Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Unde schimbam lire egiptene in Bucuresti ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
salut

nu ca sunt comod sau ca nu am incredere in bancile egiptene , dar problema e ca nu am bani mici sau nu gasesc

as da euro bacsis/tip dar de unde marunt? astia la case de schimb valutar au numai 50 100 500 si alea de 5 si 10 le tin pentru ei



in Bucuresti de unde cumparam lire egiptene ?? :) m-as duce pe langa ambasada Egiptului la casele de schimb sa incerc ?!?

sau daca te intorci ...aiurea nu cred ... cu lire egiptene ....unde le traduci in roni ? :)

Edited by virtualx, 01 March 2010 - 20:14.


#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Ce dracu faci cu lire egiptene?
Ok, cum te rostogolesti din avion, te proptesti in primul ATM pe care il gasesti si in  "hacuiesti".

#3
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006
este interzis ca strainii sa detina lire egiptene. parca e infractiune la ei. folosesti dolari ca strain vizitator la ei in tara

citeste pe site la MAE

#4
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
extras MAE Egipt

Suma maximă de bani permisă la intrarea și/sau ieșirea din Egipt este de 10.000 USD. ///// ehhh hai ca nu-s mafalda :) //// Ceea ce depășește această sumă trebuie înscris în declarația vamală la intrarea în țară.

La ieșire, controlul sumelor deținute este sever. Se interzice intrarea sau ieșirea străinilor în/din Egipt cu sume mai mari de 1000 lire egiptene.

pretioase au lirele astea , daca aduc lire le bag "de colectie" :D

apropo de ATM si nu e coada buluc  ?? :P

Edited by virtualx, 01 March 2010 - 20:48.


#5
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postvirtualx, on 1st March 2010, 20:48, said:

extras MAE Egipt

Suma maximă de bani permisă la intrarea și/sau ieșirea din Egipt este de 10.000 USD. ///// ehhh hai ca nu-s mafalda :) //// Ceea ce depășește această sumă trebuie înscris în declarația vamală la intrarea în țară.

La ieșire, controlul sumelor deținute este sever. Se interzice intrarea sau ieșirea străinilor în/din Egipt cu sume mai mari de 1000 lire egiptene.

pretioase au lirele astea , daca aduc lire le bag "de colectie" :D

apropo de ATM si nu e coada buluc  ?? :P
Am fost de 3 ori in Egipt, nu m-a cautat nimeni de lire egiptene la plecare (nu ca aveam, oricum nu am ce face cu ele). Ca sa le schimbi, nu stiu nici un loc in Bucuresti, fa-o pe valutistul prin fata ambasadei, poate gasesti pe cineva.
Despre ATM, nu era nici o coada la el.... Oricum era bine ascuns in spatele celor 2 case de schimb valutar :)

View PostVipeR85, on 1st March 2010, 20:19, said:

este interzis ca strainii sa detina lire egiptene. parca e infractiune la ei. folosesti dolari ca strain vizitator la ei in tara

citeste pe site la MAE
Poti sa schimbi linistit dolari, euro, ruble, hrivne, ce vrei tu in lire egiptene, toate preturile sunt numai in lire egiptene (poti sa platesti si in dolari daca chiar ti mortis, dar in general la o rata mai proasta). Detinutul de lire egiptene (numite si "bounds") este liber in Egipt.

#6
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Vai de controlul egiptenilor la iesire....pe aeroportul din Hurghada era unul care nici nu mai avea ghiseu ci stampila pasapoarte din picioare fara sa mai le verifice intr-un computer.

#7
adrianv

adrianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 03.09.2006

View Postvirtualx, on 1st March 2010, 20:13, said:

salut

nu ca sunt comod sau ca nu am incredere in bancile egiptene , dar problema e ca nu am bani mici sau nu gasesc

as da euro bacsis/tip dar de unde marunt? astia la case de schimb valutar au numai 50 100 500 si alea de 5 si 10 le tin pentru ei



in Bucuresti de unde cumparam lire egiptene ?? :) m-as duce pe langa ambasada Egiptului la casele de schimb sa incerc ?!?

sau daca te intorci ...aiurea nu cred ... cu lire egiptene ....unde le traduci in roni ? :)

Pentru bacsis poti sa dai si centi sau eurocenti -nu trebuie sa te stresezi cu valuta -ai sa gasesti in egipt multe case de schimb si daca nu ma insel au asa ceva mai toate hotelurile (cel putin pe unde am fost eu)...

#8
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postadrianv, on 3rd March 2010, 12:04, said:

Pentru bacsis poti sa dai si centi sau eurocenti -nu trebuie sa te stresezi cu valuta -ai sa gasesti in egipt multe case de schimb si daca nu ma insel au asa ceva mai toate hotelurile (cel putin pe unde am fost eu)...
Bacsis am dat si bancnote de 1 leu si erau foarte fericiti :)

#9
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

View Postkoder, on 2nd March 2010, 18:59, said:

Vai de controlul egiptenilor la iesire....pe aeroportul din Hurghada era unul care nici nu mai avea ghiseu ci stampila pasapoarte din picioare fara sa mai le verifice intr-un computer.

Ca bine zici !
Eu am platit peste tot cu euro in Egipt, este o idee buna sa ai mult maruntis cu tine, deh, toti se asteapta la bacsis.
Imi aduc aminte ca am dat la inceputul saptamanii 10 euro la femeia de servici (care culmea, mai peste tot erau doar barbati) si gaseam proasoapele cand veneam de la plaja in forma de lebada, cu petale de flori pe pat.

Ce m-a uimit pe mine in aeroportul din Hurghada, nu a fost arhitectura de genul cortul de beduini, ci faptul ca peste tot in aeroport...international de altfel, se vindeau tot felul fake-uri de la ochelari Gucci falsi pana la genti Chanel.

:)

#10
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postsygeplejersken, on 4th March 2010, 09:43, said:

Ca bine zici !
Eu am platit peste tot cu euro in Egipt, este o idee buna sa ai mult maruntis cu tine, deh, toti se asteapta la bacsis.
Imi aduc aminte ca am dat la inceputul saptamanii 10 euro la femeia de servici (care culmea, mai peste tot erau doar barbati) si gaseam proasoapele cand veneam de la plaja in forma de lebada, cu petale de flori pe pat.

Ce m-a uimit pe mine in aeroportul din Hurghada, nu a fost arhitectura de genul cortul de beduini, ci faptul ca peste tot in aeroport...international de altfel, se vindeau tot felul fake-uri de la ochelari Gucci falsi pana la genti Chanel.

:)
Vai, cum poti sa acuzi asa, dar nu sunt fake-uri, nici pe departe !!!
Sunt "original replica" :)

#11
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

View Postvirtualx, on 1st March 2010, 20:13, said:

salut

nu ca sunt comod sau ca nu am incredere in bancile egiptene , dar problema e ca nu am bani mici sau nu gasesc

as da euro bacsis/tip dar de unde marunt? astia la case de schimb valutar au numai 50 100 500 si alea de 5 si 10 le tin pentru ei



in Bucuresti de unde cumparam lire egiptene ?? :) m-as duce pe langa ambasada Egiptului la casele de schimb sa incerc ?!?

sau daca te intorci ...aiurea nu cred ... cu lire egiptene ....unde le traduci in roni ? :)

nu iti face probleme
daca cumperi ceva la un magazin sa zicem cu o bancnota de 20 euro, te vei pomeni cu un pumn de monezi ca rest, iti spun din proprie experienta
de multe ori te roaga daca vrei sa le schimbi 10 monezi de 1 euro cu o bancnota
calatorie placuta !

#12
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005

View Postsygeplejersken, on 4th March 2010, 13:56, said:

nu iti face probleme
daca cumperi ceva la un magazin sa zicem cu o bancnota de 20 euro, te vei pomeni cu un pumn de monezi ca rest, iti spun din proprie experienta
de multe ori te roaga daca vrei sa le schimbi 10 monezi de 1 euro cu o bancnota
calatorie placuta !


asta-i bine :) , incurajator pentru autohtoni

#13
SilverSentinel

SilverSentinel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.11.2007
Salut!

Dacă cineva este interesat de lire egiptene, pentru vacanțe sau alte scopuri diverse, dețin o sumă de câteva sute, în urma unei perioade în care am lucrat acolo. Le schimb în lei sau în euro (curs propriu: 1 EGP = 0.52 RON), în București, Ploiești, sau Sinaia. PM pentru detalii.

#14
radup402

radup402

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.07.2013
M-am intors din vacanta si am ramas cu ceva lire egiptene aprox 500.

In general chiar daca ai card sau euro e bine sa ai si ceva cash in moneda tarii pe care urmeaza sa o vizitezi. Pentru taxi, cheltuieli neprevazute pana ajungi la un bancomat, exchange, etc.

Cine doreste sa cumpere lire egiptene la cursul zilei (BNR) ma poate contacta pe Yahoo messenger sau pe forum.
ID yahoo: radup402

Valabil pentru Bucuresti.

Edited by radup402, 22 July 2013 - 11:53.


#15
radup402

radup402

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.07.2013
Am aproximativ 500 de lire egiptene ramase din vacanta. Daca cineva doreste sa schimbe 0733 174 46 9

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate