Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Universitatea Romano Americana

- - - - -
  • Please log in to reply
1666 replies to this topic

#1657
Bananoidul

Bananoidul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.10.2010
Chestia e ca nu ma pot decide la orice m-as gandi.

#1658
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Alti stiu. Priveste imprejur si alege ce ti-ai dori sa practici o viata. Pe urma intrebi punctual una-alta. Asa sa-ti insir eu pomelnicul de meserii iarasi nu te ajuta.
Sigur, exista si varianta sa mergi pe zicala "va veni pofta mancand". Eu nu as merge pe o astfel de varianta dar nu inseamna ca se aplica tuturor.

Edited by neagu_laurentiu, 08 July 2014 - 19:40.


#1659
bccupload

bccupload

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.07.2014
Hi there, not sure if those who follow this topic speaks english but my romanian it's quite basic so far.
Here is the thing, I'm living in Romanian for personal reasons and wanted to attend to university in order to get an undergraduate degree on either International Business or International Relations. However since I do not have the romanian skills to attend to a romanian taught course I'm searching for a university that has English taught programs, so far the only one I could find was the Romanian American University. My doubt is whether this is a good University, if it's internationally recognised and well seen by potential employers.

#1660
bubble_trouble

bubble_trouble

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2009
La Drept la Ro-Am se intra pe baza de dosar sau admitere (concurs)? Se face carte, cum e acolo? Ce stiti de taxe, scump/ieftin?
Drept la Ro-Am sau la Universitate? Multumesc anticipat

#1661
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Ceva detalii sunt aici (cat si prin alte zone ale site-ului): http://www.rau.ro/mo...howpage&pid=101

#1662
Insound

Insound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 24.04.2011
Salutare , sunt viitori studenti pe aici care vor sa dea la Informatica-manageriala la URA ?
Si cam ce orar ar fi la informatica-manageriala.

Multumesc

#1663
doareu92

doareu92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.04.2016
Buna.
HELP!!
Am si o intrebare,
Am terminat studiile la RAU acum 2 ani.Dar NU mi-am dat licenta si nici examenul scris din niste probleme personale.:(
Proiectul de licenta il facusem in anul precedent, doar ca nu am mai apucat sa-l mai  aduc.
As vrea sa stiu daca o mai pot folosii pt a ma inscrie la licenta .

Vrea sa o dau anul acesta,As vrea sa sun la facultate dar chiar imi e un pic jena.

#1664
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
E dreptul tau sa sustii restul de examene si licenta. Ca iti vor lua bani, e regulamentar.

#1665
sorinqk

sorinqk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 08.02.2006
Banuiesc ca poti folosi lucrarea de licenta daca ai ajuns in stadiul final al indrumarii cu profesorul (ai primit nota de la profesorul indrumator)
Daca nu ai primit nota, nu cred ca este o problema sa mergi sa vorbesti cu profesorul indrumator si primesti acum nota pe lucrare. Banuiesc ca informatiile din lucrare sunt de actualitate :D
Nu trebuie sa-ti fie jena. Ai avut motivele tale pentru care nu ai participat la examenul de licenta si mergi cu incredere sa vorbesti la secretariat.
Bafta!

#1666
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Profesorul îndrumător este cel care îți aprobă tema și susții cu el în anul curent. Deci tb. să vorbești cu el în orice situație, fie că e o temă mai veche fie una mai nouă. Faptul că ai fost înscris acum N ani nu înseamnă că poți automat susține în anul acesta cu același profesor și cu aceeași temă. Poate fi un caz special de exemplu, în care în anul ăsta profesorul are foarte mulți studenți și nu vrea să te mai ia și pe tine - este posibil și legal dpdv al regulamentului, chiar dacă e destul de improbabil. Sau poate s-a decis anul ăsta că teme de tipul acela nu se mai pot susține, de exemplu erau teme despre ceva care s-a schimbat între timp (iarăși improbabil dar...).  Sau poate avea orice altă restricție.

Deci trebuie să vorbești, concret, cu el. Secretariatul nu te poate ajuta în această problemă, secretariatul îți va spune doar cît ai de plătit, nu poate obliga un profesor să te primească.

#1667
carlass

carlass

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.09.2016
Buna. As avea nevoie de o informatie despre un profesor pe nume Constantin(doar arat stiu ca il chema) care a murit in 2006. era prof. la Facultatea de Drept. Va multumesc tare mult si va rog, daca i-ati fost student si stiti ceva despre dansul, sa imi scrieti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate