Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Soft editat video cu proiect si render in 1920x1080 50p?

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#1
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Salut prieteni, stie cineva un program editat video in care se poate crea un proiect 1920x1080 50p si in acelasi timp sa faca si un render intr-un format compatibil blu-ray pastrand aceste propietati ale materialului original[50 fotograme progresive]? Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri/sugestii.

#2
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Nativ nu cred că vei găsi soft care să știe lucrul cu 1080p50 nativ.
Din ce am văzut eu dacă bag în lucru un material de genul ăla îl va transforma în 25p.
Nici specificațiile bluray nu suportă încă formatul ăla deci...
Am probat un sample de ăla de la Panasonic pe CinemaTube și am văzut că se poticnește cu el.

Edited by vgabi, 20 March 2010 - 09:37.


#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
De ar vrea cineva sa filmeze si sa editeze ceva in 1080p si 50Hz? Masochism? Orice TV HD de pe piata care stie de 1080 stie automat si de 60Hz. Care imagine la 60Hz se vede mai fluid decat una la 50 si este normala in prelucrare.
Nu mai zic ca nu stiu sa existe camere care sa aiba senzorii nativi la 50p. De obicei sunt produsi pentru 24, 30 eventual 60 (modelele de varf) si se "fac" 25 din modificarea clockului pentru aia 24.
PS: Vreti conversii simple din HD in SD PAL (50Hz)? Cel mai bine inregistrati direct cu o camera SD.

Edited by SuperDuper, 20 March 2010 - 15:39.


#4
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View PostSuperDuper, on 20th March 2010, 15:35, said:

Nu mai zic ca nu stiu sa existe camere care sa aiba senzorii nativi la 50p.

Ultimele Panasonic știu 1080p50 nativ.
http://www.camcorder...TM700-37646.htm

#5
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Nici eu nu am reusit sa fac ceva decent pana acum cu materialul asta 1920x1080 50p. Sunt sigur ca Panasonic a dat startul, vor urma si restul. Cum era si normal iar au luat-o camerele inaintea softurilor de editat, ce sa-i faci....  In Sony Vegas am reusit sa creez pana la urma un proiect pentru acest video[screenshot], in schimb toate randariile atat in mpeg2 cat si in avc nu au mai scos cele 50 de frame-uri, doar 25. Poate vreo actualizare sau versiune ulterioara sa o faca, ramane de vazut. Am apelat la un sfat din partea voastra in ideea ca poate vreun alt soft deja s-a pregatit in 50p, am verificat si paginile oficiale de la Grass Valley pentru Edius 5 si de la Avid Media Composer.... Nimic, aceeasi situatie.

Va multumesc pentru raspunsuri.

Attached Files


Edited by _DelSte_, 20 March 2010 - 21:29.


#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Tot nu ne-ai zis care este "avantajul" unui 1080/50p fata de un clasic 1080/60p si de ce ar trebuie toti producatorii sa se "alinieze" la asta.
Stiu ca televiziunile filmeaza HD la 50p, dar asta pentru ca inca mai transmit si SD si nu se complica cu conversiile. Dar un user normal de ce ar alege un format inferior?

Edited by SuperDuper, 21 March 2010 - 01:11.


#7
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Pai eu nu pot sa te inteleg ce vrei tu sa spui cu "clasicul" asta de 60p. Eu vorbesc de rezolutia 1920x1080 50p. Sau daca vrei o traducem si in NTSC in 1920x1080 60p. Cate camere stii tu ca filmeaza in aceasta rezolutie si in toate cele 50 frame-uri progresive?!? Si daca eu ma chinui cu crearea unui proiect 1920x1080 50p, in care edit soft poti creea tu un proiect pentru "clasicul" 1920x1080 60p?

50p nu este un "inferior" 60p-ului, este doar o diferenta PALvsNTSC.

Edited by _DelSte_, 21 March 2010 - 01:55.


#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pe scurt? Nu exista video HD PAL si NTSC... Gata cu ele, au murit, nu mai exista purtatoare croma, nu mai exista luminanta, nu mai exista filtre pieptane.
Pentru ce sa te mai cramponezi de 50Hz (in afara situatiei cand vrei sa scoti rapid SD din el ca esti OTV/RTV/A1)?
Orice TV HD in ziua de astazi stie de 1080 la 60Hz.
Si da, 50 de cadre pe secunda sunt inferioare ca fluiditate a miscarii fata de 60. Mai ales ca rezolutia este identica.
Si cum cinematografia este inca la 24 Hz, 29.976Hz (adica 30Hz in limbaj general) cu pull down 3:2 si eroare de timeline de 0.1% este mai corect decat 25Hz cu accelerarea timeline cu 4.1%.
Mai ales ca trendul acuma este cu televizoare LCD de 120Hz, 240Hz sau plasme de 600Hz...

Edited by SuperDuper, 21 March 2010 - 06:25.


#9
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Am impresia ca batem campii aici, recunosc ca eu mai mult ca tine odata ce continui discutia asta care nu are nici cea mai mica legatura cu topicul deschis de mine[citeste titlul topicului inca o data]. Legat de "PAL" si "NTSC" eu m-am referit la piata de deschidere a anumitor versiuni din acelasi model de camera, diferentele intre de exemplu 25-ul PAL si 29,970 NTSC sau in cazul de fata intre cele 50 si 60 de frame-uri pastrandu-se. Pentru a te convinge de pastrarea inca a idei de PAL si NTSC, ca diferentiere de zona, iti las cateva linkuri, unul dintre ele chiar oficial Panasonic. Acum ca toti or fi prosti in afara de noi doi.... asta nu mai stiu, probabil.

http://www.electron-...productid=36396
http://www.bhphotovi..._Camcorder.html
http://review.zdnet....g=trunk;content
http://www.panasonic...00_tm700_sd700/

Intre atatea HD-uri, Hz-uri, Tv-uri, pull down-uri si trend-uri m-am ales cu o demonstratie de forta foarte buna dar care mie nu mi-a fost de nici un folos si nu m-a ajutat cu nimic, eu la ora actuala fiind doar in posesia unor filmari Panasonic TM 700 1920x1080 50p care incerc sa le duc pana la capat dar de o forma decenta. Iti multumesc sincer pentru informatii(fara nici cea mai mica doza de ironie), sunt sigur ca multora le vor fi de folos.

Ok, insist: daca cineva cunoaste vreun soft ce poate deschide un astfel de proiect si ofera si un render compatibil Blu-ray 1920x1080 50p as aprecia daca ar lasa in acest topic o informatie in acest sens.

Multumesc anticipat.

#10
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
SuperDuper
- e vorba de noul format fullHD cu 50 sau 60 cadre progresive și nu întrețesute 50-60i și nu are legătură cu vechile standarde tv pal/ntsc.
Panasonic deschide drumul spre noul format fullHD în ultimele lor modele de camere video. Vezi linku dat de mine mai sus.
Și ca să complice și mai tare lucrurile japonezii au ieșit și din standardul avchd și au folosit și un bitrate diferit de 24 mbps adică 28 mbps sub o altă  formă de mpeg4.

DelSte
- încă nu este un soft capabil să lucre de la cap la coadă cu 1080p50 deci tot la bluray cu 25p vei rămîne deocamdată.
- ți-am spus mai sus că standardul bluray nu are încă compatibilitate cu 1080p50. Uite aici http://en.wikipedia....ki/Blu-ray_Disc

Mai e nevoie de alte explicații pt amîndoi??? :nonobad:

#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postvgabi, on 21st March 2010, 04:23, said:

Mai e nevoie de alte explicații pt amîndoi??? :nonobad:

Nu eu am zis de NTSC si PAL in HD, nu era nevoie sa imi explici ceva ce nu exista pentru mine. Nu ai explicat nimic despre utilitatea 50Hz in filmarile HD.
Ce am zis eu: In afara de televiziunile care emit inca si in SD (si ca atare sunt inca legate de 50Hz) nu este absolut nici un motiv logic pentru care un user oarecare sa mai filmeze la 50Hz.
Ce ai zis tu: ca Panasonic vinde camere la 50Hz. Faptul a Panasonic vinde ceva anume nu este o "explicatie" pentru "de ce sa folosesc".

#12
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Multumesc mult Gabi pentru ajutor si implicare.

View Postvgabi, on 21st March 2010, 09:23, said:

Incă nu este un soft capabil să lucre de la cap la coadă cu 1080p50 deci tot la bluray cu 25p vei rămîne deocamdată .... standardul bluray nu are încă compatibilitate cu 1080p50
Zau ca mi-ar place sa pot intelege "politica" asta a celor de la Panasonic... Stiam de cand au anuntat acest bitrate si acest 50p ca deja sare din standardul AVCHD si se va apropia de mpeg4-ul deja folosit de cei de la Sanyo.
Gabi, cu permisiunea ta te-as mai intreba ceva: ce viitor vezi tu acestei filmari 1920x1080 50/60p? Eu pana la urma, de o forma sau alta, o sa termin proiectul asta si gata, subiect incheiat. Dar astia din martie-aprilie vor incepe comercializarea in forta a acestor modele SD/TM/HS 700. Softurile nu suporta 50p-ul lor in fullHD, hardurile multimedia greu le trag[am incercat si eu intr-un Emtec si de abia l-a urnit], compatibilitate Blu-ray nici atat... , pai chiar nu stiu cat mai merita acel avantaj[slow motion] la care se gandeau toti cand au auzit stirea lansarii de la Panasonic. Ce vor face? Vor ramane cu filmarile doar in calculator sau vor ajunge sa prefere sa treaca peste "avantajul" asta 1920x1080 50p si mai bine sa filmeze in 50i?
Hai ca ma intind, aici ti-as cere eu tie o parere: vezi viitor pentru acest 1920x1080 50p?[compatibilitate soft-uri, blu-ray, etc ...]. Eu personal incep sa devin cam circumspect.
Salutari.

#13
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Utilitatea filmării- dacă omul vrea să cumpere ultima aromă de fullHD 50p de la Panasonic pt el are utilitate.
Dacă vrea să fie la zi cu tehnologia video. Oricum nu pierde nimic pt că poate folosi și modul 25p.
Nu e nevoie ca televiziunile să transmită așa, filmările le face pt el nu pt broadcast.
Păi viitor vedem că are și fullHD 3D, deci și la 50p e același lucru dar probabil nu în codecul mpeg4.
Cît despre proiectul tău termină-l în 1080p25 și nu mai ai bătăi de cap.

Tot n-am priceput de unde ai tu material 1080p50 dacă nu se vînd încă sculele.
Eu m-am jucat cu sample alea de pe net de curios.

Edited by vgabi, 22 March 2010 - 09:03.


#14
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Pai camerele astea indiferent ce vor pune astia pe ele raman pentru uzul domestic, particular, nu pot avea nici o legatura cu televiziunile. Dar chiar si asa, cu riscul de a deveni  plictisitor, eu tot ma intreb ce naiba avantaj poate aduce 1920x1080 50p asta daca vrei-nu vrei, de exemplu ptr a obtine un blu-ray, tot esti nevoit sa randezi 1920x1080 25p, adica din start ai pierdut ultimele 25 de frame-uri. Cu ce se va vedea mai bine un blu-ray facut dintr-o filmare 1920x1080 50p-> randat 1920x1080 25p decat un alt blu-ray 1920x1080 25p-> randat 1920x1080 25p ?!? Uite nu am facut testul asta pana acum, dar atata timp cat pentru un blu-ray[am luat exemplul asta] vrei-nu vrei te opresti la cele 25 de frame-uri.... nu mai vad care este avantajul. Filmarea o am de la un spaniol, care acum o saptamana s-a intors din State cu o filmare de 6:22 pe un card, a avut ocazia sa tina la o prezentare camera in mana, sa filmeze cu ea putin si inclusiv i-au facut o copie cu transfer pe cardul lui. Dar nu asta este important, eu i-am facut proiectul in 25p si caz inchis. Dar el spunea ca isi vinde actuala TM300[25p] ca sa-si cumpere TM700[50p]. Si mai are si Blu-ray in casa. Pai eu nu mai inteleg frate, daca oricum pentru a pune pe blu-ray disc vei ajunge tot la 25p[exact cat ofera TM300] la ce naiba mai vinzi tu camera pentru un 50p dar cu care la sfarsit tot nu te vei alege, ramai ptr blu-ray tot la 25p.

In sfarsit, raman curiozitati personale, multumesc mult pentru raspunsuri, te salut.

#15
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Sunt si avantaje:-SlowMotion
                         -Vizualizare pe display Full HD de pe comp sau mediaplayer compatibil
                         -Master 50p pentru ca, cat de curand cred ca va fi compatibil si cu viitoarele formate Blu-Ray
Ideea este ca pentu 50p ca sa ai aceeasi calitate a imaginii ca la un 25p iti trebuie bitrate dublu si aici cred ca e marea buba a camerelor consumer ce au compresii astronomice si pentru 25p numai zic de 50p.
50p nu este ceva nou Sunt camere profesionale care trag si 120p de vreo 3 ani daca nu mai bine dar la compresii cu mult mai mici.
Proiect 1080 50p faci custom in premiere in modul desktop sau cu plugin-ul de la cineform si exporti custom mpeg 2 tot in 50p pentru o mai buna compatibilitate si resurse mai scazute la redare dat fiind ca solicita hardware de 2 ori mai mult ca un 25p.

#16
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Geo, mersi mult pentru raspuns. O sa ma informez in tot ceea ce ai spus, Premier-ul nu-l folosesc, l-am avut instalat acum cca 1 an dar.... nu! :)  In schimb chiar o sa incerc Cineform-ul, am tot auzit ca merita. Mersi inca o data, te salut.

#17
tabaluga

tabaluga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 14.09.2005

View Post_DelSte_, on 21st March 2010, 17:40, said:

Multumesc mult Gabi pentru ajutor si implicare.

Zau ca mi-ar place sa pot intelege "politica" asta a celor de la Panasonic... Stiam de cand au anuntat acest bitrate si acest 50p ca deja sare din standardul AVCHD si se va apropia de mpeg4-ul deja folosit de cei de la Sanyo.
Gabi, cu permisiunea ta te-as mai intreba ceva: ce viitor vezi tu acestei filmari 1920x1080 50/60p? Eu pana la urma, de o forma sau alta, o sa termin proiectul asta si gata, subiect incheiat. Dar astia din martie-aprilie vor incepe comercializarea in forta a acestor modele SD/TM/HS 700. Softurile nu suporta 50p-ul lor in fullHD, hardurile multimedia greu le trag[am incercat si eu intr-un Emtec si de abia l-a urnit], compatibilitate Blu-ray nici atat... , pai chiar nu stiu cat mai merita acel avantaj[slow motion] la care se gandeau toti cand au auzit stirea lansarii de la Panasonic. Ce vor face? Vor ramane cu filmarile doar in calculator sau vor ajunge sa prefere sa treaca peste "avantajul" asta 1920x1080 50p si mai bine sa filmeze in 50i?
Hai ca ma intind, aici ti-as cere eu tie o parere: vezi viitor pentru acest 1920x1080 50p?[compatibilitate soft-uri, blu-ray, etc ...]. Eu personal incep sa devin cam circumspect.
Salutari.


Aspectul cu bit-rate la Panasonic TM700 l-am observat si eu. Cu atat mai mult cu cat acest model,
desi stie 28mb/sec, la 25 p sau 50i merge cu 17mb/sec. Modelele noi 2010 de la Sony si Canon stiu
24mbiti/sec la 24p si 50i. De aici si intrebarea: care o fi mai buna (calitate imagine)?

Testele comparative (SLASHCAM.COM) dau pe de parte castigator Panasonicul TM700. Cred ca testul l-au facut pe 50p, dar
diferenta de calitate fata de Canon e vizibila!!!!  In acest caz cred ca merita sa filmezi in standard 50p
si sa redai pe HDD Media Player (WD stie 1080 50p).

Redarea de pe card pe videocamera merge perfect. E si asta o solutie de moment tinand cont de faptul ca
acum la redare nu camera nu se mai uzeaza.
Deci ca solutie de moment ar fi stocare pe card de 64 GB (cam 6 ore 1080/50p) si redare cu camera, sau
pe HDD si redare cu HDD media player.

D.p.v.  al harware-ului de editare eu folosesc un 2 core duo cu 4GB RAM in HD 1080 50i (cu bitrate de 25mbiti/sec)
si merge perfect. Ar fi de asteptat sa mearga si cu 28mbiti/sec cu un soft de editare care sa stie 1080 50p.

#18
flyaway_7073

flyaway_7073

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 30.03.2010
panasonic a luat fatza la multi cu modelul asta, ba chiar si la multe camere ce se vor pro doar pt simplul fapt ca sunt mari. Din pacate pentru cine vrea sa filmeze 50p si sa faca si un bluray cu aceleasi propietati................ aleluia, nu are cum. e bun doar pt hd multimedia, nimic mai mult. daca omul mai vrea si un soft care sa editeze 50p si sa si scoata 50p..............aleluia inca o data, nu am auzit de vreunul; poate doar de editat, de scos nici atat. delste, buna intrebare: daca filmezi 50p dar esti nevoit sa scoti 25p pt ca softuryle nu-ti permit in 50p, de ce sa nu filmezi direct 25p? e mai bun un 25p dintr-un 50p decat un 25p dintr-un 25p   ???

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate