Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Universitatea Romano Americana

- - - - -
  • Please log in to reply
1666 replies to this topic

#37
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

spare-me, on Jun 28 2005, 22:45, said:

@zuppy...cine ti-a spus tie ca te costa o adeverinta 10 euro ?!
depinde la ce iti trebuie. cand am avut nevoie de ea pentru registrul comertului, astia  m-au taxat cu 10$. presupun ca acum au trecut la €, din moment ce si restantele sunt in €.

#38
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
aaaaaa scuze omule
asa da
eu ma refeream la faptul ca adeverintele de student (pt. impozit, pt. comandament si altele...) nu costa, inca, nimic...
da, ce-i drept pentru registrul comertului, asa e
si inca ceva..nu stiu ce parere aveti voi...dar mie mi se pare logica plata restantelor
cel putin cand te duci ca mortul, nu inveti nimic, proful ala nu e obligat sa-si f**a concediul aiurea pentru toti idiotii
ma rog..punctul meu de vedere, si pentru ca la rr ar fi dublu, uite ca am terminat anul asta fara restante de nici un fel
nu de alta, dar 35 de euro la credit chiar nu mi-ar fi convenit, ca si-asa in vara nu se duce nimeni sa le dea
in fine....

#39
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Nu-mi pot imagina viața la o astfel de facultate. Ceva de genul "dă banu', ia diploma!"...

#40
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pai tocmai, ca nu exista nimic de genul "da banul, ia diploma", asa cum crezi tu
de unde si pana unde ?!


p.s. eu incercam sa spun ca atata este taxa de examen..nu LUAREA examenului
atata trebuie sa dai, ca sa-l sustii..si asta NUMAI in cazul in care nu-l iei de prima data
si daca dai cat dai, nu-ti garanteaza nimeni ca-l si ei
dar deh..pentru unii e greu sa priceapa

Edited by spare-me, 28 June 2005 - 22:11.


#41
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Mă gândeam la cei de bani gata care vin acolo doar pentru o diplomă...(pe care nu o vor câștiga cinstit)

#42
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da ma maxy ma, fir-ar ea de viata sa fie astazi si maine...ca sa ma exprim asa mai plastic, dar pe cuvantul meu de onoare, ca nu cred sa existe vreo scoala sau facultate sau ce mama naibii o mai fi, unde sa nu fie valabila chestia asta
ca la RAU or fi mai multi sau mai putini...n-am de unde sa stiu...in mod clar, exista si asa ceva, dar sunt peste tot !!! indiferent de zona, oras, profil, tara, continent, galaxie etc...
si daca ma contrazici aici, ori o faci intentionat, ori ai ceva cu mine personal, pe bune, pentru ca nu exista vreo universitate unde sa nu se aplice deloc principiul "taticului" sau al "banului"

ca si adagiu explicativ, sunt foarte multi studenti care beneficiaza de bursa, si au obtinut media 10 pe linie inca din presesiune...majoritatea din afara bucurestiului, care vor si ei un ban in plus, si probabil..alte, mai stiu eu care, facilitati
si care sincer, ma mir ca ar folosi pile
si exista astfel de studenti si in alta parte, etc...
ca si reciproca, ori fi spagari aici, asa cum sunt peste tot

Edited by spare-me, 28 June 2005 - 23:02.


#43
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Corect, amice, dar la facultățile particulare chestiile astea sunt în floare!

#44
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
este evident ca nu vom ajunge nicaieri
tu cu parerea ta ca sunt proaste, ca sunt numai pentru smecheri prosti si cu bani etc...
eu ca sunt bune, ca, evident costa, si ca face, pentru ca altfel nu eram aici
trei ani de zile din liceu i-am facut in olanda, la o scoala particulara, ca si 99.9 la suta din toate care erau...nimeni n-avea de obiectat si taxa era chiar 5000 de euro pe an...dar la modul cel mai serios...acolo daca nu te lua salvarea din curtea scolii, nu puteai sa iesi...si multe altele..deci oricum eu raman la parerea mea
am bani, si prefer sa-i dau pe ceva care merita, sa ies din turma, si sunt convins ca asa va fi !
si bineinteles, tu ramai la parerea ta, nimeni nu te judeca, e a ta, si ti-o respect
deci pace frate, pe langa subiect, ca altfel..:))

#45
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

zuppy, on Jun 28 2005, 21:10, said:

2) uite ca eu am intrat la ase, dar am mers la romano - americana, cool eh ?  :naughty:

<{POST_SNAPBACK}>

si chiar vrei sa tre cred ca te dau banii afara din casa, ca n-aveai ce face cu ei si te-ai hotarat sa-i donezi fra? am impresia ca voi chiar credeti ca discutati cu unii de gradinita
de fapt daca stau sa ma gandesc bine, poate ai dreptate: ai intrat la ase, dar tot cu taxa si te-ai dus la RA ce erau tipe mai misto, nu?

Edited by bogwol, 29 June 2005 - 07:27.


#46
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

sisu_andrei, on Jun 28 2005, 21:12, said:

BOGWOL : nu stiam ca dc faci o particulara esti ratat  ( atunci sa muncim toti la stat k cine munceste la un particular e ratat )...in fine e vb de mentalitatea aia ...
NO OFFENSE!

<{POST_SNAPBACK}>

n-ai inteles, ma refeream la facultatile particulare, nu la lucru la firme private
btw: si  eu lucrez la o firma privata, asa ca .....

#47
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

spare-me, on Jun 28 2005, 21:45, said:

4.de explicat era vorba tot pentru profesorii de la ase, ca de la ai nostri avem ce invata

<{POST_SNAPBACK}>

chiar sunt curios de unde aveti voi profesorii vostrii, ca nu cred ca a-ti avut timp sa formati voi profesori.
probabil ca profesorii "vostrii" sunt profesori care au plecat de la stat pentru mai multi bani si pt un loc mai caldut si fara batai de cap.

#48
LoneStar

LoneStar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.06.2005

bogwol, on Jun 29 2005, 08:26, said:

si chiar vrei sa tre cred ca te dau banii afara din casa, ca n-aveai ce face cu ei si te-ai hotarat sa-i donezi fra? am impresia ca voi chiar credeti ca discutati cu unii de gradinita
de fapt daca stau sa ma gandesc bine, poate ai dreptate: ai intrat la ase, dar tot cu taxa si te-ai dus la RA ce erau tipe mai misto, nu?

<{POST_SNAPBACK}>



Sa stii ca si eu am fost in aceeasi situatie .. Intrasem si la ASE dar am preferat sa raman la Romano-Americana ... Cunosteam deja studenti proaspeti ca si mine (si studente) la Romano-Americana si ; in plus ; la ASE oricum intrasem pe locurile cu plata .. asa ca era tot una . Oricum .. Nu ma dau banii afara din casa ... Anii de facultate mi i-a platit matusa'mea .. Si , in plus , la ASE intrasem la Economia Agrara sau ceva de genul asta ... Diferenta mare fata de Finante ..

   Alta problema , in viziunea mea , e ca singura diferenta intre invatamantul de stat si cel particular este conceptia si viziunea societatii civile asupra lor . Poate ca la unele universitati particulare exista pregatire mai buna decat la cele de stat . Ganditi-va la simplul aspect ca aceste universitati particulare nu sunt tinute in carca de stat ; ba din contra ; si au un nume de format sau de aparat ..

Parerea mea ...

#49
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

spare-me, on Jun 28 2005, 21:45, said:

5.daca tu ai impresia ca toti studentii de la Universitatea Romano-Americana au dat examen la ase si au picat, iti sugerez sa-ti dai singur un cap in gura, sa te duci la colt si sa te asezi pe coji de nuci ca aberezi...mai mult de 3 sferturi au venit direct aici pentru ca stiau ca nu se poate compara calitatea indiferent ce perspectiva ai aborda...

<{POST_SNAPBACK}>

te-ai gandit ca poate acei 3 sferturi care au venit direct la FRA erau constienti ca nu luau exemenul la stat asa ca ce sa se mai oboseasca sa dea examene cand cu o taxa si intrebari de genul "nu-i asa ca ....?" deveneau studenti

#50
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

LoneStar, on Jun 29 2005, 07:34, said:

Sa stii ca si eu am fost in aceeasi situatie .. Intrasem si la ASE dar am preferat sa raman la Romano-Americana ... Cunosteam deja studenti proaspeti ca si mine (si studente) la Romano-Americana si ; in plus ; la ASE oricum intrasem pe locurile cu plata .. asa ca era tot una . Oricum .. Nu ma dau banii afara din casa ... Anii de facultate mi i-a platit matusa'mea .. Si , in plus , la ASE intrasem la Economia Agrara sau ceva de genul asta ... Diferenta mare fata de Finante ..

   

<{POST_SNAPBACK}>

exact asta am spus si eu mai sus

#51
LoneStar

LoneStar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.06.2005

bogwol, on Jun 29 2005, 08:35, said:

te-ai gandit ca poate acei 3 sferturi care au venit direct la FRA erau constienti ca nu luau exemenul la stat asa ca ce sa se mai oboseasca sa dea examene cand cu o taxa si intrebari de genul "nu-i asa ca ....?" deveneau studenti

<{POST_SNAPBACK}>



scuza-ma ca fac observatia asta ... dar dupa replicile tale apare clar viziunea ca nu ai avut de a face decat cu impunerea parintilor de a face scoala de stat (ca asa trebuie maica) .. si cu ideea ca la universitatile particulare trebuie sa ai bani , nu gluma , ca orice examen se ia pe bani ...

   Seamana un pic cu gandirea centralizata din CAPurile moderne (adunarile inteleptilor satelor , in asteptarea vacilor , seara , la lumina felinarelor de pe stalpi)

#52
LoneStar

LoneStar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.06.2005

bogwol, on Jun 29 2005, 08:36, said:

exact asta am spus si eu mai sus

<{POST_SNAPBACK}>



nu vad ce ai spus tu mai sus ... "exact asta" .. Daca te referi la faptul ca suntem catalogati drept INCAPABILI prin simplul motiv ca am facut o facultate particulara , ... nu pot spune decat ca cei ce gandesc asa sunt de-a dreptul patetici si frustrati de nesansa lor .

#53
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
lolz...exemple  ?....in afara de postul ala kilometric pentru care imi trebuie dictionar ca sa il inteleg ? vezi ca si-n ultimele 3 posturi s-a repetat istoria.
si nu-mi spune mie ca am limbaj de canal, pentru ca in ciuda ineptiilor pe care le-ai spus, ti-am vorbit foarte politicos
apropo...sugereaza-le celor de la ase sa initieze si urmeze niste cursuri de cultura si civilizatie sau de teoria comunicarii...poate vom ajunge candva sa discutam de la egal la egal..

btw :
1)foarte putini au venit aici pentru ca "stiau ca nu ia examenul la stat" intelegi ?
majoritatea vin aici pentru conditii, in primul si in primul rand...si apropo...aici costa 450 de dolari, conditiile se stiu, si sunt net superioare unor hoteluri destul de bine cotate
2)ase-ul..pentru ce a facut locurile cu taxa ??? daca era plin de genii ? la ce au mai suplimentat locurile facand si unele contra cost ?
3)si dupa ce imi raspunzi la intrebarea asta, sa ai in vedere proiectul de reforma al invatamantului care vizeaza ca toate universitatile sa fie cu taxa...
4)pasul logic imediat urmator, va fi privatizarea sectorului de invatamant, si-o sa vezi tu atunci taxe si principii....
5)vezi ca nu exista facultate romano americana. Exista Universitate Roman-Americana avand in componenta 6 facultati, da ?
6)Vezi vizita si raportul Comisiei Parlamentare pe Probleme de Invatamant (publicata in Adevarul)...si dupa aia mai discutam, ca daca era Ase-ul mama economistilor acolo s-ar fi dus intai...dar spre fericirea noastra a tuturor, si-au dat seama ca acolo e pierdere de timp
7)..urmeaza sfatul de la lone star cu privire la frustrare
8)du-te si plictiseste pe altcineva si daca se poate intoarce-te in timp si da-le-n cap celor care-au inventat progresul...multumita tie, tot la stadiul de ginta ne aflam acum

Edited by spare-me, 29 June 2005 - 07:50.


#54
LoneStar

LoneStar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.06.2005
Si tinand cont ca unele universitati particulare sunt recunoscute pe plan international mult mai mult decat cele de stat si sunt ;pe plan international ; mult mai respectate decat aici in Romania ... asta nu denota cumva o ultima zvacnire disperata a invatamantului centralizat de stat de a salva viziunea comunista a nationalismului ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate