Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

VX2100E vs HDR-FX1

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#145
pepe30

pepe30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.03.2007
Dupa multe ore de citit pareri ,atat aici pe forum cat si pe altele ,nu reusesc sa aleg intre VX2100E si FX1E.Peste doua saptamani plec in Germania dupa camera,dar care? O parere profesionala ar prinde bine unui incepator.

#146
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
cand faci o asemenea investitie te gandesti la viitor, deci fx1.

#147
pepe30

pepe30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.03.2007
Gandeam la fel,multumesc.Deci 1-0 pt.Fx1

#148
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005
la ce vrei sa o folosesti?

#149
pepe30

pepe30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.03.2007
Clipuri,nuntii,botez,etc.Cu camera FX1 fac comanda si la un reflector pt.a filma in conditii de sala,mai am si 3 reflectoare de 500w pt.sala.

#150
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005
VX-ul e mai buna in low-light decat FX1, asta daca se flmaza in DV.....pe HD e alta mancare de peste.
Si eu ma gandesc sa iau un FX tot pentru nunti, tocmai pentru ca ma gandesc la viitor. Nu cumperi o astefel de camera la fiecare 2 ani. Ori tehnica evolueaza foarte repede si deja poporul a inceput sa schimbe vechile TV-uri cu plasme. Deci HD-ul in maxim 2 ani va fi la putere. Pacat ca Sony a scos VX-ul din fabricatie pentru ca este o camera super, daca nu chiar cea mai buna pt evenimente de tip nunti, botezuri.
Din fericire mai ramane PD170 care pentru mine cel putin la ora actuala ramane varianta 1, pe locul 2 fiind FX1. Preturile sunt tot pe acolo. Dar nu stiu de ce nu ma pot hotara. Oricum mai am timp de gandre ~ 2 luni pana voi avea banii.
Il astept cu interes pe GunX in aceasta discutie chiar daca a mai explicat de 100 de ori, sa o faca si acum .... dar asi dori mai mult cu gandul la viitor, nu neaparat ce poti face acum. Acum stim clar ca VX-ul (PD-ul) e mai bun in low-light ca FX1 pe DV.
Si apropo....titlul thread-ului corect era PD170 vs FX1 ..... parerea mea!
@pepe30 daca din varii motive renunti la FX1, mergi pe varianta cu PD-ul.
Eu inca ma mai gandesc pentru ca inca nu m-am "jucat" suficient de mult cu FX....decat vreo 5 min. pe fuga.
O zi buna si alegere inteleapta. :)

#151
pepe30

pepe30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.03.2007
SONY PD170
Digitaler Camcorder
- 48-fach Digital-Zoom
- 3 x 1/3" CCD, 450.000 Pixel (brutto), 400.000 Pixel (effektiv),
- Hybrides Display, 2,5-Zoll, 211.200 Bildpunkte (960 x 220)
- Anschlüsse S-Video IN/OUT: Mini-DIN, 4-polig (1x), Video IN/OUT: RCA (1x), Audio IN/OUT: RCA (2x), Audio IN: XLR-Buchse, 3-polig, (2x), i.LINK (DV IN/OUT): 4-polig (1x), Kopfhörer: Stereo-Minibuchse, 0,35 mm (1x), Externer DC-Eingang: 8,4 V für Netzteil AC-L15, LANC: Stereo-Minibuchse, 0,25 mm (1x), Mini-DIN, 4-polig (1x)
- Abmessungen 136 x 180 x 456 mm
- Gewicht 1,5 kg
PRET:3200 Euro

SONY HDR-FX1

HDV-Videokamera
- 12-fach optisches Zoom
- 120-fach digitales Zoom
- 1/3 Zoll 3CCD-Bildwandler (3 x 1.120 .000 Pixel)
- 3,5 Zoll LC-Display (250.880 Pixel) Touch Panel
- optischer Bildstabilisator
- Fotofunktion 1920 x 1440 Pixel; Memory Stick Duo (inkl.)
- DV-In/Out, S-Video-In/Out, Video-In/Out, Audio-In/Out
- Maße 15,1 x 36,5 x 18,1 cm
- Gewicht 2 kg
PRET:2748 Euro

Ca si tine ma gandesc ca nu cumpar camere video la 2 ani,FX1 este o optiune a mea de vreo 4-5 luni si totusi sunt atatia si atatea pareri pro si contra ca nu stiu ce sa mai cred.Putini sunt cei care stiu ce vorbesc si au pareri in cunostinta de cauza.Multumesc de incurajari.

#152
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
eu am facut pasul catre fx1.
daca aveti nevoie de pareri cat de cat pertinente, nu date din cartea tehnica, va stau la dispozitie.

#153
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
Eu tocmai am achizitionat VX-uri si PD-uri. Scaderea pretului la plasme si lcd-uri nu a rezolvat problema HDV-ului, adica modul lui de playere. Dupa parerea mea, pana in momentul in care HDV-ul va deveni "consumer" in sensul de fiecare om sa aiba player si DVD (HDV) vor mai trece cativa ani (minim 2-3). Pana atunci, FX1 va fi o camera depasita moral (si fizic), sa nu mai vorbim de faptul ca tragi cu o camera HDV in DV timp de cativa ani.
    Parerea mea este ca momentan nu te poti gandi la viitor cu FX1. Pana in momentul "viitor", vei avea o camera HDV obosita de filmat in DV, .sa nu mai vorbim de faptul ca FX1 nu este chiar asa bun la lowlight.

#154
pepe30

pepe30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.03.2007
In 2 ani o camera se uzeaza fizic si moral?VX-ul sau PD-ul sunt camere uzate? Una din cele mai pertinente pareri de care am tinut cont este parerea ta si a lui GunX.Voi lucrati cu ele zilnic,eu....hmmmm cand cum.Ai lut la pret bun VX-urile si PD-urile?Daca nu-i secret.Ms.
Uko,astept pareri despre camera,sufletul meu este la ea  :worthy:

#155
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
camera o folosesc exclusiv HD, si montez in functie de necesitati, HD sau DV.
e adevarat ca in low light, e nevoie sa umbli la gain, ceea ce ar putea sa fie o pierdere de calitate, insa, are setari de smooth and sharp, si pti sa o scoti la capat in mod rezonabil. totusi, este o camera semiprofesionala si se presupune ca vei folosi si lumina adecvata.
Am incercat-o pe un tv FULL HD (nu toate gioarsele care se gasesc si se numesc hd ready...), de la sony, si e mortala calitatea imaginii in hd.
insa abia pe anul viitor cred ca vor fi destule playere hd ca sa poti face materialul in hd.
trebuie sa stai si sa o studiezi...setari de culoare, de claritate, diverse manuale etc.
eu zic ca nu a fost o achizitie proasta. doar pentru nunti, si la cat se plateste in romania o productie video, poate ca inca e bun si vx-ul...

#156
pepe30

pepe30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.03.2007
uko ,diferenta de pret este mica,dar uite aici "https://www.globalme...ils&locID=1236" este un pret bun si este Z1.
Cand ai timp trimite-mi pe scurt pasii si softul pe care-l folosesti,incepand cu captura,formatul capturat,editarea,si exportul pe dvd.Raman indatorat.Ms.

#157
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
sfatul meu este sa uitati de glomalmediapro, este o cioaca de marketing, a comandat cineva si a platit doar cat scrie pe stie, de la ei???

diferenta mare de calitate nu este data numai de comportamentul low-light, ci de dinamica camerei si a imaginii oferite, cand filmezi intr-o lumina buna, dar ai o plaja lunga de expunere pe cadru

am unit topicurile (data viitoare sa se caute mai cu atentie daca nu a mai fost discutat subiectul), spor la citit!

Edited by GunX, 11 March 2007 - 12:34.


#158
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
premiere. si captura si editare si export.  soundforge pentru sunet.
ai grija de unde o cumperi...

Edited by uko, 11 March 2007 - 15:49.


#159
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

View Postpepe30, on Mar 11 2007, 11:09, said:

In 2 ani o camera se uzeaza fizic si moral?VX-ul sau PD-ul sunt camere uzate? Una din cele mai pertinente pareri de care am tinut cont este parerea ta si a lui GunX.Voi lucrati cu ele zilnic,eu....hmmmm cand cum.Ai lut la pret bun VX-urile si PD-urile?Daca nu-i secret.Ms.
Uko,astept pareri despre camera,sufletul meu este la ea  :worthy:


  Nu cred ca le-am luat la cel mai bun pret, dar nu asta ma interesa. Nu inteleg care e smecheria sa filmezi HDV si sa livrezi DVD(DV)??? Cat despre uzura, depinde cum si cat le folosesti si sincer nu am impresia ca FX1 este o camera de "tras". La fel, nu cred ca FX1 e facuta pt. DV, deci nu cred ca e la fel de fiabila ca  un VX sau PD. Pana in momentul cand se va cere doar HD, nu vad de ce as filma cu o camera HDV in DV.
  Se mai vehiculeaza ca tras in HDV, editat in HDV si apoi transformat in DVD (720x576) rezulta intr-o mai buna calitate. Sincer, in afara de cateva avantaje (gen crop, resize), editarea in HDV este momentan un chin. Probabil pt. altceva decat NBC se merita. Nu vad de ce ar vrea cineva sa-si tripleze timpul de productie, doar pt. ca asa crede el ca e la moda.

#160
pepe3

pepe3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.03.2007
Ankh,stii undeva un pret bun la PD170? Pana in 3200 Euro cu acumulator NP-F970+Lampa HVL-20DW+NP-F570,NOI SI GARANTIE.

#161
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
incearca la www.dig_ _ _ _ xx.ro sau www.bhphotovideo.com

Edited by Ankh, 14 March 2007 - 22:48.


#162
freddyhfk

freddyhfk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.06.2006
Salutare, nu am apucat sa citesc tot pe aci. Cu toate ca am observat ca vx-ul este cea mai buna camera judecat dupa sensibilitatea la lumina, doresc sa spun ca la o filmare in aceleasi conditii de lumina (un club de noapte de exemplu) mai multumit sunt de cum iese cu FX1 decat cu VX, adica negrul de la FX1 este mai clar faza de cel de la vx care are mai mult zgomot pe el. Filmez cu FX1 de peste un an jumate si cu VX de vreo 2 si vreu sa mai iau acum inca o camera si stiti ce imi iau? VX :) e prea buna la pretul acesta, e mica usoara, acumulatorul mare uiti ca mai trebuie incarcat :) Dar undeva in mine stiu ca FX-ul bate VX-ul chiar de are 3 lux in loc de 1 cand ai terminat de randat dvd-ul tot mai bine se vede la FX. Cat despre partea de HD, tot ce am facut a fost pentru mine, pentru arhiva mea personala, cand am luat FX-u nu a fost pentru HD, prima data am cautat in meniu cum sa o dau in DV si abia dupa aia am facut un test si in HD.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate