tripadvisor sau hollidayceck este conform cu realitatea mai ales la hotelurile de 4 si 5 *

#35
mutual

mutual

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.08.2004

View PostT Irina, on 3rd May 2010, 20:45, said:

Multumesc mult pentru raspuns! Tocmai din cauza plajei ne uitam si la Sunrise Select Garden Beach (e gard in gard cu Dana Beach)! Noi am merge in iulie (daca ne hotaram), nu ma tem de caldura, sper sa fie apa calda!

In acelasi timp ma gandesc ca nu ar fi rau de ales un hotel in Sharm - unde ai avantajul ca sunt corali si pestisori chiar pe plaja! Am gasit Coral Sea Holiday Village (locul 6 pe tripadvisor). Ar fi si initierea in snorkeling (nu am mai facut pana acum si nici nu innotam)! Dilema mare!!!!!! :huh:

Si la Sunrise este aceeasi plaja, se continua tarmul din vecini, dar vezi ca are probleme cu camerele si mancarea.

De Sharm nu stiu amanunte, nu am fost, noi ne-am ferit tocmai din cauza tarmului cu corali, nefiind amatori de snorkeling, pentru asta am preferat asa numitul "batiscaf". Pesti colorati am vazut si in apa de la Dana Beach, se poate merge pe un banc de corali mai spre larg.

#36
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View Postmutual, on 4th May 2010, 15:59, said:

Si la Sunrise este aceeasi plaja, se continua tarmul din vecini, dar vezi ca are probleme cu camerele si mancarea.

De Sharm nu stiu amanunte, nu am fost, noi ne-am ferit tocmai din cauza tarmului cu corali, nefiind amatori de snorkeling, pentru asta am preferat asa numitul "batiscaf". Pesti colorati am vazut si in apa de la Dana Beach, se poate merge pe un banc de corali mai spre larg.

De unde stii ca sunt probleme la Sunrise Garden? Eu am citit de bine despre el.... sunt mai multe Sunrise, dar asta e cel mai bine cotat...
La Alf Leila cum a fost masa? Banuiesc ca o camera mai buna se obtine la receptie cu atentia de rigoare!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate