Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

VX2100E vs HDR-FX1

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#37
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
.....nu te supara...de cat timp merge vhs-ul?...si de cat timp exista DV-ul?...cred ca te inseli amarnic daca crezi ca in 2 ani se va renunta la DV(cat timp inca merge vhs-ul)...si apropo, clientii tai se uita la materialul filmat pe casete DV...au toti deck-uri acasa sau le inchiriati voi de la studio?
    Fara suparare ...cine iti cumpara HDV...arata-mi si mie un material pe vreun Tv sau ceva,....daca are bani, un client mai bine plateste DigiBeta..care oricum nu il compari cu FX1.....sincer, m-i se pare ca discutia a luat-o pe aratura...cel putin atata timp cat crezi ca FX1 e viitorul standard de calitate......

    Enjoy!

#38
1XF

1XF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.06.2005
nu intelege ca fx1 e viitorul standard de calitate, dar HDV o sa fie pentru consumer, asa cum HD o sa fie pentru broadcast. FX1 are si minusurile lui care din pacate nu sunt putine,dar asta e o alta problema, ideea e ca daca nu incerci sa sustii o tehnologie mai performanta, macar lasa-i pe altii sa o faca. Si in plus nu filmez numai in HDV, sau numai cu fx1(daca aparea ceva mai performant in HDV la banii astia alegerea era alta).Asa ca nu vreau sa discut cu voi in contradictoriu,poate e un pic prea repede pentru noi HDV-ul dar cine a vazut imaginile in HDV filmate, a cumparat copia dupa originale far probleme mai ales ca era la acelasi pret ca si DV-ul, nu inteleg de ce poate fi asa de greu de inteles, iar cu fx1 e mult mai comoda filmarea in HDV decat SD(incadrari, reglaje etc) Multumesc pentru intelegere.
apropo a zis gunx ca se prefera dv pentru dvd - ok, era o intrebare retorica, era clar ca dvd, dar de cati ani au devenit comune playere-le dvd, nu foarte demult,o sa apara blue-ray si atunci se schimba si situatia cu redatul HDV, nu?
si poate unii se gandesc ca poate cine cumpara FX1 o cumpara de vezi doamne cine sunt ei si ce "scula bengoasa au", nu e asa, isi face treaba in HDV suficient de bine ca sa merite sa fie achizitionata de cine are nevoie de rezolutie mai mare in video

unde as putea gasi si eu review-ul de la fx1 facut de gunx in HI-FI 6, ca nu am gasit revista in chioscuri (CJ-N)?multumesc

Edited by 1XF, 09 July 2005 - 09:42.


#39
BaaZooKaa

BaaZooKaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.07.2005
Buna tuturor!
Sunt nou-nout pe aici, si am o intrebare:
Materialul filmat cu FX1 (in format HDV) se poate transfera pe PC cu un JVC CU-VH1?
Multumesc anticipat

#40
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
http://www.dvinfo.ne...ead.php?t=35400

#41
BaaZooKaa

BaaZooKaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.07.2005
Thx Gun
Vad cu amaraciune ca n-am nici o sansa la un deck mai "convenabil" in HDV, eventual daca-mi vinde cineva un HDR-M10 suuuub orice pret:)
Ceea ce aici in tarisoara noastra o sa se intample cam peste 20 de ani...
Ce-i drept mie mi-ar conveni un simplu PLayer HDV da' de unde?

#42
BaaZooKaa

BaaZooKaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.07.2005
O intrebare pt. 1FX:
Ce casete (prducator+serie) merita sa folosesti cu FX1, si de ce?
(mai putine drope-uri, mai multa toleranta la uzura, rescriere, etc.)

Si revin cu intrebarea : stiti cumva un deck (sau player) compatibil cu HDV-ul FX1-ului?

#43
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
DVCAM, daca te tine buzunarul, altfel pui pofta de riscuri de drop zero in cui. la fel si cu deck-ul HDV, din pacate...ti-l permiti sau ti-l amortizezi bine, daca nu, asta e.

#44
BaaZooKaa

BaaZooKaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.07.2005
Din pacate nu am cum sa-l amortizez HDR-M10 -ul fiindca nu e facut sa reziste in timp, dupa cum am citit. De fapt e un Z1 fara partea optica, adik cu acelasi mecanism. Asta inseamna, ca la digitising la greu nu rezista mult. Asa cred.

#45
BaaZooKaa

BaaZooKaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.07.2005
Ideea e ca deckul mi-ar trebui pentru scutirea totala a camerei de transfere si nu pentru a tine in vitrina .

#46
1XF

1XF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.06.2005
dpdv al calitatii foloseste la fx1 numai acelasi tip de casete PANASONIC DVC DVM80 sau DVM 60 pentru filmare HDV. si asta de maxim 4 ori caseta! e drept ca pe o caseta trasa de vreo 7 ori in DV mergea HDV fara probleme dar nu e garantat nimic. casete made in japan(ltd Osaka) , sunt pe www.magazin-online.ro
DVCAM totusi nu se preteaza numai la  filmari pt. documentare ( unde se poate recupera investitia mai usor, dar ar fi ideal ,sau casetele HDV de la sony).
cat priveste partea de play e mai ieftin sa cumperi o camera HDV cu 1CCD (sony)

Edited by 1XF, 12 July 2005 - 17:22.


#47
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Ce casete bune se mai pot gasi ? .. au cam disparut pe la mine :(

#48
1XF

1XF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.06.2005
intra pe www.magazin-online.ro si comanzi acolo cam 16lei caseta panasonic de 1 ora si primesti prin posta ramburs comanda oriunde in tara, eu am luat de la ei acm. NP-F970, VIDPRO NP-F960, geanta CCC-103, incarcator sony pt bat "L", lampa de 20W etc si nu am avut nici o problema...

#49
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Daca nu am vazut pana acum postata vreo parere, atunci hai sa pun eu gaz pe foc.

Ce stiti de Sony HC1 fratele m mic al lui FX1 ?

O singura chestiune am notat eu care va deranja destul de mult si anume e numai 7lux :( grr. Sunt curios de senzorul CMOS ce-i poate ..

Astept pareri.

Si un link: camcorderinfo

#50
1XF

1XF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.06.2005
senzorii cmos sunt mai usor de construit, consuma mult mai putin si permit rezolutii mari fata de CCD, insa de obicei stau mai prost cu sensibilitatea la lumina.Se pare ca e o alternativa viabila pentru progresive scan(unde sony sta mai prost fata de concurenta, la prosumer) . permit o scadere apreciabila a pretului camerei. Insa senzorii de varf 12-18 megapixeli fac treaba buna in aparate foto .Apar pe piata datorita imbunatatirii procesului tehnologic...
despre camera -  nu am vazut-o inca , dar la dimensiunea lentilelor cu care este dotata, nu e de mirare ca are doar 7 lux.In plus si Fx1 are compromisuri asa ca nu cred ca se poate compara cu HC1. de notat electronica foarte buna de la fx1 si hc1 care "ajuta" foarte mult senzorii video

Edited by 1XF, 19 July 2005 - 20:17.


#51
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
recititi titlul threadului si incercati sa ramaneti ontopic.  :)

#52
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

GunX, on Jul 21 2005, 09:09, said:

recititi titlul threadului si incercati sa ramaneti ontopic.  :)

<{POST_SNAPBACK}>

Si ca sa fiu on-topic pana se implementeaza standardul HD in Romania, mai evolueaza ca tehnologie si respectiv devin mai accesibile consumabilele parca tot pe VX 2100 as ramane... sau in functie de buget pe fratele superior DSR 170. Nu stiu de ce am impresia ca s-ar amortiza mai repede investitia...  :)

#53
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Eu vorbesc, eu aud. Am splituit threadul despre casete si urmatorul offtopic se va lasa cu suturi in fund  :death:

#54
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Acumulatorii NP-F970 de 6600 pot fi incarcati cu chargerul cu care vine camera ? In cat timp ? B)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate