Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Universitatea Romano Americana

- - - - -
  • Please log in to reply
1666 replies to this topic

#19
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003

raiiar, on Jun 26 2005, 11:41, said:

de la anul se fac doar 3 ani asa ca baietii maresc taxele la 550 euro/an.

<{POST_SNAPBACK}>

hmmm, intreb pentru ca vreau sa dau la facultate in toamna si caut o facultate care sa nu necesite prea mult timp, caci din cauza serviciului nu prea dispun de asa ceva...

#20
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
si eu vreau sa incerc la ei ceva la ID (sunt din craiova, si oricum ma duc la zi altundeva) si suna ca locul ideal pentru a colectiona inca o diploma fara prea multa munca.

ar fi interesant sa inceapa din toamna cu 3 ani. sau nu.. ca si in celalalt loc tot 3 ani e.

#21
magister

magister

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 25.12.2003
eu nu-i inteleg pe aia care-si iau diplome doar ca sa aiba o hartie in plus, iar cand ii pui sa lege 2 fraze coerente in domeniul studiat devin penibili.

addicted: explica si tu pentru ce ai nevoie sa colectionezi diploma aia

#22
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

magister, on Jun 26 2005, 23:26, said:

eu nu-i inteleg pe aia care-si iau diplome doar ca sa aiba o hartie in plus, iar cand ii pui sa lege 2 fraze coerente in domeniul studiat devin penibili.

addicted: explica si tu pentru ce ai nevoie sa colectionezi diploma aia

<{POST_SNAPBACK}>

dar ce te faci dacã unii se descurcã foarte bine în domeniul studiat, dar au nevoie de rahatul ãla de foaie doar pentru cã sunt destui oameni închiºi la cap care sã nu-i accepte la un interviu ?

#23
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

zuppy, on Jun 27 2005, 08:38, said:

dar ce te faci dacã unii se descurcã foarte bine în domeniul studiat, dar au nevoie de rahatul ãla de foaie doar pentru cã sunt destui oameni închiºi la cap care sã nu-i accepte la un interviu ?

<{POST_SNAPBACK}>

in afara de vanzari, si acolo pana la un nivel, nu prea vad unde te poti descurac f bine fara sa ai "rahatul ala de foaie". (binenteles daca ai ceva pretentii financiare de la postul respectiv)
si sincer sa fiu, daca ar veni cineva la mine la interviu fara sa aiba acel "rdf" pt un post care necesita aceasta foaie, nici n-as sta la discutii (foaia e un fel de atestat ca poti sa inveti si nu neaparat ca stii ce ai invatat)

Edited by bogwol, 27 June 2005 - 14:14.


#24
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
precisely. fara amarastenia aia nici nu mai am ocazia sa le arat ce pot face. nu mi se da ocazia.

end of story

#25
LoneStar

LoneStar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.06.2005
Pentru cei care au vorbit "frumos" la adresa Universitatii si pentru cine a pus intrebarile ... :

       Se invata ... iti iei diploma si ? Ei bine eu m-am si angajat printre altele .. Sunt scumpe camerele in camin si le iei cu pile? Unde ai conditii la preturi de kkt ?
Si de unde mai iei tu camera de camin fara sa dai o spaga acolo ? E cunoscuta starea natiunii ....  :angry: Daca vrei ceva .. te tine .. daca nu , iti bagi picioarele ..
daca ai bani de taxa aia ai bani si de camera la caminu ala .. Sau stai acasa cu mami si cu tati ..
    Raspunsuri :
      Se invata
      La seminarii se face carte
      Nu te astepta sa fie usor ca nu e .

#26
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
da, da , si marmota invelea ciocolata in staniol..............

frate, ar trebui sa faci cumparatie cu alta facultate; una e ca ti se pare tie ca se face carte si alta e ca se face carte intradevar.

eu am terminat ASE-ul. la licenta au venit "pretinii" nostrii de la romano-americana si au dat examenele impreuna cu noi; imi vine greu sa descriu cat de pafaristi erau si ce intrebari pe soptite mai trageau prin sala de te lasau masca si te intrebai "daca astia nu stiu atata lucru, oare ce or stii"


dupa mine, daca vreti sa aruncati cu banii, sau nu puteti face altfel o facultate, e buna si asta

dar la un interviu normal, cinstit, va spun ca particularele sunt privite un pic :cursing:

#27
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003

bogwol, on Jun 28 2005, 11:33, said:

da, da , si marmota invelea ciocolata in staniol..............

frate, ar trebui sa faci cumparatie cu alta facultate; una e ca ti se pare tie ca se face carte si alta e ca se face carte intradevar.

eu am terminat ASE-ul. la licenta au venit "pretinii" nostrii de la romano-americana si au dat examenele impreuna cu noi; imi vine greu sa descriu cat de pafaristi erau si ce intrebari pe soptite mai trageau prin sala de te lasau masca si te intrebai "daca astia nu stiu atata lucru, oare ce or stii"
dupa mine, daca vreti sa aruncati cu banii, sau nu puteti face altfel o facultate, e buna si asta

dar la un interviu normal, cinstit, va spun ca particularele sunt privite un pic :cursing:

<{POST_SNAPBACK}>


si eu am terminat ase-ul si subscriu la ce zici...
dar cred ca e si faptul ca ii invata alta materie decat la ase... oricum ca nivel sunt muuult sub ce e la ASE, asta e clar. Poate ca or avea conditii bune, dar cred ca cel mai important este ce iesi de acolo...
La toate facultatile se poate copia, dar daca privesti obiectiv, in domeniul economic ASE rulzzz...
In afara de femei care sunt pline de fite si figuri in cap, nu au cu ce sa se laude credeti-ma...

#28
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si uite-asa romanul tot roman ramane...si fiecare bucatar isi lauda propria lui ciorba, si daca a lui nu e buna, nu conteaza...sa moara si capra vecinului
nu aveti dreptate, cei care m-ati contrazis, pentru ca toti stiti din auzite
n-am zis ca e raiul pe pamant sau ca pfoai mama ce universitatea lu' peste e
am zis ca este exact ca peste tot !!! daca vrei sa inveti, poti sa inveti, daca nu nu
si asta este valabil exact peste tot !si in general toti BIP BIP BIP pentru ca este o univ. particulara
in america unde toate universitatile sunt particulare, si costa intre 20 si 40.000 de USD pe semestru, nu mai mananca nimeni rahat..mai ales ca universitatile si scolile de stat sunt o rusine
dar in fine...majoritatea nu o sa intelegeti nimic niciodata, fiindca faceti parte din aceeasi clasa de romani care tipa ca s-a scumpit painea cu 1000 de lei, si prefera sa faca o injectie la spitalul municipal cu carnetul de student unde e gratis si sa ia HIV sau alte porcarii, decat sa dea 5 euro si sa plece acasa sanatos
dar nah...mai trebuie sacrificate vreo 3 generatii pana natia noastra de fomisti va ajunge si ea la o mentalitate cu adevarat occidentala...pana atunci ne integram unii altora faza de genul "mananci rahat !"
sa-l mancati voi cu cea mai mare pofta, ca oricum habar nu aveti habar de ce vorbiti
p.s si apropo...doar era normal ca cine a terminat aceeasi facultate sa "subscrie" fie daca are habar despre ce se vorbeste, fie nu...
si ca sa fim chit..si la noi vin "prietenii" nostri profesori de la ASE la un examen la contabilitate sau finante, si ne umplu intr-n ora jumate de 10 subiecte de teorie...si la prima problema propusa la curs se impotmolesc si ii apuca dracii...
si asta nu o data...si pentru cine nu cred, ca eu nu vorbesc in dodii ca altii, intrebati-i pe cei de la rei din anii 1 si 2 de profii veniti de la ase...care-s prosti facuti gramada si atat de frustrati incat nu sunt in stare sa poarte o discutie libera sau sa rezovle o aplicatie...trebuie sa le predai tu lor...si sa-i traduci ce scrie in carte ca altfel moare cu painea si cutitul langa el

Edited by xella, 11 August 2006 - 19:08.


#29
LoneStar

LoneStar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.06.2005

Bertino, on Jun 28 2005, 12:52, said:

si eu am terminat ase-ul si subscriu la ce zici...
dar cred ca e si faptul ca ii invata alta materie decat la ase... oricum ca nivel sunt muuult sub ce e la ASE, asta e clar. Poate ca or avea conditii bune, dar cred ca cel mai important este ce iesi de acolo...
La toate facultatile se poate copia, dar daca privesti obiectiv, in domeniul economic ASE rulzzz...
In afara de femei care sunt pline de fite si figuri in cap, nu au cu ce sa se laude credeti-ma...

<{POST_SNAPBACK}>



   sa comentam si despre intrebarile care vi se puneau vfoua , celor "locali" si intrebarile care se puneau celor de la Romano-Americana ? Sa nu dam acuze in cunostinta de cauza ... Profii de la noi sunt la voi pe statul de plata ... se mandresc ca sunt la stat si taie in sange la noi ... Am fost si eu la cursuri la voi . Am avut prietene ASEiste .. care pentru o cola faceau ora .. daca le dadeai sa si manance .. erau ale tale pe veci .. Cursuri ca la voi am avut numai la gradinita ... Unele materii intr-adevar .. profii sunt exigenti si la voi ... cam 20% ... dar de restul vi se rupe .. Atata tot ca se tine cont de absente .

#30
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004

bogwol, on Jun 28 2005, 12:33, said:

eu am terminat ASE-ul. la licenta au venit "pretinii" nostrii de la romano-americana si au dat examenele impreuna cu noi; imi vine greu sa descriu cat de pafaristi erau si ce intrebari pe soptite mai trageau prin sala de te lasau masca si te intrebai "daca astia nu stiu atata lucru, oare ce or stii"
dupa mine, daca vreti sa aruncati cu banii, sau nu puteti face altfel o facultate, e buna si asta

<{POST_SNAPBACK}>


Aici nu e vorba de stundeti, e vorba de facultate. Nu contesta nimeni faptul ca la Romano-Americana sunt studenti mai slabi.
La ASE invata ceva mai mult studentii, ma rog sunt si o gramada care se duc de forma si copiaza in draci.
Cat despre profesorii, celor de la Romano-Americana n-am ce sa le reprosez. Ia zi bogwol cati profesori de la ASE n-au venit tot semestrul la cursuri si s-au trezit sa apara la ultimul curs si sa va puna sa invatati si din carte cateza sute de pagini, ca deh, ei n-au avut timp sa predea asa ceva? Sau de cate ori te-a dat secretara afara in suturi ca n-avea chef de tine, ca o deranjai de la cafea sau de la taclale?

Edited by HellRaiser, 28 June 2005 - 14:08.


#31
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

HellRaiser, on Jun 28 2005, 14:06, said:

Aici nu e vorba de stundeti, e vorba de facultate. Nu contesta nimeni faptul ca la Romano-Americana sunt studenti mai slabi.
La ASE invata ceva mai mult studentii, ma rog sunt si o gramada care se duc de forma si copiaza in draci.
Cat despre profesorii, celor de la Romano-Americana n-am ce sa le reprosez. Ia zi bogwol cati profesori de la ASE n-au venit tot semestrul la cursuri si s-au trezit sa apara la ultimul curs si sa va puna sa invatati si din carte cateza sute de pagini, ca deh, ei n-au avut timp sa predea asa ceva? Sau de cate ori te-a dat secretara afara in suturi ca n-avea chef de tine, ca o deranjai de la cafea sau de la taclale?

<{POST_SNAPBACK}>

pe vremea cand am facut eu ase-ul nu stiu daca cumulat in 5 ani de studii au lipsit profesorii la 10 ore!!!!

Edited by bogwol, 28 June 2005 - 20:00.


#32
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

spare-me, on Jun 28 2005, 12:41, said:


amice, ce ti iti scapa si nu e lipsit de importanta e ca facultatile particulare in usa nu se incurca cu toti RATATIIII!
acolo ca sa intri (vorbesc de una care se respecta) trebuie in primul rand sa dai un test, pe care daca nu l-ai luat esti fiul p....., poti sa ai tu cati bani vrei. (iar despre 20-40k usd pe semestru cam visezi,; intra si tu pe net, verifica si nu te mai lua dupa alte "capacitati"
pe cand la noi e invers: daca ai bani, poti sa fi si cretin ca tot te iau, important e sa-ti ia banii.
iar cand am dat eu licenta, exam. erau scrise si toti aveau aceleasi subiecte, asa ca cu subiectele preferentiale mai scuteste-ma.
iar despre studentii care dau lectii la profesori:daca sunte-ti asa de buni de ce va mai trebuie diploma? va duceti la interviu, da-ti lectii la angajatori si ei o sa fie fericiti ca a-ti binevoit sa ii bagati in seama!!!

si explica-mi si mie o chestie:daca sunteti asa de buni, de ce nu a-ti fost in stare sa luati exam de admitere la ase si mai scuteati si voi niste bani? (chiar astept cu interes raspunsul la aceasta intrebare)

Edited by xella, 11 August 2006 - 19:09.


#33
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

bogwol, on Jun 28 2005, 21:09, said:

pe cand la noi e invers: daca ai bani, poti sa fi si cretin ca tot te iau, important e sa-ti ia banii.
iar cand am dat eu licenta, exam. erau scrise si toti aveau aceleasi subiecte, asa ca cu subiectele preferentiale mai scuteste-ma.
iar despre studentii care dau lectii la profesori:daca sunte-ti asa de buni de ce va mai trebuie diploma? va duceti la interviu, da-ti lectii la angajatori si ei o sa fie fericiti ca a-ti binevoit sa ii bagati in seama!!!

si explica-mi si mie o chestie:daca sunteti asa de buni, de ce nu a-ti fost in stare sa luati exam de admitere la ase si mai scuteati si voi niste bani? (chiar astept cu interes raspunsul la aceasta intrebare)

<{POST_SNAPBACK}>

1) la ce facultate ziceai ca ai fost ?  :coolspeak:
2) uite ca eu am intrat la ase, dar am mers la romano - americana, cool eh ?  :naughty:

Edited by zuppy, 28 June 2005 - 21:31.


#34
sisu_andrei

sisu_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 18.06.2002
Majoritatea din cei care au comentat aici ori au terminat acum ceva tim univ RA ori au scris de prin auzite sau cu mentalitatea k e prticulara si acolo sint toti "smecherii cu bani "   :


Se face carte(chiar mai mult decit in ase) am colega si aici si la ASE si e mai multumita de rom-am.  
Profesorii sint mult mai de treaba decit la stat , ca si secretarele (foarte sociabile in relatiile cu studentii - nu stai la cozi pt o adeverinta )
Plus ca te stimuleaza sa inveti in timpul anului prin faptul ca dc ai prezenta si note mari treci dinainte examenul (si chiar ramii cu ceva in cap , nu k si cum ai invata in 2 zile inainte de examen)
Cit de gagici : WOW....


De camin nu ti-as recomanda pt ca e cam 70-80 euro patul si nu prea se merita sa dai atitia bani k sa stai cu inca 2 in camera (intr-adevar e misto camera si ai internet dar totusi cam mult)


BOGWOL : nu stiam ca dc faci o particulara esti ratat  ( atunci sa muncim toti la stat k cine munceste la un particular e ratat )...in fine e vb de mentalitatea aia ...
NO OFFENSE!

#35
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

sisu_andrei, on Jun 28 2005, 22:12, said:

Profesorii sint mult mai de treaba decit la stat , ca si secretarele (foarte sociabile in relatiile cu studentii - nu stai la cozi pt o adeverinta )
ar fi culmea dupa ce dai 10€ sa mai si stai la coada :D

sisu_andrei, on Jun 28 2005, 22:12, said:

Cit de gagici : WOW....
:w00t:

#36
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
boqwol...
lasand la o parte ca esti un agramat cum rar mi-a fost dat sa intalnesc, mai esti si de-a dreptul paralel cu subiectul
daca vrei sa faci figuratie, incearca la circ

1.la universitatile din Statele Unite ale Americii NU exista test de admitere ci un formular de "aplicare" in care iti descrii aptitudinile, motivatia de a urma acea universitate si pe langa asta, se anexeaza si scrisoarea formala de intentie

2.taxastandard pentru orice facultate din SUA este de 39.000 de USD / semestru, care dupa cum spuneam, variaza de la 20.000 la 40.000 de dolari in functie de discounturi, burse si/sau alte politici financiare adoptate de universitatea respectiva

3.n-am zis ca exista subiecte preferentiale pentru noi, ci doar ca profesorii de la ase, habar nu au sa predea si nu stiu decat sa bage teorie ca-n borcanul cu muraturi !

4.de explicat era vorba tot pentru profesorii de la ase, ca de la ai nostri avem ce invata

5.daca tu ai impresia ca toti studentii de la Universitatea Romano-Americana au dat examen la ase si au picat, iti sugerez sa-ti dai singur un cap in gura, sa te duci la colt si sa te asezi pe coji de nuci ca aberezi...mai mult de 3 sferturi au venit direct aici pentru ca stiau ca nu se poate compara calitatea indiferent ce perspectiva ai aborda...


@zuppy...cine ti-a spus tie ca te costa o adeverinta 10 euro ?!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate