Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Brela

- - - - -
  • Please log in to reply
387 replies to this topic

#37
Dorado

Dorado

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.08.2005
Multumesc mult de raspunsuri. Cred ca o sa aleg varianta cu Bosnia, pare mai interesant. In plus va fi doar Beograd-Brela (pt ca o noapte o sa o petrecem in Beograd, deci cred ca va fi mai usor).
Haplea: am sa am grija cu arzano. Oricum ma voi inarma si cu harta, nu o sa raman doar la mana GPS-ului.

#38
pisi22

pisi22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.08.2009
Pentru plata avansului prin banca la 50E era anul trecut un comision de 35E. I-am rugat sa primeasca banii prin Western Union si atunci au renuntat la avans si au mers pe incredere. Mult succes.

#39
Dorado

Dorado

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.08.2005

View Postpisi22, on 19th May 2010, 23:15, said:

Pentru plata avansului prin banca la 50E era anul trecut un comision de 35E. I-am rugat sa primeasca banii prin Western Union si atunci au renuntat la avans si au mers pe incredere. Mult succes.

da, am vorbit cu ei si au ales western union pana la urma. Avansul a fost de 50 de euro.

#40
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Sa ne povestiti la intaorcere cum a fost!

#41
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Buna seara!
Sunt un pic offtopic, dar va rog sa imi spuneti cam care ar fi sansele de a gasi cazare la fata locului in prima jumatate a lunii iulie?
Ne intereseaza in principiu vreo 2 nopti la Plitivice, 1 la Trogir si 4-5 in zona Dubrovnik (nu in oras). Stiu ca in iulie si august e perioada de varf la ei... sa incerc mai bine sa rezerv de pe acum in toate cele 3 locatii?

Multumesc anticipat!

#42
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postelena_j, on 30th May 2010, 20:41, said:

Buna seara!
Sunt un pic offtopic, dar va rog sa imi spuneti cam care ar fi sansele de a gasi cazare la fata locului in prima jumatate a lunii iulie?
Ne intereseaza in principiu vreo 2 nopti la Plitivice, 1 la Trogir si 4-5 in zona Dubrovnik (nu in oras). Stiu ca in iulie si august e perioada de varf la ei... sa incerc mai bine sa rezerv de pe acum in toate cele 3 locatii?

Multumesc anticipat!


In statiunile de pe litoral e de preferat sa rezervi cazarea dinainte pt. lunile iulie si august. Este posibil sa gasesti si la fata locului, dar locurile de cazare mai bune sunt in general rezervate.
Pt. Plitvicka Jezera este posibil sa gasesti mai usor locuri de cazare bune in localitatile invecinate, decat pe litoral, in acea perioada!

#43
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
uite in legatura cu Plitvice
mi-am rezervat o noapte pe net ca apoi tipul sa revina si sa-si ceara scuze insa recomandandu-mi pe cineva.am luat legatura cu tipul celalalt si a ramas ca ne vedem in iulie cand merg.nu a trebuit avans.chestia e ca nu chiar acolo in poarta parcului sa cauti ci putin mai departe.cu toti care am vorbit ziceau sa nu-mi fac probleme ca se gaseste cazare la 20-30 euro inclusiv la fata locului majoritatea stand una doua nopti
pe litoral-cum zicea colegul.multe sunt deja rezervate..

#44
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Multumesc frumos pentru raspunsuri!

#45
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Buna seara!

De prin nordul Moldovei spre zona Split - Maharska ce traseu e mai ok, cel prin Ungaria sau cel prin Serbia? As inclina sa zic ca primul, desi mi se pare ca... ocoleste putin... dar din punct de vedere al costurilor care ar fi mai ieftin?
A, si in varianta Ungaria cam cat se face de la granita RO - HU pana la Brela/ Maharska de  ex., astfel incat sa ne calculam timpii pentru gasit o cazare la fata locului...

Multumesc anticipat!

#46
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Am primit o oferta pentru un studio de 2 persoane, in Baska Voda, la inceputul lunii iulie cu 40 de euro/zi... din poze arata foarte bine si mi se pare cam mic pretul... credeti ca e dubios? Am mai primit si o alta oferta pentru o camera in Brela, care nu arata la fel de bine, 35 de euro pe zi pentru aceeasi perioada... Cum vi se par preturile?
Multumesc!

#47
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Preturile mi se par OK, foarte plauzibile. Verifica distanta fata de plaja, statiunile sunt in panta si daca e mai departe de plaja e posibil sa fie mai mult de urcat/coborat.

#48
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008

View Postmdt, on 3rd June 2010, 10:28, said:

Preturile mi se par OK, foarte plauzibile. Verifica distanta fata de plaja, statiunile sunt in panta si daca e mai departe de plaja e posibil sa fie mai mult de urcat/coborat.

Ok, deci sa nu ma ingrijorez... ma gandeam ca e relativ ieftin tinand cont de locatie si perioada... Cu urcatul si coboratul nu stiu daca sa imi fac probleme, am ales statiunile astea pentru plaja si apa, insa vrem sa si vizitam ce e prin zona (Split, Trogir, Maharska, poate Dubrovnik) a.i nu vom sta prea mult nici pe plaja.
Multumesc!

Edited by elena_j, 03 June 2010 - 11:28.


#49
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postelena_j, on 3rd June 2010, 09:25, said:

Am primit o oferta pentru un studio de 2 persoane, in Baska Voda, la inceputul lunii iulie cu 40 de euro/zi... din poze arata foarte bine si mi se pare cam mic pretul... credeti ca e dubios? Am mai primit si o alta oferta pentru o camera in Brela, care nu arata la fel de bine, 35 de euro pe zi pentru aceeasi perioada... Cum vi se par preturile?
Multumesc!


      Nu te impacienta, vei gasi cazare la fata locului daca ajungi cu cateva ore inainte de inserare. Ofertele de pe net nu sunt complete iar pozele sunt cele favorabile gazdei ,ascunzand "micile probleme".Eu am fost cu copiii in Brela, in august, sezonul cel mai aglomerat si mai scump, si am gasit cazare dupa gustul si posibilitatile noastre ,in 2 ore, dupa ce am vizionat 10 apartamente. Unele le stiam de pe net, dar in realitate aratau altfel, sau nu aveau parcare , sau nu aveau vedere la mare, sau erau prea departe de plaja, etc. Plus de asta , la fata locului poti negocia.
Baska Voda este mai mare si mai plina de viata. Brela este mai elitista si mai scumpa. Preturile care le-ai obtinut sunt corecte pentru perioada aceea, dar atentie la "micile detalii". Vacanta placuta !

#50
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Din ce m-am documentat pana acum, as prefera in Baska Voda, nu tin neaparat la Brela... am cautat si in Omis cazare, insa nu am prea gasit nimic pe site-uri. Nu stiu daca sa ma orientez spre orase mai mari gen Trogir, Split, Maharska de unde sa ne directionam spre cate o plaja...
Mi-e putin frica sa caut la fata locului din cauza perioadei (ca s-ar putea sa fie aglomerat) si jumatate din proprietarii la care am scris aveau deja ocupate vilele pe perioada respectiva - iar dupa atatea ore de mers si condus, nu stiu cata tragere de inima vom mai avea la cautat cazari... pe de alta parte e drept si ce spui tu, cu "chestiile ascunse"...

#51
doc_leone

doc_leone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.05.2008

View Postelena_j, on 2nd June 2010, 21:06, said:

Buna seara!

De prin nordul Moldovei spre zona Split - Maharska ce traseu e mai ok, cel prin Ungaria sau cel prin Serbia? As inclina sa zic ca primul, desi mi se pare ca... ocoleste putin... dar din punct de vedere al costurilor care ar fi mai ieftin?
A, si in varianta Ungaria cam cat se face de la granita RO - HU pana la Brela/ Maharska de  ex., astfel incat sa ne calculam timpii pentru gasit o cazare la fata locului...

Multumesc anticipat!
Foarte slab forumul! A venit vara si a aparut o singura postare...
Din nordul moldovei mie mi s-ar parea cel mai bun, drumul prin Ungaria...Budapesta...Zagreb....Karlovice....Brela (cca 1500 Km). Cel mai scurt e cel prin Serbia si Bosnia dar cei mai multi prefera prima varianta pt ca sunt autostrazi in cea mai mare parte.

#52
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
ce sa faci...aici nu ai cum bate discutiile despre politia bulgareasca, all-ul din Turcia sau plajele grecesti...asta e..
si mie mi se pare normal sa o iei prin ungaria

#53
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

View Postdoc_leone, on 6th June 2010, 22:54, said:

Foarte slab forumul! A venit vara si a aparut o singura postare...
Din nordul moldovei mie mi s-ar parea cel mai bun, drumul prin Ungaria...Budapesta...Zagreb....Karlovice....Brela (cca 1500 Km). Cel mai scurt e cel prin Serbia si Bosnia dar cei mai multi prefera prima varianta pt ca sunt autostrazi in cea mai mare parte.
cel mai bine e sa mergeti prin ungaria.
recomandarea mea e cluj oradea vama Bors debrecen budapesta nagykaniza zagreb split brela.
pentru ungaria trebuie sa luati vigneta se poate lua pe minim 4 zile sau in functie de cat stati puteti sa luati pe 2 saptamani sau pe o luna
informatie despre drumurile din ungaria l;e gasesti aici:
http://www.motorway.hu/
cu preturile pentru vigneta http://www.motorway....o_en/prices2005
nu se pune nici un sticher pe parbriz. se verifica dupa numarul masini, asa ca amre atentie cand cumparati vigneta in Ungaria sa nu va greseasca numarul la masina. Inca o chestie, sa nu aruncati chitantele cum a-ti cumparat vigneta trebuie tinute un an.
Pt Croatia
http://www.hac.hr/in...ask=ces&stask=2
si iti calculzi in functie de cat vrei sa mergi pe autostrada.

@Buhani73
''ce sa faci...aici nu ai cum bate discutiile  despre politia bulgareasca, all-ul din Turcia sau plajele  grecesti...asta e..''
Doamne mare dreptate poti sa ai.

Edited by branco_no, 06 June 2010 - 23:08.


#54
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
Salutare!




As dori un sfat pt o varianta de traseu,in sens invers ca sa zic asa,si anume,din Austria(Fuschl am see)spre Croatia(Brela) sau o alta statiune cit de cit linistita.Dupa sejurul din Austria ne-am gindit ca la intoarcerea spre casa sa dam o fuga si prin Croatia,ca tot nu am fost niciodata,sa stam 5-6-7 zile dar fara a avea nimic rezervat de aici.Ma intereseaza in primul rind odihna si plaja.Si sa fie curat.
Aici as avea iar nevoie de ajutorul vostru pt ca timp mai este f.putin pina la plecarea spre Austria(1 saptamina) si cred ca imi va fi greu sa citesc tot ce s-a scris pe aici,desi stiu sigur ca sunt informatii interesante.Asa ca please help!


-putem gasi cazare la fata locului?
-unde e mai bine sa cautam cazare la hotel sau la particulari?Ceva preturi,asa informativ si colo si colo,ca sa ne facem o idee!
-ceva preturi la mincare si bautura si unde se poate minca bine?Intreb pt ca bugetul va fi oarecum diminuat dupa Austria.
-sfirsitul lui iunie inceputul lui iulie este o perioada aglomerata pt un sejur in Croatia?
-alte info referitoare la drum,taxe de autstrazi,preturi la motorina,zone de evitat sau care nu trebuie ratate,sunt binevenite.


Oricum acest sejur va fi doar asa de acomodare,vedem cum stau treburile si daca iese bine la anul revenim.
Multumiri pt raspunsuri si vacante frumoase!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate