Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Pisa,Florenta...+

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1041 replies to this topic

#1027
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
"Problema" e ca acum e pe "apucate". De abia din 6 iunie Italia a eliminat cam toate restrictiile.
Era puhoi de turisti si pareau ca nu se sinchisesc de caldura desi era groaznic de cald....

Toti erau cu ceva in mana, apa, suc, inghetata. Cheltuieli suplimentare de caldura.

#1028
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014

View PostMMike, on 22 iulie 2022 - 14:03, said:

"Problema" e ca acum e pe "apucate". De abia din 6 iunie Italia a eliminat cam toate restrictiile.
Era puhoi de turisti si pareau ca nu se sinchisesc de caldura desi era groaznic de cald....

Toti erau cu ceva in mana, apa, suc, inghetata. Cheltuieli suplimentare de caldura.
Cu exceptia unui dobitoc de la Museo San Matteo, care a insistat sa ne punem masca pe fata desi eram doar eu cu sotia in muzeu, nu am avut nicio problema cu restrictiile in Italia. Masca doar in transportul in comun si atat. Am vazur ca majoritatea oamenilor o purtau si in supermarketuri, dar nimeni nu ne-a zis nimic daca ne vedea fara masca in magazin. In rest, nu ne-a cerut nimeni nimic, nici certificat covid, nici sa purtam masca in muzee, restaurante, magazine, aeroport.  Stiu ca oficial in luna mai, erau inca diverse restrictii, dar adevarul e ca nu ne-a deranjat nimeni, cu exceptia mentionata deja.
P.S. Am prins si noi caldura, sa cum am zis, chiar si 31 de grade Celsius in luna mai.

Edited by Costel2014, 22 July 2022 - 14:51.


#1029
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

View PostCostel2014, on 22 iulie 2022 - 14:49, said:

P.S. Am prins si noi caldura, sa cum am zis, chiar si 31 de grade Celsius in luna mai.
Era bine 31 grade. In iulie se spargea termometru :) Nici nu ma mai uitam pe starea vremii, doar o simteam. M-am si bronzat, din mers.

In iulie, dupa eliminarea majoritatii restrictiilor, mai putin in mijloacele de transport in comun, de exemplu in metrou, se mai purta masca, dar nu toti si nici modelul recomandat desi era aglomerat.
Nu iti zicea nimeni nimic, dar cred ca era mai bine s-o porti in aceste conditii. In afara, nu mai erau restrictii, dar erau multi turisti si inghesuiala, inclusiv in obiectivele turistice....

#1030
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Salutare. La inceputul lui iulie vom merge in Sardinia si cum zborul direct cu golanii de la wizz era extrem de scump, am preferat sa aleg la dus varianta cu escala. Bucuresti - Pisa - Alghero (cu Ryan Air)
Asadar la ora 13:55 ar trebui sa aterizez in Pisa si abia la ora 21:30 avem avion catre Alghero. Deci as avea zic eu 4-5 ore in care as putea sa vizitez Pisa si sa mancam ceva in centru (avand in vedere distanta foarte mica intre aeroportul din Pisa si oras).

Am citit ca as putea lasa bagajul de cala fie in aeroport (10 euro/bagaj), fie in Gara centrala (5 euro/bagaj), sau in alte locuri de prin oras tot cu 5 euro.

Insa nu stiu cum ar fi mai ok ca transport din aeroport catre Gara centrala. Suntem 2 adulti si un copil de 5 ani...Pisa mover vad ca s-a facut 13 euro dus-intors de pers, insa nu am gasit info daca si copiii platesc. Un taxi e posibil sa imi ia cam tot pe acolo nu?

Voi ce imi sugerati?

Edited by shadow_x3x, 06 February 2024 - 01:17.


#1031
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014

View Postshadow_x3x, on 06 februarie 2024 - 01:16, said:

Salutare. La inceputul lui iulie vom merge in Sardinia si cum zborul direct cu golanii de la wizz era extrem de scump, am preferat sa aleg la dus varianta cu escala. Bucuresti - Pisa - Alghero (cu Ryan Air)
Asadar la ora 13:55 ar trebui sa aterizez in Pisa si abia la ora 21:30 avem avion catre Alghero. Deci as avea zic eu 4-5 ore in care as putea sa vizitez Pisa si sa mancam ceva in centru (avand in vedere distanta foarte mica intre aeroportul din Pisa si oras).

Am citit ca as putea lasa bagajul de cala fie in aeroport (10 euro/bagaj), fie in Gara centrala (5 euro/bagaj), sau in alte locuri de prin oras tot cu 5 euro.

Insa nu stiu cum ar fi mai ok ca transport din aeroport catre Gara centrala. Suntem 2 adulti si un copil de 5 ani...Pisa mover vad ca s-a facut 13 euro dus-intors de pers, insa nu am gasit info daca si copiii platesc. Un taxi e posibil sa imi ia cam tot pe acolo nu?

Voi ce imi sugerati?
E un kilomtru distanta intre aeroport si Pisa Centrale (gara centrala). In 20 de minute ajungeti si pe jos. Taxi nu recomand, iti vreo 20 de euro minim. Dupa cate stiu, copii nu platesc bilet pentru Pisa Mover.

#1032
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

Vizualizare mesajshadow_x3x, pe 06 februarie 2024 - 01:16, a scris:

Suntem 2 adulti si un copil de 5 ani...Pisa mover vad ca s-a facut 13 euro dus-intors de pers, insa nu am gasit info daca si copiii platesc.
"Those children whose height does not exceed one meter, accompanied by a paying adult, travel free of charge."
Punctul 4.7 din documentul atasat.
PS: Documentul e mai vechi, insa inclin sa cred ca regula s-a pastrat.

Attached Files



#1033
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Anul trecut pe vremea asta un taxi de la aeroport in centru vechi (au statie acolo) a fost 18 euro. Tot de acolo pana la gara aveau tarif fix, 10 euro.

#1034
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007

View PostCostel2014, on 06 februarie 2024 - 13:36, said:

E un kilomtru distanta intre aeroport si Pisa Centrale (gara centrala). In 20 de minute ajungeti si pe jos. Taxi nu recomand, iti vreo 20 de euro minim. Dupa cate stiu, copii nu platesc bilet pentru Pisa Mover.

Exclud varianta asta pt ca suntem si cu fetita de 5 ani si in plus suntem limitati si de timp pt ca escala ne ofera cam 5 ore in total. Plus ca vom face inca vreo 30 min din gara pana in centru pe jos mai apoi.

View Postzuv, on 06 februarie 2024 - 14:02, said:

"Those children whose height does not exceed one meter, accompanied by a paying adult, travel free of charge."
Punctul 4.7 din documentul atasat.
PS: Documentul e mai vechi, insa inclin sa cred ca regula s-a pastrat.
Aha. Mersi de info. Nu o gasisem.

View PostMirceaDWC, on 06 februarie 2024 - 16:26, said:

Anul trecut pe vremea asta un taxi de la aeroport in centru vechi (au statie acolo) a fost 18 euro. Tot de acolo pana la gara aveau tarif fix, 10 euro.

Mersi. Deci cred ca cel mai bine as iesi cu un taxi pana in gara, lasat bagaj acolo si apoi pe jos la pas pana in centru. Pisa Mover e 13 euro pt 2 adulti, taxi tot pe acolo din cate vad.

Edited by shadow_x3x, 06 February 2024 - 18:24.


#1035
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
Autobuzu’ ce are, de nu il iei in calcul?

#1036
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014

View Postdariuscha, on 06 februarie 2024 - 20:42, said:

Autobuzu’ ce are, de nu il iei in calcul?
Nu e autobuz de la aeroport pana la gara. Doar PisaMover.

#1037
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
Exista linia 5 in apropiere. De la gara ia altceva, acelasi bilet ( e valabil 90 min parca!)
Pt intoarcere LAM rossa, apoi LAM verde.
Daca vrei ieftin, faci cativa pasi!

#1038
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014

View Postdariuscha, on 07 februarie 2024 - 11:21, said:

Exista linia 5 in apropiere. De la gara ia altceva, acelasi bilet ( e valabil 90 min parca!)
Pt intoarcere LAM rossa, apoi LAM verde.
Daca vrei ieftin, faci cativa pasi!
Au copil mic cu ei, nu prea sunt dispusi sa mearga pe jos si ii inteleg.

#1039
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Daca principala problema este mobilitatea copilului (si timpul scurt) as lasa bagajele la aeroport, sa nu ma mai complic sa trag de ele si de acolo as lua ceva (taxi sau un autobuz) pana in centru. Daca ne uitam pe harta de la Pisa Centrale pana in zona turnului mai mananci o paine buna de mers pe jos.

Edited by mdt, 07 February 2024 - 21:25.


#1040
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014

View Postmdt, on 07 februarie 2024 - 21:18, said:

Daca principala problema este mobilitatea copilului (si timpul scurt) as lasa bagajele la aeroport, sa nu ma mai complic sa trag de ele si de acolo as lua ceva (taxi sau un autobuz) pana in centru. Daca ne uitam pe harta de la Pisa Centrale pana in zona turnului mai mananci o paine buna de mers pe jos.
Se face cam 25-30 de minute pe jos de la Pisa Centrale pana in Piazza dei Miracoli (Piazza del Duomo) unde e celebrul turn inclinat. Sau autobuzul LAM Rossa, sunt parca doar doua statii si te lasa chiar la intrarea in Piazza dei Miracoli.

#1041
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Pai da, dar aici intra in ecuatie fetita, cat de repede merge ea, daca inca au la ei carucior, daca o pot duce in carca atunci cand nu mai are chef sa mearga. Ei stiu situatia cel mai bine.

#1042
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014

View Postmdt, on 07 februarie 2024 - 21:57, said:

Pai da, dar aici intra in ecuatie fetita, cat de repede merge ea, daca inca au la ei carucior, daca o pot duce in carca atunci cand nu mai are chef sa mearga. Ei stiu situatia cel mai bine.
Asa este, noi doar facem niste sugestii, dar ei decid.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate