Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sfat prietenesc: NU intrati in piramide!

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
deci voua nu vi se pare interesant faptul ca mergi intr-o piramida construita acum 5000 de ani(folosind unelte si metode pe care noi nu le-am putea folosi nici sa facem o coliba in zilele noastre) de catre o civilizatie uimitoare? Daca n-are picturi ,eventual si un parc de distractie inauntru e neinteresant. Ok,fiecare cu parerea lui si eu o respect dar sincer atunci nu prea vad de ce v-ati duce in Egipt.  Probabil ca nici Colosseumul nu v-a placut ca nici ala nu are picturi .

Edited by entity22, 03 May 2010 - 12:12.


#38
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 oana2983, on 27th April 2010, 15:46, said:

Multumesc, sunteti draguti! Fratilor, n-a zis nimeni ca Egiptul n-are farmecul lui. Pur si simplu a fost experienta mea si nu mi-a placut. Si nu o sa inteleg niciodata de ce aruncati cu pietre, catalogati si judecati pe cineva daca nu a simtit si nu a trait la fel ca voi.

poate din acelasi motiv pentru care cineva-ul a decis inca din titlu ca are dreptul sa gandeasca in locul nostru?  :rolleyes:

#39
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009

 entity22, on 3rd May 2010, 12:11, said:

deci voua nu vi se pare interesant faptul ca mergi intr-o piramida construita acum 5000 de ani(folosind unelte si metode pe care noi nu le-am putea folosi nici sa facem o coliba in zilele noastre) de catre o civilizatie uimitoare? Daca n-are picturi ,eventual si un parc de distractie inauntru e neinteresant. Ok,fiecare cu parerea lui si eu o respect dar sincer atunci nu prea vad de ce v-ati duce in Egipt.  Probabil ca nici Colosseumul nu v-a placut ca nici ala nu are picturi .

Mda, am un "prieten" de meserie instalator care are o ruda in Italia (a plecat menajera) caci murea de foame aici... acel prieten a fost invitat in Roma si la intoarcere l-am intrebat despre Colosseumul si cum i s-a parut! Daca-mi spunea "bah...frumos, maiestos chiar!", nu ma "suparam", insa mi-a raspuns ca nu i-a placut, "o gramada de pietre vechi"! Am ramas efectiv socat, degeaba am incercat sa-i explic despre Roma antica , scopul Colosseumului etc.
Pentru el, totul se rezuma la "o gramada de pietre vechi"! Pentru multi ca el, Italia nu este altceva decat o metoda de a castiga bani spaland babe la fund pe 800 eur/luna!

Asa si cu Egiptul... o civilizatie antica de peste 7000 de ani, o piramida cu o vechime de peste 4500 de ani! Sa cobori in o asemenea constructie este un privilegiu care, cred eu, depaseste orice efort sau disconfort!
Altii se chinuie de ani de zile "sa-si faca timp" pentru a vizita edificii ale civilizatii umane, pe cand altii stramba din nas cand se afla acolo!  

Locuri pe care sper sa le pot vizita in viata asta:
1. Egipt-ul "antic" - nu ma intereseaza scufundari cu pestisori, plaja sau shopping, ci edificiile istorice, luate pe rand, una cate una, nu pe fuga!
2. Turcia - nu pentru o shaorma ci pentru ca acolo, langa orasul numit Sanliurfa, se afla Gobekli Tepe, o "asezare umana" avand peste 11.500 ani!! Pentru a oferi un pic de perspectiva, Gobekli Tepe a fost construit cu cateva mii de ani inainte de Stonehenge si piramida lui Keops!
3. Peru - pentru a vizita capitala Incasa numita Cuzco! Deasupra asezarii Cuzco, la aprox. 3657m se afla ceea ce se numeste Fortareata Sacsayhuamán; este un must see!
4. pe urmele civilizatiei Maya : Guatemala - Tycal etc
5. Ancient Mesopotamia din pacate majoritatea locurilor de interes sunt situate in tinuturile "fierbinti" gen Siria,Iran,Iraq.  
6. Franta - Carnac!
7. Armenia - Sisian : un complex de pietre megalitice cunoscut sub numele de Carahunge; asemanator Stonehenge, insa construit inaintea lui cu aprox 4.500 de ani!

si multe altele care nu-mi vin acum in minte!!

#40
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010

 webSorin, on 30th December 2010, 23:18, said:

Locuri pe care sper sa le pot vizita in viata asta:
2. Turcia - nu pentru o shaorma ci pentru ca acolo, langa orasul numit Sanliurfa, se afla Gobekli Tepe, o "asezare umana" avand peste 11.500 ani!! Pentru a oferi un pic de perspectiva, Gobekli Tepe a fost construit cu cateva mii de ani inainte de Stonehenge si piramida lui Keops!

5. Ancient Mesopotamia din pacate majoritatea locurilor de interes sunt situate in tinuturile "fierbinti" gen Siria,Iran,Iraq.
2. Si Cappadocia nu?
5. Siria si Iran nu sunt locuri "fierbinti".

#41
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

 George2210, on 2nd January 2011, 10:23, said:

2. Si Cappadocia nu?
5. Siria si Iran nu sunt locuri "fierbinti".

chiar ca Siria nu e deloc "fierbinte" ,am fost acolo in 2009 si m-am simtit in super siguranta, e o impresie gresita ca e nesigur. Din cate stiu nici Iran nu e "fierbinte" daca esti turist de buna credinta .
In rest ..totul adevarat

#42
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

 webSorin, on 30th December 2010, 23:18, said:

Pentru el, totul se rezuma la "o gramada de pietre vechi"! Pentru multi ca el, Italia nu este altceva decat o metoda de a castiga bani spaland babe la fund pe 800 eur/luna!

Asa si cu Egiptul... o civilizatie antica de peste 7000 de ani, o piramida cu o vechime de peste 4500 de ani! Sa cobori in o asemenea constructie este un privilegiu care, cred eu, depaseste orice efort sau disconfort!
Altii se chinuie de ani de zile "sa-si faca timp" pentru a vizita edificii ale civilizatii umane, pe cand altii stramba din nas cand se afla acolo!  

Locuri pe care sper sa le pot vizita in viata asta:
1. Egipt-ul "antic" - nu ma intereseaza scufundari cu pestisori, plaja sau shopping, ci edificiile istorice, luate pe rand, una cate una, nu pe fuga!
2. Turcia - nu pentru o shaorma ci pentru ca acolo, langa orasul numit Sanliurfa, se afla Gobekli Tepe, o "asezare umana" avand peste 11.500 ani!! Pentru a oferi un pic de perspectiva, Gobekli Tepe a fost construit cu cateva mii de ani inainte de Stonehenge si piramida lui Keops!
3. Peru - pentru a vizita capitala Incasa numita Cuzco! Deasupra asezarii Cuzco, la aprox. 3657m se afla ceea ce se numeste Fortareata Sacsayhuamán; este un must see!
4. pe urmele civilizatiei Maya : Guatemala - Tycal etc
5. Ancient Mesopotamia din pacate majoritatea locurilor de interes sunt situate in tinuturile "fierbinti" gen Siria,Iran,Iraq.  

si multe altele care nu-mi vin acum in minte!!

Legat de intratul in piramide pana la urma faci cum vrei nimeni nu e obligat sa intre.
Unii poate au fobie de spatiile inguste; eu am intrat in piramide dar din pacate nu am gasit nimic in incaperea in care odata se gasea mormantul Faraonului; doar un cufar gol.

Insa postarea ta m-a inspirat pentru destinatia de vacanta din ianuarie. :)
Ma duc pe urmele civilizatiei mayase dar nu in Guatemala (in afara de Tikal nu prea ai ce sa vezi) ci in Yucatan (Chichen Itza, Uxmal, Tulum, Coba) ca sa le pot combina si cu pestisorii pe care tu ii antipatizezi.
Legat de Turcia se vede ca nu prea ai fost pe acolo ca turcii nu fac si nici nu manca shaorma. In cel mai bun caz kebab.
Asa ca emigreaza "my friend" ca sa poti vizita destinatiile mentionate de tine si sa ne povestesti cum a fost.
si nu uita: ca si spalatul babelor la fund e o meserie.

#43
codrin77

codrin77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 31.01.2010
Tocmai am venit dintr-o excursie pe cont propriu in Egipt. Cred ca Egiptul are nevoie de rabdare si intelegere, nu se poate face o vizita ca anexa la statul intr-un resort din Hurghada sau Sharm el Sheikh. Legat de piramidele de la Gizeh, trebuie timp, nu se pot vizita pe fuga (eu de exemplu am fost de 2 ori in perimetru). Oricat ar costa, cel putin in Marea Piramida (Keops/Kufu) ar trebui intrat, cel putin pentru proprietatile sale deosebite. Cu un bacsis oarecare, poti sta cat vrei in camera regelui ca sa descoperi multe din efectele care au facut aceasta locatie celebra. In primul rand, pentru amatorii de fizica acustica, sarcofagul si toata camera vibreaza la nota "la" (440Hz parca, cea pe care isi acordeaza muzicienii instrumentele). Intrand in sarcofag (iata ca se poate si asta... pentru fanii Stargate :)), am emis vocal aceasta nota si toata camera a inceput sa vibreze spre incantarea celor care mai erau inauntru. Pentru amatorii de senzatii subtile, nemaiintalnite, camera ofera o gama de trairi interesante daca reusesti sa te interiorizezi. Tot datorita bacsisului (nu mare lucru, probabil 10LE), omul ne-a lasat sa stam pe langa pereti cat vrem in pozitie sezand. Pentru cei deprinsi cu meditatia locul a fost cu totul special. Pentru ceilalti, care au reusit sa stea putin cu ei insisi si sa se rupa de "judecarea" locatiei si a conditiilor... iarasi s-a dovedit un loc cel putin energizant si de neuitat. Ca urmare, nu urmez sfatul prietenesc in legatura cu ne-intratul in piramide. Am experientele mele, unele mai bune, altele mai putin bune in legatura cu Egiptul, totusi nu judec vestigiile ca un bun comercial care nu imi ofera satisfactia visata. Incerc sa inteleg cresterea si decaderea unei civilizatii extraordinare separat de locuitorii actuali si de conditiile de vizitare.

#44
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010

 webSorin, on 30th December 2010, 23:18, said:

Asa si cu Egiptul... o civilizatie antica de peste 7000 de ani, o piramida cu o vechime de peste 4500 de ani! Sa cobori in o asemenea constructie este un privilegiu care, cred eu, depaseste orice efort sau disconfort!
Altii se chinuie de ani de zile "sa-si faca timp" pentru a vizita edificii ale civilizatii umane, pe cand altii stramba din nas cand se afla acolo!

Problema e ca in Egipt se duc persoane care au gresit destinatia si ar fi trebuit sa se afle in tarcurile all inclusiv din Antalya ori in Mall-urile din Dubai .

#45
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 razvanait99, on 3rd January 2011, 10:32, said:

Legat de intratul in piramide pana la urma faci cum vrei nimeni nu e obligat sa intre.
Unii poate au fobie de spatiile inguste; eu am intrat in piramide dar din pacate nu am gasit nimic in incaperea in care odata se gasea mormantul Faraonului; doar un cufar gol.

Insa postarea ta m-a inspirat pentru destinatia de vacanta din ianuarie. :)
Ma duc pe urmele civilizatiei mayase dar nu in Guatemala (in afara de Tikal nu prea ai ce sa vezi) ci in Yucatan (Chichen Itza, Uxmal, Tulum, Coba) ca sa le pot combina si cu pestisorii pe care tu ii antipatizezi.
Legat de Turcia se vede ca nu prea ai fost pe acolo ca turcii nu fac si nici nu manca shaorma. In cel mai bun caz kebab.
Asa ca emigreaza "my friend" ca sa poti vizita destinatiile mentionate de tine si sa ne povestesti cum a fost.
si nu uita: ca si spalatul babelor la fund e o meserie.
Te-as contrazice, Guatemala este o tara foarte frumoasa. In afara de Tikal, ce merita sunt zonele de munte - orasul colonial Antigua (care e cel mai frumos care l-am vazut in America Centrala), lacul Atitlan, piata de la Chichicastenango, satele maya - poti sa petreci o saptamana super in zona muntoasa... E drept, evita capitala :)

 entity22, on 3rd May 2010, 13:11, said:

deci voua nu vi se pare interesant faptul ca mergi intr-o piramida construita acum 5000 de ani(folosind unelte si metode pe care noi nu le-am putea folosi nici sa facem o coliba in zilele noastre) de catre o civilizatie uimitoare? Daca n-are picturi ,eventual si un parc de distractie inauntru e neinteresant. Ok,fiecare cu parerea lui si eu o respect dar sincer atunci nu prea vad de ce v-ati duce in Egipt.  Probabil ca nici Colosseumul nu v-a placut ca nici ala nu are picturi .
Din pacate, nici Zara nu e in piramide :(

#46
codrin77

codrin77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 31.01.2010

 webSorin, on 30th December 2010, 23:18, said:

2. Turcia - nu pentru o shaorma ci pentru ca acolo, langa orasul numit Sanliurfa, se afla Gobekli Tepe, o "asezare umana" avand peste 11.500 ani!! Pentru a oferi un pic de perspectiva, Gobekli Tepe a fost construit cu cateva mii de ani inainte de Stonehenge si piramida lui Keops!
5. Ancient Mesopotamia din pacate majoritatea locurilor de interes sunt situate in tinuturile "fierbinti" gen Siria,Iran,Iraq.

2.Din pacate, cand am fost la Sanliurfa nu stiam de Gobekli Tepe... oricum, Sanli-urfa e fascinant prin el insusi (fiind unul dintre orasele biblice mentionate in scriptura(Urfa)). E locul unde se considera ca s-a nascut profetul Avraam, personaj crucial in toate cele 3 religii... si exista o grota unde se zice ca a vaut lumina zilei pentru prima data. La cativa kilometri de Sanli-urfa exista satul Harran un alt loc interesant, cel putin din punctul de vedere al locuintelor de lut sub forma de stupi de albine, locuinte care se considera ca sunt construite ca acum cateva mii de ani.
Aici se considera ca a copilarit si apoi s-a stabilit Avraam.

5.Siria si Iran nu sunt deloc "fierbinti" decat ca temperatura :), repet si eu ce a zis si Imperator. Iranul ramane pana acum in topul zonei Middle East pentru mine din multe puncte de vedere (transport, cazare, preturi, oameni, etc). In Iran am putut vedea vestigii de mare insemnatate pentru zona mesopotamiana, unul dintre lucrurile care m-au impresionat cel mai mult, zigguratele (in sud vest, pe langa Ahwaz, de o varsta cu unele piramide din Egipt). Siria e fascinanta pentru multitudinea de cetati cruciate sau pentru orasele si cetatile de pe drumul matasii.

#47
mihapet

mihapet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 08.10.2007

 oana2983, on 22nd March 2010, 17:41, said:

Mihai, era cea mai mare piramida, cea a lui Cheops. Toate sunt la fel, pentru ca toate lucrurile sunt luate si expuse la muzeu.
In piramida n-ai voie sa faci poze, cel mai probabil e pt. faptul ca nu e nimic de vazut, altfel nu inteleg.
Nu am fost inca in Egipt, dar din cate imi aduc aminte de la cursul de egiptologie din facultate, nu ai voie sa faci poze datorita faptului ca blitul apartului strica hieroglifele. La fel cum nu ai voie sa pozezi si picturile autentice. Gandeste-te cate mii de turisti vin acolo zilnic. Daca toti ar face poze se distruge tot.

 Imperator, on 23rd March 2010, 00:38, said:

Parerea mea este ca e o experienta deosebita sa intri intr-o piramida, dar nu in cele de la Giza, ci in cele de la Dashur (putin mai la sud de Cairo). Sunt la fel de impresionante ca si cele din Giza, in schimb nu sunt turisti, nu sunt sute de autobuze cu hoarde de turisti sculati la 2 dimineata in Sharm sau Hurghada, nu sunt baieti cu suveniruri sau cu camile. Nu e nimeni... e liniste... si poti simti cei 5000 de ani care au trecut peste ele... In plus, poti sa faci cate poze vrei / sa filmezi prin piramide (lucru care e interzis la Giza). Poti sa vezi mai multe info si poze pe blogul meu - am fost in Cairo in februarie :)
Pai si e safe sa mergi asa de capul tau?

#48
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 mihapet, on 12th May 2011, 20:38, said:

Nu am fost inca in Egipt, dar din cate imi aduc aminte de la cursul de egiptologie din facultate, nu ai voie sa faci poze datorita faptului ca blitul apartului strica hieroglifele. La fel cum nu ai voie sa pozezi si picturile autentice. Gandeste-te cate mii de turisti vin acolo zilnic. Daca toti ar face poze se distruge tot.


Pai si e safe sa mergi asa de capul tau?
In piramide nu sunt hieroglife. Intr-adevar, blitzul afecteaza, dar fara blitz teoretic ai putea face fara sa afectezi.
Da, e foarte safe. Sa merg la Londra este un risc substantial mai mare, de aceea n-am fost decat de 2 ori.

#49
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008

 menumorut81, on 11th January 2011, 00:08, said:

Problema e ca in Egipt se duc persoane care au gresit destinatia si ar fi trebuit sa se afle in tarcurile all inclusiv din Antalya ori in Mall-urile din Dubai .

mi-ai luat vorba din gura!  :thumbup:

#50
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005

Quote

Problema e ca in Egipt se duc persoane care au gresit destinatia si ar fi trebuit sa se afle in tarcurile all inclusiv din Antalya ori in Mall-urile din Dubai .

mi-ai luat vorba din gura!  :thumbup:

Nu e chiar asa, eu am fost prin Egipt in interes de serviciu si nu m-as mai duce nici platit. Nu mi-au placut deloc egiptenii, dar de ce nu as putea sa spun...
Piramidele de la Giza sunt mediocre (in sensul ca deja Giza nu mai e desert ci suburbie a capitalei Cairo, iar panorama nu exista - esti in fundul unei vai ca un lighean). Da, piramidele de la Saqqara si mai ales de la Dashur (unde dai ocol piramidei si brusc vezi DESERTUL) merita, dar daca as putea sa aterizez direct acolo si sa nu mai trec prin Cairo...
Vreau sa subliniez ca nu m-au deranjat deloc gunoaiele de pe strazi, nu asta a fost problema. In taxi am trecut inclusiv prin cartierul din Cairo care traieste din sortarea gunoiului, iar pana la Dashur se merge de-a lungul unui canal cu cea mai poluata apa pe care am vazut-o si nu am lesinat, nu am facut urat, nu nimic. Mancarea a fost OK (si nu vorbesc doar de cea de la hotelul de 5 stele egiptene, ci de cea de prin cofetarii/fast-fooduri/restaurante), dar parca nu m-as duce intr-o tara straina doar ca sa mananc.

#51
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,450
  • Înscris: 23.09.2017
Sunt deschise zilnic?

#52
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Sfat prietenesc Posted Image :nu va luati dupa creierele netede care recomanda sa nu intrati,indiferent ca au mii de posturi sau cateva zeci.Daca credeti ca va intereseaza,intrati si faceti-va singuri o parere.

Edited by zuv, 18 October 2018 - 18:24.


#53
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 oana2983, on 22 martie 2010 - 16:27, said:

Am avut 10 ore la dispozitie sa vizitez piramidele si muzeul de egiptologie. N-am vazut in viata mea un oras mai murdar, mai haotic si mai aglomerat ca si Cairo. 3-4 benzi pe sens, cate 6-8 masini, camile si magari, claxoane (aia claxoneaza mai mult decat semnalizeaza), blocuri neterminate, etc
Daca ajungi intreg la piramide, afla ca intrarea la piramide se deschide la 8 iar pana atunci, daca nu-ti sare vreunu in taxi sa se milogeasca in ultimul hal de credeam ca ne ia la bataie numai sa facem o tura cu camila, poti sa bei un ceai la o cafenea de langa, in timp ce asculti o predica din coran, la televizor.
Pizza Hut are program special, deshide numa la 11.
Intrarea la piramide costa 60 L (pastreaza bine biletul si nu-l da la nimeni). Daca vrei sa intri in piramida, mai platesti inca 100. Si daca nr biletelor sunt limitate la 250 pe zi (vrajeala), si tu-ti faci loc printre miile de japonezi, poate -poate esti al 250-lea... iti spun eu.... las-o balta, nu merita nici macar o lira.
Un culuar , de max 800 m, in care daca nu faci taras pe coate, mergi ciuciulete, cu o lumina f slaba sa nu cumva sa vezi ca nu exista nici o scrijelitura pe perete si deloc aerisit (aviz mai ales batranilor... am vazut f multi ca s-au intors din drum din cauza lipsei de aer), ajungi apoi intr-o incapere de 3/3 si asta e tot! S-au dus 100 de lire pe un tunel si-o borta....
Dupa ce-ai iesit din vagauna (in 5 min ar trebui sa termini aventura), te acosteaza unii cu tot felul de lucruri gratuite.... pe care mai apoi iti cer sa le dai 10 -20 de lire, apoi altii mai cu tupeu, te imbrobodesc si stau langa tine sa faci o poza, ca amintire, pe care iti cer bani, desigur. Pur si simplu trebuie sa-i refuzi insistent... sau sa te faci ca-i iei la bataie. Venise unu sa-mi aranjeze basmaua care mi-o daduse "gratuit" al' dinainte. Mi-a smuls-o de pe cap ca sa-mi arate el cum se pune defapt. M-am repezit la el, i-am smuls-o si eu... si la revedere.
Obosita de atatia "afaceristi", am plecat spre faimosul muzeu. In mintea mea, arata ca cel din filmul "O noapte la muzeu". Da de unde.... Desi ai ce sa vezi si desi e plin de turisti, ca la pomul laudat, nu se investeste deloc in muzeul asta. Un muzeu antic precum exponatele. Ce mi s-a parut hilar... daca stai sa asculti 3-4 ghizi, vei auzi 3-4 lucruri diferite despre acelasi lucru.
Sper ca am fost de folos!
Eu un singur lucru n-am inteles: care e legatura intre piramide si Pizza Hut?!? Te-ai dus in Egipt sa vizitezi Pizza Hut sau piramidele?!?

#54
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Cred ca de-acu 8 ani nu-si mai aminteste. Si e de inteles.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate