Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mljet, Croatia

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
pe hellotourist ati incercat?

#20
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010
Vrem sa mergem in Mjlet selfcatering, adica o sa ma mai mancam si pe la restaurante, dar cel putin 1 masa pe zi vrem sa ne-o pregatim in camera.
Intrebarea mea este daca gasim in supermarketurile din Mjlet alimente destul de diversificate? Lumea spune ca supermarketurile din Mjlet sunt destul de basic, dar sincer nu stiu ce inseamna asta mai exact.
Noi cred ca o sa venim din directia Portile de Fier-Belgrad-Zenica-Sarajevo-Mostar-Dubrovnil-Mjlet, cu 1 noapte ooprire in Belgrad si 1 in Sarajevo, asa ca este exclus sa venim cu alimente direct din Romania.
Credeti ca ar trebui sa ne oprim in Dubrovnik la un supermarket sa facem cumparaturile si apoi sa ne continuam drumul spre Mjlet? Daca da, ce supermarket recomandati?
Inca ceva...noi cred ca vom sta in zona Saplunara, aveam de unde inchiria bicilete pentru ceva plimbari?

Multumesc

#21
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
O idee ar fi sa cautati un supermarket in Bosnia pt produse neperisabile, cred ca preturile sunt mai mici acolo.
Daca nu, cautati unul in zona Dubrovnik. Nu stiu ce supermarket sa recomand, exista la ei reteaua Konzum, exista si Spar. Nu cred sa fie diferente mai intre ele, as zice cand vedeti unul din masina sa va opriti si asta e. Noi am intrat intr-un supermarket mare la Sibenik ca sa cumparam ulei de masline, gem de smochine, bomboane si alte suveniruri alimentare :) de adus acasa, dar nu mai stiu din ce retea era. L-am vazut, am oprit si gata. Poti plati direct cu cardul, e mai avantajos.

Prin Mljet am vazut occidentali/nordici pe bicicleta, deci banuiesc ca ar trebui sa fie de inchiriat pt ca presupun ca erau veniti cu avionul. Dar sigur nu stiu din pacate.

Edited by mdt, 03 June 2010 - 08:54.


#22
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 20.05.2005
Salutare.
As vrea sa stiu cum se desfasoara transportul cu feribotul de pe continent pana pe insula si inapoi.
Am citit programul feriboturilor, costuri, etc dar este posibil sa nu mai fie loc pe el?
Cat de aglomerate sunt, cu cat timp inainte trebuie sa fii in port? Vreau sa trec cu masina.
Deasemenea camping/loc de cort pe insula exista?

#23
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Din cate am inteles eu la Brac si Hvar e problema cu coada la ferry, Mljet e o insula mai neaglomerata si neturistica. cand am fost noi (anul trecut in iunie) au fost doar cateva masini, nu s-a umplut ferry nici pe departe. Totusi, nu e rau sa fii cu vreo ora inainte la ferry.

Camping - Google is your friend :) ar trebui sa fie.
http://www.mljettrav...om/camping.html

Edited by mdt, 01 July 2010 - 12:33.


#24
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010

View Postbiscatrix, on 25th May 2010, 16:11, said:

Multumesc tuturor de sustinere  :)

Si apropo de adriatic.hr. Si eu zic ca e cam mare comisionul lor doar pentru o simpla intermediere pe internet. Pentru iunie am gasit diferente de 8-10 euro pe noapte fata de contactul direct la proprietar (acolo unde se poate). Ceea ce mi se pare mult.

Eu am gasit si diferenta de 18 euro pe noapte. De ex. la proprietar am gasit cu 65 euro si pe adriatic.hr. acelasi apartament este 83 de euro. Mi se par chiar jepcari. La 8 nopti nopti rezervate ei si-ar scoate pe spinarea mea 144 euroi. Pfffffff

#25
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 20.05.2005

View Postmdt, on 1st July 2010, 12:32, said:

Din cate am inteles eu la Brac si Hvar e problema cu coada la ferry, Mljet e o insula mai neaglomerata si neturistica. cand am fost noi (anul trecut in iunie) au fost doar cateva masini, nu s-a umplut ferry nici pe departe. Totusi, nu e rau sa fii cu vreo ora inainte la ferry.

Camping - Google is your friend :) ar trebui sa fie.
http://www.mljettrav...om/camping.html

E, noi o sa mergem in august cand probabil va fi mai plin. Biletele se cumpara cand te urci pe feribot sau trebuie sa-l cumperi dinainte de undeva?

#26
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Saptamana trecuta ne-am intors si noi din Mljet. A fost un concediu cam scurt si de aceea a fost si cam obositor. Plus ca am plecat si pe nepregatite.

Am stat in Okuklje pentru ca satucul arata fain, iar Saplunara parea destul de plina. Am dat 32€/camera, bucataria era comuna. Se putea si mai fain, dar asta e cind mergi pe nepregatite, fara cazarea aleasa din vreme si cu grija. A fost si prima casa unde am intrebat.
Cred ca erau vreo 16 km pina in Saplunara unde am mers zilnic. Plaja din Uvala Blace de linga Saplunara superba. Ce-i drept, era neingrijita, dar poate si din motivul acesta era pustie. Erau momente din zi in care eram doar citiva oameni pe ditamai plaja. Apa si ea superba si pina la prinz stateam doar in apa (in viata mea nu am stat atata in apa). Dar pentru asta am suferit ca ne-am ars rau pe fata si umeri  :deadtongue:
Daca as mai merge in Mljet cel mai probabil as cauta cazare in Prozurska Luka. Si ala e un (fost) statuc de pescari, ca si Okuklje, dar nu stiu de ce, ne-a placut mai mult.

Turisti destul de multi pentru o insula atit de pustie. Ca sa va faceti o idee cit e de pustie va zic doar ca in iarna in toate localitatile din sud-estul insulei nu raman decit citeva familii, in Okuklje doar 3. Acum - vara - clar ca sunt mai multi, e plin si de copii ce vin la "bunici", dar vin cu tot cu bunica care iarna sta la oras :).
Magazine, cum ma asteptam, doar citeva (o simpla camera, citeva produse si un orar de 2-3 ore pe zi). Schimb valutar nu am gasit, probabil era unul la Hotel Odisej din Pomena. Noroc ca am gasit un bancomat (probabil singurul de pe insula) in Polace.

Plin de yahturi in toate porturile. Cred ca din cauza lor erau si preturi imense la konobe. Am ramas putin surprins de asta. Binisor mai mari decit am vazut, pe continent, in Ston (apropo, daca aveti drum pe acolo, sa nu ratati scoicile de Ston - sunt foarte gustoase). In Saplunara singurul loc unde se manca bine si la pret decent era la Franka. Dezavantajul e ca nu are meniu, in fiecare zi serveste doar ce pescuieste dimineata.

Mi-a povestit un localnic ca un prieten de-a lui Putin a cumparat un coltisor din Mljet (aproape de Saplunara) si vrea sa faca acolo un mic resort exclusivist. Pe de o parte localnicii sustin ideea, dar pe de alta parte se gindesc la mediu si la faptul ca respectivul e un rus imbogatit peste noapte printr-o conjunctura politica.

Ferry: si la dus si la intors au mai ramas destule locuri pentru masini. Bilete la fata locului cu 140 kn/masina + 30kn/persoana.

Drum: Timisoara - Jimbolia - Novi-Sad - Sabac - Sarajevo - Mostar - Ston (aprox. 690 km). La fel si returul cu o mica schimbare intre Sarajevo si Serbia. Am facut multe ore, mult mai multe decit banuiam desi nu pot sa zic ca am mers incet. Nu stiu pe unde erau celebrii politisi bosniaci de care se pling multi, ca eu nu am vazut decit citiva, pusi frumos la vedere, nu ascunsi prin tufe cu radarul in mana :) La vama cel mai mult am stat la romani.
Cu surprindere am constatat ca era vama in care chiar te opreau in portiunea bosniaca de langa Neum. La dus mi-au facut semn sa trec, dar la intorcere chiar mi-au scanat pasaportul. Am mai trecut pe acolo in anii trecuti, dar nu te oprea nimeni, nici nu sesizai ca ai trecut in alta tara.
M-a surprins placut drumul Split-Dubrovnik (cat am mers pe el, de la Neretva pina unde se intra spre Pelijesac). Eu il stiam aglomerat. Acum era lejer, trafic decent, chiar si portiuni cu doua benzi pentru zonele in urcare.

Bosnia: o surpriza foarte placuta. Am trecut pe acolo dupa 9 ani si am constatat ca se dezvolta foarte rapid: infrastructura, economie, turism, etc. Am vizitat, la intoarcere: Pocitelj, Blagaj si Mostarul. Mi-au placut. Merita.

#27
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
CIteva poze:
- 1-3: Saplunara
- 4-5: Uvala Blace (linga Saplunara) - o plaja pustie cu o apa incredibil de calda (din cauza formei golfului). Aici am fost in fiecare zi.
- 6-8: drumul spre Okuklje, satul si casa in care am stat
- 9: linga Polace
- 10: Pomena, "plaja" singurului hotel de pe insula
- 11: calamari

Attached Files



#28
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
frumos!

#29
atingere

atingere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 26.05.2007

View Postbiscatrix, on 09 august 2010 - 10:26, said:

CIteva poze:
- 1-3: Saplunara
- 4-5: Uvala Blace (linga Saplunara) - o plaja pustie cu o apa incredibil de calda (din cauza formei golfului). Aici am fost in fiecare zi.
- 6-8: drumul spre Okuklje, satul si casa in care am stat
- 9: linga Polace
- 10: Pomena, "plaja" singurului hotel de pe insula
- 11: calamari
Frumoase poze. Au fost editate cu vre-un soft sau sunt cu DSLR?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate