Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Duna TV HD/Duna World HD

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
ovi24

ovi24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 11.08.2006
Începând cu data de 18.03.2010 posturile de televiziune Duna și Duna II se mută pe satelitul Thor 5.Totodată se va începe transmiterea Duna în format HD pe satelit.
- Duna TV HD (MPEG-4)
- Duna TV SD (MPEG-2)
- Duna II Autonómia SD (MPEG-2)

Parametrii de recepție:

Satelitul: Thor 5 0,8°W
Modulația: DVB-S/QPSK;
Frecvența: 12,34124 GHz
Polarizarea: Verticală
Symbol rate: 28.000 MS/s
FEC: 7/8
Transmisia analogică și digitală de pe Hotbird , va înceta din 01.04.2010.

#2
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Sa speram ca si companiile de CATV vor lua seama la stirea asta , apropos ce inseamna transmisiune
analogica de pe satelit ca nu inteleg ?

#3
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 28.03.2004
Transmisiunea analogica de pe satelit "este atunci cand" daca misti parabola postul apare cu pureci, parafrazandu-l pe un mare nuvelist, Caragiale. Chiar nu mai tii minte cand toate canalele erau transmise numai analogic? Transmisiunile analogice au cam disparut de pe satelit, cred ca posturile care inca mai emit asa se pot numara pe degete, urmand sa treaca la digital in cel mai scurt timp.

Edited by mojook, 14 March 2010 - 11:46.


#4
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009

View Postmojook, on 14th March 2010, 12:45, said:

Transmisiunea analogica de pe satelit "este atunci cand" daca misti parabola postul apare cu pureci, parafrazandu-l pe un mare nuvelist, Caragiale. Chiar nu mai tii minte cand toate canalele erau transmise numai analogic? Transmisiunile analogice au cam disparut de pe satelit, cred ca posturile care inca mai emit asa se pot numara pe degete, urmand sa treaca la digital in cel mai scurt timp.


Eu tin minte si chiar avem o asemenea petarda pe cablu dar nu eram familiarizat cu termenu analogic prin satelit,
se poate un link de wikipedia ?

#5
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
Canalele analogice au calitate a imaginii f buna mult peste pixelii care ofera vrand nevrand sistemul digital DVB-MPEG2 Bine ca e HD-ul care rezolva aceste probleme cu pixelii  dar evident si aici depinde  de latimea de banda folosita!!Pe analog latinea de banda folosita e mare imaginea e necomprimata , e transponderul si canalul tv nu 10-16 canale tv ingramadite pe transponder!Evident ca transmisia analogica nu era la un moment dat rentabila ocupand prea mult spatiu pe satelit , costuri mari si de aceea s-a trecut la digital.O miscare inteleapta pt cei care transmit dar in defavoarea utilizatorului.Stabilitatea semnalului analog e mult mai mare decat la DVB , deci e mai usor de receptionat (receptii cu celebri pureci pe ecran)

Canalele ce transmit analog acum le gasiti aici: http://www.flysat.com/analog.php

mojook scrii prostii , se receptionau canalele cu pureci cand era semnal insuficient sau vreme rea si deseori antena era mica !Caragiale a avut de lucru cu satelitii cat vaca cu baletul deci da-l drakului de agarici nu stiu ce-l bagi aici!

Atit ca si claritate a imaginii cat si content trasmisiile analogice erau  interesante .Eu am receptionat canale in analog in banda Ku de la inceputul lui 1997.
Canalele in voga erau:viva; viva ii; eurosport ;onyx; country music ; dsf; m6; babilon blue erotic 3 ore noaptea de pe amos; playboy de pe turksat; tv4 suedia canal de file cu sonor original; mcm ;Ant3TV sport si miracle tv ambii de pe 16e; Cinemania 2 de pe hispasat si multe altele!!

#6
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 28.03.2004

View Postdoktorofsat, on 14th March 2010, 14:05, said:

Canalele analogice au calitate a imaginii f buna mult peste pixelii care ofera vrand nevrand sistemul digital DVB-MPEG2 Bine ca e HD-ul care rezolva aceste probleme cu pixelii  dar evident si aici depinde  de latimea de banda folosita!!Pe analog latinea de banda folosita e mare imaginea e necomprimata , e transponderul si canalul tv nu 10-16 canale tv ingramadite pe transponder!Evident ca transmisia analogica nu era la un moment dat rentabila ocupand prea mult spatiu pe satelit , costuri mari si de aceea s-a trecut la digital.O miscare inteleapta pt cei care transmit dar in defavoarea utilizatorului.Stabilitatea semnalului analog e mult mai mare decat la DVB , deci e mai usor de receptionat (receptii cu celebri pureci pe ecran)

Canalele ce transmit analog acum le gasiti aici: http://www.flysat.com/analog.php

mojook scrii prostii , se receptionau canalele cu pureci cand era semnal insuficient sau vreme rea si deseori antena era mica !Caragiale a avut de lucru cu satelitii cat vaca cu baletul deci da-l drakului de agarici nu stiu ce-l bagi aici!

Atit ca si claritate a imaginii cat si content trasmisiile analogice erau  interesante .Eu am receptionat canale in analog in banda Ku de la inceputul lui 1997.
Canalele in voga erau:viva; viva ii; eurosport ;onyx; country music ; dsf; m6; babilon blue erotic 3 ore noaptea de pe amos; playboy de pe turksat; tv4 suedia canal de file cu sonor original; mcm ;Ant3TV sport si miracle tv ambii de pe 16e; Cinemania 2 de pe hispasat si multe altele!!
Draga doctorule in sateliti, probabil nu m-am exprimat extrem de clar, dar am crezut ca te prinzi, se pare ca nu e asa, stai mai prost cu sectorul asta, canalele analogice se prind cu pureci in momentul in care semnalul este mai slab. La semnal slab canalele digitale se blocheaza pe imagine, dupa cum bine se stie. Eu am incercat sa ii explic lui shieu mai pe babeste si tu te-ai bagat in seama degeaba, cum de multe ori faci. Daca te-ai jucat cu niste antene in ultimii ani nu insemna ca esti expert, chiar daca asa te dai!!!

#7
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008

Quote

Daca te-ai jucat cu niste antene in ultimii ani nu insemna ca esti expert, chiar daca asa te dai!!!

Arata mie unde am scris ca sunt expert , da link la o postare de a mea unde scriu ca eu sunt un expert in antene, sateliti, receptii.Daca gasesti asa ceva totu e in regula in caz contrar voi lua masuri.Aici nu e forumu unde moderatorii sunt cantariti de useri ca si cartofii in piata.Acum ceva vreme un alt user , the the , m-a atacat spunand ca am probleme de personalitate sau ceva de genul .A scris enorm de mult ca ce mare satelitar este el si de cand se ocupa , fara sa ieie in considerarein 1 rand  ca e mai batran cu minim 15 ani si in ultima vreme se ocupa doar de decodarea pirat de canale tv !Lucru cu care se si lauta permanent

Uite nu vreau sa ne certam dar se pare ca va faceti rost pe gratis de bilete  pt o binemeritata vacanta!

Edited by doktorofsat, 14 March 2010 - 16:37.


#8
the the

the the

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 28.04.2005

View Postdoktorofsat, on 14th March 2010, 16:35, said:

Arata mie unde am scris ca sunt expert , da link la o postare de a mea unde scriu ca eu sunt un expert in antene, sateliti, receptii.Daca gasesti asa ceva totu e in regula in caz contrar voi lua masuri.Aici nu e forumu unde moderatorii sunt cantariti de useri ca si cartofii in piata.Acum ceva vreme un alt user , the the , m-a atacat spunand ca am probleme de personalitate sau ceva de genul .A scris enorm de mult ca ce mare satelitar este el si de cand se ocupa , fara sa ieie in considerarein 1 rand  ca e mai batran cu minim 15 ani si in ultima vreme se ocupa doar de decodarea pirat de canale tv !Lucru cu care se si lauta permanent

Uite nu vreau sa ne certam dar se pare ca va faceti rost pe gratis de bilete  pt o binemeritata vacanta!
Dacă mai vorbesti o singură data de mine fară argumente solide, s-ar putea să-ți dau eu bilet de vacanță permanent.
Cum îți permiți să faci astfel de acuzații? Eu nu mă ocup cu piratarea de porgrame TV sau de orice fel. Eu fac televiziune "prietene"! Faptul că aduc la cunostina userilor de pe acest forum niste realități în domeniu, nu înseamnă că piratez.
Ca dovadă sunt postările mele (si de pe alte forumuri) cu privire la ce mai e pe cer sau care sunt metodele de vizionare ale anumitor programe tv ce nu sunt reprezentate la noi (inclusiv partea de hardware- adică cu ce antene, receptoare, etc).
Fatul că tu cenzurezi realitatea satelitară nu ajută pe nimeni - oamenii au dreptul sa stie D-le Doktor of sat.  Satelitul nu înseamnă doar FTA că e pe Ku sau C band, ci si sisteme de encripție, provideri tv, tehnică de up si down link, etc....
Se pare că ai înțeles gresit sau cel puțin limitat acest hobby.
Îți urez succes!

#9
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 28.03.2004
 Nu credeam ca anumite afirmatii pot aprinde asemenea pasiuni! Calmati-va fratilor si nu mai cantariti fiecare vorbulita! Daca puteti fi utili, faceti-o, daca nu, nu mai puneti paie pe foc, ce naiba, doar nu sunteti de doi ani!!! 

Edited by megafanro, 14 March 2010 - 20:53.


#10
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006
Vă rog să reveniți on-topic.

View Postmojook, on 14th March 2010, 19:45, said:

Nu credeam ca anumite afirmatii pot aprinde asemenea pasiuni! Calmati-va fratilor si nu mai cantariti fiecare vorbulita! Daca puteti fi utili, faceti-o, daca nu, nu mai puneti paie pe foc, ce naiba, doar nu sunteti de doi ani!!!

Edited by megafanro, 14 March 2010 - 20:52.


#11
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 28.03.2004

View Postmegafanro, on 14th March 2010, 20:26, said:

Vă rog să reveniți on-topic.
Corect!

#12
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 29.04.2006

View PostShieu, on 14th March 2010, 13:23, said:

Eu tin minte si chiar avem o asemenea petarda pe cablu dar nu eram familiarizat cu termenu analogic prin satelit,
se poate un link de wikipedia ?

Televiziunea analogica reprezinta standardul de televiziune pe care l-ai receptionat tot timpul pana acum, de cand ai aparut pe planeta.


Chiar si serviciul de cablu la care esti abonat este unul analogic.

Bineinteles ca exista si televiziune analogica pe satelit.

#13
tibi_ms

tibi_ms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.04.2009

View Postovi24, on 14th March 2010, 02:55, said:

Începând cu data de 18.03.2010 posturile de televiziune Duna și Duna II se mută pe satelitul Thor 5.Totodată se va începe transmiterea Duna în format HD pe satelit.
- Duna TV HD (MPEG-4)
- Duna TV SD (MPEG-2)
- Duna II Autonómia SD (MPEG-2)

Parametrii de recepție:

Satelitul: Thor 5 0,8°W
Modulația: DVB-S/QPSK;
Frecvența: 12,34124 GHz
Polarizarea: Verticală
Symbol rate: 28.000 MS/s
FEC: 7/8
Transmisia analogică și digitală de pe Hotbird , va înceta din 01.04.2010.

oricum chiar daca e HD = 0

#14
costi_ionita79

costi_ionita79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,366
  • Înscris: 18.08.2009

View Postovi24, on 14th March 2010, 02:55, said:

Începând cu data de 18.03.2010 posturile de televiziune Duna și Duna II se mută pe satelitul Thor 5.Totodată se va începe transmiterea Duna în format HD pe satelit.
- Duna TV HD (MPEG-4)
- Duna TV SD (MPEG-2)
- Duna II Autonómia SD (MPEG-2)

Parametrii de recepție:

Satelitul: Thor 5 0,8°W
Modulația: DVB-S/QPSK;
Frecvența: 12,34124 GHz
Polarizarea: Verticală
Symbol rate: 28.000 MS/s
FEC: 7/8
Transmisia analogică și digitală de pe Hotbird , va înceta din 01.04.2010.

Se receptioneaza si pe frecventa 11.862, pol. H, S.R. 28000, FEC. 7/8, acelasi satelit- THOR 5.

#15
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008

Quote

oricum chiar daca e HD = 0

Asta  e parerea ta , dar DUNA TV ca televiziune are in palmares o serie de premii internationale cu care putine televiziuni de pe glob se pot mandri

#16
micu_vali

micu_vali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 14.07.2009

View Posttibi_ms, on 15th March 2010, 22:49, said:

oricum chiar daca e HD = 0
pentru tine, dar mai sunt si altii de alta parere

#17
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
A inceput sa emita DUNA TV HD :thumbup:

Attached Files



#18
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,332
  • Înscris: 21.11.2008
Stiu ca e vorba de Topic legat de Satelit...

..Dar DUNA 1 T.V. emite, de multe luni, in format H.D., -anumite emisiuni, atat pe D.V.B.-T., cat si -la unii Operatori- pe D.V.B.-C.. Desigur, in UNGARIA.


La fel fac MAGYAR 1-es T.V. (M1), MAGYAR 2-es T.V. (M2) [acesta este emis Exclusiv pe Satelit!, nemaiputandu-se receptiona Terestru de cativa ani, desi e canalul 2 Public; s-a mai emis Terestru doar cateva Luni, in perioada Olimpiadelor], si A T.V..

http://www.sat-tv-ra...n.html?Itemid=2

http://translate.goo...&...sl=hu&tl=ro


http://atv.hu/eletmo...ndult_a_hd_adas

http://translate.goo...&...sl=hu&tl=ro

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate