Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pisa,Florenta...+

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1041 replies to this topic

#37
sasana53

sasana53

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.03.2010
noi plecam in 16 la Pisa...3 zile cu cazarea in Pisa .....inca nu ne-am hotarat ce vizitam si cred ca e necesar de intocmit un intinerar.Poate ma ajuta cineva care a mai fost si poate sa imi spuna clar ce merita de vizitat din moment ce numai 3 zile stam. :peacefingers:

#38
beimroberto

beimroberto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.02.2006
salut

si eu plec tot pe 16...daca citesti cele 2 pagini sigur gasesti multe raspunsuri interesante...

eu iti recomand sa stai in Florenta(e mai ieftin si mai fain)...depinde de voi...cate pers sunteti si ce pref aveti

calatorie placuta

#39
sasana53

sasana53

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.03.2010

View PostAliceee, on 19th March 2010, 19:51, said:

Pare interesant Cinque Terre, dar cum nu am fost nu stiu cat timp iti ia ca sa iti faci o idee si sa simti si atmosfera locului nu doar sa fugi si sa faci cateva poze. Alegerea pana la urma e a ta, depinde si ce vrei tu de la excursie, si ce iti place intr-un oras, cat buget aloci etc. Pana la urma Italia nu e chiar asa ieftina cand faci calatorii. Eu am in plan anul acesta sau cel tarziu anul viitor sa fac o excursie Napoli, Pompei ,insula Capri. In concluzie eu as alege Florenta , Siena si Pisa, cum am si ales, fiindca insula Capri le intrece pe toate :) (ca peisaje)
In fine ideea e ca in 3 zile ai atatea posibilitati :
O zi full Florenta
O alta zi in care:
-fie iei excursie oraganizata Chianti(unde se fac degustari de vinuri si simti cu adevarat ce inseamana Regiunea Toscana, vezi asezari rurale, dealuri, potgorii etc)-San Gimignano- Siena (costa 54 euro de dimineata pana la 7 seara se da si lunch si include si degustari)
-fie mai stai jumatate de zi in Florenta vezi Ufizzi, sau palatul Pitti cu gradinile Boboli si cealalta jumatate mergi sau in Siena sau in Cinque Terre (diferenta e doar ca pana in Siena faci 1h20min iar pana in Cinque Terre 2h30min din Florenta si totusi fiindca se pune vorba dus intors 5 ore e mult numai pe drum)
-fie mergi in Lucca si apoi Cinique Terre in aceeasi zi
Sau petreci o zi intreaga in oricare din ele :)
- A treia zi :
Mai vezi ceva in Florenta apoi Pisa seara retur
Sau mergi din Florenta in Lucca de dimineata si apoi direct in Pisa in Piata Miracolelor seara retur

Cam asta zic eu ca poti face in 3 zile .... destule! :) Oricum Florenta merita o zi jumate! dar iti mai raman destule jumatati :) ........




de unde achizitionez bilete pt excursia oraganizata in Chianti?

View Postbeimroberto, on 24th March 2010, 00:05, said:

salut

si eu plec tot pe 16...daca citesti cele 2 pagini sigur gasesti multe raspunsuri interesante...

eu iti recomand sa stai in Florenta(e mai ieftin si mai fain)...depinde de voi...cate pers sunteti si ce pref aveti

calatorie placuta
unde va cazati in Florenta?

#40
beimroberto

beimroberto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.02.2006
de unde achizitionez bilete pt excursia oraganizata in Chianti?

aici gasesti bilete:

http://www.chianti.c...gnano-tour.html


unde va cazati in Florenta?


Eu ma cazez,impreuna cu inca 9 amici la ciaohostel...e super...costa 16 euro/noapte...tot inclus

#41
sasana53

sasana53

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.03.2010

View Postbeimroberto, on 23rd March 2010, 23:19, said:

de unde achizitionez bilete pt excursia oraganizata in Chianti?

aici gasesti bilete:

http://www.chianti.c...gnano-tour.html


unde va cazati in Florenta?


Eu ma cazez,impreuna cu inca 9 amici la ciaohostel...e super...costa 16 euro/noapte...tot inclus
mersi de informatie
calatorie placuta

#42
Aliceee

Aliceee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.01.2010

View Postsasana53, on 23rd March 2010, 22:11, said:

de unde achizitionez bilete pt excursia oraganizata in Chianti?

http://www.mytours.i...ame=S.GIMIGNANO, SIENA e CHIANTI GRAND TOUR (GT BUS)
acesta e exact cel de care am scris cu 54 euro dar mai sunt si altele.

unde va cazati in Florenta?
Eu am stat aici:  http://www.hotelpalazzuolo.com/ care e in centrul istoric si aproape de gara daca ajungi taziu. Mi s-a dat harta gratuit la hotel si toate explicatiile cu ce am de vazut insemnat pe harta, tipul de la receptie a fost foarte dragut. Ne-a costat 20 eu/camera dubla fara baia (dar sunt si cu baie proprie ) am rezervat pe venere.com. Micul dejun 3 eu/pers/zi.
Daca sunteti multi aveti mai multe posibilitati la hosteluri incepand cu 12 eu de persoana.

Edited by Aliceee, 25 March 2010 - 11:45.


#43
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View PostAliceee, on 25th March 2010, 11:34, said:

am rezervat pe venere.com.

Pentru site-urile astea de rezervari iti trebuie musai card de debit?

#44
Aliceee

Aliceee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.01.2010

View Postnadis, on 25th March 2010, 11:14, said:

Pentru site-urile astea de rezervari iti trebuie musai card de debit?

Din cate stiu eu da. Visa sau Mastercard. Dar nu trebuie sa ai bani in cont pentru rezervare ca e gratuit. Dar acolo prima noapte iti incaseaza de pe card urmatoarele cash. Si daca ai facut rezervare si nu te prezinti iau prima noapte oricum.

#45
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View PostAliceee, on 25th March 2010, 16:33, said:

Din cate stiu eu da. Visa sau Mastercard. Dar nu trebuie sa ai bani in cont pentru rezervare ca e gratuit. Dar acolo prima noapte iti incaseaza de pe card urmatoarele cash. Si daca ai facut rezervare si nu te prezinti iau prima noapte oricum.
La mine n-a fost asa.E drept ca nu pe Venere,ci pe alte site-uri.De pe card iti ia doar max 10% din suma de platit,urmand ca restul sa platesti cash.Intr-adevar,daca renunti la rezervare dupa termenul "de gratie",care parca e de regula de 24 de ore,ti se iau banii pentru o noapte de cazare.

#46
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Bine-bine, si de unde stii daca le ajunge ala de debit, au ba?

#47
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postnadis, on 25th March 2010, 17:09, said:

Bine-bine, si de unde stii daca le ajunge ala de debit, au ba?
Nadis,incerci sa faci rezervarea.Daca site-ul te lasa,inseamna ca merge.Daca nu,nu.Eu,de cativa ani,am folosit mereu aceleasi doua carduri,un Mastercard si un Visa(pe asta-mi intra si "cascavalul" de la munca :) ),cu care am platit fie zboruri,fie cazari.Au mers de fiecare data.

Edited by zuv, 25 March 2010 - 18:29.


#48
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postbeimroberto, on 20th March 2010, 17:40, said:

Problema cea mai mare e acuma cazarea...suntem multi si nu prea mai gasim ceva ieftin  :D (am vrea chiar sub 15 euro)  :thumbup:
eu un hostel in manarola.... hostel 5terre e destul de ieftin.
puteti ramane pe coasta si sa va intoarceti dimineata in pisa....

#49
beimroberto

beimroberto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.02.2006

View Postbubalus, on 25th March 2010, 16:40, said:

eu un hostel in manarola.... hostel 5terre e destul de ieftin.
puteti ramane pe coasta si sa va intoarceti dimineata in pisa....


merci mult...chiar ieftin si fain

#50
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postbeimroberto, on 25th March 2010, 19:11, said:

merci mult...chiar ieftin si fain
np....
nu stiu sa-ti spun cum e...ca n-am stat acolo...dar banuiesc ca poti gasi review-uri pe alte site-uri. oricum pare ok din poze....

Edited by bubalus, 25 March 2010 - 20:11.


#51
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Corect, sa traiti, Zuv  :thumbup:: incercarea moarte n-are!
Multumesc.

#52
beimroberto

beimroberto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.02.2006

View Postbubalus, on 25th March 2010, 19:08, said:

np....
nu stiu sa-ti spun cum e...ca n-am stat acolo...dar banuiesc ca poti gasi review-uri pe alte site-uri. oricum pare ok din poze....

am intrebat daca mai au locuri libere...bineinteles ca nu ...am rezolvat...o sa dormim in final 3 nopti in Florenta

Edited by beimroberto, 27 March 2010 - 18:13.


#53
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postbeimroberto, on 27th March 2010, 19:12, said:

am intrebat daca mai au locuri libere...bineinteles ca nu ...am rezolvat...o sa dormim in final 3 nopti in Florenta
unde ai gasit in florenta? iti pot recomanda asta
eu am stat AICI.
cand am fost acum 2 ani .... in Mai...era deschis de 1 luna...totul era nou. o camera de 4 cu baie este pe la 100 euro....iar o dubla cu baie pe la 60 (asta am luat noi)..... si e aproape de centrul istoric si de gara. are si o mica piscina si sauna foarte utile pentru recuperare.... plecam la 8-9 dimineata...veneam inapoi pe la 6 seara...stateam o ora doua la relaxare...si apoi plecam iar in oras...pana la 12-1 noaptea.... :)

Edited by bubalus, 27 March 2010 - 18:49.


#54
beimroberto

beimroberto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.02.2006

View Postbubalus, on 27th March 2010, 17:44, said:

unde ai gasit in florenta? iti pot recomanda asta
eu am stat AICI.
cand am fost acum 2 ani .... in Mai...era deschis de 1 luna...totul era nou. o camera de 4 cu baie este pe la 100 euro....iar o dubla cu baie pe la 60 (asta am luat noi)..... si e aproape de centrul istoric si de gara. are si o mica piscina si sauna foarte utile pentru recuperare.... plecam la 8-9 dimineata...veneam inapoi pe la 6 seara...stateam o ora doua la relaxare...si apoi plecam iar in oras...pana la 12-1 noaptea.... :)

am gasit...si recomand si altora...cu 16 euro/noapte/persoana...e langa gara centrala...Click aici!

Edited by beimroberto, 27 March 2010 - 21:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate