Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Soft editat video cu proiect si render in 1920x1080 50p?

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#19
anda_ro

anda_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 31.03.2010
buna ziua, nu exista nici un multimedia care sa stie sa redea 1920x1080, 50p.
tabaluga, care este modelul ala de la WD care spui ca reda 1920x1080, 50p? imi spui si mie? vezi sa nu fie 1280x720, 50p ceea ce nu cred ca are legatura cu ceea ce a intrebat delste.

recomand bluray care citeste 1920x1080, 50p fara probleme  http://www.bhphotovi...#specifications

Edited by anda_ro, 31 March 2010 - 14:08.


#20
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Nu e vorba că nu pot fi redate pe un player HD. De ex merge și pe CinemaTube dar sacadat.
Probabil scule cu procesor mai tare de 500 MHz vor duce fără probleme un astfel de video.

Edited by vgabi, 31 March 2010 - 14:45.


#21
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Tot nu inteleg de ce va cramponati de 50Hz in domeniul HD. Nici unul nu mi-a dat un raspuns in afara de cel "Panasonic face camere la 50p". Pai ei fac si la 60p, ala nu este un argument.

De ce sustin eu 60Hz? Pentru ca este capturata mult mai fluid miscarea decat la 50Hz. Si rezolutia este aceeasi.

#22
anda_ro

anda_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 31.03.2010
superduper, nu am foarte multe cunostinte in camere video, cum adica 60hz? te referi la 60p? nu inteleg care este diferenta. Poti sa fii ceva mai explicit? ce camera de exemplu filmeaza 50hz si care 60hz? ce sunt si ce fac hz astia? multumesc pt eventuala clarificare.

#23
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Cifrele alea (50, 60) insemna numarul de cadre verticale pe secunda. Daca are i dupa numar este prescurtarea de la interlaced (intretesut), daca are p este de la "progressive".
In ambele cazuri frecventa cadre este egala cu numarul ala si se masoara in Hz.

#24
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

 SuperDuper, on 31st March 2010, 20:03, said:

Tot nu inteleg de ce va cramponati de 50Hz in domeniul HD.

Am mai avut discuția asta mai sus. Noi vorbim de 50p pt că așa se vînd sculele în Ro pe standardul ăsta.
Nu mai încurca omul, că tu vorbești de standardul american pe 60p.
De asta tot batem monedă pe 50p că așa avem noi nevoie aci.
Doar nu vom da explicații pt alte norme tv dacă omul se referă la 50p și nu la 60p.

#25
tabaluga

tabaluga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 14.09.2005

 anda_ro, on 31st March 2010, 14:08, said:

buna ziua, nu exista nici un multimedia care sa stie sa redea 1920x1080, 50p.
tabaluga, care este modelul ala de la WD care spui ca reda 1920x1080, 50p? imi spui si mie? vezi sa nu fie 1280x720, 50p ceea ce nu cred ca are legatura cu ceea ce a intrebat delste.

recomand bluray care citeste 1920x1080, 50p fara probleme  http://www.bhphotovi...#specifications

E un WD player cumparat la sf. lui 2009. (aprox 150 Euro). In settings/ AV setings /Video Resolution are setarile 1920 * 1080 50p si 60p

Din cate stiu eu Blue Ray nu accepta inca standard 50p. N-am reusit sa intru pe site-ul indicat. Doamne da sa fie asa.

Daca are cineva un clip care e sigur 1920 1080 50p sau 60p l-as ruga sa mi-l trimita pe mail (intr-o lungime rezonabila) si
incerc WD ul

[email protected]

Cu multumiri.

Edited by tabaluga, 01 April 2010 - 16:38.


#26
anda_ro

anda_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 31.03.2010
superduper, pai vad ca tu ai spus ceea ce am spus si eu dar cu alte cuvinte. pai tu spui 60hz iar eu am si intrebat daca nu cumva sunt aceeasi 60p. In general lumea asa defineste o filmare, 50p 60p ;  nu prea am vazut ca tine in hz . si exact cum spune vgabi, am mai citit o data tot si vad ca tu nu intelegi ca omul are filmare 50p. daca asa i s-a dat lui filmarea de unde vrei tu sa scoata el 60p? asta nu inseamna ca se cramponeaza, am impresia ca tu ai un fixism.  daca eu o sa vreau sa cumpar panasonic tm 700 ce sa fac cu 60hz aia ai tai? sa ma duc in state sau sa dau acolo comanda sa o iau? la noi apar in 50i, 50p. sau 50hz cum spui tu.


tabaluga, pai si care e WD ala? spune si tu modelul, ca daca i-ai vazut setarile inseamna ca sigur ai vazut si modelul, nu? :) nu stiu cum nu ai putut intra pe site ca eu am intrat si acum inca o data. merge foarte bine. si asa arata in caracteristici : progresiv 1080 24p, 1080 50p, 1080 60p.

#27
tabaluga

tabaluga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 14.09.2005

 anda_ro, on 1st April 2010, 17:56, said:

superduper, pai vad ca tu ai spus ceea ce am spus si eu dar cu alte cuvinte. pai tu spui 60hz iar eu am si intrebat daca nu cumva sunt aceeasi 60p. In general lumea asa defineste o filmare, 50p 60p ;  nu prea am vazut ca tine in hz . si exact cum spune vgabi, am mai citit o data tot si vad ca tu nu intelegi ca omul are filmare 50p. daca asa i s-a dat lui filmarea de unde vrei tu sa scoata el 60p? asta nu inseamna ca se cramponeaza, am impresia ca tu ai un fixism.  daca eu o sa vreau sa cumpar panasonic tm 700 ce sa fac cu 60hz aia ai tai? sa ma duc in state sau sa dau acolo comanda sa o iau? la noi apar in 50i, 50p. sau 50hz cum spui tu.


tabaluga, pai si care e WD ala? spune si tu modelul, ca daca i-ai vazut setarile inseamna ca sigur ai vazut si modelul, nu? :) nu stiu cum nu ai putut intra pe site ca eu am intrat si acum inca o data. merge foarte bine. si asa arata in caracteristici : progresiv 1080 24p, 1080 50p, 1080 60p.

wdavp00be
model wd00avp

Il folosesc zilnic.        

In UE TV-urile sunt 50p (adica 50 cadre/sec progresive). Deci pt. a fi compatibil, si camera tr.sa fie 50p. In plus la
ochiul obisnuit, diferenta 50 cadre 60 cadre se vede poate doar in slow motion

Edited by tabaluga, 01 April 2010 - 17:12.


#28
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 tabaluga, on 1st April 2010, 11:10, said:

In UE TV-urile sunt 50p (adica 50 cadre/sec progresive). Deci pt. a fi compatibil, si camera tr.sa fie 50p. In plus la
ochiul obisnuit, diferenta 50 cadre 60 cadre se vede poate doar in slow motion
Nu mai dezinforma. Toate HDTV (de oriunde in lume, inclusiv in UE) sunt capabile de 60 de cadre pe secunda. Toate filmele trailerele de filme de provenienta USA pe care le descarcati de zor sunt la 60 cadre pe secunda.
Nu exista "standard" HD de 50 cadre pe secunda. Standardul HDTV suporta 24, 50 si 60... simultan.

Dar lumea a facut o fixatie pe 50 cadre pe secunda (si da, se asta cheama Herti in SI).

Edited by SuperDuper, 01 April 2010 - 21:11.


#29
anda_ro

anda_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 31.03.2010
superduper ramai in lumea ta de hz si subiect incheiat :) toata lumea e proasta, toti spunem 50p, 60p, toate paginile ofuciale panasonic, canon, sony prezinta camerele 50i, 60i, 50p.... ce sa mai toti sunt prosti numai tu vorbesti in hz si stii mai bine ca toti. bine, scuza-ma e ca tine. nu mai insista, AI DREPTATE.
majoritatea filmelor descarcate de mine cum spui tu sunt 25p si 24p. iar 60 hzii tai nu apar in magazinele noastre. daca eu imi luam canon hf10 sau panasonic tm300 de unde luam eu in 60 hz ca sa iti arat tie ca nu ma cramponez? pai aici toate au aparut 50i. pana la urma aveam dreptate, nu? trebuia sa dau comanda in state sa imi trimita mie in 60i  sau hz sau wati si volti sau cum vrei tu ca asa spune superduper. nu mai scriu ca se supara lumea pe mine, toata lumea vorbeste pe o limba tu pe alta academica :)

Edited by anda_ro, 03 April 2010 - 00:01.


#30
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 anda_ro, on 2nd April 2010, 18:00, said:

toata lumea e proasta
Nu, doar cei ce se contrazic aiurea, fara sa aiba habar despre ce vorbesc:
http://en.wikipedia...._or_field_rates

Edited by SuperDuper, 03 April 2010 - 00:39.


#31
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Din punct de vedere al fizicii și electric SuperDuper zice bine dar cînd vorbim despre video e mai bine să vorbim despre cadre/sec.
Nu de alta dar nu toți știu că la originea PAL/NTSC stă frecvența diferită a curentului de la priză, diferită în Europa față de State.
E vorba de anumite interferențe ce pot apărea dacă folosești echipamente electrice care nu corespund normelor pt care au fost proiectate.

#32
tabaluga

tabaluga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 14.09.2005

 vgabi, on 3rd April 2010, 10:00, said:

Din punct de vedere al fizicii și electric SuperDuper zice bine dar cînd vorbim despre video e mai bine să vorbim despre cadre/sec.
Nu de alta dar nu toți știu că la originea PAL/NTSC stă frecvența diferită a curentului de la priză, diferită în Europa față de State.
E vorba de anumite interferențe ce pot apărea dacă folosești echipamente electrice care nu corespund normelor pt care au fost proiectate.

Subscriu. Desi toate aceste echipamente sunt alimentate in cc, ele folosesc surse in comutatie and folosesc alim de la retea. Exista deci interferente cu frecventa de alimentare. (50hz in UE 60 HZ in State). E o explicatie pentru faptul ca inca toate firmele inca se cramponeaza de standardele 50 si 60. Ceea ce ma intriga insa este pretul in State care pt. aceste camere este cu 30% mai mic. Sa fie oare numai marketing?

Edited by tabaluga, 03 April 2010 - 16:10.


#33
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Preț mai mic pt că unele firme au fabrici acolo și piețe f puternice.
Plus că din cîte știu eu în US nu există tva care după părerea mea este ce mai mare hoție din Europa.

#34
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Exista, dar este de obicei 4.5%. Si cand cumperi de pe net din alt stat nu il platesti :)

#35
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
After Effects si Premiere pot exporta in orice frame rate la orice rezolutie (inclusiv 50p)...in destule formate. Acum nu garantez ca nu o sa plangeti langa ele pana experta.
Si da...60p e superior 50p datorita miscarii mai fluide...asa cum PAL e inferior NTSC din punctul de vedere al fluiditatii miscarii

#36
flyaway_7073

flyaway_7073

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 30.03.2010
gady_paul, nu fa reclama gratuita la premiere ca nu are sens. E un program depasit de multe alte softuri, numele a ramas de el. pana va ajunge la nvelul lui edius 5 mai e cale lunga. puturos si greoi cum il vad multi in ultiml timp. am prieteni care au lasat premierul si alearga acum super pe edius sau sony vegas. am spus reclama gratuita ptr ca premier NU EXPORTA NICI 50P NICI 60P LA REZOLUTIA 1920X1080, exporta doar 50i. 50 sau 60p exporta la 1280x720 ceea ce este putin off topic, nu are legatura cu ce a intrebat omul asta care a deschis discutia.

si chiar nu raspunde nimeni la intrebarea asta care imi place: daca la noi apare 50p de unde sa iau eu 60p? la comanda din USA? vad ca a mai intrebat cineva si are dreptate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate