Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cartoful

- - - - -
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#1
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Cred ca ar merita si cartoful atentia noastra.

Se cultiva la tara in aproape orice conditii, inclusiv la strada, caci nu-i mananca animalele frunza. Banuiesc insa ca si productia este minima daca nu sunt respectate niste reguli.

Tips & Tricks.

Indrazniti, nu fiti sfiosi !

#2
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008

Quote

...caci nu-i mananca animalele frunza...
Dar i-o mananca gandacii "in aproape orice conditii"

Edited by yetiro, 12 March 2010 - 20:03.


#3
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
pai si-acuma ce facem, nu mai punem ?

#4
dragos02

dragos02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 02.05.2007

 DDuras, on 12th March 2010, 20:08, said:

pai si-acuma ce facem, nu mai punem ?
punem , punem ca doar nu ii mancam frunza:))
eu cred ca este cea mai"populara" leguma. (e leguma nu?)

#5
fla_arad

fla_arad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 22.08.2007

 DDuras, on 12th March 2010, 20:08, said:

pai si-acuma ce facem, nu mai punem ?
Si eu vreau sa pun  anul asta cartofi.Inca nu m-am hotarat ce soi!!!Gradina este sapata din toamna si azi ne-a adus cineva o caruta cu balegar de vaca putrezit( min 3 ani a stat)...l-am imprastiat peste ogor....Eu am pus ustuoiul in toamna, in feb am pus spanac Matador, mazare si ceapa.Cartofii se pun cand trece pericolul inghetului. Oricum pe la sf lui martie, pe la noi.(in Arad)

In fiecare cuib pun nisip, un pic de balegar putrezit si CENUSA ( rezultata in urma arderii lemnelor) .Apoi pun 3 cartofi.Dupa 7-8 zile ud.

#6
R0BERT

R0BERT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 13.11.2007

 fla_arad, on 13th March 2010, 21:58, said:

Si eu vreau sa pun  anul asta cartofi.Inca nu m-am hotarat ce soi!!!Gradina este sapata din toamna si azi ne-a adus cineva o caruta cu balegar de vaca putrezit( min 3 ani a stat)...l-am imprastiat peste ogor....Eu am pus ustuoiul in toamna, in feb am pus spanac Matador, mazare si ceapa.Cartofii se pun cand trece pericolul inghetului. Oricum pe la sf lui martie, pe la noi.(in Arad)

In fiecare cuib pun nisip, un pic de balegar putrezit si CENUSA ( rezultata in urma arderii lemnelor) .Apoi pun 3 cartofi.Dupa 7-8 zile ud.


3 cartofi in cuib? vor ramane fara aer :P Se pune un cartof ce sa aiba macar 3-4 ochiuri de muguri.

#7
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
nici eu n-am auzit de atatia cartofi la cuib. doar unul. daca-i prea mare, si ala se poate taia.
poate or avea alt sistem in Arad, cine stie ... dar ma indoiesc.


 fla_arad, on 13th March 2010, 21:58, said:

Si eu vreau sa pun  anul asta cartofi.Inca nu m-am hotarat ce soi!!!
inseamna ca stati bine ! eu nici nu gasesc samanta calumea (ci doar din cartofii sortati de tarabagii in piata) si tu te gandesti ce soi sa alegi !

#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cartoful timpuriu este considerat leguma.....cartoful de toamna, pentru consum iarna este asimilat la cultura mare.
problema este ca la peste 26 de grade cartoful nu mai creste. in sudul tarii se cultiva preponderent cartoful timpuriu dupa care, de obicei urmeaza varza de toamna. combaterea gandacului de colorado dse face fara probleme cu insecticide.
se planteaza la suprafata terenului si se fac biloane peste ei. udarea se face numai prin aspersiune sau picurare.
dar cea mai mare problema la cartof este procurarea materialului de plantat de calitate.
pentru recoltare exista combine de recoltat sau cu sapa!

#9
fla_arad

fla_arad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 22.08.2007

 DDuras, on 14th March 2010, 23:54, said:

nici eu n-am auzit de atatia cartofi la cuib. doar unul. daca-i prea mare, si ala se poate taia.
poate or avea alt sistem in Arad, cine stie ... dar ma indoiesc.



inseamna ca stati bine ! eu nici nu gasesc samanta calumea (ci doar din cartofii sortati de tarabagii in piata) si tu te gandesti ce soi sa alegi !
Eu stiu de la bunica-mea ca trebuie sa pun 3 cartofi, in cuib.DAR CUIB, nu o groapa  mica in pamant!!!Si da, daca sunt mari poti sa-i tai.Si bunica-mea nu cumpara cartofi toata iarna, are din recolta ei.
  In legatura cu ce soi aleg treaba e simpla: in Arad sunt magazine care comercializeaza seminte si flori;aduc pe baza de comanda ce soi aleg(dintr-o lista pe care ti-o prezinta ei).Am mai gasit si cartofi de samanta din Olanda 100 buc la 15 Ron.Dar nu stiu daca o sa dea randament in conditiile de clima de la noi.

#10
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

 rich1974, on 15th March 2010, 09:41, said:

se planteaza la suprafata terenului si se fac biloane peste ei. udarea se face numai prin aspersiune sau picurare.
dar cea mai mare problema la cartof este procurarea materialului de plantat de calitate.

Deci se asaza pe sol si pe urma se trece cu plugul de bilonat printre randuri ?
Despre procurarea materialului de plantat ai vre-o recomandare ... cum recunosti ca e de calitate ?

#11
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
O tehnologie interesanta furata de la un gradinar batran pentru cartofi timpurii noi:
Se cultiva pe strat suprainaltat (40-50 cm inaltime), de 90 cm latime, cu marginile sprijinite cu scandura.
Se planteaza doua randuri de cartofi, in schema 20-50-20 cm randurile, la 20 cm pe rand cate un cartof, preferabil preincoltit. Cand infloresc, desfaci parapetul, scormonesti, din lateral, cu grija, iei cati cartofi ai nevoie pe alese (fara sa deranjezi radacinile mai mult decat e necesar), apoi refaci parapetul si acoperi la loc radacinile cuiburilor la care ai umblat.
In acest fel poti culege de mai multe ori tuberculii de la o planta pe masura ce se maresc si ii culegi la dimensiunea pe care o vrei.

#12
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 masterd6ib6, on 15th March 2010, 10:16, said:

Deci se asaza pe sol si pe urma se trece cu plugul de bilonat printre randuri ?
Despre procurarea materialului de plantat ai vre-o recomandare ... cum recunosti ca e de calitate ?

da, cam asa ceva....
sincer, nu prea stiu de unde sa iau fiindca nu m-a preocupat problema. nu prea ai cum sa recunosti daca un tubercul este elita, inmultirea 1 sau 2. toata treaba e de incredere. ai putea sa iei legatura cu un cultivator mai mare si atunci cand planteaza el, sa-ti dea si tie un sac, doi!

#13
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 masterd6ib6, on 15th March 2010, 10:16, said:

Deci se asaza pe sol si pe urma se trece cu plugul de bilonat printre randuri ?
Despre procurarea materialului de plantat ai vre-o recomandare ... cum recunosti ca e de calitate ?

eu am senzatia ca ar trebui intai facut un sant,pusi tuberculii, si abia apoi facut biloanele.

#14
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ai putea sa faci si o rigola de cativa cm adancime...

#15
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
Eu am luat anul tecut cartofi de samanta din piata. I-am ales dupa aspect: coaja frumosa compacta, cu muguri vizibili. Cand au crescut (tufele), in timp ce la vecini erau gandaci de colordo potop, la mine pe cartofi IOC. Ma gandeam " mama ce cartofi detepti am nimerit" Tufe frumoase, neatacate de gandaci cu multe flori, super. Dar cand a fost sa luam si noi carttofi noi, nu erau. Ne grabim, m-am gandit, si i-am lasat in pace. Dar in toamna am cautat cartofiori de mi-a venit rau.
Ce naiba cartofi au fost? Cum pot sa iau cartofi de samanta mai normali. Paarca si gandacii stiua ca nu-s buni de nimic. Sper ca nu-mi spune-ti sa merg la piata cu un pumn de gandaci sa aleaga ei. Chiar vreau un sfat serios. Si mai vreau sa intreb : ce este mai preferabil sa insamantezi cartofi mici sau mai mari si impartiti in doua-trei bucati in functie de muguri? E valabila zicala de la usturoi:"catei mici cultivi, usturoi mic vei obtine"?

#16
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
ciudat ! nu stiu care o fi fost cauza ... sa fi fost modificati genetic ?  stiu ca la cartof s-a umblat.

#17
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
Corect, am citit ceva despre modificari la cartofi, dar ma mir pentru ca i-am luat de la un taran "autentic" cel putin asa parea.

#18
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
am o veste pentru tine : taranii autentici s-au cam dus ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate