Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Dubrovnik

- - - - -
  • Please log in to reply
505 replies to this topic

#19
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
nu stiu daca in aprilie ai sa gasesti transport regulat ,dar cred ca o sa poti inchiria o barca cu motor .incearca in portul orasului vechi, de acolo se pleaca in mod normal!stiu ca vara sint curse la fiecare 30 minute ,parca 15 kn pe sens ,10-15 minute de mers

#20
dianacar

dianacar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.07.2007

View Postflc, on 18th March 2010, 10:39, said:

eu am stat in mlini aici. cavtatul era scump, oricum. nu stiu de ce dar era foarte scump. se pot gasi mai multe bune, probabil ca au aparut destule cazari noi. poti cauta apartamente si la Homeaway holiday, e un site serios
Buna,
multumesc pentru pontul cu "home away".Vreau sa merg in august in Croatia si initial am cerut catorva agentii oferte de hoteluri.M-am crucit ce preturi mi-au dat si din cate am vazut calitatea ofertei nu merita nici pe departe.E drept ca nu sunt genul de "pensiune", dar ofertele de pe acest site sunt chiar dragute.A facut cineva rezervare prin ei?Aveti amanunte?

#21
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

View Postdianacar, on 25th March 2010, 13:42, said:

[...]E drept ca nu sunt genul de "pensiune", [...]
Putin off-topic. Nu stiu ce-ti imaginezi tu prin pensiune, dar prin multe tari (inclusiv Croatia), in general, pensiunea e un fel de mini-hotel. Ai marele avantaj ca nu ai sute de vecini ci doar citiva, poate chiar niciunul.

#22
dianacar

dianacar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.07.2007

View Postbiscatrix, on 25th March 2010, 14:53, said:

Putin off-topic. Nu stiu ce-ti imaginezi tu prin pensiune, dar prin multe tari (inclusiv Croatia), in general, pensiunea e un fel de mini-hotel. Ai marele avantaj ca nu ai sute de vecini ci doar citiva, poate chiar niciunul.
Adica nu am mai stat niciodata in nicio vacanta decat la hotel.Dar nici nu sunt dispusa sa dau bani pe ceva ce nu merita.Asa ca daca e liniste si un minim de confort e ok.Deci....revin cu intrebarea, a facut cineva rezervare prin home away, sunt de incredere?
Multumesc!

#23
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007

View Postdianacar, on 25th March 2010, 17:35, said:

Adica nu am mai stat niciodata in nicio vacanta decat la hotel.Dar nici nu sunt dispusa sa dau bani pe ceva ce nu merita.Asa ca daca e liniste si un minim de confort e ok.Deci....revin cu intrebarea, a facut cineva rezervare prin home away, sunt de incredere?
Multumesc!
Daca nu ai incredere in acest site constacteaza direct un proprietar de pensiune care iti place. Merge sigur ! Verificat !

#24
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Anul trecut am locuit aici cazare dubrovnik e un apartament cu bucatarie mare ,2 dormitoare si am platit la inceput de iunie 30 euro /apartament/noapte

Edited by anonima1, 27 March 2010 - 12:17.


#25
andi2mov

andi2mov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.10.2007
Buna
As vrea sa merg si eu in Croatia. Imi puteti recomanda o zona linistita cu plaja cu nisip (daca se poate) si intrare gradata in apa? daca copilul nu poate intra in apa am incurcat-o!

#26
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
In principiu intrarea lina in apa se intalneste in zonele de campie, cum e la noi. In Croatia litoralul e in general muntos, ceea ce da si frumusetea peisajului.
Noi cu copiii si intratul in apa am rezovat-o foarte simplu: se intra in apa numai cu colac.

#27
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
si poate muta cineva discutia in alta parte...

#28
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Exista cazare la Dubrovnik cu 20 euro/camera in mai?

#29
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005
Și pe mine mă bate gândul de un Dubrovnik. Acum ar fi două probleme:

1. transportul până acolo; exclud din start orice versiune cu avionul, mai ales după accidentul de ieri cu polonezii am oroare de acest mijloc de transport; de asemenea nu mă încântă mersul cu mașina personală prin Serbia sau Bosnia, deci ar rămâne trenul. Este vreunul direct București - Zagreb? Sau trebuie escală la Belgrad? De la Zagreb mai departe bănuiesc că se merge cu autocarul.

2. plaja la Dubrovnik; din păcate nu știu să înot iar varianta cu colăcel la un om de 1.85 și 100 kg cade de la sine... :rolleyes: Acum n-am pretenția de o plajă lină pe sute de metri dar măcar acolo 10 - 15 metri să se poată bălăci și moși ca mine :)))

Nu mă interesează nu știu ce hotel de 5 stele, în fond nu merg acolo ca să mă uit la televizor sau să bag în mine fazan și caviar. Ideea e să mă relaxez, să vizitez zonele istorice de acolo, să scap naibii de manele, cocalari și șmecherii specifici litoralului românesc.

#30
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009

View Postandi2mov, on 31st March 2010, 10:33, said:

Buna
As vrea sa merg si eu in Croatia. Imi puteti recomanda o zona linistita cu plaja cu nisip (daca se poate) si intrare gradata in apa? daca copilul nu poate intra in apa am incurcat-o!



     In Croatia gasesti plaja cu nisip si intrare lina in apa in zona OMIS mai precis in statiunea DUCE.Am fost noi anul trecut si a fost exceptional acolo,fetita noastra statea in apa singura,multe ore si chiar a invatat sa inoate,plus ca in acea zona ai multe obiective de vizitat (Split,insule,etc.) .

#31
delziz

delziz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.01.2010

View Postfloryyn, on 11th April 2010, 21:41, said:

Și pe mine mă bate gândul de un Dubrovnik. Acum ar fi două probleme:

1. transportul până acolo; exclud din start orice versiune cu avionul, mai ales după accidentul de ieri cu polonezii am oroare de acest mijloc de transport; de asemenea nu mă încântă mersul cu mașina personală prin Serbia sau Bosnia, deci ar rămâne trenul. Este vreunul direct București - Zagreb? Sau trebuie escală la Belgrad? De la Zagreb mai departe bănuiesc că se merge cu autocarul.

2. plaja la Dubrovnik; din păcate nu știu să înot iar varianta cu colăcel la un om de 1.85 și 100 kg cade de la sine... :rolleyes: Acum n-am pretenția de o plajă lină pe sute de metri dar măcar acolo 10 - 15 metri să se poată bălăci și moși ca mine :)))

Nu mă interesează nu știu ce hotel de 5 stele, în fond nu merg acolo ca să mă uit la televizor sau să bag în mine fazan și caviar. Ideea e să mă relaxez, să vizitez zonele istorice de acolo, să scap naibii de manele, cocalari și șmecherii specifici litoralului românesc.

La punctul 1 iti pot raspunde eu. Exista tren direct catre Zagreb din Bucuresti, fara sa te mai opresti in Belgrad. Fiind international trenul are si vagon de dormit. Verifica pe site-ul CFR-ului. Nu stiu daca am voie sa-ti dau link-ul. Din pacate, croatii nu au linie ferata pana in Dubrovnik. Din ce stiu eu se opreste la Split. Asa ca Zagreb-Dubrovnik o sa fie numai cu autobuzul.

#32
dianacar

dianacar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.07.2007
Pana la urma, dupa cautari indelungate am rezolvat cu cazarea.Pentru Dubrovnik am facut rezervarea de pe home away(multumesc ptr idee).Am dat deja avansul si sper ca totul sa fie ok.Am remarcat ca majoritatea celor pe care i-am contactat au raspuns foarte promt si politicos.Ceea ce inseamna, in optiunea mea, ca sunt seriosi si demn de respect.
daca aveti ceva tips - uri ptr Dubrovnik( sau alte zone) m-as bucura sa mi le impartasiti.Eventual cum se poate inchiria o mica barcuta.Multumesc.

#33
andi2mov

andi2mov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.10.2007

View Postspaily, on 11th April 2010, 22:23, said:

In Croatia gasesti plaja cu nisip si intrare lina in apa in zona OMIS mai precis in statiunea DUCE.Am fost noi anul trecut si a fost exceptional acolo,fetita noastra statea in apa singura,multe ore si chiar a invatat sa inoate,plus ca in acea zona ai multe obiective de vizitat (Split,insule,etc.) .

Multumesc pentru sugestie. O sa caut cazare pe acolo.

#34
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

View Postandi2mov, on 13th April 2010, 10:38, said:

Multumesc pentru sugestie. O sa caut cazare pe acolo.
In 2006 am stat in Duce, aici: http://www.dalmacija...-anastazija.htm
Pensiunea e chiar pe plaja, poti sa iesi direct pe nisip, sezlonguri incluse in pret, umbra destula (sunt pini), nisip, apa foarte linistita, intrare lina, etc. E perfect pentru copii. Sunt citeva konebe chiar in apropiere, iar Omis-ul e la vreo 10 - 15 minute mers lejer, pe jos. E si un supermarket (mai mult mini-supermarket) in apropiere si mai multe locuri de schimb valutar.

Edited by biscatrix, 13 April 2010 - 11:40.


#35
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007

View Postandi2mov, on 13th April 2010, 10:38, said:

Multumesc pentru sugestie. O sa caut cazare pe acolo.


Acum 2 ani am stat o saptamana la Plat, la 12 km sud de Dubrovnik, la Apartmani Ana, cu rezervare prin booking.com Daca imi amintesc bine, am platit 35 de euro pe noapte, pentru 2 persoane, cu mic dejun inclus, servit la ora aleasa de noi, pe balconul camerei! In camera era aer conditionat si frigider, esentiale in luna august!

Primele 2 poze sunt facute de pe balcon, iar pentru a 3a nu trebuie explicatii :) cred.

Attached Files



#36
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009

View Posthawky, on 17th April 2010, 02:54, said:

Acum 2 ani am stat o saptamana la Plat, la 12 km sud de Dubrovnik, la Apartmani Ana, cu rezervare prin booking.com Daca imi amintesc bine, am platit 35 de euro pe noapte, pentru 2 persoane, cu mic dejun inclus, servit la ora aleasa de noi, pe balconul camerei! In camera era aer conditionat si frigider, esentiale in luna august!

Primele 2 poze sunt facute de pe balcon, iar pentru a 3a nu trebuie explicatii :) cred.
  

Asa -i cum zici nu trebuie multe explicatii,este inconfundabilul mic dejun croat.
Abia stept concediul pentru a revedea aceasta frumoasa tara.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate