Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cartoful

- - - - -
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#433
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
intrebat si pe topicul de motosapa, sa intreb si aici :

a doua intrebare ar fi una de practica. e prima data cand pun cartofii la motosapa, si i-am pus la 70cm intre randuri. cand am vrut sa ii acopar, mi-am dat seama ca pot sa obtin maxim 50 intre roti, asa ca i-am acoperit la sapa ca nu era oricum prea mult teren si nu prea reuseam sa iau "bilonul fix intre roti, patina dreapta stanga.

cum se procedeaza corect cu motosapa + rarita ?

Edited by fr0ggybv, 02 April 2017 - 20:24.


#434
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Nu stiu daca eu am ales cea mai buna metoda ... Eu am facut santuri cu rarita, si i-am astupat manual cu sapa. Numai ca eu i-am pus la 80 cm intre randuri, sa pot baga motosapa sa ii prasesc.

Edited by XL700VA, 02 April 2017 - 20:49.


#435
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 23.01.2015
Ce tip de ingrasamant-complex recomandati pentru cartof? Doresc sa-l cumpar pentru zona brasovului.

#436
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Targu mures 16-16-16 sau 15-15-15- ori Linzer 12-12-17 si mai dai cu azot in vegetatie sau Linzer 15-15-15 daca gasesti,dar e bine sa iei ceva echilibrat.

Depinde si ce gasesti.

#437
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
Dupa frigul de azi noapte , cartofii mei au iesit cam sifonati.
Mai exista posibilitatea sa dea alte tulpini aeriene sau trebuie plantati din nouAttached File  IMG-20170422-WA0005.jpeg   107.49K   60 downloads

Edited by gigi72, 22 April 2017 - 19:29.


#438
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2011
Lasa-i ca dau alte tulpini.

#439
Herculet

Herculet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 23.01.2012
va rog imi spuneti si mie in erbicid postemergent pentru frunza lata(care distruge scaietii) la cartofi ?

#440
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Poti sa aplici erbicidul Titus. Il poti aplica si fractionat in 2 etape daca infectia de buruieni nu este mare iar cartoful abia a rasarit,sau toata doza o singura data dar sa nu ai buruienile mari ca nu te scapa de ele.
Daca aplici Titus sa nu uiti sa-ti iei si adjuvantul Trend si sa adaugi si 4-5 kg azot la hectar.

#441
Herculet

Herculet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 23.01.2012
multumesc

#442
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Sa te uiti si peste produsele pe baza de metribuzin (surdone, sencor...).

#443
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.09.2010
Titus + sencor rezultate foarte bune la cartof (imediat ce a rasarit planta dar, ideal, nu mai mult de 10cm). Acopera un spectru foarte larg de buruieni (mai putin hreanul si palamida care-si revin ulterior).

Cu stima.

#444
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Tocmai ce am pus aproape trei ari de cartof soiul Laura. Problema e ca pamantul nu a fost lucrat cativa ani, era initial niste lucerna pe el dar cu timpul a napadit-o pirul si acum, dupa arat, frezat cu tractorul, am bagat de trei ori motosapa si ma ingrozesc cata radacina de pir si de lucerna am scos de acolo si cata a mai ramas. Ma tem ca o sa gasesc cartofii ciuruiti de radacinile (ma rog, rizomii) pirului... Pot sa mai fac ceva acuma decat sa ma resemnez si ce o fi, o fi?

#445
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.09.2010
Puteti incerca un total inainte sa rasara cartoful.
Altfel combinatia de mai sus, dar prin cuiburi nu rezolvati mare lucru.

Cu stima.

#446
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Pai nu este frunza, nu vad cum ar intra erbicidul in rizomii de pir. Doar daca rasare ceva inaintea lor. Ideal era sa erbicidez toamna trecuta... Sunt ingrijorat de rizomii din sol care au ramas. Terenul a fost arat in iarna si maruntit cu freza si apoi cu motocultorul. Ar fi ajutat o grapa inainte dar m-am hotarat de pe o zi pe alta sa pun si cartofi....

#447
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.09.2010
Binenteles ca trebuie sa aveti pirul rasarit si cartoful nu. Rizomii din sol care au fost maruntiti vor da productie noua de pir...
Anul acesta nu le faceti nimic cu ierbicid, doar prasirea manuala intre cartofi si rebilonare mecanizata.
Eu am scapat doar cu ierbicid total si pauza 1 an de zile. Acum am pir in capsuni si trebuie sa repet figura.

Cu stima.

#448
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Anul asta dupa ce desfiintez "cultura" o sa erbicidez... sunt curios ce va fi in conditiile actuale :)

#449
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Erbicidezi cu ceva Pantera, Agil si scapi anul asta de pir, poti erbicida si de 2 ori ca nu ar trebui sa afecteze cartoful.

#450
zenaidac

zenaidac

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.05.2017
Saptamana viitoare se anunta din nou temperaturi de inghet.Dupa bruma de acum doua saptamani cartofii,care erau deja rasariti ,au fost destul de afectati.Intre timp isi mai revenisera un pic,in sensul ca le-au dat tulpini noi  si acum arata binisor. Daca ii prinde iarasi bruma ,nu-i vad bine!Stie cineva cum i-am putea proteja? Noi avem cultivati cartofi in gradina,pentru uz personal,asa incat suprafata nu este mare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate