Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Probleme router DLINK DIR-300

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
riansv

riansv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 06.11.2009
salutare

am cumparat prin octombrie acest router si n-am avut probleme cu el pana acum. la cateva saptamani dupa ce am facut trecerea de pe airbites pe rds, routerul a inceput sa se blocheze, la inceput si lan si wireless, iar acum doar pentru wireless. din cate am vazut se blocheaza atunci cand downlodez mai mult de pe net si imi da doar local connection, fara internet. daca dau disconnect si ma conectez din nou imi spune ca nu raspunde routerul chiar daca am semnal maxim de la el. se conecteaza 2 calculatoare prin wireless, iar unul dintre ele are "fluctuatii de conexiune".

intrebarea mea: se poate sa fie de la provider ca am mai vazut pe aici pe cineva care avea probleme cu routerul dupa ce a trecut de pe airbites pe rds sau trebuie sa merg cu el in service?


va multumesc

#2
riansv

riansv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 06.11.2009
nu are nimeni nici o idee??

#3
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
In general ca sa vezi daca este de la router sau de la provider folosesti pe o perioada de teste conexiunea directa (fara router) si vezi ce se intampla. Daca nu mai ai probleme legat in acest fel atunci concluzia este routerul.
Daca este routerul "de vina" atunci
-ori ai facut setari aiurea pe router si/sau pe calculatoare
-ori doar atat poate sa duca routerul
-ori este routerul stricat (garantie/etc)

Bafta!

Edited by Ravy, 16 March 2010 - 10:08.


#4
riansv

riansv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 06.11.2009
ideea era ca doar wireless-ul de la router se bloca, cei cu cablu nu aveau probleme. am micsorat banda la wireless la 5.5 mb/s si vad ca nu mai am probleme
multumesc pentru raspuns oricum

Edited by Ravy, 16 March 2010 - 10:57.


#5
adriantc

adriantc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.05.2007
Salutare!

Mi-am luat si eu ieri un router D-Link DIR-300 dupa ce vechiul router a dat coltu'. Precizez ca nu sunt tocmai incepator si dupa ce am setat totul refuza sa se conecteze pe wireless pe Windows XP (am incercat pe Ubuntu si Windows Vista si functioneaza)... aparent nu primeste setarile de Gateway (adica sunt nule). De conectat se conecteaza, insa nu am internet pe Windows XP. Aceasta problema apare numai pe wireless... Pe cablu nu este nicio problema!

Aveti idee ce ar putea fi?

Multumesc anticipat!

#6
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Buna,incearca o resetare a routerului. Tine apasat butonul de reset aproximativ 30 secunde. Apropo,vei pierde toate setarile si vor trebui refacute.

Edited by copil_Cuminte19, 08 April 2010 - 08:47.


#7
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Verifica TCP/IP settings pentru adaptorul wifi din XP. Nu stiu daca la modelul 300 are DMZ, dar daca are, incearca sa adaugi DMZ zone si aloca-i IP. La fel de bine este posibil sa nu ai MAC inregistrat pe router. Eu am un DIR 635 si am avut si XP si vista, fara probleme. Acum, pe vista folosesc si cable si wifi.
La mintea mea, astea ar putea fi eventualele probleme: tcp/ip si mac.

#8
adriantc

adriantc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.05.2007
OK... chestia cu resetatul am incercat-o de multiple ori... atat pe firmware-ul original (2.01) cat si pe cel mai nou (2.04). Niciun efect...

De inregistrat se inregistreaza... apare bine mersi pe pagina routerului... Numai ca nu vrea sa functioneze deloc (am incercat inclusiv sa ii dau un ip manual). Fara vreun efect...

In plus problema nu este ca nu merge pe un Windows ci chiar pe XP... adica pe cel pe care il utilizez zi de zi. NU vad ce setari ar fi din router ca sa fie in stansa leg cu sistsemul de operare!

Edited by adriantc, 08 April 2010 - 09:47.


#9
adriantc

adriantc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.05.2007
Mentionez ca tocmai l-am incercat pe un PSP (care are standardul B ) si functioneaza corect!

Ar putea avea legatura cu UPnP?

Edited by adriantc, 08 April 2010 - 10:01.


#10
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
wifi on desktop sau laptop? Cu siguranta ai un wifi manager, care de obicei functioneaza bine cand e pus pe windows wireless manager. Am patit-o pe un laptop HP unde mergea doar daca foloseama Windows wireless manager (sau cam asa ceva).
Driverul wifi este instalat cum trebuie? Sunt prea multe posibilitati ca sa iti dai seama imediat despre ce ar putea sa nu mearga cum ar trebui.
Screenshots?

#11
adriantc

adriantc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.05.2007
Pe laptop. Si nu nu am un manager... Nu imi plac si nici nu a venit cu asa ceva laptopul... Deci managerul este cel din Windows. Driverul este - adica pana acum a mers perfect.. O sa incerc o reinstalare de drivere cat de curand posibil.

Am incercat reinstalarea driverelor ... problema persista!

Edited by Ravy, 04 August 2010 - 15:36.


#12
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Incearca comanda flushdns,dupa cum urmeaza: apasa tasta Windows + R,scrie cmd, iar apoi introdu comanda ipconfig /flushdns .

#13
adriantc

adriantc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.05.2007
Am reusit sa rezolv problema... Asa cum era de asteptat era o problema de Windows... nu de XP ci de software-ul instalat pe el... mai precis VMWare. Acesta isi instaleaza drivere de placa de retea si le da el niste ip-uri pentru uz intern. Aleator... insa intamplarea face ca unul sa fi avut exact ip-ul de la gateway si astfel nu lasa wireless-ul sa si-l seteze pe al lui.

Acum ca am rezolvat problema ma pot declara foarte multumit de achizitie!

Multumesc mult pentru interesul aratat! Sper sa fie de ajutor si altora care ar putea intampina aceasta problema!

PS: Poate fi inchis acest subiect!

#14
serbanica

serbanica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 21.09.2004
Recent am achizionat un DIR-300 pentru a conecta la internet un desktop si un laptop. ISP-ul este RDS.

Am configurat totul ok pana acum insa din pacate nu reusesc sa accesez nici un site sau cand merge, merge foarte greu.
La Status imi arata ca isi ia IP de la RDS insa la Maintenance/System Check imi arata mai tot timpul portul de WAN ca si disconnected.

Am incercat PING in www.google.ro si cred ca din 50 de ping-uri, 45 sunt cu Request Timed Out.

Nu reusesc sa-l fac sa mearga nici pe desktop (cablu) nici pe laptop (wireless).

Ambele calculatoarele isi iau IP-uri de la router, reteaua wireless o vad si ma pot conecta la ea insa sunt probleme cu traficul in INternet.

Cablul de la RDS daca il bag direct in oricare din calculatoare merge ok.

Am facut oare ceva gresit ? Ma puteti ajuta ?

#15
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
ar fi ideal sa avem niste print screenuri din meniurile wan,lan si status + rezultatul comenzi ipconfig /all de pe unu din calculatoare.

#16
serbanica

serbanica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 21.09.2004
o sa pun si printscreenuri.
pana una-alta mai dau cateva detalii:

- ambele calculatoare primesc IP corect de la router;
- nu am completat nimic la service provider sau cum se numeste exact campul ala;
- la status imi arata connected cu IP-urile aferente primite de la RDS;

aseara dupa ce s-a conectat am putut sa accesez cateva pagini de web insa cu mare greutate. trebuia sa dau refresh la pagina de multe ori.
l-am si resetat si am refacut setarile de 1000 de ori.

Edited by Ravy, 04 August 2010 - 16:42.


#17
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
cred ca problema e undeva ori la ppoe encryption sau la dns servers. asteptam printurile sa vedem mai exact

Edited by carmenclara1, 04 August 2010 - 11:23.


#18
serbanica

serbanica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 21.09.2004
pai dns-urile le ia automat de la RDS. Am setat Dynamic IP.

E posibil ca cei de la RDS sa limiteze cumva ?

Am pus 2 printscreen-uri din emulatorul pentru dlink dir300 doar pentru a va face o idee de ce am eu setat pe el in momentul asta. Nu am cum sa pun printscreen direct de pe router in momentul asta.

La system check la mine, la WAN apare cand 100 full duplex ca in print screen, cand disconnected, desi daca ma uit la Status, IP-urile de RDS sunt inca acolo si nu imi apare ca si deconectat.

Attached Files


Edited by Ravy, 04 August 2010 - 16:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate