Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

UNDE gasesc cele mai mici preturi la medicamente?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
zebrake1997

zebrake1997

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 18.08.2011
O farmacie din Giurgiu care sa fie mai ieftina stiti?

#38
gzabi

gzabi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.11.2009
Daca te duci la farmacia tei sunt niste cozi imense, eu mereu imi trimit sotul si se intoarce suparat de cat a trebuit sa astepte, spatiu ingust, oameni bolnavi, multi batrani ...din cauza preturilor mici. Asa ca ultima data am comandat online si supriza pachetul a venit cu un produs lipsa, cel care era cel mai scump. Le-am telefonat si l-au trimis. Online am mai cumparat scutece Huggies ieftine de la Mamiko si au fost in regula.

#39
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
eu comandam de la farmacia stejara
dar si in cartier am niste farmacii mai ascunse care sunt mai ieftine, cele care sunt la vedere sunt mai scumpe

#40
FloriD3Tei

FloriD3Tei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 11.06.2011
E cam vechi subiectul, DAR...

Din toate lanturile astea renumite de farmacii, recomand Catena :) Au cele mai mici preturi comparativ cu Dona, Sensiblu, HelpNet ( care e cam prima in top ) si toate celelalte.. In functie de produsele cumparate ai, cu cardul de fidelitate, pana la 22% reducere + ca au preturi acceptabile.

#41
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View PostFloriD3Tei, on 01 februarie 2013 - 22:10, said:

E cam vechi subiectul, DAR...

Din toate lanturile astea renumite de farmacii, recomand Catena Posted Image Au cele mai mici preturi comparativ cu Dona, Sensiblu, HelpNet ( care e cam prima in top ) si toate celelalte.. In functie de produsele cumparate ai, cu cardul de fidelitate, pana la 22% reducere + ca au preturi acceptabile.

Eu nu-mi explic cum o firma care a dat bani buni pe publicitate poate avea preturi mai mici decat restul...

#42
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013
Am luat de la Catena un supliment nutritiv al carui pret este in jur 30 lei; Pe cutie scria "1+1 cadou"! Cum naibii de a trebuit sa platesc 40 si ceva de lei?! 1+1 nu insemna doua la acelasi pret?!

#43
Aalexe3

Aalexe3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.02.2014
Eu am mers la farmacia Tei ca la pomul laudat! Dupa o aglomeratie teribila in zona, intru, o coada imensa. Stau cu fetita la rand pentru vaccinul Varilrix, stau si stau si stau. Sunasem in prealabil sa intreb daca au vaccinul, cat costa, etc. Nu m-a atentionat nimeni de nimic. Curent la coada, vai si amar, de la niste ventilatoare ceva...Pe clientul din fata mea,  farmacista l-a trimis, dupa ce a discutat mai mult de 5 minute si l-a pus sa sune acasa, sa intrebe, despre o tuse la copil, l-a trimis pe bietul om la alt rand.In sfarsit ajung la casa, spun cerinta, farmacista incepe: va trebuie reteta. Zic nu stiu de nici una, nu m-a anuntat nimeni la telefon. Nimic. I-am explicat ca am programare pentru vaccin, ii arat mesajul pe telefon. Roaga-te si roaga-te, degeaba. Am plecat cu fetita de acolo plangand. L-am luat ulterior din alta parte si pentru 20 ron in plus, zau ca a fost de o mie de ori mai bine. Fara coada, cald, farmaciste ultra dragute si copilul fericit!
Multa sanatate ca e mai buna decat toate!

#44
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Mai bine ați deschide un topic despre medicamente, medicamentele din reclamă au aceeași substanță activă precum cele ieftine și costă doar de.. 5-6 ori mai mult.

#45
ElviraCandrea

ElviraCandrea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.02.2014
Catena are cele mai mici preturi ? cred ca glumesti , ca informatie generala : orice magazin-farmacie de lant are cheltuieli opeartionale foarte mari ( chirii, reclame la tv, in reviste, intretinere,salarii de la om se servici pana la director general de .. ) iar aceste cheltuieli ghici cum si le amortizeaza ? prin preturi mari mascate de "carduri " de reducere, de care vad ca se bucura si altii nu numai pensionarii .
Cu preturi mult mai mici decat lanturi + belladonna si chiar stejara va recomand asta :

http://www.silvafarm.ro/

compare pretul de la supermarket cu cel din farmacie ????? nu exista termen , chiar si cu un Sensi ( de ce dracu ti-ai lua un deodorant de la Sensi :))))
este evident si normal sa fie mai ieftin la un supermarket , daca acolo se achizitioneaza produse en-gros nu ?

si de ce extazul  asta de a merge la magazinele de lant ?
Evident nu cunoasteti piata farma actuala, intelegerile dintre producatori-distribuitori care,practic illegal si-au deschis sute de "farmacii" = puncte de desfacere ptr producatori , asta ca nu mai zic de intelegrile producator-medic....
mai informati-va si voi din ziare, dar nu gen libertatea si clik ci ziraul Financiar.
Mai avem inca farmacii particulare unde primeaza interesul pacinetulu  dar din cauza concurentei neloiale cu lanturile si aici incet incet vor aparea interesele comerciale impuse de producatori.

Multa sanatate!

la Tei si la Silva , ca si la alte farmacii independente de distribuitorii de medicamente si producatori , gasiti OTC uri , suplimente mult mai ieftine , 30-50% , nu mai confundati categoriile astea cu medicamentele cu pret impus de Minister gen Avelox , si la care lanturile fac reduceri , este cu totul altceva. Du te si ia ti Aveloxul de la un lant dar este o tampenie sa iei si altele gen nurofen, liv52, aparat de tensiune, ceaiuri etc tot de acolo ... ma rog, tampenie / snobism, .

Liv 52 cu 14 lei la Tei ? visati .

#46
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,903
  • Înscris: 31.03.2003
http://ro.stiri.yaho...-125025298.html

Lanţul de farmacii Catena este acuzat că promovează reducerile false în rândul consumatorilor. Concluzia le aparţine specialiştilor de la Asociaţia pentru Protecţia Consumatorilor (APC), în urma unui studiu derulat în perioada 20 - 24 februarie.
Concret, atrag atenţia specialiştii, reprezentanţii farmaciilor Catena „introduc în bonul fiscal materiale promoţionale cu o anumită valoare, acestea fiind evidenţiate la final ca o reducere, creând impresia unui economii consistente pentru consumator la achiziţionarea medicamentelor”, se arată într-un comunicat de presă

#47
Darth-Claudiu

Darth-Claudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 19.06.2007
Experienta de proaspat tatic:

La Tei chiar faci economii. Mancarea bebelusului insemnand lapte, cereale si alte minuni pe care le comanda online sotia chiar inseamna la final o reducere de luat in seama. De cand cu farmacia noua, mai trec pe la ei o data la doua luni sa zicem. Cand m-am dus prima oara la ei, in vagauna aia veche, inainte sa nasca sotia, am spus ca nu mai calc pe la ei :).
La carucioare, scaune de masina si accesorii d-astea mari noi ne-am axat pe amazon (uk). Apar reduceri interesante saptamana de saptamana, livreaza prompt si iesi mult mai bine decat la BebeTei sau la importatorii din Romania.

Despre alte farmacii:

lista neagra - Sensiblu (jnapani, degeaba canta pe tv si radio toata ziua), Catena (nu mi-au dat anul trecut Clexane 40 pt ca nu eram clientul lor, m-am dus degeaba la o farmacie unde mi-au spus ca au in stoc dar m-au refuzat chipurile ca era promis, in fine, nu m-am agitat sa-i reclam la ANPC), Help Net (brr...agresivi la vanzare, disperati sa "te faca" si la fisele alea de 5 bani dupa care nici nu te apleci daca le vezi pe jos)

lista neutra - Dona (mai calmi si mai cu rabdare), Beladona (urate farmacii! dar preturi bunicele), Richter (acolo n-am stat la coada)

lista favorabila (mie) - Unii de la Profi Timpuri Noi ca stau in zona si au preturi bune si aproape de ei mai sunt altii chiar in piata Timpuri Noi.

#48
GeoDo

GeoDo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.11.2014
Peste tot aud de aceasta farmacie (Tei) si ma buicur ca exista asa ceva in bucuresti, dar restul?

Eu personal din iasi cumpar de la Indrafarm + ca au si farmacie online > http://farmaciasilva.ro unde produsele sunt cu 10% mai ieftine ca in farmaciile lor. (Curios)

#49
anca210

anca210

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.02.2015
Pentru Iasi recomand farmaciile Medikon ( http://medik-on.ro/farmacii.html ) au preturi mici mai ales la produsele pentru copii si 10% reducere daca ai card la ei..

#50
GeoDo

GeoDo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.11.2014

View Postanca210, on 02 februarie 2015 - 15:13, said:

Pentru Iasi recomand farmaciile Medikon ( http://medik-on.ro/farmacii.html ) au preturi mici mai ales la produsele pentru copii si 10% reducere daca ai card la ei..

Serios?
Sa dam un exemplu:

   La Medik-on - Humana SL x 500g - 40 lei
La Farmacia Silva -Humana SL x 500g - 33,50 lei

"Ieftin, reducere, 10%, card" teoretic o dai bine, practic...(prostiti oamenii)

#51
anca210

anca210

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.02.2015
Nu stiu sincer de unde ati luat pretul de mai sus pentru Medikon. Va pot spune sigur ca laptele Humana SL x 500g are pretul final de 33,75 RON.

#52
GeoDo

GeoDo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.11.2014
Nu stiti?
Aceasta imagine va spune ceva?
[ http://s7.postimg.org/k86k5a4mz/medikon.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Este un print screen de pe site-ul dvs.
In final nici nu ma intereseaza ce pret aveti, ne-ati convins de aceasta super farmacie ieftine :))

#53
anca210

anca210

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.02.2015
Eu v-am spus un pret din farmacie, nu cel de pe site (care se pare ca nu este actualizat). In alta ordine de idei, eu doar mi-am exprimat parerea si am dat un exemplu asa cum fac toti utilizatorii acestui forum - daca aveti chef de cearta cautati in alta parte si incercati pe viitor sa nu mai atribuiti fiecarui membru farmacia proprie :)

#54
dorigabi

dorigabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.03.2012

View Postoaspetele, on 26 februarie 2014 - 19:42, said:

http://ro.stiri.yaho...-125025298.html

Lanţul de farmacii Catena este acuzat că promovează reducerile false în rândul consumatorilor. Concluzia le aparţine specialiştilor de la Asociaţia pentru Protecţia Consumatorilor (APC), în urma unui studiu derulat în perioada 20 - 24 februarie.
Concret, atrag atenţia specialiştii, reprezentanţii farmaciilor Catena „introduc în bonul fiscal materiale promoţionale cu o anumită valoare, acestea fiind evidenţiate la final ca o reducere, creând impresia unui economii consistente pentru consumator la achiziţionarea medicamentelor”, se arată într-un comunicat de presă

View Postoaspetele, on 26 februarie 2014 - 19:42, said:

http://ro.stiri.yaho...-125025298.html

Lanţul de farmacii Catena este acuzat că promovează reducerile false în rândul consumatorilor. Concluzia le aparţine specialiştilor de la Asociaţia pentru Protecţia Consumatorilor (APC), în urma unui studiu derulat în perioada 20 - 24 februarie.
Concret, atrag atenţia specialiştii, reprezentanţii farmaciilor Catena „introduc în bonul fiscal materiale promoţionale cu o anumită valoare, acestea fiind evidenţiate la final ca o reducere, creând impresia unui economii consistente pentru consumator la achiziţionarea medicamentelor”, se arată într-un comunicat de presă


Catena are preturi exagerat de mari comparativ cu alte farmacii .Am cumparat Urisan de la ei cu 68 lei !!! NU mai calc niciodata,nici eu ,nici cunoscutii mei in vreo farmacie Catena !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate