Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

USTUROIUL

- - - - -
  • Please log in to reply
522 replies to this topic

#37
feliciapbhr

feliciapbhr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.03.2011
Eu am pus catel  de usturoi primavara, l-am lasat in pamant peste iarna si in anul urmator a facut floare ca allium ceapa (floarea de gradina) alba .nu m-am obosit sa culeg seminte, au cazut si in primavara urmatoare am avut rasad de usturoi pe care l-am replantat. A crescut un usturoi ca arpagicul de ceapa, cu un gust de usturoi mai soft, nu trazneste si  are o aroma mai fina decat  usturoiul perfect care mai mult pute decat miroase.Acuma iar am rasaduri absolut naturale In concluzie cauti un loc in gradina unde sa nu-l deranjezi doi ani dar smulgi buruiana si in al treilea an ai rasad in luna martie, sau daca nu vrei sa astepti 3 ani urmaresti pe seminte.de fiindca am vazut ca au avut seminte de usturoi, pe care le plantezi in ghivece sau tavite alveolare si la 18-24de grade in 2-4 saptamani ai rasad  pe care il replantezi cu un creon  fiinca plantatorul este prea mare.  Bafta
Pui semintele in martie si le replantezi cand ai un firicel de aprox. 10 cm plapand si amarat, da se peinde.

Edited by feliciapbhr, 16 March 2011 - 16:24.


#38
marcolino

marcolino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 15.06.2004

 feliciapbhr, on 16th March 2011, 16:20, said:

A crescut un usturoi ca arpagicul de ceapa, cu un gust de usturoi mai soft, nu trazneste si  are o aroma mai fina decat  usturoiul perfect care mai mult pute decat miroase.

la mine usturoiul este rosiatic la exterior, miroase f frumos, in schimb te termina de iute ce e :).

#39
feliciapbhr

feliciapbhr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.03.2011
probabil ai vre-un soi mai ciudat de usturoi, fiinca al meu e alb pastos, si  sigur e din samanta de usturoi. Poate  al tau s-a corcit cu vreo ceapa rosie, vecina cu el

#40
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011

 marcolino, on 19th March 2011, 14:27, said:

la mine usturoiul este rosiatic la exterior, miroase f frumos, in schimb te termina de iute ce e :).
Asa e... ai dreptate... e soi neaos de la noi din Moldova.... Asa am si eu la tara.... Cateii nu sunt asa de mari ca la cel care are coaja alba (in general importat de pe la turci si azi de prin china dar miroase a usturoi si este si iute.... Usturoi adevarat nu hibrizi de nus tiu care......
Spor la munci... :thumbup:

#41
marcolino

marcolino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 15.06.2004
da, asa este. eu unul am in gradina legume doar din seminte date de bunicul meu pe care le-am improspatat an de an.
sunt foarte mandru de hagima. am doua feluri. una mai mare dar mai putin iute si alta mai mica , rosie si demential de iute. usturoiul e minciuna.asta este de la strabunicul meu. el manca hagima cu mamaliga si branza la camp :).

sa auzim de bine

#42
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Intrebare pentru cei din vestul tarii:
In toamna dupa ce scot cartofii vreau sa pun usturoi de toamna pe o parte din gradina.Am mai incercat anul trecut dar a fost un esec total.Am luat atunci samanta de la o baba din piata din Timisoara.Vreau sa incerc din nou dar pe o suprafata mai mare.Aveti idee de unde as putea sa-mi procur samanta de calitate ?Gasesc in Timisoara,Arad sau trebuie sa merg la unguri ?

#43
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 Neuronul_ganditor, on 1st July 2011, 22:36, said:

Intrebare pentru cei din vestul tarii:
In toamna dupa ce scot cartofii vreau sa pun usturoi de toamna pe o parte din gradina.Am mai incercat anul trecut dar a fost un esec total.Am luat atunci samanta de la o baba din piata din Timisoara.Vreau sa incerc din nou dar pe o suprafata mai mare.Aveti idee de unde as putea sa-mi procur samanta de calitate ?Gasesc in Timisoara,Arad sau trebuie sa merg la unguri ?
Din ce am auzit eu, "patria usturoiului" este comuna Copalau, judetul Botosani. Poate poti ajunge acolo sa te aprovizionezi!

#44
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Bine, poate ar fi fost util sa spui de ex ce inseamna dezastru total, ce ai patit, omule, ca nu prea putem ghici.
A ramas mic, s-a mancat de ceva etc... Daca tot ne apucam sa punem o intrebare sa dam amanuntele esentiale...

#45
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 maxtron_69, on 1st July 2011, 22:59, said:

Bine, poate ar fi fost util sa spui de ex ce inseamna dezastru total, ce ai patit, omule, ca nu prea putem ghici.
A ramas mic, s-a mancat de ceva etc... Daca tot ne apucam sa punem o intrebare sa dam amanuntele esentiale...
Eu am inteles ca baba din piata nu i-a dat samanta buna!

#46
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Exact. :)
Nu a crescut deloc.L:-am cautat in pamant si nu cred ca am recuperat cat am bagat la semanat. :lol:

Edited by Neuronul_ganditor, 01 July 2011 - 22:27.


#47
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Neuronule, stii diferenta dintre usturoiul de toamna si cel de primavara?
Cel de toamna este rosu la exterior, mai mare, etc.
Daca tanti din piata ti-a vandut usturoi de primavara, te .....cam inteleg!
Daca nu gresesc, in Arad este o comuna ce cultiva multaaaaa ceapa (este si un
festival) dar se cultiva si usturoi. Mergi pe acolo! O excursie de duminica!

Bafta!

Edited by danutz_2009, 01 July 2011 - 23:38.


#48
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Nu știu cine te-a sfătuit să cultivi usturoi de toamnă după cartofi,dar oricum te-a sfătuit foarte prost :ciocan: .USTUROIUL DE TOAMNĂ NU SE SĂDEȘTE NICIODATĂ DUPĂ CULTURA CARTOFULUI SAU A TOMATELOR DEOARECE ACESTEA FAVORIZEAZĂ APARIȚIA FUZARIOZEI ȘI NEMATODELOR!!! :no: .Usturoiul de toamnă se plantează după castraveți,dovlecei,mărar,salată,grâu,orz,mazăre verde,porumbul zaharat sau de siloz care reduc nematodele în sol :rolleyes: .De aia suntem unde suntem cu agricultura,pentru că o facem după cum ne taie capul,făra să studiem sau să întrebăm specialiștii.Încă un lucru pe care trebuie să-l știi și anume că această cultură a usturoiului poate reveni pe aceiași solă după 5 ani,ghici de ce??? :kisstogether:

#49
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
O fi asa cum spui dar nu prea am de ales.Nu am ce altceva sa pun pe acel teren.
Noi avem usturoiul in fiecare an in acelasi loc.Nu cred ca am schimbat locul in ultimii 5-5 ani.E adevarat ca recolta nu-i prea buna dar nici bolnav nu e. :)

@danutz
Anul trecut am pus usturoiul in primavara(si era alb,deci presupun ca era ok),nu am incercat inca sa cultiv usturoi de toamna.Am spus numai ca prima incercare de a cultiva usturoi nu a fost prea reusita. ;)

#50
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Viorelsolar are dreptate! Dar rotatia culturilor de legume intr-o gradina este dificila!

Usturoiul de primavara este alb, mai mic decat cel de toamna si da o productie
mai mica. Rezista mai bine peste iarna.

Daca imi permiti un sfat: incearca si usturoiul de toamna! "Corect" ar fi sa ai ambele
tipuri in gradina! Cel de toamna e mai mare si-l consumi pana in iarna, cel de
primavara "sa mai astepte" pana la primavara viitoare!

Bafta!

#51
NLite3

NLite3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.11.2011
Salut,
as vrea sa stiu: din semintele obtinute de la usturoi (cele din varful plantei) se obtine un bulb (un catel) asemanator cu o ceapa. Acesta poate ramane in sol din toamna pana in primavara pentru a se obtine un usturoi cu catei mari? Sau este necesar a fi recoltat in toamna si replantat in primavara, pentru a obtine o productie buna?
Ma puteti ajuta cu ceva material in acest sens? E vorba de o suprafata mare si exclus serele si solarul, ci direct in camp.
Multumesc anticipat.

Edited by NLite3, 22 January 2012 - 21:29.


#52
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
din cate am citit eu, daca lasi usturoiul sa faca samanta, bulbul de jos nu o sa creasca asa mare si deci e indicat sa rupi samanta cand incepe sa creasca. Daca rupi samanta din varf o sa ai si de semanat, si o sa ai si mai mult de mancare. Usturoiul se planteaza toamna ca sa creasca mai mare; se poate planta si primavara. Al meu a iesit deja. Iarna nu creste prea mult, dar isi dezvolta radacini, care o sa-l ajute primavara  sa creasca mai repede.

Harta asta a venit cu pachetul de usturoi. In nordul Americii, care e la aceeasi inaltime cu romania, scrie ca trebuie plantat intre Septembrie si Noiembrie


Attached File  VZ_US_Fall_Map.jpg   7.67K   2 downloads

Iar asta e harta pentru primavara:

Attached File  VZ_US_Spring_Map.jpg   7.76K   4 downloads

scrie ca se planteaza in MAY-APRILIE

Edited by dinpoplaca, 22 January 2012 - 22:42.


#53
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Pe aici ai citit?
http://forum.softped...p;#entry9659877

#54
mario388

mario388

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.03.2011

 Neuronul_ganditor, on 1st July 2011, 21:36, said:

Intrebare pentru cei din vestul tarii:
In toamna dupa ce scot cartofii vreau sa pun usturoi de toamna pe o parte din gradina.Am mai incercat anul trecut dar a fost un esec total.Am luat atunci samanta de la o baba din piata din Timisoara.Vreau sa incerc din nou dar pe o suprafata mai mare.Aveti idee de unde as putea sa-mi procur samanta de calitate ?Gasesc in Timisoara,Arad sau trebuie sa merg la unguri ?
Salutare eu am cultivat prima data in acest an usturoi  am 800mp si sunt destul de multumit  daca te  intereseaza am 300 de kg de vanzare care il recoltez saptamana viitoare e  un usturoi de toamna ce l-am cumparat de la un producator din cenad

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate