Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

USTUROIUL

- - - - -
  • Please log in to reply
522 replies to this topic

#1
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Mai gasesc din cand in cand in piata capatani de usturoi cu un singur catel rotund. Din cate am inteles, astia se obtin din bulbilii de pe tijele florale de la usturoiul comun, pusi anul urmator in pamant. Problema e ca nu stiu cum sa conving usturoiul sa faca tije florale si bulbili. Pentru cine nu stie, bulbilii sunt un fel de catei mai mici (catelusi) care se formeaza pe tija florala.

#2
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
vag imi aduc aminte ca parca am citit cum ca usturoiul asta care face un fel de mici bulbi aerieni este alt tip de usturoi, ce se cultiva parca prin Moldova.

#3
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

 DDuras, on 8th March 2010, 18:22, said:

vag imi aduc aminte ca parca am citit cum ca usturoiul asta care face un fel de mici bulbi aerieni este alt tip de usturoi, ce se cultiva parca prin Moldova.

Iar aflam ca exista prin locuri uitate de vremuri ... un soi mai special de usturoi ... ca si esalota ?

#4
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
@master, chiar daca ar fi asa, e vreo problema?

@DDuras, din cate stiu eu, toate soiurile de usturoi fac tije florale in anumite conditii, unele mai usor, altele mai greu... Probabil ceea ce stiai tu e un soi la care inductia florala se face mai usor.
@trestie, ne poti lamuri?

#5
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 eureur, on 9th March 2010, 11:40, said:

@master, chiar daca ar fi asa, e vreo problema?

@DDuras, din cate stiu eu, toate soiurile de usturoi fac tije florale in anumite conditii, unele mai usor, altele mai greu... Probabil ceea ce stiai tu e un soi la care inductia florala se face mai usor.
@trestie, ne poti lamuri?

Lasi usturoiul in pamant si din samulastra ramasa peste iarna, va iesi o tufa de usturoi care va induce tije florare.
Bine, nu lasi toata cultura.
Planta de usturoi e toata capatana, nu doar un catel, deci pui o capatana si-ti iese tija florara.
Poti planta si acum si ai pentru anul viitor bulbili aerieni.

#6
nedelea91

nedelea91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.06.2008

 eureur, on 8th March 2010, 18:06, said:

Mai gasesc din cand in cand in piata capatani de usturoi cu un singur catel rotund. Din cate am inteles, astia se obtin din bulbilii de pe tijele florale de la usturoiul comun, pusi anul urmator in pamant. Problema e ca nu stiu cum sa conving usturoiul sa faca tije florale si bulbili. Pentru cine nu stie, bulbilii sunt un fel de catei mai mici (catelusi) care se formeaza pe tija florala.

 Din cate cunosc eu, treaba sta cam asa: 1 - pui in pamant primavara samanta si toamna culegi catel rotund de usturoi,


                                                         2 - pui in pamant in primavara urmatoare catel rotund si toamna culegi usturoi cu tija florala si catei,

                                                         3 - pui in pamant in primavara urmatoare catel de pe tija florala si obtii samanta.

 Fata de ceapa, usturoiul are un ciclu, de la obtinerea samantei la capatana de usturoi cu catei de trei ani.

#7
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Ok, problema e ca eu nu reusesc sa obtin decat ciclu de un an... pun primavara in pamant catel din capatana, obtin toamna alta capatana cu multi catei, din care iau primavara un catel si reincep ciclul anual. Intrebarea era cum sparg ciclul, sa obtin altceva (tija cu samanta sau cu bulbili) din care eventual sa obtin si capatana unicateloasa.

#8
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 eureur, on 9th March 2010, 17:40, said:

capatana unicateloasa.

:w00t:

#9
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 eureur, on 9th March 2010, 18:40, said:

Ok, problema e ca eu nu reusesc sa obtin decat ciclu de un an... pun primavara in pamant catel din capatana, obtin toamna alta capatana cu multi catei, din care iau primavara un catel si reincep ciclul anual. Intrebarea era cum sparg ciclul, sa obtin altceva (tija cu samanta sau cu bulbili) din care eventual sa obtin si capatana unicateloasa.


Bre, eu vorbesc turca?
PLANTA DE USTUROI E CAPATANA, NU CATELUL, TOATA CAPATANA.
Deci, daca vrei bulbili aerieni, pui toata capatana nedesfacuta in catei in pamant.

Intelegi?

#10
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
am inteles; pana si eu :)   o sa incerc sie eu, sa vad ce iese ..

#11
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Am inteles, nu tipa... incerc si asta... da' acu' nu pot, ca ninge...

#12
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
dar pana la urma, care este avantajul fata de obtinerea din catei ?

#13
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 DDuras, on 9th March 2010, 19:09, said:

dar pana la urma, care este avantajul fata de obtinerea din catei ?

planteaza si vei vedea! :notangel:

#14
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
hai bre @trestie,iti place sa te lasi rugat ?  :)

#15
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Cand sunt cruzi, vara, imi place mai mult mujdeiul facut din unicateloase, plus ca e mult mai comod, belesti repede de coaja doua trei capatani, le-ai mojarat si gata. La celalalt, in aceeasi perioada, arunci jumate din el, ca sunt coji, nu merg de mujdei.

#16
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
este un motiv,intr-adevar;  dar pentru o cultura f.restransa

#17
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
dupa cate stiu eu, usturoiul nu face seminte la latitudinea noastra, usturoiul este planta de zi scurta! poate ma insel, cine stie!

#18
nedelea91

nedelea91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.06.2008

 rich1974, on 9th March 2010, 19:47, said:

dupa cate stiu eu, usturoiul nu face seminte la latitudinea noastra, usturoiul este planta de zi scurta! poate ma insel, cine stie!

 Un var de-al meu, obtine seminte de usturoi dintr-ala mai mic romanesc cum ii se mai spune, el nu foloseste in cultura usturoi modificat genetic [acesta fiind mai solid oleaca]. El seamana samanta primavara, dar toamna nu se oboseste sa-l mai scoata, il lasa pentru anul viitor. cand recolteaza usturoi cu catei. :thumbup:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate