Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cartoful

- - - - -
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#19
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
M-am uitat ca avea maini muncite nu de bisnitar...... dar m-am in iselat. Problema este ca nu stiu de unde sa cumpar cartofi pentru insamantat, avand in vedere ca nu vreau cantitate mare.

#20
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
si eu am aceiasi problema. la noi aducea doar Unisem-ul, dar nu mai aduce; zic ca sunt scumpi si nu se cumpara.

#21
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
In Covasna e mama cartofului! Va gasiti mai multi, sa va scoateti la transport si faceti un drum pana acolo!

#22
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
noi vorbim serios aici.

#23
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Sper sa nu patesc si eu la fel. :confuzzled:
Am in beci ~370kg cartofi de samanta luati din piata,tot de la un "taran autentic". :D
Daca nu se fac cartofii ce i-am cumparat am pus-o.Mi-am cumparat luna trecuta furtune+robineti(picurare),motor de udat,etc.
Cu arat+samanta,erbicid si complex o sa ajung cu investitia la ~2.200lei.Sper sa scot o recolta acceptabila ca sa-mi recuperez investitia. :)

#24
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010

View Postfla_arad, on 15th March 2010, 10:14, said:

In legatura cu ce soi aleg treaba e simpla: in Arad sunt magazine care comercializeaza seminte si flori;aduc pe baza de comanda ce soi aleg(dintr-o lista pe care ti-o prezinta ei).Am mai gasit si cartofi de samanta din Olanda 100 buc la 15 Ron.Dar nu stiu daca o sa dea randament in conditiile de clima de la noi.
  Acum 8-9 ani am luat cartofi de samanta Olanda de la Unisem cu 25000lei pe kg dar au meritat toti banii.Asa productie n-am mai facut niciodata plus ca erau gustosi si se pastrau bine peste iarna.Am pastrat samanta din ei vreo 5 ani,dupa care am zis s-o schimb.Regret si in ziua de azi.La noi unisemul nu mai aduce iar de la covasneni n-am nimerit-o pana acum.

#25
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postdorel232004, on 19th March 2010, 17:54, said:

In Covasna e mama cartofului! Va gasiti mai multi, sa va scoateti la transport si faceti un drum pana acolo!


View PostDDuras, on 19th March 2010, 18:13, said:

noi vorbim serios aici.

Nu, ca aici Dorel chiar a fost la obiect.

La Ta^rgu Secuiesc este chiar o statiune de cercetare a cartofului.

Care au si produs soiuri proprii.

#26
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostDDuras, on 19th March 2010, 18:13, said:

noi vorbim serios aici.
Sabia e bagata DDuras! Chiar am vorbit f.serios!

#27
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
n-a fost vorba de nici o sabie.

@horia - daca ajungi tu pana la Targu Secuiesc, sa ma anunti te rog, sa-ti dau si eu bani de un sac de cartofi.

#28
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostDDuras, on 20th March 2010, 19:12, said:

...
@horia - daca ajungi tu pana la Targu Secuiesc, ...

In situatia in care lumea se vaita ca nu gaseste cartofi de sama^nta corespunzatori, banuiesc ca cei interesati ar putea lua legatura cu Statiunea si sa comande un sac de cartofi de sama^nta prin curierat, cu plata ramburs... nu ?

Sau or avea ei ceva livrari prin apropiere... ca trebuie sa si va^nda ce produc si covasnenii au ei cartofii lor proprii, nu cred ca se inghesuie sa cumpere....

#29
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Posthoria66, on 20th March 2010, 22:32, said:

In situatia in care lumea se vaita ca nu gaseste cartofi de sama^nta corespunzatori, banuiesc ca cei interesati ar putea lua legatura cu Statiunea si sa comande un sac de cartofi de sama^nta prin curierat, cu plata ramburs... nu ?

Sau or avea ei ceva livrari prin apropiere... ca trebuie sa si va^nda ce produc si covasnenii au ei cartofii lor proprii, nu cred ca se inghesuie sa cumpere....
DDuras, unde ai disparut? Ai reusit sa pui cartofi?
Paste fericit la toti forumistii!

#30
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
HRISTOS A INVIAT !

N-am reusit sa pun cartofi si cred ca anul asta voi renunta la ei. S-au adunat prea multe de facut si n-am decat 2 maini si 2 picioare (din pacate)
Cred ca aman pentru la anul debutul in cultivarea cartofului.

#31
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostDDuras, on 4th April 2010, 13:03, said:

HRISTOS A INVIAT !

N-am reusit sa pun cartofi si cred ca anul asta voi renunta la ei. S-au adunat prea multe de facut si n-am decat 2 maini si 2 picioare (din pacate)
Cred ca aman pentru la anul debutul in cultivarea cartofului.
Adevarat a inviat! Eu i-am intrebat pe vecinii mei de la "mosie" de unde iau cartofii de samanta! Cica pun din recolta veche! Cam ciudat!

#32
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
De ce sa fie ciudat?
Asa se cultiva cartoful de cateva secole.Pana in anul 2004-2005 nici nu m-as fi gandit sa pun alta samanta decat cea obtinuta din propria gradina si crede-ma ca daca solul e bun si uzi de cate ori e nevoie vei obtine recolte foarte bune.Anul acesta am pus in gradina o cantitate mai mare de cartofi si am cumparat cartofi de samanta din piata pentru ca nu am avut destui in beci. :)
Am incercat si cu diferite soiuri unguresti/olandeze(din aia ce se gasesc la saculeti de 3 kg in piata)si desi i-am udat si stropit nu am avut rezultate pe masura.Am renuntat la ei de 2-3 ani.Prefer cartoful de casa.E ieftin si sti la ce sa te astepti.
:OK:

#33
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Si nu degenereaza in timp?

#34
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009

View Postdorel232004, on 18th April 2010, 11:15, said:

Si nu degenereaza in timp?
Se pare ca nu. :rolleyes:
Daca cartoful de samanta e cartof de casa poti sa pastrezi soiul multi ani.
Recolta nu este spectaculoasa dar nici nu cheltui o caruta de bani pe samanta. ;)

#35
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna ziua. Vreau sa stropesc cartofii, rosiile, ardeii si alte balarii contra manei. Am cumparat sulfat de Cu sa fac zeama bordeleza. Pe punga scrie ca se pun 1 kg de sulfat+1 kg de var (l-am luat si pe asta)+100 l apa pt o concentratie de 1%. Este suficienta aceasta concentratie? Cum procedez sa nu se infunde pompa de stropit ? Stropesc frunzele plantelor doar deasupra sau si dedesubtul lor ? Multumiri anticipate pt sfaturi.

#36
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

View Postomnitera, on 31st May 2010, 14:40, said:

Buna ziua. Vreau sa stropesc cartofii, rosiile, ardeii si alte balarii contra manei. Am cumparat sulfat de Cu sa fac zeama bordeleza. Pe punga scrie ca se pun 1 kg de sulfat+1 kg de var (l-am luat si pe asta)+100 l apa pt o concentratie de 1%. Este suficienta aceasta concentratie? Cum procedez sa nu se infunde pompa de stropit ? Stropesc frunzele plantelor doar deasupra sau si dedesubtul lor ? Multumiri anticipate pt sfaturi.


Chiar nu stie nimeni sau sunt total pe linga subiect ?! :confuzzled:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate