Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie

Monitor cu consum URIAS
 

facultatea de limbi si literaturi straine bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
crishu1

crishu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.03.2010
Buna. Sunt in clasa a XII-a si cum a venit timpul sa imi aleg o facultate, m-am gandit la cea de Limbi si Literaturi Straine din Bucuresti.  Acum ceva vreme m-am interesat de sectii pe site-ul lor, dar as vrea mai multe informatii. Eu m-am gandit initial la engleza A si pt specializarea B una dintre portugheza/suedeza/neogreaca/catalana. Dar nu existau decat la profil filologic, unde am inteles ca se face si literatura. Eu as fi vrut sa invat doar limba. Adica traduceri, gramatica.... In sfarsit, cand am aflat ce optiuni am la traducatori si interpreti sau la limbi moderne aplicate, cum nu prea ma atrag, am inceput sa ma gandesc iar la filologie. Am incercat  sa vad un orar de-al celor de la filologie sa vad cam ce materii se fac, macar sa-mi fac o idee, dar nu am gasit.
In concluzie, prima mea intrebare ar fi daca e chiar atat de rau  pe cat am auzit in privinta literaturii. mentionez ca nu mi-a placut niciodata literatura daca s-a legat de comentarii, critica sau alte de genul.  Deci se pune mai mult accent pe asta decat pe limba propriu-zisa? Si in al 2-lea rand, daca ar putea cineva sa-mi spuna  :worthy:  cam ce ai putea sa faci dupa ce ai terminat o sectie de filologie (in afara de invatamant), v-as fi foarte recunoscatoare  :D

#2
George-Teodor

George-Teodor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 23.02.2010
Nu iti recomand o facultate anume, dar te sfatuiesc sa fii fluent in engleza si sa inveti chineza.
Peste 5 si mai multi ani vei vedea cat valoreaza cu adevrat sfatul de mai sus.

;)

#3
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 crishu1, on 3rd March 2010, 21:07, said:

Buna. Sunt in clasa a XII-a si cum a venit timpul sa imi aleg o facultate, m-am gandit la cea de Limbi si Literaturi Straine din Bucuresti.  Acum ceva vreme m-am interesat de sectii pe site-ul lor, dar as vrea mai multe informatii. Eu m-am gandit initial la engleza A si pt specializarea B una dintre portugheza/suedeza/neogreaca/catalana. Dar nu existau decat la profil filologic, unde am inteles ca se face si literatura. Eu as fi vrut sa invat doar limba. Adica traduceri, gramatica.... In sfarsit, cand am aflat ce optiuni am la traducatori si interpreti sau la limbi moderne aplicate, cum nu prea ma atrag, am inceput sa ma gandesc iar la filologie. Am incercat  sa vad un orar de-al celor de la filologie sa vad cam ce materii se fac, macar sa-mi fac o idee, dar nu am gasit.
In concluzie, prima mea intrebare ar fi daca e chiar atat de rau  pe cat am auzit in privinta literaturii. mentionez ca nu mi-a placut niciodata literatura daca s-a legat de comentarii, critica sau alte de genul.  Deci se pune mai mult accent pe asta decat pe limba propriu-zisa? Si in al 2-lea rand, daca ar putea cineva sa-mi spuna  :worthy:  cam ce ai putea sa faci dupa ce ai terminat o sectie de filologie (in afara de invatamant), v-as fi foarte recunoscatoare  :D

Numai LMA poti face asa cum vrei tu, literatura/limba sunt 50/50, si asta include cititul a doua literaturi straine, plus teoria literaturii, plus literatura comparata. Eu am terminat Litere, Romana-Engleza, sunt in prezent cercetator la un Institutul al Academiei Romane.

#4
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008
E asa cum zice Thomas. De ce nu iti surade LMA???? (ma gandesc ca din cauza limbilor disponibile)
Iar la engleza...incepi cu engleza aia veche...si pana in prezent...trust me, e "nice" :rolleyes:
Portugheza...portugheza e misto, profa mea de portugheza de la LMA(l3) a terminat la bucuresti la portugheza  :coolspeak:

#5
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Dacã eºti din Bucureºti ºi vrei sã vezi orare, atunci trebuie sã treci prin Pitar Moº (în spatele cinematografului Scala ºi al hotelului Ambasador) ca sã te lãmureºti. Planuri de învãþãmânt cu obiectele care se studiazã poþi gãsi aici.

#6
crishu1

crishu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.03.2010

 Anahi_Mia, on 4th March 2010, 17:41, said:

E asa cum zice Thomas. De ce nu iti surade LMA???? (ma gandesc ca din cauza limbilor disponibile)
Iar la engleza...incepi cu engleza aia veche...si pana in prezent...trust me, e "nice" :rolleyes:
Portugheza...portugheza e misto, profa mea de portugheza de la LMA(l3) a terminat la bucuresti la portugheza  :coolspeak:

Da, e din cauza limbilor disponibile  :D In privinta limbii engleze, nu-mi fac griji. Vorbesc destul de fluent. Si cred ca mi-ar placea sa invat engleza de la inceputuri, asa cum spui tu :D
Si portugheza mi-ar placea la nebunie. Cam de vreun an mi-am luat cateva carti sa invat singura, acasa si chiar imi place mult. Daca ar fi sectie la LMA cu portugheza, m-as duce fara sa clipesc :D La filologie ma cam deranjeaza literatura aia... Plus ca mi se pare cam stupida intrarea pe dosar. Daca ar fi dupa mine, s-ar intra la toate facultatile cu examen... :lol:

#7
PiticTacanit

PiticTacanit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.03.2010
sunt in clasa a 12-a, si as avea si eu o intrebare... poate idioata, dar nu gasesc pe nicaieri un raspuns concret si sigur... pot sa fac cursuri la distanta la limbi straine aplicate ?  :unsure: :blush: :blush:  


va multumesc anticipat pentru raspuns. :blush:

#8
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Eu nu am auzit asa ceva.  Prezenta la seminarii si la cursurile practice este esentiala si ogligatorie.
Nu fac misto, exista cursuri, numite "curs practic".

Edited by mihai!, 05 March 2010 - 17:19.


#9
PiticTacanit

PiticTacanit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.03.2010

 mihai!, on 5th March 2010, 17:19, said:

Eu nu am auzit asa ceva.  Prezenta la seminarii si la cursurile practice este esentiala si ogligatorie.
Nu fac misto, exista cursuri, numite "curs practic".


mersi frumos, ma temeam eu ...

#10
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008
Nu poti. 80% din cursuri is seminarii si cursuri practice. de ex noi la cluj doar la civilizatii (ambele limbi), apt c, lec/lfc curs si eco avem cursuri magistrale restu (tehnicile de traduceri, de exprimare, lec/lfc seminar, apt seminar, info, fonetica[anul 1] ) sunt cursuri practice...oricum ID la LMA nu exista :)

#11
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008
eu fac engleza-franceza <_< plus portugheza ca si l3 (pe bani:) ) la sfarsitul celor 3 ani avand o diploma separat de cea de absolvent al LMA si cica in 3 ani a treia limba trebuie sa ajunga de nivelul celorlalte doua. :) Oricum am vazut in buc ca erau niste combinatii interesante de limbi dar ca toti erau la taxa... :)

#12
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Am unit topicurile- oricum imi miroase a clona pe aici.

#13
crishu1

crishu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.03.2010

 Anahi_Mia, on 5th March 2010, 21:01, said:

eu fac engleza-franceza <_< plus portugheza ca si l3 (pe bani:) ) la sfarsitul celor 3 ani avand o diploma separat de cea de absolvent al LMA si cica in 3 ani a treia limba trebuie sa ajunga de nivelul celorlalte doua. :) Oricum am vazut in buc ca erau niste combinatii interesante de limbi dar ca toti erau la taxa... :)


Aaa, deci se poate sa faci LMA si sa-ti alegi inca o limba (care nu e printre limbile propuse pt LMA). Si ce-ar presupune asta? Ma refer la pret/ nr de ore pe sapt/ examen/ daca esti obligat sa mergi cu ea pana la sfarsit dupa ce-ai inceput/ daca poti sa faci ceva practic cu ea dupa ce-ai facut-o 3 ani (adica daca ai posibilitatea s-o predai sau pt traducere/interpretare)

#14
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008
Chestia cu L3 e doar in Cluj. ;)  Eu sunt din Cluj, dau 750 de ron pe an, nu e musai sa fac toti anii, da daca nu faci nu ti se recunosc, primesti o diploma separat de licenta. evident ca poti face ceva practic cu ea, in 3 ani trebuie sa ajung cu ea la nivel de engleza respectiv franceza. Insa asta exista DOAR in Cluj ;)
In bucuresti la lma am vazut pers cu en-fr,en-ge, en-sp,en-it,en-rusa parca...sau ceva de genu, oricum toti la taxa

fac 8 ore pe sapt sem asta, pentru a recupera orele pierdute in prima luna din sem 1 :) cand au fost niste probleme organizatorice...in general sunt 6 ore pe sapt

Edited by Anahi_Mia, 06 March 2010 - 16:25.


#15
crishu1

crishu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.03.2010

 Anahi_Mia, on 6th March 2010, 16:22, said:

Chestia cu L3 e doar in Cluj. ;)  Eu sunt din Cluj, dau 750 de ron pe an, nu e musai sa fac toti anii, da daca nu faci nu ti se recunosc, primesti o diploma separat de licenta. evident ca poti face ceva practic cu ea, in 3 ani trebuie sa ajung cu ea la nivel de engleza respectiv franceza. Insa asta exista DOAR in Cluj

Mi-ai taiat tot avantul  :lol:  Esti sigura-sigura ca optiunea asta nu exista decat in cluj?

#16
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008
da... de fapt clujul e si mama LMA-ului. La centrl CIL (centru pt industriile limbii) poti face aducere la nivel, formare continua, etc si L3. Daca in anii precedenti era doar trecut in contract, acum nu mai tine de contract si primim un certifical. in 3 ani trebuie sa ajungem la avansati vom face la fel ca la celelalte materii, corespondenta comerciala etc. Nu am auzit la Bucuresti de asa ceva, chiar ne zicea profa de portugheza ca in buc la FLLS la portugheza fac doar 3 ore de "curs practic" iar noi facem 6-8 ore :)
Din cate ne-a zis prodecana LMA-uri "autentice" sunt doar la cluj, sibiu si bucuresti, restul fiind putintel deformate iar in Cluj e singurul loc unde e departament separat fata de filo, adica noi nu suntem o sectie din cadrul filologiei. Dar nah asta se vede prin rezultate :P
La buc nu am auzit, dar am o prietena ce e interesata de LMA si poate imi va da ea niste informatii. Ai putea sa te interesezi si de STIT (sectia de traducatori-interpreti-terminologi). Acolo am inteles ca se poate intra si fara taxa :)

#17
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 crishu1, on 5th March 2010, 13:54, said:

Da, e din cauza limbilor disponibile  :D In privinta limbii engleze, nu-mi fac griji. Vorbesc destul de fluent. Si cred ca mi-ar placea sa invat engleza de la inceputuri, asa cum spui tu :D

Enjoy!

Attached Files



#18
crishu1

crishu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.03.2010

 Anahi_Mia, on 6th March 2010, 20:06, said:

da... de fapt clujul e si mama LMA-ului. La centrl CIL (centru pt industriile limbii) poti face aducere la nivel, formare continua, etc si L3. Daca in anii precedenti era doar trecut in contract, acum nu mai tine de contract si primim un certifical. in 3 ani trebuie sa ajungem la avansati vom face la fel ca la celelalte materii, corespondenta comerciala etc. Nu am auzit la Bucuresti de asa ceva, chiar ne zicea profa de portugheza ca in buc la FLLS la portugheza fac doar 3 ore de "curs practic" iar noi facem 6-8 ore :)
Din cate ne-a zis prodecana LMA-uri "autentice" sunt doar la cluj, sibiu si bucuresti, restul fiind putintel deformate iar in Cluj e singurul loc unde e departament separat fata de filo, adica noi nu suntem o sectie din cadrul filologiei. Dar nah asta se vede prin rezultate :P
La buc nu am auzit, dar am o prietena ce e interesata de LMA si poate imi va da ea niste informatii. Ai putea sa te interesezi si de STIT (sectia de traducatori-interpreti-terminologi). Acolo am inteles ca se poate intra si fara taxa :)

Pai la traducatori-interpreti ma gandeam ca prima optiune... Ca vreau examen. Am eu medie mare, dar nici chiar 9.90   :deadtongue:<_<  Anul trecut ultimul care a intrat la LMA cu taxa a avut 9.85. Si asta e cam prea de tot...
Mi-am luat si brosura lor, dar nu zic nimic despre cursurile optionale. Si nu stiu unde as putea sa intreb (si eventual sa ma si bage in seama cineva  <_< ) Daca afla ceva prietena ta, sa-mi spui si mie, te rog. Sau daca stie altcineva ceva despre asta...  :worthy:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate