Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Napoli si imprejurimi

- - - - -
  • Please log in to reply
1383 replies to this topic

#37
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

Quote

sambata ajungi la Napoli la 12,30 si duminica pleci din aeroportul Napoli la 15,45? atunci doar Capri si Napoli....

pentru autobuzele sita este site-ul sitabus.it, dar deocamdata e orarul doar pana in 13iunie. cred ca se poate optimiza excursia pe coasta amalfitana plecand din napoli, combinand circumvesuviana napoli-sorrento cu sitabus sorrento-positano-amalfi. apoi intoarcerea amalfi-positano-sorrento tot cu sitabus si din nou tren circumvesuviana sorrento-napoli. dar sa asteptam orarul de vara.

Da, stiu ca timpul este scurt. Chestia asta cu o droaie de autobuze, mai ales dupa ce abia m-am dat jos din avion si tren, nu ma incanta fenomenal, mai ales ca acum cateva minute am vazut un filmulet facut pe drumul dintre Napoli si Amalfi cu masina si m-am indragostit instantaneu de stil! Imi aminteste de Route des Grandes Alpes sau Coasta de Azur! Ce-ar fi daca as inchiria o masina din Napoli pentru 24 de ore si as face minicircuitul Napoli - Sorrento - Positano - Amalfi - Napoli, din cate vad pe via michelin distantele nu sunt mari, dar nu se compara felul in care poti admira peisajul cand esti cu masina fata de varianta autobuz! Daca as inchiria masina la Napoli la pranz, mi-ar ajunge oare timpul pana seara sa fac acest circuit, tinand cont ca ziua este lunga si lumina ar fi pana tarziu? As putea trage o fuga la Capri duminica dimineata, eventual din Sorrento ca-i mai aprope si sa dorm undeva pe-acolo.... Este adevarat ca Napoli in sine nu va mai avea mult timp dedicat, dar ma atrage mai mult coasta... mai ales ca e vara... Merge?

Edited by fly_dream, 30 May 2010 - 19:25.


#38
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
faci doua ore din Napoli pana in Positano si inca una de acolo pana in Amalfi. soseaua e spectaculoasa.
de acolo ai si alta varianta de intoarcere, decat pe coasta. ce sa zic?! daca te incumeti, poate fi cea mai buna varianta in cazul tau.
dupa mine, e zona cea mai frumoasa si mai spectaculoasa din toate imprejurimile Neapolelui si e pacat sa fii prin apropiere si sa n-o vezi.

#39
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Eu deja am intrat in trepidatie.

Dati o geana la pozele postate Aici - Apasa / Amalfi + Pompei.
Merita 5 min.

#40
auriciu

auriciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 08.04.2008
fly dream, programul tau este ametitor .
Daca as avea doar o zi si o noapte la dispozitie, as tranzita Napoli catre una dintre destinatiile pe care ti le propui tu, depinde care ar fi prima optiune in sufletul meu: fie Sorrento ( cu Circumvesuviana) , fie Capri , fie Ischia ( cu ferry-boat-ul).

Cred ca as renunta la traseul cu autobuzul pe coasta Amalfitana. Iti imaginezi cit de aglomerat poate fi si ce ar insemna sa nu poti urca in primul autobuz ? Ai un program extrem de strins, orice minut pierdut conteaza. Daca Leonardo Express a intirziat o ora, cu autobuzele riscurile sunt mult mai mari. In legatura cu masina inchiriata, vreau sa iti spun ca ma documentez de mult timp pe forumurile de pe tripadvisor ( peste doua saptamini plec si eu pentru 4 nopti la Roma si alte 4 nopti la Sorrento) si mai toti care au fost acolo spun ca e un traseu ingrozitor de dificil, cu serpentine in ac de par si drum foarte ingust. Soferul nu se va bucura de panorama, cu siguranta.

Capri, din cite am citit, este un loc extrem de aglomerat pina cind pleaca hoardele de turisti cu ultimul ferry-boat. Daca as avea cazare in Napoli as renunta la Capri pentru doar citeva ore. Daca as avea cazare acolo ( in Anacapri) cred ca ar fi prima optiune intre cele trei destinatii . As merge cu telefericul pina la muntele Solaro, eventual as face si  turul insulei cu vaporasul. Poate as merge dis de dimineata la gradinile lui Augustus si repejor inapoi la Napoli, iar din port as lua  Alibus catre aeroport. Dar trebuie o documentare-beton in legatura cu ferry-boat-urile si Alibus-ul si mai lasa si o marja de siguranta, ca altfel pierzi avionul de intoarcere.

Daca as  ajunge la Sorrento  dupa-amiaza, as explora in tihna locul si as savura privelistile ( marea, parcurile, stradutele, shop-urile, chit ca n-as cumpara mai nimic ), as merge o tura cu trenuletul turistic si as minca la o terasa pe malul marii ( asta ar fi un lux pe care mi l-as ingadui). As ramine acolo peste noapte si dimineata m-as intoarce tot fara graba in Napoli. Sau m-as intoarce foarte dimineata, ca sa prind macar un traseu cu city sight seeing prin Napoli.

Astea sunt sfaturile mele pretioase. Sincer, si eu ma gindesc acuma cum sa ingramadesc in patru zile o zi la Capri, una la Ischia, una la Amalfi+Ravello si una la Positano si sper sa am taria sa mai tai totusi ceva de pe lista.
Avem asa un stil de a ne propune sa vedem musai TOTUL si NEAPARAT ACUMA de parca am suferi de boli incurabile. Vechii romani isi petreceau vacantele pe acolo in urma cu doua mii de ani si locurile acelea minunate sunt tot acolo. Sa mai lasam ceva si pentru altadata ! ( acuma vorbesc cu mine insami)

#41
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

View Postauriciu, on 30th May 2010, 23:30, said:

fly dream, programul tau este ametitor .
...Astea sunt sfaturile mele pretioase. Sincer, si eu ma gindesc acuma cum sa ingramadesc in patru zile o zi la Capri, una la Ischia, una la Amalfi+Ravello si una la Positano si sper sa am taria sa mai tai totusi ceva de pe lista.
Avem asa un stil de a ne propune sa vedem musai TOTUL si NEAPARAT ACUMA de parca am suferi de boli incurabile. Vechii romani isi petreceau vacantele pe acolo in urma cu doua mii de ani si locurile acelea minunate sunt tot acolo. Sa mai lasam ceva si pentru altadata ! ( acuma vorbesc cu mine insami)

pe coasta, adica intre Sorrento si Amalfi, sunt autobuze din jumatate in jumatate de ora, de dimineata devreme pana seara tarziu. cel mai bine se poate lega coasta amalfitana de Napoli cu circumvesuviana-trenul local, care, la fel, are cam 2 trenuri pe ora, de dimineata foarte devreme pana tarziu in noapte. statia de autobuz in Sorrento e la gara. in acesta varianta, ajunge, la nevoie, si o singura zi pentru coasta, ai timp sa vezi cele 3 localitati importante: Positano, Amalfi si Ravello. fireste, asa cum ai planuit, o zi Ravello si Amalfi, alta Positano, e si mai bine.
da, autobuzele sunt aglomerate, daca am calatorit singura, doar cu soferul, intre Napoli si Sorrento, in Sorrento s-au urcat atat de multi turisti francezi si germani ca era plin si pe interval, in picioare. de vazut, eu am vazut TOT, ca am stat chiar in fata, in dreapta, pe roata. de vreo 3-4 ori m-am gandit ca gata, pana aici mi-a fost. daca mergeti cu autobuzul dinspre Sorrento spre Amalfi sa stati in dreapta, la geam, cat mai in fata. In sens invers, la intoarcere, sa stati in stanga, desi la urcare si pe banda dinspre munte nu mai e la fel de spectaculos si generator de senzatii tari.

eu in Sorrento nu as sta, genul asta de statiuni elegante, populate cu turisti straini, restaurante, terase, buticuri de lux nu ma atrage.

in Capri am stat exact 8 ore dar nu am reusit sa vad grota Azzurra.

auriciu, eu,  acum o suta de ani, plecand din Paris, am fost convinsa ca ma voi intoarce cat de curand si uite ca nu s-a intamplat! asa ca da, cat mai mult acum, ca stii cum se spune, ce-i in mana nu-i minciuna!

View Postauriciu, on 30th May 2010, 23:30, said:

Dar trebuie o documentare-beton in legatura cu ferry-boat-urile si Alibus-ul si mai lasa si o marja de siguranta, ca altfel pierzi avionul de intoarcere.

nu cautati pe net ferryboat-uri, astea-s mai lente, se incarca si masini pe ele. spre Capri se calatoreste cu hydrofoils-uri, nave rapide cu aripi portante. se face cam 40 de minute si sunt mai multe companii si curse la fata locului decat am gasit de acasa pe net. cam una pe ora, intre Napoli si Capri. eu am plecat cu prima, pe la ora 7,30 si am avut surpriza sa pasesc pe un vapor cu vreo 500 de japonezi, astia toti pe puntea de jos. cea de sus era inchisa, ca nu e inca sezon. calatoria e placuta, desi geamurile-s cam stropite si nespalate. cand ne-am apropiat de insula, japonezii mei au inceput sa se imbulzeasca spre iesire si eu m-am mirat. am ramas cu mirarea, ei cu grota azzurra. cand am iesit eu, relaxata, astia facusera o coada uriasa la debarcaderul pentru turul insulei si intrarea in grota. probabil ca ei citisera un forum pe care un alt japonez povestise cum se face coada la grota inca de pe nava  :D

Edited by stlx, 30 May 2010 - 23:44.


#42
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postfly_dream, on 30th May 2010, 20:17, said:

Da, stiu ca timpul este scurt. Chestia asta cu o droaie de autobuze, mai ales dupa ce abia m-am dat jos din avion si tren, nu ma incanta fenomenal, mai ales ca acum cateva minute am vazut un filmulet facut pe drumul dintre Napoli si Amalfi cu masina si m-am indragostit instantaneu de stil! Imi aminteste de Route des Grandes Alpes sau Coasta de Azur! Ce-ar fi daca as inchiria o masina din Napoli pentru 24 de ore si as face minicircuitul Napoli - Sorrento - Positano - Amalfi - Napoli, din cate vad pe via michelin distantele nu sunt mari, dar nu se compara felul in care poti admira peisajul cand esti cu masina fata de varianta autobuz! Daca as inchiria masina la Napoli la pranz, mi-ar ajunge oare timpul pana seara sa fac acest circuit, tinand cont ca ziua este lunga si lumina ar fi pana tarziu? As putea trage o fuga la Capri duminica dimineata, eventual din Sorrento ca-i mai aprope si sa dorm undeva pe-acolo.... Este adevarat ca Napoli in sine nu va mai avea mult timp dedicat, dar ma atrage mai mult coasta... mai ales ca e vara... Merge?
Teoretic se poate, dar trebuie sa fii bine documentat (sa stii exact de unde iei masina, eventual o rezervi, etc). Eu am facut intr-o zi Coasta Amalfi + Capri (si alta zi am fost in Sorrento plus plaja/baie langa Sorrento), dar nu am fost pe coasta decat in Positano. E drept, am stat la plaja/baie in Positano, as fi putut in schimb sa merg in Amalfi ... dar o sa fac tot posibilul sa ma intorc.

Programul meu a fost asa: cazare in Sorrento, plecat dimineata cu autobuzul din Sorrento spre Positano, vizitat Positano (nu e mare), facut plaja/baie vreo ora si ceva, cred ca am si mancat ceva rapid + ceva prajitura buna la o terasa, luat ferryboat-ul pe la ora 1-2 din Positano spre Capri, in Capri port Marina Grande urcat cu telefericul pana in Capri, vizitat Capri/mancat ceva rapid, mers pe Via Krupp ca sa vad Faraglioni de sus, apoi coborat pe jos pana in Marina Picolla, apoi inapoi cu autobuzul pana sus in Capri si luat telefericul inapoi spre Marina Grande ... pe la 6:45 am plecat spre Sorrento cu ferryboat-ul (parca nu erau mai tarziu). Sigur, as fi vrut sa mai merg in Ravello, Amalfi, sa urc in Capri pe Monte Solaro, poate si Grotta Azura, dar data viitoare ce as mai fi vazut nou? :)

Nu stiu ce sa zic de inchiriatul masinii, depinde cat de bun sofer esti. Traseul clar e dificil, foarte multe curbe, drum ingust, plin de autobuze/autocare care cu greu pot lua curbele (la fiecare curba autobuzele claxoneaza indelung - au un claxon special), cateodata se mai blocheaza autobuzele in curbe ca nu pot trece doua deodata. Cam toate masinile din zona au urme de zgarieturi :) Daca esti pasager probabil e ok cu masina, daca esti sofer s-ar putea sa fie frustrant pentru ca trebuie sa fii foarte atent la drum si e greu sa nu te lasi furat de peisaj. In plus e cam greu sa te opresti ca sa admiri peisajul (sunt cateva refugii parca, dar nu multe, iar drumul e ingust deci nu prea poti opri pe dreapta oriunde). Iar daca prinzi un autobuz in fata ta (ceea ce e foarte probabil) cred ca nu iti va fi prea usor sa-l depasesti. Din autobuz in schimb vezi totul de la inaltime (si ca sa vezi prapastia de sub tine trebuie sa fii un pic la inaltime, de pe locul soferului nu vezi ce e langa drum pentru ca panta e foarte aburpta, vezi doar in fata), eu zic ca ai o vedere mai buna din autobuz decat din masina.

In mod normal sunt multe trenuri din Napoli spre Sorrento (Circumvesuviana - de fapt arata ca niste metro-uri de suprafata), iar din Sorrento spre Amalfi sunt destule autobuze. Nu cred ca ajungi mult mai repede cu masina. Iar cand mergi pe Capri masina te incurca, trebuie sa revii dupa ea, trebuie sa o lasi undeva (iar in Positano cam greu sa gasesti un loc cred).

Eu in locul tau as face cam asa: As lua o cazare in Sorrento, aproape de gara. Trenul Circumvesuviana din Napoli in Sorrento, ma cazez rapid, apoi autobuz SITA spre Coasta Amalfi (cred ca este unul si decapotabil pentru senzatii tari dar numai la anumite ore), as vizita Positano si Amalfi pana seara (depinde cand e ultimul autobuz). Seara inapoi in Sorrento (cazare si masa mai ieftina, statiune mai mare decat cele de pe Coasta Amalfi). A doua zi plecat cat mai de dimineata spre Capri si din Capri am doua variante: ori ma intorc in Sorrento, iau bagajele si plec cu trenul spre Napoli, ori iau bagajele dinainte si plec la Napoli direct din Capri cu ferryboat-ul (probabil mai scump, dar macar nu mai trebuie sa schimbi).

In functie de buget ar fi o varianta si sa te cazezi pe Coasta Amalfi si sa iei ferryboat-ul spre Capri a doua zi dimineata. Elimini asa intoarcerea seara in Sorrento (iar pentru o singura seara de cazare diferenta nu e asa de importanta, probabil o sa platesti vreo 20 de euro in plus pentru o camera dubla fata de Sorrento). Daca mergi cu ferryboat-ul din Capri in Napoli tine cont si de ce fel de nava iei, unele sunt mult mai rapide ca altele, e un pic de distanta, iar tu din cate inteleg trebuie sa prinzi si un avion deci sa ajungi si in aeroport la timp. Oricum, cauta dinainte programul autobuzelor si al ferryboat-urilor, vezi unde e aeroportul, etc. Cu atat de putin timp la dispozitie nu prea e loc de incurcaturi.

De fapt acum vad ca tu vrei in special Coasta Amalfi, nu neaparat si Capri ... daca vrei sa ai timp sa o savurezi poate e chiar mai bine sa renunti la Capri (ferryboat-ul cred ca face spre o ora pana pe Capri din Positano/Sorrento, iar de pe Capri pana la Napoli probabil mai mult - desi sunt si variante mai rapide dar doar la anumite ore). Daca vrei doar Coasta Amalfi si vrei cu masina, probabil cel mai bine ar fi sa mergi pana in Amalfi in prima zi, eventual vizitezi si Ravello tot in prima zi, iar a doua zi pleci dis de dimineata spre Positano (care e in drumul spre Napoli).

De Napoli clar nu ai cum sa mai ai timp, oricum parerea mea e ca prioritatea e Coasta Amalfi (Positano, Amalfi, Ravello), apoi Capri, Ischia, Sorrento, Napoli, Pompei, Procida, Vezuviu, etc (desi eu am vizitat doar 3 din ele, dar asta e impresia cu care am ramas din ce am studiat eu zona). Ideal e sa ai minim 3 zile pentru zona asta, desi probabil cam o saptamana ar fi cea mai potrivita pentru ca sunt foarte multe lucruri de vazut in zona.

Edited by utopium, 31 May 2010 - 11:18.


#43
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postauriciu, on 30th May 2010, 22:30, said:

fly dream, programul tau este ametitor .
Daca as avea doar o zi si o noapte la dispozitie, as tranzita Napoli catre una dintre destinatiile pe care ti le propui tu, depinde care ar fi prima optiune in sufletul meu: fie Sorrento ( cu Circumvesuviana) , fie Capri , fie Ischia ( cu ferry-boat-ul).

Cred ca as renunta la traseul cu autobuzul pe coasta Amalfitana. Iti imaginezi cit de aglomerat poate fi si ce ar insemna sa nu poti urca in primul autobuz ? Ai un program extrem de strins, orice minut pierdut conteaza. Daca Leonardo Express a intirziat o ora, cu autobuzele riscurile sunt mult mai mari. In legatura cu masina inchiriata, vreau sa iti spun ca ma documentez de mult timp pe forumurile de pe tripadvisor ( peste doua saptamini plec si eu pentru 4 nopti la Roma si alte 4 nopti la Sorrento) si mai toti care au fost acolo spun ca e un traseu ingrozitor de dificil, cu serpentine in ac de par si drum foarte ingust. Soferul nu se va bucura de panorama, cu siguranta.

Capri, din cite am citit, este un loc extrem de aglomerat pina cind pleaca hoardele de turisti cu ultimul ferry-boat. Daca as avea cazare in Napoli as renunta la Capri pentru doar citeva ore. Daca as avea cazare acolo ( in Anacapri) cred ca ar fi prima optiune intre cele trei destinatii . As merge cu telefericul pina la muntele Solaro, eventual as face si  turul insulei cu vaporasul. Poate as merge dis de dimineata la gradinile lui Augustus si repejor inapoi la Napoli, iar din port as lua  Alibus catre aeroport. Dar trebuie o documentare-beton in legatura cu ferry-boat-urile si Alibus-ul si mai lasa si o marja de siguranta, ca altfel pierzi avionul de intoarcere.

Daca as  ajunge la Sorrento  dupa-amiaza, as explora in tihna locul si as savura privelistile ( marea, parcurile, stradutele, shop-urile, chit ca n-as cumpara mai nimic ), as merge o tura cu trenuletul turistic si as minca la o terasa pe malul marii ( asta ar fi un lux pe care mi l-as ingadui). As ramine acolo peste noapte si dimineata m-as intoarce tot fara graba in Napoli. Sau m-as intoarce foarte dimineata, ca sa prind macar un traseu cu city sight seeing prin Napoli.

Astea sunt sfaturile mele pretioase. Sincer, si eu ma gindesc acuma cum sa ingramadesc in patru zile o zi la Capri, una la Ischia, una la Amalfi+Ravello si una la Positano si sper sa am taria sa mai tai totusi ceva de pe lista.
Avem asa un stil de a ne propune sa vedem musai TOTUL si NEAPARAT ACUMA de parca am suferi de boli incurabile. Vechii romani isi petreceau vacantele pe acolo in urma cu doua mii de ani si locurile acelea minunate sunt tot acolo. Sa mai lasam ceva si pentru altadata ! ( acuma vorbesc cu mine insami)

Am vazut cum arata drumul pe coasta Amalfitana si tocmai de aceea ma bate gandul sa inchiriem o masina.... imi place sa conduc pe astfel de drumuri, asa cum am mai scris, seamana cu traseul plin de serpentine din Route des Grandes Alpes, nu ma deranjeaza sa fiu la volan, am reusit sa savurez peisajul si asa, iar la nevoie mai opream... A privi asemenea minunatii inghesuit pe culoarul unui autobuz nu mi se pare deloc atractiv, daca va fi sa merg pe coasta probabil va fi cu masina.

Nu mi-am pus problema cazarii in Capri, nu ma atrag locurile luxoase, iar pretul hotelurilor, destul de rare de altfel, am vazut ca sare lejer de 100 de euro/noapte. Nici in Napoli nu tin sa stau, depinde cum ne facem programul, chestia este ca trebuie sa aranjez deja cazarea, altfel nu mai gasesc ceva convenabil.

Ma gandesc sa luam masina din Napoli, sa mergem la Sorrento, de acolo sa tragem o fuga la Capri (cat mai ingramadit posibil), apoi sa continuam pana undeva pe coasta Amalfitana, unde sa ne si cazam. A doua zi sa continuam traseul, revenind in Napoli pe  celalalt drum, iar acolo sa lasam masina  si sa mai prindem un tur City Sightseeing (nu ma omor cu ele, insa nu vom mai avea timp de cercetat orasul pe cont propriu. Sau poate...... sa dam o raita prin el chiar cu masina, inainte de a o preda? (Avand stabilit dinainte ce si cum, bineinteles.)

Este adevarat ca alergam ca disperatii cand ajungem intr-un loc, dar chiar nu stim daca vom mai ajunge vreodata pe acolo si trebuie sa maximizam ceea ce avem de vazut.... plus ca lumea are atatea locuri interesante de cercetat! Daca Napoli in sine imi va transmite un mesaj special, poate voi reveni cand voi gasi bilete de avion ieftine....

View Postutopium, on 31st May 2010, 11:16, said:

Teoretic se poate, dar trebuie sa fii bine documentat (sa stii exact de unde iei masina, eventual o rezervi, etc). Eu am facut intr-o zi Coasta Amalfi + Capri (si alta zi am fost in Sorrento plus plaja/baie langa Sorrento), dar nu am fost pe coasta decat in Positano. E drept, am stat la plaja/baie in Positano, as fi putut in schimb sa merg in Amalfi ... dar o sa fac tot posibilul sa ma intorc.

Eu in locul tau as face cam asa: As lua o cazare in Sorrento, aproape de gara. Trenul Circumvesuviana din Napoli in Sorrento, ma cazez rapid, apoi autobuz SITA spre Coasta Amalfi (cred ca este unul si decapotabil pentru senzatii tari dar numai la anumite ore), as vizita Positano si Amalfi pana seara (depinde cand e ultimul autobuz). Seara inapoi in Sorrento (cazare si masa mai ieftina, statiune mai mare decat cele de pe Coasta Amalfi). A doua zi plecat cat mai de dimineata spre Capri si din Capri am doua variante: ori ma intorc in Sorrento, iau bagajele si plec cu trenul spre Napoli, ori iau bagajele dinainte si plec la Napoli direct din Capri cu ferryboat-ul (probabil mai scump, dar macar nu mai trebuie sa schimbi).

In functie de buget ar fi o varianta si sa te cazezi pe Coasta Amalfi si sa iei ferryboat-ul spre Capri a doua zi dimineata. Elimini asa intoarcerea seara in Sorrento (iar pentru o singura seara de cazare diferenta nu e asa de importanta, probabil o sa platesti vreo 20 de euro in plus pentru o camera dubla fata de Sorrento). Daca mergi cu ferryboat-ul din Capri in Napoli tine cont si de ce fel de nava iei, unele sunt mult mai rapide ca altele, e un pic de distanta, iar tu din cate inteleg trebuie sa prinzi si un avion deci sa ajungi si in aeroport la timp. Oricum, cauta dinainte programul autobuzelor si al ferryboat-urilor, vezi unde e aeroportul, etc. Cu atat de putin timp la dispozitie nu prea e loc de incurcaturi.

Daca voi merge pe varianta fara masina (ar fi mai ieftin si mai simplu in privinta lasatului pe ici-colo), probabil as incerca sa ajung pe coasta Amalfi, sa vizitez cat pot din ea si sa ma cazez pe-acolo. A doua zi devreme, as merge pana la "capatul" coastei, as lua ferryboat-ul catre Capri, iar returul l-as face direct in Napoli. Nu vom avea cine stie ce bagaje, cate un rucsacel aruncat in spate, atat. La revenirea in Napoli, daca timpul va permite, vom face un tur cu autobuzul turistic.

In varianta cu masina (va trebui sa o inchiriez din oras pentru ca vom veni cu trenul de la Roma; daca voi putea sa o predau in aeroport fara costuri suplimentare, as mai optimiza timpul la intors, chit ca aeroportul este aproape de oras), cred ca tot la fel ar fi programul, doar ca as face turul orasului cu ea in caz ca o returnez in aeroport. Bineinteles ca as face rezervarea de acasa si as fi la curent cu orarele tuturor "barcilor" care fac traversarea catre si dinspre Capri!

Edited by fly_dream, 31 May 2010 - 11:56.


#44
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postfly_dream, on 31st May 2010, 12:54, said:

Daca voi merge pe varianta fara masina (ar fi mai ieftin si mai simplu in privinta lasatului pe ici-colo), probabil as incerca sa ajung pe coasta Amalfi, sa vizitez cat pot din ea si sa ma cazez pe-acolo. A doua zi devreme, as merge pana la "capatul" coastei, as lua ferryboat-ul catre Capri, iar returul l-as face direct in Napoli. Nu vom avea cine stie ce bagaje, cate un rucsacel aruncat in spate, atat. La revenirea in Napoli, daca timpul va permite, vom face un tur cu autobuzul turistic.

In varianta cu masina (va trebui sa o inchiriez din oras pentru ca vom veni cu trenul de la Roma; daca voi putea sa o predau in aeroport fara costuri suplimentare, as mai optimiza timpul la intors, chit ca aeroportul este aproape de oras), cred ca tot la fel ar fi programul, doar ca as face turul orasului cu ea in caz ca o returnez in aeroport. Bineinteles ca as face rezervarea de acasa si as fi la curent cu orarele tuturor "barcilor" care fac traversarea catre si dinspre Capri!
Am facut si eu tur de forta in Italia (vreo 8-9 locatii in 8 zile - din care 3 zile la Roma, deci de fapt celelalte au fost ingramadite in 5 zile), dar asta a tau mi se pare cam optimist mai ales in ziua a doua daca avionul e la 15:45. Adica daca avionul pleaca la 15:45 ar trebui ca pe la ora 14:15 sa fii deja aproape de aeroport ma gandesc, iar presupunand ca faci un tur de o ora prin Napoli si trebuie sa lasi si masina ar insemna sa fii la ora 12:45 in Napoli. Dar daca inchiriezi masina trebuie sa mergi pana pe Capri si sa vii si inapoi dupa masina (sa zicem in Positano) sau sa mergi cu ferryboat-ul cu masina cu tot (dar nu toate vaporasele care le vezi in program pot sa duca si masini). Presupunand ca pleci dimineata din Positano spre Capri si te intorci, iei masina si pleci spre Napoli, ar insemna ca pe la 11:00 sa pleci deja din Positano cu masina spre Napoli ca sa poti ajunge. Dar vreo ora jumate-doua pierzi doar pe vaporase spre/inapoi din Capri si prin port (si se poate intampla sa nu mai gasesti bilete la o anumita nava - eu am patit chestia asta pe Capri si a trebuit sa astept urmatoarea), deci practic nu prea ai avea timp sa vizitezi Capri-ul (si oricum, vaporasele astea nu merg ele chiar la orice ora incat sa se sincronizeze perfect cu programul). Daca tii neaparat sa mergi pe Capri, eu zic sa mergi in prima zi ... in a doua mi se pare cam greu si nu o sa apuci sa faci mare lucru ... si te intorci pe la 7-8 seara in prima zi pe Coasta, vizitezi atunci o parte, iar a doua zi mai ai timp pana pe la 11 sa mai vizitezi ceva (te trezesti la 7 sau asa ceva :) ). Nu e chiar imposibil sa vezi din toate cate putin ... dar nici simplu nu e :) Si eu am avut intentia initial sa vizitez si Napoli asa o ora - doua, dar nu mi-a iesit (si am renuntat fara regrete pentru ca mi-a placut mult zona de coasta si chiar nu cred ca as fi gasit ceva in Napoli mai frumos).

Edited by utopium, 31 May 2010 - 14:14.


#45
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postutopium, on 31st May 2010, 14:09, said:

Am facut si eu tur de forta in Italia (vreo 8-9 locatii in 8 zile - din care 3 zile la Roma, deci de fapt celelalte au fost ingramadite in 5 zile), dar asta a tau mi se pare cam optimist mai ales in ziua a doua daca avionul e la 15:45. Adica daca avionul pleaca la 15:45 ar trebui ca pe la ora 14:15 sa fii deja aproape de aeroport ma gandesc, iar presupunand ca faci un tur de o ora prin Napoli si trebuie sa lasi si masina ar insemna sa fii la ora 12:45 in Napoli. Dar daca inchiriezi masina trebuie sa mergi pana pe Capri si sa vii si inapoi dupa masina (sa zicem in Positano) sau sa mergi cu ferryboat-ul cu masina cu tot (dar nu toate vaporasele care le vezi in program pot sa duca si masini). Presupunand ca pleci dimineata din Positano spre Capri si te intorci, iei masina si pleci spre Napoli, ar insemna ca pe la 11:00 sa pleci deja din Positano cu masina spre Napoli ca sa poti ajunge. Dar vreo ora jumate-doua pierzi doar pe vaporase spre/inapoi din Capri si prin port (si se poate intampla sa nu mai gasesti bilete la o anumita nava - eu am patit chestia asta pe Capri si a trebuit sa astept urmatoarea), deci practic nu prea ai avea timp sa vizitezi Capri-ul (si oricum, vaporasele astea nu merg ele chiar la orice ora incat sa se sincronizeze perfect cu programul). Daca tii neaparat sa mergi pe Capri, eu zic sa mergi in prima zi ... in a doua mi se pare cam greu si nu o sa apuci sa faci mare lucru ... si te intorci pe la 7-8 seara in prima zi pe Coasta, vizitezi atunci o parte, iar a doua zi mai ai timp pana pe la 11 sa mai vizitezi ceva (te trezesti la 7 sau asa ceva :) ). Nu e chiar imposibil sa vezi din toate cate putin ... dar nici simplu nu e :) Si eu am avut intentia initial sa vizitez si Napoli asa o ora - doua, dar nu mi-a iesit (si am renuntat fara regrete pentru ca mi-a placut mult zona de coasta si chiar nu cred ca as fi gasit ceva in Napoli mai frumos).

Da, si eu m-am mai gandit si am ajuns la concluzia ca trebuie sa bag Capri in prima zi obligatoriu, indiferent daca optez pentru masina sau nu. Nici nu as baga masina pe ferry pentru ca ma costa mult si mai am si grija ei. Nu am intrebat inca, insa stiu ca unele firme de inchirieri nu te lasa sa trambalezi masina pe ambarcatiuni. Trebuie sa ma decid daca va fi cu masina sau fara ca sa pot aranja cazarea, am prospectat un pic "piata" si am gasit hoteluri extrem de atractive, dar si cu preturi pe masura....

In privinta timpului, in ultima instanta ramane Napoli pe dinafara, cu toate ca, daca iau masina, ceva-ceva pot sa vad pana la iesirea din oras.... Si pe mine ma tenteaza infinit mai puternic coasta.... Napoli se poate vizita si la iarna!

#46
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Nu exista tur de o ora in Napoli. In Napoli stai o ora blocat undeva in trafic. Sau exista, dar per pedes.

Mi-ai luat-o inainte, utopium. Si eu voiam sa spun ca e mai mult decat optimista fly_dream. De abia astept sa povesteasca, dupa intoarcere. e si asta un stil de-a calatori si de-a trai, pana la urma. fly_dream, povesteste te rog, pe sectiunea Roma, ce-ai facut in ultima zburataceala.

Navele cu aripi portante fac intre Napoli si Capri 40 minute. Ferryboat-urile fac mai mult, o ora parca. Nu va apucati sa cereti bilet la ferry daca nu sunteti cu masina, ca poate acolo va si da. Intre Sorrento si Capri distanta e mai mica, ar trebui sa dureze mai putin, cam 30minute.

In Capri, daca ai putin timp, probabil ca ar trebui sa urci cu bus-ul sau funicularul de la Marina Grande in Capri-centru, de acolo fuguta la gradinile lui Augustus cu panorama splendida asupra stancilor Faraglioni, marii turcoaz si aleii in serpentine, Via Krupp, pe care cobori pana la Marina Piccola. de aici urci inapoi cu bus-ul in Capri-centru. Daca mai ai timp, iei bus-ul pana la capat in Anacapri, ai de-a lungul drumului o frumoasa perspectiva asupra insulei si golfului. Autobuzul trece nonsalant pe deasupra unei prapastii de 400metri, iar in Anacapri o sa te mire straduta ingusta, fara trotuare, pietonii lipindu-se de ziduri cand trece bus-ul. Daca mai ai o ora vizitezi aici Villa San Michele, casa lui Axel Munthe, daca nu, te intorci si cobori la Marina Grande. Cam 4 ore totul.
Mie mi-a luat insula 8 ore, e drept ca am fost de 3 ori in Anacapri cu bus-ul si am mers in Capri pe jos pana la Villa Jovis. N-am stiut cat de mult e pana acolo, dar m-a furat si frumusetea caselor si gradinilor, ciripitul pasarelelor si linistea. De la un moment dat n-am mai intalnit turisti, doar 2 englezi rataciti, care cautau si ei Villa Jovis si pe care i-am pierdut apoi, ca s-au oprit la un suc. E urcus destul de mare pana acolo, dar inapoi vii repede.
Cu grota albastra, mi s-a spus ca e coada mare la intrare, ca asteapta barcile la rand in soare cu orele. Si, pana la urma, e atat de neverosimil de albastru-turcoaz marea si coborand pe Via Krupp poti s-o tot admiri, ca, parca pentru niste reflexe albastre in plus, n-ar merita sa te enervezi la coada de barci.
Dar, fireste, cine poate sta macar doua zile pe insula, merita sa ia in calcul o plimbare cu barca de-a lungul tarmului, cu intrare in grota.

Edited by stlx, 31 May 2010 - 15:40.


#47
auriciu

auriciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 08.04.2008
Fly dream, indiferent daca ai opta pentru Capri sau pentru coasta Amalfitana, astea sunt locuri unde frumusetea peisajului este dincolo de imaginatie . Toti cei care au fost acolo spun ca este paradisul pe pamint. Ca sa poti sa te bucuri de asa o minune trebuie sa fii cit de cit linistit si daca stai tot timpul cu ochii pe ceas si fugi dintr-o parte in alta ....Nu se preteaza aceasta destinatie la sport extrem, este un loc pentru reverie ....

Nu te supara pe mine pentru ca incerc sa te fac sa iti schimbi planurile. Te si inteleg. Anul trecut am " facut" Paris-Milano-Venetia-Lugano in 6 zile,  Viena-Barcelona-Madrid-Tenerife-Madrid- Bergamo in 11 zile. HMMM .... In decembrie am stat 4 zile la Napoli, dintre care intr-o singura zi am vizitat Sorrento, care m-a vrajit. Am vazut imens de multe locuri superbe anul trecut dar cel mai bine ne-am simtit la Napoli, pentru ca am luat-o mai incetisor. Incep sa devin adepta slow travel-ului si m-am indragostit de Italia. In ceea ce ma priveste, cred ca de fiecare data am invatat ceva din greselile facute . De exemplu, prima data am avut o valiza de 20 de kg, in care aveam fier de calcat, resou ( !) si o placa de gresie ca sa pun sub resou ( !), provizii de alimente, multe boarfe etc. Acuma plecam cu cite o valijoara pe jumatate goala fiecare ...
Scuze pentru off topic, dar vreau sa fie clar ca nu ma consider o persoana super-competenta, eu spun cum cred eu ca ar fi bine prin prisma experientei mele, dar fiecare stie ce ii place si ce i se potriveste mai bine.

Edited by auriciu, 31 May 2010 - 18:19.


#48
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

View Postauriciu, on 31st May 2010, 19:16, said:

...Ca sa poti sa te bucuri de asa o minune trebuie sa fii cit de cit linistit si daca stai tot timpul cu ochii pe ceas si fugi dintr-o parte in alta ....Nu se preteaza aceasta destinatie la sport extrem, este un loc pentru reverie ....

Imparatul Augustus numea insula Capri La Citta del dolce far niente. Altii cu "far niente", insa multi dintre noi romanii,  cand vizitam alte tari,  parca avem un motoras in spate, ca sa zic asa. Ce spui tu auriciu am simtit si eu, cand am parasit Procida dupa doar 2-2 1/2 ore petrecute acolo.

Edited by stlx, 31 May 2010 - 19:28.


#49
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postauriciu, on 31st May 2010, 18:16, said:

Nu te supara pe mine pentru ca incerc sa te fac sa iti schimbi planurile. Te si inteleg. Anul trecut am " facut" Paris-Milano-Venetia-Lugano in 6 zile,  Viena-Barcelona-Madrid-Tenerife-Madrid- Bergamo in 11 zile. HMMM .... In decembrie am stat 4 zile la Napoli, dintre care intr-o singura zi am vizitat Sorrento, care m-a vrajit. Am vazut imens de multe locuri superbe anul trecut dar cel mai bine ne-am simtit la Napoli, pentru ca am luat-o mai incetisor. Incep sa devin adepta slow travel-ului si m-am indragostit de Italia. In ceea ce ma priveste, cred ca de fiecare data am invatat ceva din greselile facute . De exemplu, prima data am avut o valiza de 20 de kg, in care aveam fier de calcat, resou ( !) si o placa de gresie ca sa pun sub resou ( !), provizii de alimente, multe boarfe etc. Acuma plecam cu cite o valijoara pe jumatate goala fiecare ...

De ce m-as supara pe tine? Am si prieteni apropiati care, desi tineri si dinamici de felul lor, nu "gusta" acest stil de calatorie, fiind adeptii slow-travel, cu mai putin efort fizic, cu timpi de reverie si cafea, masa de pranz undeva asezat, nu din mers. Nu ca nu mi-ar placea si mie asa, insa am senzatia ca in acest fel nu voi putea niciodata sa ajung in prea multe locuri, timpul si resursele financiare nu permit cate o saptamana in fiecare oras considerat interesant, de aceea eu practic fac astfel de incursiuni rapide in multe locatii, pentru ca apoi sa aleg ceea ce mi-ar placea sa vad pe indelete si sa revin selectiv acolo. In plus, gusturile nu se discuta: de ce sa-mi aloc toate cele cateva zile de vacanta de anul asta pentru o excursie la Praga, de exemplu, daca eu nu stiu ca-mi va placea orasul acela atat de mult incat sa-l vad in detaliu? Din destul de multele locuri pe care am reusit sa le vad pana acum, am o minilista cu cele de revenire, unele fiind Parisul, Roma, Venetia, Amsterdam, ceea ce s-a si intamplat. In altele, cum ar fi Dublin, Berlin, Bruxelles, consider ca mi-a fost suficient cat am vazut.

In privinta bagajului consistent.... m-am invatat de mult sa iau strictul necesar, nu doar faptul ca prea caram degeaba multe kg, ci pretul exagerat la bagajul de cala m-a convins!

In legatura cu turul de forta Napoli.... Chiar nu mi-am dorit sa fie atat de strans, insa nu am putut pleca de la serviciu in perioada asta, iar initial stiam doar de oras in sine si Capri, ceea ce ar fi incaput in program. Intre timp, am descoperit Coasta Amalfitana.... care m-a fermecat! Ce pot face? Dau o raita pe acolo si la Capri acum, iar Napoli in detaliu ramane pentru o vajaiala ulterioara, fie si pe timp de iarna.  

Quote

fly_dream, povesteste te rog, pe sectiunea Roma, ce-ai facut in ultima zburataceala.

Am pregatit "documentatia", o postez acum... intuiesc ca n-o sa va placa.... am parcurs o multime de kilometri per pedes....

#50
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postutopium, on 31st May 2010, 11:16, said:

Teoretic se poate, dar trebuie sa fii bine documentat (sa stii exact de unde iei masina, eventual o rezervi, etc). Eu am facut intr-o zi Coasta Amalfi + Capri (si alta zi am fost in Sorrento plus plaja/baie langa Sorrento), dar nu am fost pe coasta decat in Positano. E drept, am stat la plaja/baie in Positano, as fi putut in schimb sa merg in Amalfi ... dar o sa fac tot posibilul sa ma intorc.

Programul meu a fost asa: cazare in Sorrento, plecat dimineata cu autobuzul din Sorrento spre Positano, vizitat Positano (nu e mare), facut plaja/baie vreo ora si ceva, cred ca am si mancat ceva rapid + ceva prajitura buna la o terasa, luat ferryboat-ul pe la ora 1-2 din Positano spre Capri, in Capri port Marina Grande urcat cu telefericul pana in Capri, vizitat Capri/mancat ceva rapid, mers pe Via Krupp ca sa vad Faraglioni de sus, apoi coborat pe jos pana in Marina Picolla, apoi inapoi cu autobuzul pana sus in Capri si luat telefericul inapoi spre Marina Grande ... pe la 6:45 am plecat spre Sorrento cu ferryboat-ul (parca nu erau mai tarziu). Sigur, as fi vrut sa mai merg in Ravello, Amalfi, sa urc in Capri pe Monte Solaro, poate si Grotta Azura, dar data viitoare ce as mai fi vazut nou? :)

Nu stiu ce sa zic de inchiriatul masinii, depinde cat de bun sofer esti. Traseul clar e dificil, foarte multe curbe, drum ingust, plin de autobuze/autocare care cu greu pot lua curbele (la fiecare curba autobuzele claxoneaza indelung - au un claxon special), cateodata se mai blocheaza autobuzele in curbe ca nu pot trece doua deodata. Cam toate masinile din zona au urme de zgarieturi :) Daca esti pasager probabil e ok cu masina, daca esti sofer s-ar putea sa fie frustrant pentru ca trebuie sa fii foarte atent la drum si e greu sa nu te lasi furat de peisaj. In plus e cam greu sa te opresti ca sa admiri peisajul (sunt cateva refugii parca, dar nu multe, iar drumul e ingust deci nu prea poti opri pe dreapta oriunde). Iar daca prinzi un autobuz in fata ta (ceea ce e foarte probabil) cred ca nu iti va fi prea usor sa-l depasesti. Din autobuz in schimb vezi totul de la inaltime (si ca sa vezi prapastia de sub tine trebuie sa fii un pic la inaltime, de pe locul soferului nu vezi ce e langa drum pentru ca panta e foarte aburpta, vezi doar in fata), eu zic ca ai o vedere mai buna din autobuz decat din masina.

In mod normal sunt multe trenuri din Napoli spre Sorrento (Circumvesuviana - de fapt arata ca niste metro-uri de suprafata), iar din Sorrento spre Amalfi sunt destule autobuze. Nu cred ca ajungi mult mai repede cu masina. Iar cand mergi pe Capri masina te incurca, trebuie sa revii dupa ea, trebuie sa o lasi undeva (iar in Positano cam greu sa gasesti un loc cred).

Eu in locul tau as face cam asa: As lua o cazare in Sorrento, aproape de gara. Trenul Circumvesuviana din Napoli in Sorrento, ma cazez rapid, apoi autobuz SITA spre Coasta Amalfi (cred ca este unul si decapotabil pentru senzatii tari dar numai la anumite ore), as vizita Positano si Amalfi pana seara (depinde cand e ultimul autobuz). Seara inapoi in Sorrento (cazare si masa mai ieftina, statiune mai mare decat cele de pe Coasta Amalfi). A doua zi plecat cat mai de dimineata spre Capri si din Capri am doua variante: ori ma intorc in Sorrento, iau bagajele si plec cu trenul spre Napoli, ori iau bagajele dinainte si plec la Napoli direct din Capri cu ferryboat-ul (probabil mai scump, dar macar nu mai trebuie sa schimbi).

In functie de buget ar fi o varianta si sa te cazezi pe Coasta Amalfi si sa iei ferryboat-ul spre Capri a doua zi dimineata. Elimini asa intoarcerea seara in Sorrento (iar pentru o singura seara de cazare diferenta nu e asa de importanta, probabil o sa platesti vreo 20 de euro in plus pentru o camera dubla fata de Sorrento). Daca mergi cu ferryboat-ul din Capri in Napoli tine cont si de ce fel de nava iei, unele sunt mult mai rapide ca altele, e un pic de distanta, iar tu din cate inteleg trebuie sa prinzi si un avion deci sa ajungi si in aeroport la timp. Oricum, cauta dinainte programul autobuzelor si al ferryboat-urilor, vezi unde e aeroportul, etc. Cu atat de putin timp la dispozitie nu prea e loc de incurcaturi.

De fapt acum vad ca tu vrei in special Coasta Amalfi, nu neaparat si Capri ... daca vrei sa ai timp sa o savurezi poate e chiar mai bine sa renunti la Capri (ferryboat-ul cred ca face spre o ora pana pe Capri din Positano/Sorrento, iar de pe Capri pana la Napoli probabil mai mult - desi sunt si variante mai rapide dar doar la anumite ore). Daca vrei doar Coasta Amalfi si vrei cu masina, probabil cel mai bine ar fi sa mergi pana in Amalfi in prima zi, eventual vizitezi si Ravello tot in prima zi, iar a doua zi pleci dis de dimineata spre Positano (care e in drumul spre Napoli).

De Napoli clar nu ai cum sa mai ai timp, oricum parerea mea e ca prioritatea e Coasta Amalfi (Positano, Amalfi, Ravello), apoi Capri, Ischia, Sorrento, Napoli, Pompei, Procida, Vezuviu, etc (desi eu am vizitat doar 3 din ele, dar asta e impresia cu care am ramas din ce am studiat eu zona). Ideal e sa ai minim 3 zile pentru zona asta, desi probabil cam o saptamana ar fi cea mai potrivita pentru ca sunt foarte multe lucruri de vazut in zona.

De cateva zile m-am afundat in tot felul de variante, cred ca documentarea imi va lua de 100 de ori mai mult decat excursia insasi, ufffffffff, ce pacat ca nu mai am inca o zi in plus! Am schitat cate ceva si va cer opinia.... nu stiu ce sa aleg!

Pana la Napoli nu am alta solutie in afara trenului luat de la Termini, dupa ce aterizez pe Ciampino si fac drumul cu busul de la aeroport. Trenul asta poate fi unul mai rapid (face 1h 10min) sau unul mai lent (2h), diferenta de pret fiind de la simplu la dublu....

Varianta 1

Napoli (gara) - Port - Capri
Capri - Sorrento
Cazare Sorrento

A doua zi:

Sorrento - Positano - Ravello - Amalfi cu autobuzul (cu oprire in fiecare)
Amalfi - Sorento cu autobuzul
Sorrento - Napoli cu Circumvesuviana
O eventuala plimbarica cu papica prin Napoli
Napoli - aeroport  

Varianta 2

Napoli (gara) - Port - Capri
Capri - Salerno/Amalfi (a propos, care sa fie punctul terminus: Amalfi sau Salerno?) (17:35-18:50/19:20)
Vizitare Amalfi
Cazare Amalfi

A doua zi:

Amalfi - Ravello - Positano - Sorrento cu autobuzul (cu oprire in fiecare)
Sorento - Napoli cu Circumvesuviana
O eventuala plimbarica cu papica prin Napoli
Napoli - aeroport  

Varianta 3 (propusa de tine)

Napoli (gara) - Sorrento cu Circumvesuviana
Sorrento - Positano - Ravello - Amalfi cu autobuzul (cu oprire in fiecare)
Retur Amalfi - Sorrento
Cazare Sorrento

A doua zi:

Sorento - Capri
Capri - Napoli
O eventuala plimbarica cu papica prin Napoli
Napoli - aeroport  

Varianta 4

Napoli (gara) - Port - Capri
Capri - Port Napoli - Gara/aeroport Napoli
Inchiriere masina 24 h

Napoli - Sorrento
Vizitare Sorrento
Cazare Sorrento

A doua zi:

Sorrento - Positano - Ravello - Amalfi/Salerno (cu oprire in fiecare)
Amalfi/Salerno -  Napoli pe drumul direct (72 km)
O eventuala plimbarica cu papica prin Napoli
Napoli - aeroport

Nu-mi dau seama cum ies mai bine in primul rand ca timp..... Nu tin neaparat la ideea cu masina, desi ma tenteaza coasta vazuta in pas de voie si drumul acela interesant...., dar n-am idee cat de mult ma pot baza pe legaturile SITA dintre localitati si n-as vrea sa risc pierderea avionului. In varianta 2 as scuti dublarea anumitor segmente si as sta mai mult pe mare.... Fiecare varianta are avantaje si dezavantajele ei... Voi ce ziceti? Trebuie sa rezerv camera si nu stiu daca sa fie Sorrento sau Amalfi.... La fel, masina, deja unele modele sunt epuizate.

#51
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

View Postfly_dream, on 1st June 2010, 22:07, said:

...dar n-am idee cat de mult ma pot baza pe legaturile SITA dintre localitati si n-as vrea sa risc pierderea avionului. In varianta 2 as scuti dublarea anumitor segmente si as sta mai mult pe mare.... Fiecare varianta are avantaje si dezavantajele ei... Voi ce ziceti? Trebuie sa rezerv camera si nu stiu daca sa fie Sorrento sau Amalfi.... La fel, masina, deja unele modele sunt epuizate.

te poti baza pe SITA, astia merg si cu autobuzul gol cand au ora de plecare. uita-te la orarul de acum, iar cel din iulie e de asteptat sa-ti fie si mai favorabil.
http://www.sitabus.i...l/OrariCampania
atentie la legenda: F(eriali) G (iornaliera), tie-ti trebuie G sau H(oliday-adica duminica).

#52
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postfly_dream, on 1st June 2010, 22:07, said:

Varianta 2

Napoli (gara) - Port - Capri
Capri - Salerno/Amalfi (a propos, care sa fie punctul terminus: Amalfi sau Salerno?) (17:35-18:50/19:20)
Vizitare Amalfi
Cazare Amalfi

A doua zi:

Amalfi - Ravello - Positano - Sorrento cu autobuzul (cu oprire in fiecare)
Sorento - Napoli cu Circumvesuviana
O eventuala plimbarica cu papica prin Napoli
Napoli - aeroport
Eu as alege varianta 2 cu oprire in Amalfi (nu cred ca are rost sa mergi in Salerno, pierzi timp de vizitare pentru Amalfi). Practic in prima zi poti termina cu Capri/Amalfi, iar a doua zi o lasi pentru Ravello, Positano, Sorrento si Napoli. Avantajul e ca a doua zi nu mai pierzi timpul pe drumuri foarte mult. In a doua zi as pleca dis de dimineata din Amalfi ca sa am timp de Ravello, Positano si Sorrento (cate o ora in fiecare sa zicem, Sorrento insa e ceva mai mare), mai faci vreo 2 ore pe drum pana la Napoli ... iar daca mai ai timp, vizitezi si Napoli asa rapid (cred ca ideea ar fi sa mergi in Piazza del Plebiscito, acolo in zona sunt multe de vazut, e portul/marea aproape, Castel Nuovo si Castel dell'Ovo - cred ca mai mult de atat nu apuci sa vezi). Aeroportul e la vreo 10 km de piata asta ... banuiesc ca doar unul e.

Si eu ma documentez cu mult timp inainte de a merge ... e singura solutie daca timpul de vizitare e limitat si vrei sa vezi cat mai mult.

#53
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postutopium, on 1st June 2010, 22:40, said:

Eu as alege varianta 2 cu oprire in Amalfi (nu cred ca are rost sa mergi in Salerno, pierzi timp de vizitare pentru Amalfi). Practic in prima zi poti termina cu Capri/Amalfi, iar a doua zi o lasi pentru Ravello, Positano, Sorrento si Napoli. Avantajul e ca a doua zi nu mai pierzi timpul pe drumuri foarte mult. In a doua zi as pleca dis de dimineata din Amalfi ca sa am timp de Ravello, Positano si Sorrento (cate o ora in fiecare sa zicem, Sorrento insa e ceva mai mare), mai faci vreo 2 ore pe drum pana la Napoli ... iar daca mai ai timp, vizitezi si Napoli asa rapid (cred ca ideea ar fi sa mergi in Piazza del Plebiscito, acolo in zona sunt multe de vazut, e portul/marea aproape, Castel Nuovo si Castel dell'Ovo - cred ca mai mult de atat nu apuci sa vezi). Aeroportul e la vreo 10 km de piata asta ... banuiesc ca doar unul e.

Si eu ma documentez cu mult timp inainte de a merge ... e singura solutie daca timpul de vizitare e limitat si vrei sa vezi cat mai mult.

Asa rau imi pare ca nu mai am macar jumatate de zi in plus... Am tot facut calcule peste calcule, cu toate orarele si preturile trenurilor, autobuzelor si barcilor si pana la urma cred ca totusi vom inchiria o masina, motivul principal fiind nu atat reducerea numarului mare de trambalari dintr-un mijloc de transport in altul, cat ceea ce am citit pe TripAdvisor si in alte locuri, unde foarte multi turisti se plang ca la autobuzele care merg pe coasta Amalfi se sta la coada mult (mai ales in sezon) si este atat de inghesuiala incat nu vezi nimic din traseu. Timpul nu ne permite asteptari la cozi si daca nu ne bucuram de peisajul dintre localitati parca 50% din farmecul excursiei se pierde..... Cu masina inchiriata chiar din aeroportul Ciampino si lasata la aeroporul Napoli (cu exceptia aeroporturilor, orarul firmelor de inchiriere in timpul week-end-ului este unul..... lenes, tipic italienesc!) am iesi cu 100 euro mai scump decat in varianta transportului in comun, dar cred ca am castiga timp si independenta..... Voi cauta o cazare ieftina-ieftina in Sorrento si voi renunta la alte bunatati.... Nu putem avea chiar totul, nu?

In varianta asta, am tine drept de la Ciampino la Sorrento (fara Napoli sau eventual cu o incursiune rapida prin el din masina, pentru cazul in care, la retur, nu vom mai avea timp de el), ne-am caza, am face plimbarea la Capri, apoi am vizita Sorrento. A doua zi, am merge la Positano, Amalfi, Ravello, cu oprire in fiecare (speeeeeeeer ca gasirea unui loc de parcare sa nu imi ia mai mult decat vizitarea localitatii insasi!), apoi direct Napoli si aeroport.

Este OK asa?

#54
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
e ok asa, lasa Napoli mai bine la intoarcere, daca cumva iti mai ramane timp de el. incearca sa faci rost de-o decapotabila daca vremea e buna, eu am vazut in Capri numai taxiuri decapotabile si ma gandesc ca or fi si masini de inchiriat astfel.
cu vremea...eu i-am crezut pe aia de la accuweather ca furtuna zilnic, ca averse si mi-am carat cu mine pelerina cam peste tot. nici pomeneala, doar niste stropi intre Sorrento si Napoli, eram in bus. In Napoli totul era uscat.

asa-i, in Sorrento si eu am vazut coada de turisti care ne astepta, cand am sosit eu cu bus-ul gol din Napoli si s-a umplut pana si pe interval. ma astept insa ca in sezon sa fie si bus-uri de-alea supraetajate, fara acoperis, stil City sightseeing, intre Sorrento si Amalfi, eu cu unul de-ala am mers din Amalfi in Ravello si retur si din alea se vede totul incomparabil mai bine.

povestesc mai tarziu cate ceva despre Ravello, poate-ti foloseste.

Edited by stlx, 03 June 2010 - 13:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate