Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Culturi hidroponice

- - - - -
  • Please log in to reply
664 replies to this topic

#19
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

 Dihorul Razboinic, on 1st August 2010, 08:37, said:

Cinepa nu e nici leguma, nici floare. :huh:


Prea ii dai si tu la radacina de la inceput ... lasa omu' sa dezvolte un pic subiectu' ... poate vrea sa cultive altceva ... mac sau coca.
Iar canepa merge mai bine in ghivece decat hidroponic.

Edited by masterd6ib6, 05 August 2010 - 15:01.


#20
cetnik

cetnik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 17.06.2008

 euphoricu, on 30th July 2010, 13:34, said:

Buna ziua,

Prin deschiderea acestui topic doresc sa adunam cat mai multe informatii, pentru cei interesati (printre care ma numar si eu), de cultivarea in sistem hidroponic a legumelor si florilor.
As dori sa aflam de la cei cu experienta in domeniul horticulturii despre conditiile de viata a plantelor cultivate in sistem hidroponic ( concentratiile de substante nutritive, perioadele de vegetatie, temperaturile optime, posibilitatea sa cultivam si pe perioada iernii) a diverselor culturi de plante.
Deoarece sistemul hidroponic este la inceput in Romania si consider ca este viitorul in agricultura romaneasca, haide-ti sa facem noi urmatorul pas in intelegerea si implementarea lui pe meleagurile noastre.
Cred ca este un subiect interesant.

Ai mancat vreodata legume crescute in sistem hidroponic? Nu au gust. Un prieten din Spania imi spunea ca punea bulion in salata de rosii...
Asta e o solutie pentru tari cu soluri sarace cum e Spania sau Israel. Dar la noi, unde pamantul zace parloaga. Fa un solar, o sera cevrei tu , dar eu zic sa folosesti pamantul natural pe care ni l-a dat Dumnezeu.



La flori mai merge, dar la castravete sau tomate, cred ca e si e o cheltuiala in plus.....

Edited by horia66, 19 August 2010 - 13:28.


#21
|M|shu

|M|shu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 12.04.2007

 Dihorul Razboinic, on 1st August 2010, 09:37, said:

Cinepa nu e nici leguma, nici floare. :huh:


Sunt cam offtopic dar trebuie sa zic ca foarte repede ai tras concluzii, daca eram in spatiu si-ti citeam post-ul era mai mult decat evident ca esti roman/traiesti in Romania/ provii din Romania. Si nu era vorba despre cultivarea Cannabis-ului. Si totusi sper sa apara un subiect in aria de "culturi agricole" legat de cultivarea Marijuanei. Nu e nimic ilegal in faptul ca inveti sa cultivi o planta cu ambitia de a avea o recolta pe masura preocuparii tale ! salut ;)

#22
ffani71

ffani71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 16.10.2010

 euphoricu, on 30th July 2010, 12:34, said:

Buna ziua,

Prin deschiderea acestui topic doresc sa adunam cat mai multe informatii, pentru cei interesati (printre care ma numar si eu), de cultivarea in sistem hidroponic a legumelor si florilor.
As dori sa aflam de la cei cu experienta in domeniul horticulturii despre conditiile de viata a plantelor cultivate in sistem hidroponic ( concentratiile de substante nutritive, perioadele de vegetatie, temperaturile optime, posibilitatea sa cultivam si pe perioada iernii) a diverselor culturi de plante.
Deoarece sistemul hidroponic este la inceput in Romania si consider ca este viitorul in agricultura romaneasca, haide-ti sa facem noi urmatorul pas in intelegerea si implementarea lui pe meleagurile noastre.
Cred ca este un subiect interesant.
buna..unde gasesc samīnta de cīnepa.....stiu ca este foarte buna terapeutic....īnainte aveam destula dar nu stiam ca este terapeutica....

#23
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Cred ca pe la aia de la antidrog, ca eu stiu ca e interzisa acum detinerea si cultivarea!

#24
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
poate vrea sa faca sfoara din canepa aia  :OK:
si sfoara are utilizari terapeutice , nu?

Edited by chilly willy, 09 December 2010 - 17:16.


#25
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Pana demonstreaza el ca brusc a sesizat ca e o lipsa acuta de sfoara pe piata, e deja ascuns!

#26
Bakty

Bakty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.01.2008
De mai bine de un an vad ca nu a mai scris nimeni aici, iar raspunsurile sunt tipic "romanesti". Am sa iti raspund asa cum pot la intrebare. Eu am achizitionat cu 4 luni in urma o jardiniera (dintre cele mai ieftine, de 12 lei) si am umplut spatiul dintre tava si fundul jardinierei cu spuma poliuretanica, pentru a etansa jardiniera. Sistemul pe care il folosesc este compus ditr-o pompa de acvariu (pentru apa, respectiv nutrienti) si o pompa de aer de acvariu + furtun de aerare acvariu, si o priza temporizatoare cu 10 programe. Toata afacerea m-a costat undeva in jur de 100 de lei. Pentru iluminat folosesc un neon de 25 W, dar voi renunta la el si voi cumpara lampi cu led-uri din China, care consuma substantial mai putin si au un spectru de radiatia luminoasa mult mai bun. Ca nutrient folosesc ForaGro din gama Flora Series, dar cred ca voi renuta la el, din cauza rezultatelor proaste. Pe scurt, plantele mele s-au dezvoltat excelent pana la 3 luni, au inflorit, dar nici urma de fruct. Cred ca e o problema cu polenizarea undeva, dar suspectez totusi si nutrientul.Cu o saptamana in urma s-au manat, frunzele au inceput sa se usuce pe margini asa ca am aruncat toata cultura.Nutrientul s-ar putea sa fie numai pentru flori, nu si pt legume. Oricum, am inceput a 2-a cultura, sper sa dea rezultate mai bune. Te voi tine la curent. Plantele pe care le-am cultivat sunt rosii, ardei, gulii, salata, castraveti. Ca fapt pozitiv, am remarcat o viteza de crestere fantastica, in special dupa incoltire (care dureaza in jur de 3-4 saptamani). Pentru detinatorii de animale care doresc un nutret de calitate intr-un timp scurt, personal recomand cultura hidroponica fiindca are un randament de 1000% pentru masa verde, practic 100 m2 echivaleaza cu 10 Ha. O sa va tin la curent cu alte informatii.

Attached Files



#27
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
In afara nutrientului folosit adauga si un ingrasamant foliar (polimet,etc)!
Polenizarea plantelor crescute in interior are de suferit! Sunt necesari niste vectori, niste stropiri cu
polenizatori, etc!
Mana nu cred sa apara in interior. Mana "vine" din aer.
Nu da sperante desarte crescatorilor de animale! 100 mp nu pot concura cu 10 ha la nici o cultura!

Bafta!

#28
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
danutz, nu te supara, dar nu stii ce spui. omul, cand a spus ce a spus, probabil ca a auzit el ceva, sau a sterpelit vreo informatie de pe alte forumuri unde am mai vazut-o si eu. ;)
numai ca nu o stie complet. :P
eu am verificat povestea si merge perfect. dar repet, sunt niste "arogante" pe care trebuie sa le faci pt a avea acea productie.
stii, in principiu, daca nu cunosti ceva e mai bine sa spui "poate", "sa vedem..." sau sa taci. au mai fost unii care spuneau ca nu se poate ridica in aer nici un aparat de zbor mai greu decat aerul, cu mijloace proprii de propulsie. ;)

#29
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Nu ma supar pe nimeni!
Stiu ca au gresit si altii inaintea mea si recunosc ca pot gresi si eu!
Dar....stii...uneori ma cheama si "Toma"!
In ce cultura se poate asta? Chiar nu sunt rau intentionat! Sunt doar curios!

Numai bine!

#30
osirus

osirus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.04.2006
intamplator am dat peste http://www.hidroponica.ro , e un site unde gasesti cam tot ce iti trebuie pentru culturile hidroponice...

#31
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 ffani71, on 14th November 2010, 20:40, said:

buna..unde gasesc samīnta de cīnepa.....stiu ca este foarte buna terapeutic....īnainte aveam destula dar nu stiam ca este terapeutica....


 chilly willy, on 9th December 2010, 18:15, said:

poate vrea sa faca sfoara din canepa aia  :OK:
si sfoara are utilizari terapeutice , nu?


Pana acum, citind cele de mai sus, doar ma busit rasul si nimic altceva.

On-topic...

Acest tip de cultura este intr-adevar un pas mare inainte pentru tarile lipsite de spatii agricole (Hong-Kong si Monaco probabil ar fi candidatii ideali pentru astfel de culturi).
In ceea ce priveste o posibila cultivare la noi, nu cred ca se merita momantan intrucat, daca la noi este inca greu sa se cultive pamantul aflat parloaga imprejurul tuturor oraselor, este clar ca realizarea unei infrastructuri care sa permita cultivarea de legume pe acoperisul blocurilor sau crearea de blocuri special cu aceasta dedicatie (pentru a se cultiva etajat) este mult tare de lucru si foarte probabil ineficient financiar.

#32
AdrianIoan100

AdrianIoan100

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.04.2009
Ma bucur ca am mai gasit pasionati de cultura plantelor in sistem hidroponic.
Eu am facut tot felul de experimente, am echipamente si cumparate si improvizate, pot spune ca cel mai bun randament l-au avut cele improvizate.
Cu bani foarte putini(max 50 de ron) poti sa incepi sa cresti cateva plante.(capsuni, ardei sau castraveti de preferinta)
Ce este foarte important sunt nutrientii. Partea proasta e ca cei de calitate sunt scumpi, dar daca folosesti nutrienti ieftini o sa ai fructe/legume fara gust.

Pentru  Bakty: daca tii plantele inauntru atunci ce ai tu nu este mana, este "nutrient burn". Inseamna ca solutia este prea concentrata sau plantele au consumat doar anumite elemente din apa si ph-ul a crescut sau a coborat prea mult.
"Mana" sunt ciuperci microscopice care ataca planta si sunt propagate prin ploaie/ceata.
La magazine daca ceri ceva pentru mana primesti fungicide.


Am mai vazut ca cineva spunea ca in RO nu se investeste in sere hidroponice.
Ei bine se investeste masiv, sunt proiecte de milioane de euro depuse la APDRP.
De ce?
Pentru ca daca cultivi un hectar de parloaga cu capsuni faci o productie de max 20 de tone, dar daca cultivi un hectar de capsuni hidroponic in cocopeat, ai lejer o productie de 40 de tone plus niste costuri de productie mult mai mici, plus ca nu stropesti plantele cu pesticide.
O idee preconceputa este nevoia de multi bani pentru echipamente.
O tehnica foarte rapandita este: ai randul saci cu cocopeat in care plantezi rasadurile, ai conducta de langa sacii de cocopeat si pentru fiecare sac pleaca din conducta principlala fir de irigare prin picurare.
Mai ai un bazin cu nutrient si o pompa care impinge nutrientul pe conducte.
That easy.

Daca cineva este interesat de detalii sau are nevoie de ajutor, dati un PM sunt bucuros sa ajut.

#33
scuterone

scuterone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 12.09.2005
sere hidroponice se pot numi si cele din Bucuresti foste comuniste care din cate stiu cultiva in galeti.in primul rand nu-i usor sa faci o sera dar sa o faci si hidroponica...
saci cu cocopeat sau parul de nuca de cocos sunt afara pe forumuri si nu la noi.la noi nu exista nici macar ingrasaminte pentru cultura hidroponica.bazinele cu nutrient pot fi in numar de 5+1 , "That easy" nu este o expresie care poate fi asociata la cultura hidroponica, la noi in Romania este "nu tot ce zboara se mananca".

100 mp de cultura hidroponica pentru furaje (grau verde,porumb verde etc.) iti bate lejer 10ha de plantat in camp doar prin faptul ca ai furaje verzi tot anul..
dar daca luam in considerare o cladire de 100 mp unde se pot face culturi multietajate cu lumina artificiala-iti bate 10 ha si in cantitate. Ca sa intru mai in detaliu sa
priceapa cam toata lumea cum e cu hidroponica - daca iau o cladire inalta de 5m  cu suprafata de 100mp -se presupune ca suprafata cultivata este undeva la 80% (80 mp cultura)- ii dau 70cm pe nivel de cultura= 7 nivele si inmultesc 7nivele X 80mp = am 560mp cultura pe ciclu ,cultura la furaje fiind de 6 zile -furaj verde 20 cm inaltime la care se mai adauga si radacinile si semintele din care a iesit planta..ma rog ramasitele. daca impart 365 zile/an la 6zile am 60 cicluri/an ori 560mp rezulta 33600mp. Raportu seminte/ masa verde  este undeva 1la8 cu 1la10. restu' de socoteli poate le faceti voi.

#34
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Dragi colegi....discutia "initiala" a fost ....alta!
Acuma, ca eu cumpar turnurile celebre de la arabi......le transform in "hidroponice"....si
obtin o supraproductie (de 14 mil. de ori) .....e cu totul alta treaba.....

Off-topic, mie pe hartie socotelile imi ies bine de fiecare data!
Dar, undeva, gresesc! In targ nu ma mai descurc.....

Danut-un om simplu

#35
scuterone

scuterone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 12.09.2005
vad ca vorbesti de arabi dar nu vrei sa socotesti (zici ca nu-ti iese...  :rolleyes:  ) .. lasa ca o sa continui eu . aveam 33600mp .problema mare acum vine : suprafata asta este plantata in sistem "covor de seminte" adica seminte una langa alta,daca raportul dintre covorul de seminte si plantatul in camp este 5 (nu ma pricep la densitatea graului in cultura camp) atunci nu ai decat sa inmultesti 5 cu 33600mp.
subiectu' de mai sus tot cultura Hidroponica inseamna..


pentru cultura de apartament se pot folosi ingrasaminte din RO de la Scotts. singurul pretabil
pentru astfel de cultura este Universol baza + azotat de calciu. ingrasamintele se amesteca pe
rand in solutia nutritiva.
Ph-ul se regleaza cu PH-Up si PH-Down cumparat de pe site-uri ca hidroponica.ro sau grow.ro
de evitat apa care contine clor
daca PH depaseste 7,5-8 fierul dispare din apa procesul fiind ireversibil(fierul se precipita) - solutii= se schimba solutia
nutritiva cu totul
cam atat

#36
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Vreau sa socotesc! Stiu sa socotesc! Atat cat ma duce capu`!
Initial s-a vorbit de "hidroponice" pe orizontala....acum, le-am etajat, pe verticala.
Ok, nu-i bai nici asa! Dar costurile sunt altele.

In mini-experimentele mele, am produs mai mult, pe aceeasi suprafata, dar.....mult mai scump.
Am recunoscut, uneori ma cheama Toma, am vrut sa "vad" pe "pielea" mea cum e cu "hidroponicele"!
Recunosc, am mai si improvizat, pe ici....pe colo....

Eu vreau sa vad, cu dovezi....cu poze, ca produceti mult dar si la preturi competitive.
Va asigur, ca daca am dovezi, ma ridic in picioare.....si va salut cu tot respectul! Pentru ca meritati!

Succes!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate