Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

R.C.S. > R.D.S. > Digi.cablu Digital >D.V.B-C >Al doilea operator de televiziune digitală S.D.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13846 replies to this topic

#11449
laur70

laur70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 30.07.2003

View PostFlorin64x, on 10th April 2010, 18:41, said:

aspect ratio
Si de ce a fost doar pe digital?

#11450
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

View Postcataj, on 10th April 2010, 18:55, said:

pe cablu exista cnn,dw,cctv,bbc news,euronews,bloomberg,france24,oare nu-s cam multe canale de stiri la o grila cu 90 de canale?

Asa pot sa spun si eu ca sint prea multe canale de muzica -_- :
MTV Romania
U
KISS TV
VH1
MEZZO
Music Channel RO
Music Channel HU
Favorit
Etno TV
Taraf TV

Eu nu ma uit DELOC la muzica... Eu ASCULT muzica, si in niciun caz  la TV. Dar asta e, nu ma pling. Ar trebui sa accepti ca altii sint mai interesati de stiri decit de muzica. La fel cum eu accept ca altii poate sint interesati de muzica, nu doar de stiri ca mine.

Cu toate ca, din punctul meu de vedere, una e sa vezi aceeasi stire din perspectiva mai multor popoare (englezi, chinezi, francezi, americani, germani etc) ... si total alta sa vezi aceleasi videoclipuri rulate la infinit pe 5 posturi. Mai exact, chiar daca posturile de muzica sint diferite, difuzeaza aceleasi videoclip al, sa zicem, "celebrei" Lady Gaga...  :death: Dar, ma rog...

De asta zic, gusturile nu se discuta.

#11451
costi_ionita79

costi_ionita79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,366
  • Înscris: 18.08.2009

View Postcataj, on 10th April 2010, 18:55, said:

ai si argumente?in afara de mediaset si rai mai sunt o gramada de posturi muzicale,de sport,ceva moda,alti italieni interesanti(nuvolari si cielo),francezi,polonezi,nemti,cateva canale moldovenesti de pe thor ce merita urmarite pt filme si multe altele.dezavantajul este digi film si pretul hbo pe satelit.pe cablu exista cnn,dw,cctv,bbc news,euronews,bloomberg,france24,oare nu-s cam multe canale de stiri la o grila cu 90 de canale?am luat si eu digi cablu doar pt hbo si digifilm.
Am spus ca e STRICT parerea mea. Eu am doua antene pe fatada blocului. Cum ar arata blocurile cu cel putin o "farfurie" la fiecare apartament? Si, sincer, dintre sutele de canale arabesti si italiene, la cate te uiti? Sau poate ai timp. Eu ma uit doar seara la tv, si atunci, cel mai multy, la canalele romanesti. Rar ma uit la cate o emisiune concurs pe RAI-uri sau altceva pe Italia1. Am mai ales din acele sute de programe K2 (post italian la care urmaresc, cu fetita mea, o emisiune concurs de la japonezi), FRANCE 24 (stiri) si TVE. Altceva nu m-a interesat. A. M-ar fi interesat cateodata RTL II, dar cu tipul meu de antena nu prind TP-urile respective. (Problema am discutat-o pe topicul dedicat digi satelit). REPET: doar PERSONAL prefer cablul TV si doar de la RCS-RDS. Tocmai pentru ca in zona mea nu au acoperire, am ales digi satelit.

#11452
mike2044

mike2044

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 27.02.2010

View Postaljarreau, on 10th April 2010, 19:45, said:

Asa pot sa spun si eu ca sint prea multe canale de muzica -_- :
MTV Romania
U
KISS TV
VH1
MEZZO
Music Channel RO
Music Channel HU
Favorit
Etno TV
Taraf TV

Eu nu ma uit DELOC la muzica... Eu ASCULT muzica, si in niciun caz  la TV. Dar asta e, nu ma pling. Ar trebui sa accepti ca altii sint mai interesati de stiri decit de muzica. La fel cum eu accept ca altii poate sint interesati de muzica, nu doar de stiri ca mine.

Cu toate ca, din punctul meu de vedere, una e sa vezi aceeasi stire din perspectiva mai multor popoare (englezi, chinezi, francezi, americani, germani etc) ... si total alta sa vezi aceleasi videoclipuri rulate la infinit pe 5 posturi. Mai exact, chiar daca posturile de muzica sint diferite, difuzeaza aceleasi videoclip al, sa zicem, "celebrei" Lady Gaga...  :death: Dar, ma rog...

De asta zic, gusturile nu se discuta.

in ceea ce priveste muzica iti dau dreptate...n-o sa vezi aljarreau pe canalele de muzica de la noi in veci,doar daca prinzi ceva pe mezzo noaptea,in rest aceeasi muzica
si eu sunt cam in aceeasi situatie...numai ca eu caut ceva gen dream theater si nu prea am unde sa vad cu toate ca avem atatea canale muzicale...nororc de netul asta ca mai gasim cate ceva!!!

Edited by mike2044, 10 April 2010 - 18:52.


#11453
dacianova

dacianova

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 26.06.2003
Fratilor, hop si eu cu o concluzie:
Am avut decodor Technisat, iar acum mi-au dat un Hyunday.
La meniuri Technisatul bate de departe Hyundayul.
Un meniu mai simplu ca la Technisat nu cred ca o sa vad.
Am si o intrebare? De unde vad parametrii la canale pe Hyundai? m-am uitat prin meniuri si n-am vazut. Pe HBO mai e sundetul Dolby? Cum pot schimba limba la sunet sau subtitrarea?
Sincer n-am gasit astea, ori nu stiu eu sa caut.
Si inca o chestie care nu-mi place si ma deranjeaza: nu are posibilitatea de a face revenirea la canalul anterior. Spre exemplu sunt pe canalul 15, ma duc pe 22 sa vad ce e acolo, si dupa aceea sa ma duc prin apasarea unui buton care e normal pe cele mai multe telecomenzi care sa ma duca inapoi la 15 fara sa-l mai caut eu sau sa-l tastez din telecomanda. :scratchchin:

#11454
dantim1

dantim1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 27.06.2002

View Postbiceman, on 10th April 2010, 17:37, said:

mi s-a activat pachetul Cinestar astazi. Trebuia in 1 aprilie, dar mi-au zis ca se va activa din 1 mai, si totusi...
In ce data ai fost la sediul RDS ca sa faci optiunea pentru pachetul Cinestar?

#11455
gabysoce

gabysoce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.12.2007

View Postdacianova, on 10th April 2010, 20:47, said:

Fratilor, hop si eu cu o concluzie:
Am avut decodor Technisat, iar acum mi-au dat un Hyunday.
La meniuri Technisatul bate de departe Hyundayul.
Un meniu mai simplu ca la Technisat nu cred ca o sa vad.
Am si o intrebare? De unde vad parametrii la canale pe Hyundai? m-am uitat prin meniuri si n-am vazut. Pe HBO mai e sundetul Dolby? Cum pot schimba limba la sunet sau subtitrarea?
Sincer n-am gasit astea, ori nu stiu eu sa caut.
Si inca o chestie care nu-mi place si ma deranjeaza: nu are posibilitatea de a face revenirea la canalul anterior. Spre exemplu sunt pe canalul 15, ma duc pe 22 sa vad ce e acolo, si dupa aceea sa ma duc prin apasarea unui buton care e normal pe cele mai multe telecomenzi care sa ma duca inapoi la 15 fara sa-l mai caut eu sau sa-l tastez din telecomanda. :scratchchin:

Pentru schimbarea audio si subtitrarii apesi pe butonul telecomenzii OPT si ca sa te uiti cum ai spu de pe canalul 22 pe 15 apesi butonul EXIT de pe telecomanda ,iar pentru parametrii intri in meniu si apoi la verificarea semnalului.

#11456
cataj

cataj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 25.07.2008

View Postaljarreau, on 10th April 2010, 18:45, said:

Asa pot sa spun si eu ca sint prea multe canale de muzica -_- :
MTV Romania
U
KISS TV
VH1
MEZZO
Music Channel RO
Music Channel HU
Favorit
Etno TV
Taraf TV

Eu nu ma uit DELOC la muzica... Eu ASCULT muzica, si in niciun caz  la TV. Dar asta e, nu ma pling. Ar trebui sa accepti ca altii sint mai interesati de stiri decit de muzica. La fel cum eu accept ca altii poate sint interesati de muzica, nu doar de stiri ca mine.

Cu toate ca, din punctul meu de vedere, una e sa vezi aceeasi stire din perspectiva mai multor popoare (englezi, chinezi, francezi, americani, germani etc) ... si total alta sa vezi aceleasi videoclipuri rulate la infinit pe 5 posturi. Mai exact, chiar daca posturile de muzica sint diferite, difuzeaza aceleasi videoclip al, sa zicem, "celebrei" Lady Gaga...  :death: Dar, ma rog...

De asta zic, gusturile nu se discuta.

ai si tu dreptate in felul tau,dar...daca ne uitam prin grilele televiziunilor europene nu vom vedea atatea posturi de stiri,dar de muzica sunt o gramada.aici vorbim de audienta.ce sa mai zic de posturile locale gen analog,tvs si altele,ce legatura au cu grila in bacau,de unde sunt eu?hai sa umplem grila si atat.nu vreau sa par gica contra,dar eu sunt dezamagit de grila.

View Postcosti_ionita79, on 10th April 2010, 18:49, said:

Am spus ca e STRICT parerea mea. Eu am doua antene pe fatada blocului. Cum ar arata blocurile cu cel putin o "farfurie" la fiecare apartament? Si, sincer, dintre sutele de canale arabesti si italiene, la cate te uiti? Sau poate ai timp. Eu ma uit doar seara la tv, si atunci, cel mai multy, la canalele romanesti. Rar ma uit la cate o emisiune concurs pe RAI-uri sau altceva pe Italia1. Am mai ales din acele sute de programe K2 (post italian la care urmaresc, cu fetita mea, o emisiune concurs de la japonezi), FRANCE 24 (stiri) si TVE. Altceva nu m-a interesat. A. M-ar fi interesat cateodata RTL II, dar cu tipul meu de antena nu prind TP-urile respective. (Problema am discutat-o pe topicul dedicat digi satelit). REPET: doar PERSONAL prefer cablul TV si doar de la RCS-RDS. Tocmai pentru ca in zona mea nu au acoperire, am ales digi satelit.
daca e sa ne luam dupa estetica fatadelor,dupa acest rationament ar trebui interzisa vanzarea antenelor.

#11457
dacianova

dacianova

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 26.06.2003

View Postgabysoce, on 10th April 2010, 20:55, said:

Pentru schimbarea audio si subtitrarii apesi pe butonul telecomenzii OPT si ca sa te uiti cum ai spu de pe canalul 22 pe 15 apesi butonul EXIT de pe telecomanda ,iar pentru parametrii intri in meniu si apoi la verificarea semnalului.
Poate m-am exprimat gresit cu parametrii... aia cu semnalul am gasit-o... La Technisat era un buton pe care apasai si vedeai formatul in care e transmis canalul 4:3 sau 16:9 sunet, viteza in mb/s si chestii de astea. La Hyundai n-am gasit :( Exista?

#11458
okochea

okochea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.06.2006
pentru cei care au avut technisat  si acum au hyundai

prima zi totul a mers ca pe technisat, adica toate fara alea criptate

a doua zi n-a mai mers deloc, nici un canal,  zicea "acces card lipsa" pentru 2 secunde ceva de genu, si ecranul ramanea negru dar cardul il vedea la meniu->setari si acolo era o eroare "niciodata pereche"

telefon la serviciu clienti

lasat deschis cateva ore

merg toate fara cinestaruri

pachet baza secial + hbo


sper sa va foloseasca

#11459
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009

View Postcataj, on 10th April 2010, 20:58, said:

daca e sa ne luam dupa estetica fatadelor,dupa acest rationament ar trebui interzisa vanzarea antenelor.


Oamenii civilizati de la blocuri folosesc Cablul TV si asa va ramane pe veci in primul rand ca e comod ,
accesibil si nu trebuie sa te certi cu nici-un locatar/administrator . Stiu ca nu dupa estetica fatadelor trebuie
sa luam seama dar ganditi-va ca daca fiecare locuitor din Romania si-ar baga Digi Satelit ar fi o mare aglomeratie
de antene parabolice complet inutila pentru un serviciu de mana a cincea , si aici nu ma refer la echipamente , etc ci doar
la grila TV. in schimb ai televiziune digitala , da ce folos daca acum cu ajutorul unui decodor si o carteluta o poti face ,
chit ca ai o oferta de programe TV mult mai mare. vad complet inutila instalarea unei parabole ca sa vezi cam aceleasi canale.

Edited by Shieu, 10 April 2010 - 20:23.


#11460
New_view

New_view

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,949
  • Înscris: 18.10.2008
Mai oameni buni, linistiti-va putin cu grile digitale, numar de canale, stb-uri, etc. si haideti sa ne pregatim pentru ca mai este putin timp si in aceasta seara la orele 23.00 incepe

El Clásico
Real Madrid vs FC Barcelona


un meci urmarit de peste 1 miliard de telespectatori din intreaga lume!
Luam o bere rece si ne asezam sa il vedem fie pe Digi Sport (cine are!) sau pe internet (cine nu are RCS)
live pe internet


New View

Edited by New_view, 10 April 2010 - 20:54.


#11461
madac1980

madac1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 21.08.2009
n-am mai urmarit de mult subiectul/threadul si am o intrebare scurta si la obiect:

daca semnalul dvb-c este codat acum (in timisoara) si care sunt perspectivele legat de acest subiect?

#11462
dacianova

dacianova

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 26.06.2003
Ma dispera conserva asta Hyundai. Sa mor daca o inteleg :cursing:  Aranjez canalele, le salvez din 10 in 10. Si dupa un timp le gasesc iar ametite. Nu fac eu ceva bine sau...

#11463
costi_ionita79

costi_ionita79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,366
  • Înscris: 18.08.2009

View Postdacianova, on 10th April 2010, 21:56, said:

Ma dispera conserva asta Hyundai. Sa mor daca o inteleg :cursing:  Aranjez canalele, le salvez din 10 in 10. Si dupa un timp le gasesc iar ametite. Nu fac eu ceva bine sau...
Din cate spui, faci bine. Dar asa le ameteste ea. Eu am ceva asemanator, dar la satelit. Incearca, dupa ce le-ai asezat in ordinea preferata, sa opresti cutia din telecomanda. La mine asa a functionat. Succes!

#11464
Satmarean

Satmarean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 07.01.2008
O chestie care cel putin mie m-i se pare interesanta... FashionTV post din pachetul extra analogic nu a fost transferat pe digital, insa merge in continuare pe analogic. Care sa fie motivul?? Chiar nu exista interes ptr acest canal? Eu ma indoiesc. Nu cred ca este vorba de ceva legat de drepturi de difuzare. Dar mai stii...

#11465
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009
am luat zilele acesteea Humax-ul + cartela de la RDS (Cluj Napoca) ; se vede asemanator cu Technisat k3x (speram sa fie mai bine :) )

meniul e acceptabil , se pot ordona canalele in ordinea preferata  ;instalarea canalelor e rapida;
telecomanda ma dispera un pic (are unele butoane mai mici ...) dar per total e ok


cei cu dvb-c pe tv mai prind ceva? ; sau e codata toata grila ? (scuze daca s-a mai scris pe forum despre acest subiect...)

#11466
dacianova

dacianova

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 26.06.2003

View Postcosti_ionita79, on 10th April 2010, 21:59, said:

Din cate spui, faci bine. Dar asa le ameteste ea. Eu am ceva asemanator, dar la satelit. Incearca, dupa ce le-ai asezat in ordinea preferata, sa opresti cutia din telecomanda. La mine asa a functionat. Succes!
Ma disperaaaaa :wallbash: :madanimated:  Le-am aranjat... 20 buc. M-am uitat la ele.... Erau aranjate. Am inchis conserva si mi-a spus "salvare date in curs"... Zic: taci ca-i de bine. Deschid conserva: Surpriza.... Toate aranjate!!! Cum schimb pe primul canal.... Iarasi zapacite. Ma dispera... Imi vine sa plang dupa Technisat. Numai ca ala nu stia Nagra. Asa e dupa ce te inveti cu un lucru nemtesc si treci la un turcism  :thumbdown:
Si am mai gasit o chestie: La HBO sunetul nu e Dolby. Merge numai stereo si mono. Conserva de rahat :rantcurse:

Edited by dacianova, 10 April 2010 - 21:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate