Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dubrovnik

- - - - -
  • Please log in to reply
505 replies to this topic

#37
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
cum e  apa  in zona  Dubrovnik? E  limpede, e  curata?  Pe malul celalat la Ravenna e cam tulbure, nu prea e ok,  e departe de ce e  la greci!

Edited by sanddy1964, 09 May 2010 - 22:05.


#38
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

View Postsanddy1964, on 9th May 2010, 23:04, said:

cum e  apa  in zona  Dubrovnik? E  limpede, e  curata?  Pe malul celalat la Ravenna e cam tulbure, nu prea e ok,  e departe de ce e  la greci!
Am atasat o poza unde se vede apa de la Dubrovnik anul trecut. Ca si regula: cu cat tarmul e mai stancos cu atat apa e mai limpede si mai albastra.

Attached Files


Edited by atupi, 10 May 2010 - 09:07.


#39
jack14

jack14

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.04.2010

View Postsanddy1964, on 9th May 2010, 23:04, said:

cum e  apa  in zona  Dubrovnik? E  limpede, e  curata?  Pe malul celalat la Ravenna e cam tulbure, nu prea e ok,  e departe de ce e  la greci!

Nu am vazut niciodata o culoare asa de frumoasa a apei cum este cea a Adriaticii la Dubrovnik. Adriatica de pe malul italian nu are nici o legatura cu cea de pe malul croat. Nici in Capri la Grotta Azzuro nu am vazut o culoare asa minunata a apei.
Este de vis! Ai senzatia ca te murdaresti de cerneala daca o vezi de la departare, iar de aproape vezi pestisorii cei mai mici chiar si in port. Mergi sa o vezi si te vei indragosti iremediabil de ea.

Referitor la cazare: Lapad unde ceri din start gazdei sa iti asigure parcare daca se poate privata. In Old town ai parcare cu 6Kn/ora, evident in afara zidurilor.

Edited by jack14, 08 June 2010 - 12:31.


#40
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008
Pentu Dubrovnik am ales statiunea Mlini. aprox 6 km. Am gasit cazare la 25 de euro/ noapte/ camera, dar conditii f f bune . In Dubrovnik am gasit cazare la 40  45 de euro dar niste conditii penibile, si in plus nu asigura parcare pt masina. Eu unul va recomand sa va luati cazarea in Milini sau Cavtat. In partea nordica a statiunii gasiti si plaja cu nisip, numai buna pentru copii.
Pentru Milini va recomand : http://www.dubrovnik-mlini.eu/
noi aici am stat. o familie f simpatica, dar din pacate nu prea se descurca cu engleza mai mult cu germana
In Dubrovnik puteti sa faceti baie pe plaja Blanje Beach din Dubrovnick
http://www.wikimapia...a...amp;l=0&m=b
dar mai gasiti si 2 terase(baruri) care ies pe prin zidurile cetati spre mare (pe zidul dinspre insula Lokrum) unde puteti sa stati la terasa si sa faceti baie si plaja. O terasa se numeste cold Drinks, se aseamana f mult cu peisajul din Oia Santorini (numai la scara mult mai mica :D )
barul e situat undeva in zona aceasta :
http://www.wikimapia...a...amp;l=0&m=b
gasiti poze si pe google earth

#41
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008
Daca aveti nevoie de ghid pentru Dubrovnik, puteti sa folositi urmatorul, este f bun:
http://www.inyourpoc...d/dubrovnik.pdf

#42
naioro

naioro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 15.06.2006
Buna tuturor.
Incep prin a va spune ca am parcurs cam tot ce s-a scris despre croatia de pe acest forum, inclusiv cele peste 200 de pagini de pe topicul"totul despre croatia" :) si, luand virusul, am hotarat sa mergem si noi anul acesta in aceasta frumoasa tara. Cazare am cautat si gasit acum o luna, cu 90 e/apt/4 persoane/noapte, in apropierea centrului vechi si a plajei banje.
Exact despre aceasta plaja as dori sa va intreb, doarece aproape ca nu am gasit nimic despre ea. Tot ce stiu este de pe site-uri straine, eu as vrea o parere a unuia care a fost, "ppe probate" vorba aia.
Asa incat, daca a fost cineva si poate da o informatie, ceva...Sper ca nu voi afla, acuma cu o saptamana inainte de a merge ca sunt stanci in apa :))
Multumesc anticipat

Edited by naioro, 23 July 2010 - 13:58.


#43
dt1986

dt1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.05.2008

View Postnaioro, on 23rd July 2010, 14:57, said:

Buna tuturor.
Incep prin a va spune ca am parcurs cam tot ce s-a scris despre croatia de pe acest forum, inclusiv cele peste 200 de pagini de pe topicul"totul despre croatia" :) si, luand virusul, am hotarat sa mergem si noi anul acesta in aceasta frumoasa tara. Cazare am cautat si gasit acum o luna, cu 90 e/apt/4 persoane/noapte, in apropierea centrului vechi si a plajei banje.
Exact despre aceasta plaja as dori sa va intreb, doarece aproape ca nu am gasit nimic despre ea. Tot ce stiu este de pe site-uri straine, eu as vrea o parere a unuia care a fost, "ppe probate" vorba aia.
Asa incat, daca a fost cineva si poate da o informatie, ceva...Sper ca nu voi afla, acuma cu o saptamana inainte de a merge ca sunt stanci in apa :))
Multumesc anticipat

Cam asa arata plaja Banje, e cu pietricele. Daca va luati papuci speciali n-o sa aveti probleme. Au fost persoane si fara papuci, depinde cum e mai ok pentru voi,

Attached Files



#44
naioro

naioro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 15.06.2006

View Postdt1986, on 23rd July 2010, 15:15, said:

Cam asa arata plaja Banje, e cu pietricele. Daca va luati papuci speciali n-o sa aveti probleme. Au fost persoane si fara papuci, depinde cum e mai ok pentru voi,
Multumesc frumos pentru promptitudinea raspunsului.
La papucei ma asteptam, la pietricele iarasi, nu-i nici o problema, numai sa nu fie in apa stanci taioase/intepatoare sa patesc si eu ca nadis :)

As mai avea o intrebare: ce excursie sa aleg din dubrovnik pe insule? lopud sau lokrum? trebuie facuta rezervare inainte sau se poate plati si pe loc?
Multumesc

#45
dt1986

dt1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.05.2008
Noi am avut doar 2 zile la dispozitie, nu am fost pe insule.

#46
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

View Postnaioro, on 23rd July 2010, 15:26, said:

Multumesc frumos pentru promptitudinea raspunsului.
La papucei ma asteptam, la pietricele iarasi, nu-i nici o problema, numai sa nu fie in apa stanci taioase/intepatoare sa patesc si eu ca nadis :)

As mai avea o intrebare: ce excursie sa aleg din dubrovnik pe insule? lopud sau lokrum? trebuie facuta rezervare inainte sau se poate plati si pe loc?
Multumesc
Pe insula lokrum gasesti pauni in arealul lor natural.
ca sa ajungi pe insula mergi in portul din orasul vechi (din cetate) si gasesti acolo la fata locului.
pe insula ma e si ceva manastire mai veche.
In plus e super fain sa mergi pe insula daca iti plac sariturile in apa. Malul vestic e cam stancos si e ideeal pentru ''Jumping''.''Plaja'' (ca defapt e mai mult stanca) in partea sudica e destinata nudistilor.

#47
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004
Din 1 septembrie vom sta și noi în Dubrovnik pentru 5 zile. Pregătind acest mini-sejur, mi-am amintit că acum doi ani nadis ne-a oferit decrierea sejurului ei la Dubrovnik într-un adevărat film în mai multe episoade și m-am găndit să o caut și să v-o împărtășesc, în ideea că poate și ații vor avea nevoie de informațiile postate de ea. Poate fi găsită începând cu pagina 73 din topicul acela mare, vechi, denumit "Totul despre Croatia", linkul către primul post din serial (cel cu nr. 1299) fiind acesta: http://forum.softped...t...736&st=1296
Îi mulțumesc încă odată pe această cale.

#48
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
Despre traseu, va rog, dezbateti aici : http://forum.softped...howtopic=265250

#49
dianacar

dianacar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.07.2007
M-am intors pe 16 din Dubrovnik.Pentru cei interesati, avand in vedere ca si eu m-am folosit de impresiile altora cateva informatii:
Am avut o cazare excelenta, chiar in cetate, intr-un apartament cu trei paturi pe care il recomand cu caldura.Genul romantic, cu mobilier vechi la 85 euro/ noapte.L-am inchiriat de pe home away iar gazdele sunt Mariana si Mario Gregus.
Parcarea masinii in Dubrovnik este extrem de anevoiasa.Langa cetate costa 15 kuna pe ora, iar pe masura ce te distantezi e mai ieftin , pana la 5 kuna.Problema este ca la acestea nu prea aveau aparate de taxat, trebuind eventual sa platesti prin mobil.Noi am lasat in primele zile masina in parcarea publica gratis de langa spital, dar era foarte departe.Autobuzele circula aiurea efectiv, la 25 - 30 min.Concluzia, din punctul meu de vedere, este ca organizarea acestui oras atat de vizitat lasa mult de dorit.La intrarea in cetate unde este statie de transport public este si locul de oprire al autocarelor si al eventualelor masini ale turistilor din cetate ptr incarcare/descarcare bagaje.Este un haos total!
Dar cetatea aproape ca merita toata tevatura.Este minunata, iar seara atmosfera de acolo nu trebuie ratata cu nici un chip.
Terasele sunt la fel de scumpe si daca mananci la marina si daca te abati pe vre-o straduta mai la margine.
O terasa cu preturi ok si mancare de peste foarte buna este Locanda Pescarija de la marina la care efectiv se sta la coada ca sa prinzi un loc la masa.
Tot la marina este inghetata foarte buna, in special cea dark chocolate.Cam atat despre cetate.
Din Dubrovnik se poate merge pe Lopud, Lokrum, Kolocep(noi am fost doar la Lopud).Am mai fost la Mljet cu catamaranul din Gruz, dar timpul nu-ti permite sa vezi si parcul national si celebra Saplunara, noi am fost doar in rezervatie si sincera sa fiu am cam fost dezamagiti.
Cam asta ar fi despre Dubrovnik, daca are cineva intrebari le astept.

#50
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
Ce parere aveti daca imi car bicicletele pana acolo? e mai ok deplasarea prin oras/cetate cu ele? Sunt rasteluri pentru biciclete? Mai sunt biciclisti pe acolo?
In fine, n-o sa stau numai in dubrovnik, o sa fac croatia in lung si-n lat, asa ca ma gandesc daca merita sa iau sau nu bicicletele cu noi.. (suntem 2).

#51
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004

View Postshumilica, on 23rd August 2010, 06:18, said:

Ce parere aveti daca imi car bicicletele pana acolo? e mai ok deplasarea prin oras/cetate cu ele? Sunt rasteluri pentru biciclete? Mai sunt biciclisti pe acolo?
In fine, n-o sa stau numai in dubrovnik, o sa fac croatia in lung si-n lat, asa ca ma gandesc daca merita sa iau sau nu bicicletele cu noi.. (suntem 2).
Eu cu siguranță le voi lua anul viitor. Nu imi aduc aminte de anii trecuți dacă erau mulți bicicliști în Dubrovnik, dar te poți deplasa dintr-o palte în alta a orașului destul de facil, și faci și ceva economii la transport (la cel în comun mă refer, pentru că să scoți mașina din parcare pt depasări în oraș nici nu poate fi vorba).
Off topic: aseară am vizitat Ljubljana și era plină de bicicliști și rolleri, am fost șocați de-a dreptul de cultul pe care oamenii ăștia îl au pentru mișcare.

#52
dianacar

dianacar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.07.2007
Cred ca este o idee excelenta sa mergeti cu bicicletele.Unul din lucrurile pe care le-am remarcat in Croatia a fost ca peste tot erau occidentali cu rulote in spatele carora erau biciclete, iar mai peste tot se plimbau biciclisti.Eviti aglomeratia si faci si miscare, in plus ai alta libertate de miscare si poti admira peisajul in orice moment.

#53
delziz

delziz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.01.2010

View Postshumilica, on 23rd August 2010, 06:18, said:

Ce parere aveti daca imi car bicicletele pana acolo? e mai ok deplasarea prin oras/cetate cu ele? Sunt rasteluri pentru biciclete? Mai sunt biciclisti pe acolo?
In fine, n-o sa stau numai in dubrovnik, o sa fac croatia in lung si-n lat, asa ca ma gandesc daca merita sa iau sau nu bicicletele cu noi.. (suntem 2).
Daca nu esti antrenat sa mergi pe bicicleta eu zic sa nu le iei. Este foarte greu, orasul este pe colina, inclusiv peninsula Lapad. In ceea ce priveste Old Town-ul, nu am vazut decat 2 biciclisti si crede-ma ca nu ai avea pe unde sa mergi si ai pierde si farmecul cetatii.

#54
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
Aoleu, doua pareri care se contrazic, ce ma fac? :w00t:
Eu unul am antrenament pe bicicleta, fac 30 de km zilnic prin bucuresti spre-dinspre munca, am participat si laprima evadare, nu-s probleme in ceea ce ma priveste. Pe prietena mea nu stiu daca o sa o tina, daca zici ca-i mult de urcat, dar ii place mersul pe bicicleta (dar nu cred ca ii place si chinuitul pe bicicleta).

Acum ma mai gandesc ca acolo unde-i mult de urcat ai si mult de coborat :D Plus ca in old-town daca nu se merge cu bicicleta, le las pe undeva pe la intrare si ma duc pe jos.
Si mai e si faptul ca nu o sa stau numai in Dubrovnik, o sa mergem prin toata coasta Croatiei. Din cate am citit pe forum nu trebuie sa-mi fac griji de hoti, asa ca imi fac doar griji daca ar fi ok bicicleta ca mijloc de deplasare prin orasele/statiuni. Cei drept are si mersul cu mijloacele de transport in comun farmecul lui (cand vizitezi un oras strain), plus ca nu te obosesti in timp ce stai in ele :w00t:

Deci vedeti voi... numai dileme :w00t: :worthy:

Multumesc frumos pentru parerile voastre, s-au pus fiecare in balanta cu care cantersc aceasta optiune :) si mai astept si altele.

Eu plec poimaine(25 sept.), daca mai sunt doritori, teoretic ar fi trebuit sa fim 4, cineva a renuntat, am fi 3. A 3-a persoana nu vrea sa mearga singura doar cu noi doi, asa ca daca exista vreun doritor... dati-mi un PM :w00t:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate