Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum se face si cum se depoziteaza un compost

- - - - -
  • Please log in to reply
458 replies to this topic

#37
novix

novix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 20.04.2006

 1orgu, on 05 decembrie 2012 - 21:39, said:

M-as bucura sa am multe coropisnite. La noi in zona se vinde catre cei cu magazine de momeli pentru pescuit, cu 0,5 roni bucata. Nu conteza cat de multe ai. Cererea este foare mare. Doar suni si ,,baietii'', vin si cumpara tot.
Pușchea pe limbă. O coropișniță dă gata citeva zeci de răsaduri pe noapte. Dacă sunt mai multe...

#38
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

 claudia313, on 05 decembrie 2012 - 13:04, said:

Eu cred ca era mai avantajos sa construiesti 2 compostoare mai mici, in locul unuia urias...Ca sa umpli acel compostor iti trebuie o cantitate imensa de resturi, daca ai doua umpli unul si lasi materialul la compostat si intre timp il umpli pe al doilea...
Nu-l sti pe Iorgu, are acolo pomi, solar, gradina...o sa aiba de compostat ....grupa mare. Tie iti trebuie 2 mari Iorgule!

 1orgu, on 05 decembrie 2012 - 21:39, said:

Revin cu foto peste 3-4 luni, te asigur ca va fii ,,ras'', pana la partea de sus.
M-as bucura sa am multe coropisnite. La noi in zona se vinde catre cei cu magazine de momeli pentru pescuit, cu 0,5 roni bucata. Nu conteza cat de multe ai. Cererea este foare mare. Doar suni si ,,baietii'', vin si cumpara tot.
De acord cu tine Iorgule, mi-am facut si eu o zona ingradina de compost din scanduri reciclate de aprox 4.2m/2m cu inaltimea de 1.2m... si in descurs de 1 an a fost mega-umplut. La inceput si eu aveam impresia ca il pot imparti in sectiuni si le umplu pe rand si le amestec...dar planul n-a mers....Cand m-am apucat sa bag buruieni din solar de la destelenit, iarba verde, iarba uscata, frunze, rasaduri nevandute(destul de multe din pacate), resturi rosii in urma copilirii, apoi tot ce am scos din solar in toamna....am facut un varf de mai bine de 2m pe gramada..

Acum a mai scazut, un pic...are cam 1.5m intr-o parte si 1m in partea mai veche. In primavara vreau sa trec jumatate din gramada printr-o sita rotativa pe care o am in plan de constructie. Resturile necompostate le voi pune la loc. Ce trece prin sita va intra in solar.

PS: Iorgu, lasa-le-n jale de coropisnite ca anul trecut miau mancat zeci de rasaduri... am disperat de cate ori le-am inlocuit intr-o zona a gradinii. La un mom dat s-au oprit subit in a le ataca... dar pana atunci de fiecare data cand ma duceam la gradina luam si o mana de rosii sa replantez.

Edited by nicoretro, 07 February 2013 - 02:16.


#39
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Ala e focar de infectie, nu compost.

#40
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Coforumistul nostru, nicoretro, mi-a atras atentia asupra mesajului meu de mai sus, ca urmare ,as vrea sa postez ceva ce va poate fi util.

Quote

Puteai sa explici tu ca nu ar trebui sa se puna la compost resturi din plante din gradina care ar putea contine urme de boli, fungii, larve de dif daunatori, buruieni care contin seminte, etc. Sunt multi care nu stiu asta si le-ar fi folosit informatia.
Legat de subiect sa sti ca eu am incercat sa respect regulile de compostare si am pus in gramada doar plante sanatoase, buruieni care nu contin seminte etc... Oricum ...cat de "steril" ai fi nu poti sa te pui cu natura... cand e sa te loveasca..o face peste toate precautiile tale!

Deci mare,mare atentie la IGIENA CULTURALA cand faceti astfel de composturi. Pana si platforma de  formare al compostului trebuie sa fie la cat mai mare distanta de livada/gradina.

#41
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@nicoretro
Nici nu mai concep sa nu am lada de compostare! Nu credeam niciodata ca puteam lasa nefolosite, resturile vegetale si menajere, care provin dintr-o gospodarie. maine pun foto cu nivelul la care au ajuns cele care alimenteaza lada de compost. Daca in perioada rece, aproape este full, ma gandesc la primavara sa trec la alta.
Referitor la coropisnite, am glumit. De ce crezi ca mi-a fost frica sa bag balegar in solar. Aveam balegarul, dar poate cineva care ma iubeste si ocroteste, a decizionat ca acesta sa nu intre in fermentatie. Stii deja la ce metode am apelat acum.
@medelin992
Dreptatea este 100% de partea ta. Dar... Te asigur ca 99% din cei care au lazi sau gramezi de compostare, folosesc ,,inca'', metoda traditionala. Adica, mai bine compost decat lada sau cosul de gunoi. Aici intervine putin si selectia naturala si timpul care trece peste ce ai in lada de compost. Cred, doar cred, ca la o perioada de 2-3 ani, este competitv pentru a-l folosii. Mai devreme...nu stiu!
Interpretati postarea ca o parere personala, nu ca o certitudine!

Edited by 1orgu, 07 February 2013 - 10:29.


#42
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Uite o idee de afacere: crescatorie de coropisnite. Cred ca e mai profitabila pe mp decit legumicultura.Posted Image

#43
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,778
  • Înscris: 02.06.2006
Seminţele de buruieni îşi pierd puterea germinativă datorită temperaturii destul de mari care se formează în grămada de compost în timpul fermentării aerobe. Deşi pun la compost toate buruienile, niciodată nu am avut probleme cu seminţele acestora. Dar întotdeauna am avut grijă să am fermentaţie corectă.

#44
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Merg, doar in perioada aprilie - septembrie. Cand mananca mai bine ,somnul'' (peste). Si atunci doar putini pescari urmaresc acesta specie.

#45
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
S-a mai destramat un vis...Posted Image

#46
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
mai bine crescatorie de rame in gramada aia de compost.

#47
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

 anknic, on 07 februarie 2013 - 10:54, said:

mai bine crescatorie de rame in gramada aia de compost.

Dar ne trebuie o imprejmuire cu plasa deasa. Ramale au prostul obicei sa migreze din cand in cand spre alte locatii. Si mai este un aspect: lada de compost trebuie sa fie foarte bine aerista in permanenta. Chiar este obligatoriu sa ne ,,jucam'' din cand in cand cu ce are in ea. Dar cum nu prea avem timp, lasam natura sa-si urmeze cursul.

#48
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai si daca migreaza nu poti pune altele acolo? oricum nu migreaza de la papa :) crezi ca pamantul in care traiesc ramele e aerisit in permanenta? gramada mea de compost e plina de rame, le-am pus eu acolo cand le-am gasit prin gradina. nu aerisesc nimic, doar mai pun deasupra. fac tot posibilul ca buruiana sa nu ajunga sa faca samanta, ce e drept ca iarba nu o pun pe compost pe toata ca ce e de calitate dau la iepuri.

#49
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Am un prieten care se ocupa de articole si momeli cerute de pescarii amatori. Printre momeli are la vanzare si rame. Le pastreaza, in niste cutii maricele din lemn. Acoperite de mranita, sau un compost semi fermentat. Intr-o dimineata era ,,negru'' de suparare. Uitase  sa aprinda noaptea luminita de la cutiile respective. Cand a deschis magazinul, peste tot, dar peste tot, rame, rame, rame. Morala ramane sa o trageti voi!
Sa nu primim ,,bobarnace'' pentru off topic.

#50
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu am dat doar o idee cu ramele, la mine merge si nu le-am dresat :) acuma...eu am rame prin toata gradina ca nu ierbicidez niciodata si incerc sa folosesc cat mai putine chimice, ca in gramada nu-s tot alea, ca vin si pleaca...important e sa isi faca treaba!

ramele composteaza mai repede gramada de gunoi, iar mranita rezultata e si mai ingrasata.

#51
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

 anknic, on 07 februarie 2013 - 12:09, said:

pai si daca migreaza nu poti pune altele acolo? oricum nu migreaza de la papa Posted Image crezi ca pamantul in care traiesc ramele e aerisit in permanenta? gramada mea de compost e plina de rame, le-am pus eu acolo cand le-am gasit prin gradina. nu aerisesc nimic, doar mai pun deasupra. fac tot posibilul ca buruiana sa nu ajunga sa faca samanta, ce e drept ca iarba nu o pun pe compost pe toata ca ce e de calitate dau la iepuri.
Nu trebuie sa pui altele ca vin ele cand simt compostul sau balegarul fermentat...orice e hrama pt ele. Bineinteles ca nu migreaza de la mancare. Aerisirea gramezii o fac chiar ele....nu trebuie ajutate.

 anknic, on 07 februarie 2013 - 12:38, said:

ramele composteaza mai repede gramada de gunoi, iar mranita rezultata e si mai ingrasata.
Foarte corect! vermicompostul e mult mai "tare"! Se reduce bineinteles cantitatea de material rezultat. O rama mananca din gramada de compost si elimina cca 50% vermicompost.

#52
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

 nicoretro, on 07 februarie 2013 - 02:00, said:

Cand m-am apucat sa bag buruieni din solar de la destelenit, iarba verde, iarba uscata, frunze, rasaduri nevandute(destul de multe din pacate), resturi rosii in urma copilirii, ...

Se pot pune plante de tomate la compost? Tare mult as vrea sa le pot folosi, caci pana acum umpleam pubelele cu ele.
Citisem pe undeva ca nu e bine sa pui tomate (plante sau fructe) la compost pentru ca poti transmite bolile generatiilor viitoare de plante si ca poti alunga ramele sau ca ramele nu mananca tomate.

M

Edited by meganedoi, 12 April 2013 - 11:18.


#53
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Marius, eu la cate am citit ...nici nu mai stiu....am capul calendar. Din ce am retinut eu, din "cetitul" despre compostare, nu e indicat sa pui citrice, frunze de castan(and family), nuc, stejar. Astea doar din ce imi aduc aminte, dar cum am mai spus, memoria mi-am distrus-o deja in job-ul anterior.

Bineinteles ca nu sunt recomandate plantele bolnave la compost. Dar poti oare sa le vezi pe toate imbolnavitele? Daca ai doar o frunza "infectata" si ti-a scapat din ochi...? Atunci ce faci? ...mai bine nu mai pui nici o planta ca sa fi sigur ca nu are niciuna nici o boala...? Deci ce mai pui la compost? 3 coji de cartofi si 2 coji de oua?...n-ai cum ...cojile de cartofi sunt si ele potentiale purtatoare de boli(mana etc)...

Cum am zis si mai sus ...poti sa te feresti de boli intr-o anumita masura... dar nu poti sa faci "mediu steril" intr-o gradina, sau pe o suprafata agricola oarecare si mai ales "ne-chimizata". Gandeste-te ca fungii de ex sunt minusculi, circula cu ajutorul curentilor de aer pe distante destul de mari, pot sa ramana pe o frunza infectata ramasa in sol pana anul urmator....e greu sa te feresti de ei(mai bine nu le creezi conditii de perpetuare decat sa incerci sa izolezi infectia). Pe langa astea mai avem daunatori, virusi etc etc...fiecare cu metoda caracteristica de perpetuare.

De ex eu am instalat solarul intr-o gradina necultivata de peste 10 ani de zile. In primul an de cultura m-am ales cu invazie de afide la ardei.vinete si rosii, vierme sarma, mana/virus la ceapa si usturoi, virus la spanac, o omida urata in unele tomate, tot felul de putregaiuri...etc etc... Toate astea au venit "bonus" de la sine, nu din vreo "infectie" din anii anteriori.

Ne mai temem de ceva?

Edited by nicoretro, 13 April 2013 - 02:24.


#54
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Multumesc Nicoreto
Eu inca sunt dependent de cele scrise. De fapt, citind ici-colo am reusit sa invat sa imi fac diverse lucruri pe parcela mea de teren. Unele mai complexe si mai mari alele mai usurele. Gradinaritul nu este nici simplu, dar nici complex. Diferenta dintre complex si simplu o face documentarea. Pentru ca stiam aproape NIMIC despre gradinarit a trebuit sa citesc teorie sau despre experientele practice ale altora mai invatati. Daca scrie cineva undeva ca trebuie sa inghit o aspirina pentru a face un compost bun apoi sa stii ca ma va bantui gandul sa incerc :) chiar daca pot intui ca e o stupizenie.
Asadar, pentru ca sunt nestiutor inca mai citesc si inca mai intreb pe cei care au mai multa experienta practica.
Imi plac raspunsurile cu trimiteri la texte, imi plac explicatiile si sugestiile primite si apreciez extrem de mult raspunsurile de tipul "eu fac asa si asa ... daca nu iese asa incerc si cu ..." etc
Acesta este si motivul pentru care intreb aici, sau povestesc la randu-mi despre putina mea experienta si despre experimentele reusite sau nereusite.
Deh ... Mai am multe de aflat, vazut, auzit, invatat


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate