Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Universitatea Romano Americana

- - - - -
  • Please log in to reply
1666 replies to this topic

#1
badger

badger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.05.2003
Am cateva intrebari legata de aceasta universitate pentru cei care sunt studenti acolo si nu numai :) .

1. Din cate/cati stiu eu care sunt studenti pe acolo ori au de munca ori au alte preocupari. Daca vrei sa mergi la cursuri, seminarii se face ceva scoala? Te invata ceva?

2.De pe site nu am reusit sa aflu care este taxa de camin, cum e caminul?

3.Alte impresii ? :)

Multam' fain.

#2
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
3: tipele stiu meserie :)

#3
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,144
  • Înscris: 09.09.2003
1. NU se face nici un fel de scoala, platesti o adeverina pe an si o diplomna la sfarsit...  :death:
2. Caminele sunt extrem de faine, calculator ion camere % shit da-s superscumpe si se iau numai pe spaga/pile
3. Daca n-ai pe ce sa arunci banii potio sa faci si facultatea asta.

#4
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
1) depinde de facultate. la informatica nu se invata, dar la celelalte da (cel putin la unele dintre ele).

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
1. se invatza carte foarte serios...sa credeti voi ca se ia o adeverinta si o diploma
sunt multi jmecheri d-astia care au trait cu impresia asta si-acum sunt anii 3-4 cu cate 15 examene de dat din anii anteriori si stau cu morcovu'n fund ca nu intra la timp in licenta
nu trebuie sa fii geniu, ci sa muncesti in limita bunului simt si totul e ok daca nu, nici o suma nu te scoate din rahat asa cum credeti voi
sunt foarte bune facultatile, toate..profesori de renume, a se vedea pe site, plus o gama foarte-foarte larga de optiuni si activitati extra-scolare remunerate cu diplome si recomandari.
ca o paranteza, ultima oara, proful meu de conta, a refuzat 1500 de euro pentru a-i da "pe moca" examenul unui idiot de anul 4
asa ca mai intai informati-va inate de a arunca cu noroi
2.toate taxele inclusiv perspective 360 grade cu poze din incinta universitatii si caminului. taxa 80 dolari pe luna plus 2-2,3 milioane pe luna masa (obligatorie) dar caminul este intr-adevar la standard de hotel de 2 stele, plus cantina care e mai degraba restauranta..cam scump..da' face..asta depinde
oricum..ideea e ca sunt putine locuri care se iau pe spaga si pile..de genul 10 / an
mai raman 490 libere
deci e destul pentru toti, pe o simpla cerere
2."daca n-ai pe ce s-arunci banii"
cat dai atata face..te duci la o facultate de stat, intri cu diploma de bac..si iese o intreaga turma de 5000 de insi, care mai mult stau degeaba
aici dai 450 usd/an iesi licentiat in business, cu loc de munca garantat de ei din timpul practicii de anul 2 si cu recomandari la cel mai inalt nivel, plus deschidere europeana pentru ca diplomele de licenta doctorat si master sunt trecunoscute in europa si america de nord
toate facultatile sunt acreditate si legale prin legea 274, 15 mai/2002
o facultate super-moderna, cu oameni super-capabili si cu o atmosfera bestiala
...tot ce e bun costa, sau cum spunea Crassus...nimic din ce e ieftin nu e bun
fiecare cu alegerea lui

#6
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
sigur ...asa cum spui tu
anyway asa e tipele sunt faine rau  :naughty:

Edited by xella, 11 August 2006 - 18:54.


#7
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

Koniaku, on Jun 23 2005, 23:12, said:

sigur ...asa cum spui tu
anyway asa e tipele is faine rau  :naughty:

<{POST_SNAPBACK}>

asa ziceam si eu, ca doar am terminat informatica acolo :) dar sotia unui coleg este la alta facultate, si sa stii ca se invata destul de mult.

#8
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005
Eu am petrecut ultimul an acolo, asa ca pot sa va zic:

1. Se invata carte, daca vrei. Adica daca vrei sa inveti, inveti, dar totusi vei trece anul si daca nu inveti,si in general nu prea ai chef sa inveti. In sem 1, la drept civil, profu' a iesit un pic din sala, si cei doi asistenti ai lui care au ramas, ne-au zis ce sa scriem la subiecte, pentru ca le era mila de noi... :death:

2.  Caminul nu stiu cum e, din ce am auzit si yo e misto, dar sunt aia cu batul in fund peacolo, ca cica fara bautura, fara tigari, fara "fete la baieti, si baieti la fete" :lol: , si va baga la plata drastic orice se deterioreaza. Yo ma pis pe mine de ras cand vad liste la secretaria: studentul x, are de platit o usa baie, o ciuveta, o masa, un cos gunoi, un covor...

3. alte impresii: s-a mai zis, dar mai zic si yo:
*tipele arata super.
*daca te duci acolo, vei da de destui oameni, care se considera smecheri, deoarece taticul e nu stiu ce director, si are multi bani...
*daca vrei sa te inscrii la zi, sa te duci draq la cursuri, ca profii sunt **** si tin cont de asta. Stiu sigur ca asa m-am ales yo cu doua restante....
*Practic ro-am este o universitate cu profil economic, si daca iti place asta, si chiar vrei tu sa inveti, si sa frecventezi cursurile, poti sa te duci acolo.

Edited by xella, 11 August 2006 - 18:55.


#9
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003

Darkness, on Jun 24 2005, 09:46, said:

1. Se invata carte, daca vrei. Adica daca vrei sa inveti, inveti, dar totusi vei trece anul si daca nu inveti,si in general nu prea ai chef sa inveti. In sem 1, la drept civil, profu' a iesit un pic din sala, si cei doi asistenti ai lui care au ramas, ne-au zis ce sa scriem la subiecte, pentru ca le era mila de noi... :death:

<{POST_SNAPBACK}>



Se invata in aceeasi masura in care ai sta acasa cu o carte in mana. Adica la facultate nu se face nimic..daca vrei tu s inveti...inveti

Iar de faza cu iesitul profului din sala in timpul examului..am auzit si eu 2 cazuri (dintre care unu la drept civil)

#10
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
cei care vor sa invete neaparat in facultate, duceti-va la altele si gata. personal, eu vroiam o facultate si mai usoara pentru ca lucrez si pe langa asta am si alt domeniu de activitate. oricum, de 6 examene nu am putut sa copiez NIMIC, la ultimele 2 fiind chiar imputita treaba (profa care statea pe randul golit de pe mijloc si care ii dirija pe aia pe care i-a prins copiind afara din sala...).
la ultimul am reusit in sfarsit sa copiez.
daca puteam sa dau o taxa anuala si gata diploma....o dadeam...pentru ca informatiile pentru job(uri) le iau din alta parte.

Edited by xella, 11 August 2006 - 18:59.


#11
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005

raiiar, on Jun 24 2005, 11:06, said:

@spare-me : mananci rahat ....mult.

daca puteam sa dau o taxa anuala si gata diploma....o dadeam...pentru ca informatiile pentru job(uri) le iau din alta parte.

<{POST_SNAPBACK}>


Nu mananca xxxx, are pur si simplu alt punct de vedere. el vede ca se invata...cica, cel mai bine a spus cerbra, e ca si cum ai citi o carte, daca vrei inveti(si ai impresia ca se invata), daca nu vrei......vezi adevarul asa cum este el :lol:

M-ai facut curios la chestia aia cu joburile. Zi-mi si mie la ce te refereai mai exact....

Edited by Lucian_M, 04 July 2010 - 14:27.
mai usor cu limbajul, data vitoare ne suparam


#12
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
vroia sa spuna ca nimic din ce invata la facultate nu ii foloseste la serviciu (same for me).

#13
b0nes

b0nes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 04.04.2004
la toate facultatile sunt examene la care se copiaza  si examene la care nici nu te uiti la coleg , asa ca nu va mai umflati atat in pene .

daca vrei sa inveti , inveti la orice facultate . daca nu vrei sa inveti si esti full de bani , tot termini orice facultate .

comments ?

p.s. : si eu tot acolo sunt

Edited by b0nes, 25 June 2005 - 03:02.


#14
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
si daca vreau [ sa invat ] dar nu pot [ sa invat ] fara sa fiu obligat [ sa invat ] ?? ce ma fac ?  :w00t:

Edited by shumilica, 25 June 2005 - 03:10.


#15
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
Am uitat ceva: la ASE o persoana a copiat la toate examenele, iar la ultimul a facut rost de subiecte si a luat 10. Asa ca....mai lasati-o jos ca macane, nu copiezi mereu si in nici un caz cand ai nevoie.

#16
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
Care mai sunt taxele pe acolo? :huh:

#17
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
de la anul se fac doar 3 ani asa ca baietii maresc taxele la 550 euro/an.

#18
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,144
  • Înscris: 09.09.2003
spare-me... lol

:lol:  :lol:  :lol:

am avut un prieten bun care a facut un an acolo... din 10 examene la 3 sau 4 s-a dus blana si le-a luat, la unu a copiat ca magaru' ca deh, la asta facuse rost de niste cursuri, la 2 din ele a dus "cate un referat" si n-a mai trebuity sa dea examen, la celelalte n-a fost insa a constata cu stupoate ca la unul din ele trecuse... WTF?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate