Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sharm el Sheikh

- - - - -
  • Please log in to reply
384 replies to this topic

#37
Bonzy

Bonzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.03.2007

View Postrazvanait99, on 15th June 2010, 19:39, said:

Legat de sezlonguri pot sa iti raspund eu.
Erau berechet si te puteai trezi la 12.

Salut,

Multumesc pentru raspuns. Imi faceam oarecare griji. Anul trecut am fost in Hurgada...nu-mi mai aduc aminte hotelul, insa era bataie pe sezlonguri.

#38
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View PostBonzy, on 15th June 2010, 20:44, said:

Salut,

Multumesc pentru raspuns. Imi faceam oarecare griji. Anul trecut am fost in Hurgada...nu-mi mai aduc aminte hotelul, insa era bataie pe sezlonguri.

Hotelul e nou si nu i s-a facut f multa reclama si de aceea nu are foarte multi turisti. Plus ca are o plaja de nisip imensa (unde sunt amplasate sezlongurile) in comparatie cu hotelurile din zona.

#39
Bonzy

Bonzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.03.2007

View Postrazvanait99, on 15th June 2010, 21:04, said:

Hotelul e nou si nu i s-a facut f multa reclama si de aceea nu are foarte multi turisti. Plus ca are o plaja de nisip imensa (unde sunt amplasate sezlongurile) in comparatie cu hotelurile din zona.

Da, am vazut. Din cate am inteles e si o zona de corali inca neafectata. Asta m-a atras cel mai mult. Din ce am citit pe Tripadvisor, multi turisti de la hotelurile vecine, veneau sa faca plaja si snorkel la acest hotel contra sumei de 5$. Chiar cautam un hotel mai linistit, fara prea multi turisti. As fi preferat sa fie si ceva romani, da' acum daca n-or fi...asta e.
Ai idee, check-in-ul la hotel se face strict la 14.00 sau, daca tot nu e plin de turisti, te cazeaza si inainte? Am inteles ca avionul va ateriza la 10 dimineata, pana ajung la hotel (sa zicem un 11.30), ar mai ramane vreo 2 ore de stat la receptie si ma gandeam sa-mi iau direct slipul de acasa si pana astept camera sa si fac o baie. :notangel:

Edited by Bonzy, 16 June 2010 - 06:52.


#40
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View PostBonzy, on 16th June 2010, 07:43, said:

Da, am vazut. Din cate am inteles e si o zona de corali inca neafectata. Asta m-a atras cel mai mult. Din ce am citit pe Tripadvisor, multi turisti de la hotelurile vecine, veneau sa faca plaja si snorkel la acest hotel contra sumei de 5$. Chiar cautam un hotel mai linistit, fara prea multi turisti. As fi preferat sa fie si ceva romani, da' acum daca n-or fi...asta e.
Ai idee, check-in-ul la hotel se face strict la 14.00 sau, daca tot nu e plin de turisti, te cazeaza si inainte? Am inteles ca avionul va ateriza la 10 dimineata, pana ajung la hotel (sa zicem un 11.30), ar mai ramane vreo 2 ore de stat la receptie si ma gandeam sa-mi iau direct slipul de acasa si pana astept camera sa si fac o baie. :notangel:

Ia-ti echipamentul de snorkeling. O sa fii incantat. Unii considera mai frumoasa zona de corali de aici decat cea din rezervatia de la Ras Mohamed.
Am mai vorbit cu cineva care a stat aici in martie si a facut check-in-ul mai devreme pentru ca nu erau foarte multi turisti si erau camere libere.
Tu cand pleci la Tiran Sharm?

#41
Bonzy

Bonzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.03.2007

View Postrazvanait99, on 16th June 2010, 19:29, said:

Ia-ti echipamentul de snorkeling. O sa fii incantat. Unii considera mai frumoasa zona de corali de aici decat cea din rezervatia de la Ras Mohamed.
Am mai vorbit cu cineva care a stat aici in martie si a facut check-in-ul mai devreme pentru ca nu erau foarte multi turisti si erau camere libere.
Tu cand pleci la Tiran Sharm?

Cu siguranta il iau. E singurul motiv pentru care aleg sa plec pe caldurile astea (si la ei si la noi) la Sharm, Nabq Bay. Cu putin noroc, sambata asta sau sambata viitoare. Pleci si tu tot acum?

Edited by Bonzy, 16 June 2010 - 19:21.


#42
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View PostBonzy, on 16th June 2010, 20:17, said:

Cu siguranta il iau. E singurul motiv pentru care aleg sa plec pe caldurile astea (si la ei si la noi) la Sharm, Nabq Bay. Cu putin noroc, sambata asta sau sambata viitoare. Pleci si tu tot acum?

Eu plec sambata pe 19.

#43
Bonzy

Bonzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.03.2007

View Postrazvanait99, on 16th June 2010, 20:40, said:

Eu plec sambata pe 19.

Tot la Tiran Sharm Hotel?

#44
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View PostBonzy, on 17th June 2010, 07:18, said:

Tot la Tiran Sharm Hotel?

Da. Tu cand te-ai hotarat sa pleci?

#45
Bonzy

Bonzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.03.2007
Daca primesc aprobare de la birou, iau biletele azi pentru 19.06. Chiar mi-ar placea sa mai fie si romani prin zona.

#46
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View PostBonzy, on 17th June 2010, 09:31, said:

Daca primesc aprobare de la birou, iau biletele azi pentru 19.06. Chiar mi-ar placea sa mai fie si romani prin zona.

Este super mishto hotelul. Toata lumea il lauda. Inclusiv Tour Operatorul. Este unul din singurele hoteluri cu plaja de nisip si corali cu pesti multicolori.
Tu ai plecat?

#47
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Sambata m-am intors din Sharm-el-Sheikh de la Hotelul Tiran Sharm (fost Louis) 5* si va voi prezenta un review amanuntit despre hotel, Sharm si Cairo.

Hotelul a fost inaugurat in 2009 si datorita despartirii de grupul Louis nu a avut foarte multi turisti pana acum.
Gradul de ocupare era de 25%: mai multi rusi si italieni, putini romani si englezi.
Hotelul l-am ales datorita linistii, camerelor foarte spatioase si bine dotate, dar mai ales datorita plajei de nisip si a coralilor pe care misunau o multime de pesti (de la pesti chirurgi, sergenti major pana la pesti fluturi, soldati ocheati, pesti balon sau papagal).
Hotelul se afla in partea nordica a Sharm, fiind ultimul hotel de la sud la nord. Angajatii isi fac foarte bine treaba (curata piscinele de 2 ori pe zi, iti fac curat in camera si iti dau apa si prosoape de plaja zilnic, sunt politicosi dar in acelasi timp sunt captivati si de formele fetelor europene). Camerele sunt dotate cu A/C, LCD, seif, halat, papuci de baie - n-am dus lipsa de nimic. Am avut AI si am beneficiat de bauturi alcoolice si nealcoolice locale, cocktailuri si cafea intre 10-24.
Mancarea a lasat de dorit asa cum ma asteptam; multa mancare pregatita cu mirodenii orientale (nu sunt adeptul) dar au fost si feluri de mancare pe placul meu (fripturi cu legume la gratar, pizza, paste, gratare, omlete, clatite, lapte cu cereale, supe samd).
Hotelul dispune de 2 terenuri de tenis, farmacie si doctor 24h, magazine cu statuete, souveniruri, bijuterii si echipament pentru snorkeling.
Preturile sunt mai mari decat in magazinele din statiune.
Pentru mancare, bauturi si tigari (care sunt la 1/2 de pret) recomand Magazinul Metro. La Laguna Vista se poate ajunge cu mini-bus-ul, iar in Old Market cu taxiul (25-30 USD in fc de cat negociati)
Este important pentru cei care merg in Egipt sa cumpere lire egiptene fie in aeroport, fie in statiune. Eu am schimbat la National Bank of Egypt si la HSBC la 5.67 in tp ce vanzatorii din magazine iti ofereau 5.5 lire egiptene la 1 USD.
Am fost intr-o singura excursie in Cairo cu tour operatorul cu ghid de lb romana (100 USD / pers). Am plecat la 1.30 a.m. si ne-am intors cam pe la aceeasi ora a doua zi. Excursia a constat in vizitarea Muzeului de Egiptologie (m-a impresionat Sala Tutankamon si Sala Mumiilor - ultima costa 100 LE si este optionala dar merita toti banii), vizitarea Piramidelor si a Sfinxului (intrarea in Piramida lui Keops costa 100 LE dar nu merita mai ales daca suferiti de claustrofobie sau daca nu va place sauna intr-un paralelipiped cu inaltimea de 50 cm), pranzul pe un vas de croaziera pe Nil (sucurile si bauturile alcoolice nu sunt incluse in pret), vizita la magazinul de papirusuri (unde ghidul iti explica care este procesul de fabricare al hartiei), la magazinele de parfumuri orientale (care erau oribile), bumbac si piele (ultimele 3 magazine au fost ca si inexistente pentru mine din cauza preturilor si a intelegerii pe care o are Tour Operatorul cu aceste magazine).
Cairo e un oras sufocat de trafic, mizerie si hartuitori de turisti (egipteni si sudanezi), iar daca n-ar fi fost Piramidele, Muzeul de Egiptologie si Nilul nu l-as fi vizitat niciodata.

La hotel am facut snorkeling la greu si nu mi-a parut rau ca nu am mai fost la Ras Mohamed (excursia se facea cu ghid de lb rusa si cu rusi indragostiti de vodca).
Rusii si mancarea orientala au fost singurele bile negre de la hotel. Rusii pentru ca se imbatau, calcau pe corali si stateau cu cartelele de la camera prin apa. Dar erau putini si puteau fi ignorati lejer.

Totul a fost ok legat de tour operator: nu am avut probleme nici la sosire, nici la plecare, nici in excursia la Cairo.

Attached Files



#48
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Pozele sunt extrordinare. As dori sa te intreb cateva detalii:

Cum ai suportat caldura? Apa marii creeaza disconfort termic la intrare ? Dar apa din piscina?
Avionul era plin cu turisti sau mai erau locuri?

#49
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postryky, on 28th June 2010, 21:24, said:

Pozele sunt extrordinare. As dori sa te intreb cateva detalii:

Cum ai suportat caldura? Apa marii creeaza disconfort termic la intrare ? Dar apa din piscina?
Avionul era plin cu turisti sau mai erau locuri?

Eu nu am avut probleme cu caldura in Sharm. Temperatura maxima era de 36-37 de grade dar datorita brizei si a vantului nu aveam probleme in a sta la plaja.
Apa marii era perfecta pentru balaceala: 28 de grade. M-am simtit excelent - nu am avut nici un disconfort - nici in mare; nici in piscina.
Probleme am avut la Platoul Giza; erau 43 de grade la umbra; peste 50 la soare - dar am suportat-o contempland frumusetea si maretia piramidelor.
Avionul era plin in proportie de 95%. Biletele le-am luat cu 8 zile inainte de plecare.

#50
Raluca06

Raluca06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 03.03.2008
Unde in Sharm gasesc si eu un aparat de unica subacvatic?
Am vrut sa-mi iau din tara dar se pare ca nu am sanse!

#51
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View PostRaluca06, on 30th June 2010, 10:00, said:

Unde in Sharm gasesc si eu un aparat de unica subacvatic?
Am vrut sa-mi iau din tara dar se pare ca nu am sanse!

La Kodak aproape de Laguna Vista.

#52
Raluca06

Raluca06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 03.03.2008

View Postrazvanait99, on 30th June 2010, 11:04, said:

La Kodak aproape de Laguna Vista.
Multumesc!
Pare aproape de hotelul meu! O sa-mi fie la indemana!

#53
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
In sfarsit plecam! Sambata - la hotelul Maritim Royal Peninsula! L-am ales dupa indelungi cautari, sper sa fie pe masura asteptarilor!
In Sharm nu am mai fost, imi doresc mult sa vad si eu pestii desi nu stiu sa inot... sper sa gasesc o vesta acolo (mi-am luat un colac, cam jenant, dar vreau si eu in apa!!!)! Un tub si o masca gasim acolo cred.
Daca aveti vreun sfat de ultim moment astept cu interes!

#54
gvn17

gvn17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.05.2007
Salutare la toata lumea !

In 2 saptamani zbor spre Egipt si as dori sa-mi dati un sfat :

Cu ce moneda sa plec in Egipt : Euro sau USD ? Se poate schimba, la banca/casa de schimb, si eurp in EGP ?
Am inteles ca excursile optionale se platesc doar in USD.

Multumesc anticipat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate