Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Labrador de 8 saptamani

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
De 2 zile am cumparat un pui de labrador auriu , are 8 saptamani .

Inainte am amenajat in curte o cusca noua special pentru el izolata bine cu 2 paturi groase inauntru special sa nu ii fie frig.

In prima noapte au fost afara 0 grade, dimineata pe la 8 m-am dus si tot tremura cainele, l-am luat imediat in  casa unde i-am amenajat dintr-o cutie de televizor un culcus, am vazut ca iar urmeaza nopti cu temperaturi scazute asa ca l-am ma tine in casa.

L-am dus in prima zi la veterinar care a spus ca poate fi lasat in curte pentru ca are facut un anume vaccin , deci prin iarba deja se poate juca si sa isi faca nevoile.

As avea niste ntrebari pentru cine stie, fiind primul meu caine nu am destula experienta:

- Cam la ce temperatura rezista afara noaptea in cusca? Nu vreau sa il tin la infinit in casa? Acum si fiind mic poate e mai sensibil la temperaturi scazute.

- Am observat ca atunci cand adoarme are reprize cand tremursa tot jumate de minut apoi isi revine, mai face ceva miscari prin somn dar cred ca e de la cum viseaza.

- Nu prea vrea sa manance , i-am luat cateva feluri de mancare si granule si pedigree junior si salam pentru caini. Prefera in special acel salam insa vreau sa manance pedigree junior pentru ca are multe vitamine si minerale. Am citit pe internet ca poate sa aiba la inceput astfel de perioade pana se acomodeaza cu noii stapani si faptul ca este despatit de mama poate il afecteaza o perioada.

- Am inceput sa il invat sa urce si sa coboare scarile deocamdata, vad ca invata foarte repede.

Attached Files



#2
danyelsan

danyelsan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 24.02.2006
sa iti creasca mare,frumos si sanatos!

#3
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Multumesc.

Se apuca noaptea si latra intruna, am iesit cu el in curte acuma si tot nu s-a linistit, e greu la inceput cat e pui.

#4
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006
e inca mic.Mai tine-l in casa o vreme mai ales noaptea

Edited by Angelina1986, 04 March 2010 - 08:46.


#5
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
Nu-i mai da mizeria aia de pedigree - macar acum cat inca mai e in crestere fa un efort si cumpara mancare premium. Vb cu veterinarul si cumpara pastile cu vitamine plus minerale si fa-i cure regulate de pastile. Da-i o data pe saptamana branza de vaci proaspata cu galbenus de ou si morcov ras. Vine acum caldura - cumpara o zgarda anti purici/capuse si fa si un tratament extern in sensul asta plus deparazitare interna daca nu i-ai facut deja cand l-ai vaccinat. (atentie ca pastilele pt interna sunt extrem de toxice - sa nu gresesti dozajul)

Edited by belogerer, 04 March 2010 - 08:57.


#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Cat e mic nu poti sa-l tii iarna afara. Ai grija la vaccinuri, urmeaza schema veterinarului. Mancarea sa fie una pentru pui, pt ca are proteine si calciu pt a le asigura cresterea. Ori il inveti cu boabe (eu asa am facut) ori ii gatesti. Odata ce l-ai invatat la mancare gatita, e mai greu sa-ti manance boabe. Daca ii gatesti, iti va fi greu sa calculezi necesarul de proteina de care are nevoie. Hrana boabe de calitate si ceva mai ieftina este Brit sau Bewi Dog, la ambele cauta varianta pt pui. Daca nu il hranesti ca lumea, nu va creste la adevaratul sau potential.

#7
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
L-am dus la cineva care poate sa aiba grija de el o luna cat sa treaca frigul de afara si sa ii faca si al treilea vaccin, eu trebuie sa plec din tara 2 saptamani si nu puteam sa am grija de el, dupa ce se face mai mare si sta in curte afara e mai ok.


Vecinii mei au si ei labradori si la 6 luni vad ca arata f mari :)

#8
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Cainele a crescut frumos, acum are 11 luni si a venit iarna, are cusca si 2 paturi insa cred ca ar trebui sa o izolez mai bine cu polistiren .

Cam la ce temperatura rezista cainii din rasa Labrador iarna? Nu prea am gasit pe internet multe informatii despre asta.

Tinand cont ca e frig afara i-am marit portia de mancare sa aiba mai multe proteine sa poata rezista la frig.

#9
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 DjAdi, on 12th December 2010, 00:30, said:

Cainele a crescut frumos, acum are 11 luni si a venit iarna, are cusca si 2 paturi insa cred ca ar trebui sa o izolez mai bine cu polistiren .

Cam la ce temperatura rezista cainii din rasa Labrador iarna? Nu prea am gasit pe internet multe informatii despre asta.

Tinand cont ca e frig afara i-am marit portia de mancare sa aiba mai multe proteine sa poata rezista la frig.
nu exista o regula..depinde caine

#10
Naqash

Naqash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.03.2009
O cusca izolata cu polistiren este indicata. Sa nu fie foarte mare in raport cu el pentru ca doar pierde caldura.
Nu este nici o problema cu rezistenta la frig. Te poti gandi la saracii maidanezi care stau toata iarna in culcusurile sapate de ei, si totusi rezista. Trebuie doar sa aibe si loc sa se miste, sa nu stea inchis intr`un spatiu mic.

Edited by Naqash, 17 December 2010 - 13:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate