Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Despre semnul fiarei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
935 replies to this topic

#19
sapientia

sapientia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 17.02.2010

 adrian1253, on 1st March 2010, 21:50, said:

... Căci este un număr de om Și numărul ei este: șase sute șase zeci și șase. Acest număr rezultă, din titulatura latină pe care nu o poartă altul pe pămînt:

LOCȚIITORUL FIULUI LUI DUMNEZEU

V I C A R I V S F I L I I D E I

5 +1+100 . . + 1+5 . . + 1+50+1+1+ 500 . +1 = 666

Nu este o coincidență că domnitorii romani au purtat titlul LATINVS REX SACERDOS ceea ce înseamnă  împărat episcopal latin. Roma păgînă a devenit Roma papală. Într-un mod foarte ciudat și acest titlu are același număr.

L A T I N V S R E X S A C E R D O S

50+. . +1 . +5 . . . +10 . . +100 . .+500 . . = 666


    Oameni buni, ne adancim in discutii inutile cand, ar trebui sa incepem cu inceputul pasa cu pas.
    Haideti sa vedem, cine este fiara din primele versete ale capitolului 13 din Apocalipsa.
    Este stiut faptul ca cele doua mari carti profetice ale Sfintelor Scripturi, Daniel si Apocalipsa se sustin reciproc. Ca s-o poti intelege pe una trebuie s-o stii pe cealalta.
    Astfel, Fiara din Apocalips 13, are mai multe semne de identificare pe care le gasesti in Scripturi si in istoria lumii, a crestinismului.
    In primul rand, apare cuvantul "fiara", pe care-l gasim explicat in cartea lui Daniel, capitolul 7 cu versetul 23 "fiara a patra este o a patra imparatie". Fiara=imparatie, putere (politica sau religioasa, vom vedea mai departe).
   Acesta e primul indiciu, ca avem de-a face cu o imparatie, putere de natura politica sau religioasa al carei semn ii apartine 666.
   Restul, mai tarziu.

#20
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Nu incape discutie ca fiara este o putere asemeni celei dintai identificate deja ca fiind imperiul Roman dupa cum scrie:

7. Si ingerul mi-a zis: ?De ce te miri? Iti voi spune taina acestei femei si a fiarei care o poarta si care are cele sapte capete si cele zece coarne.

8. Fiara pe care ai vazut-o era, si nu mai este. Ea are sa se ridice din Adanc si are sa se duca la pierzare. Si locuitorii pamantului, ale caror nume n-au fost scrise de la intemeierea lumii in Cartea Vietii, se vor mira cand vor vedea ca fiara era, nu mai este, si va veni. ?


Si acum a revenit (imparatia europeana) pe aceeasi fundatie a imperiului Roman.

18. Si femeia pe care ai vazut-o este cetatea cea mare, care are stapanire peste imparatii pamantului.?


Inca aici nu s-a aratat clar care este acel oras. Stim ca Roma era  numit  :Orasul celor sapte coline.

9. Aici este mintea plina de intelepciune. ? Cele sapte capete sunt sapte munti pe care sade femeia.

Asta mai inseamna si ca sant sapte imparati si sapte imparatii.

Edited by husand, 02 March 2010 - 09:30.


#21
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Daca nu sant ei atunci vor da jos din fata parlamentului european simbolurile fiarei si a femeii care se afla pe ea.



vezi aici



sau aici

Edited by husand, 02 March 2010 - 10:23.


#22
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 husand, on 2nd March 2010, 09:28, said:

Si acum a revenit (imparatia europeana) pe aceeasi fundatie a imperiului Roman.
Dar UE nu e formata pe fundatia Imperiului Roman, e formata pe cu totul alte principii decat acesta. Nu e construita pe cuceriri ce pe aliante economice

#23
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 eu_unul, on 2nd March 2010, 10:51, said:

Dar UE nu e formata pe fundatia Imperiului Roman, e formata pe cu totul alte principii decat acesta. Nu e construita pe cuceriri ce pe aliante economice


Principiile da ,doar acum. Geografic nu. Este pe fundatia imperiala, si imperiul se extinde. Daca sant ei vor fi langa acest imperiu inca sapte imparatii care se numesc ale pamantului.
Sa vedem cum va fi cand se vor accentua crizele, vor spori catastrofele naturale. In asemenea situatii se impune unirea in principi si dictatura.
Una sigur a inceput. Uniunea nord americana. Sa vedem ce mai urmeaza. Proces in curs.
Eu unul te intereseaza doar evenimente istorice si viitorologie ? Nu folosesc cu nimic mantuirii . Cunoasterea aceasta poate nelinisti doar pana la actiune.

Cunoasterea in Dumnezeu este in perfecta liniste si echilibru. Ea sporeste credinta. Inalta mantuirea .

Eu le dau viata vesnica, in veac nu vor pieri, si nimeni nu le va smulge din mana Mea. (Ioan.10:28)

Chiar daca ar fi sa umblu prin valea umbrei mortii, nu ma tem de niciun rau, caci Tu esti cu mine. Toiagul si nuiaua Ta ma mangaie. (Ps.23:4)

Edited by husand, 02 March 2010 - 11:08.


#24
adrian1253

adrian1253

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 28.02.2010

Quote

Nu e construita pe cuceriri ce pe aliante economice

S-a mai emancipat si Lucifer ,a vazut ca nu merge cu "bau-bau ",asa ca le da paine si circ ...pana-i baga la "gherla "vesnica. :naughty:

#25
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

 eu_unul, on 2nd March 2010, 10:51, said:

Dar UE nu e formata pe fundatia Imperiului Roman, e formata pe cu totul alte principii decat acesta. Nu e construita pe cuceriri ce pe aliante economice
Husand vrea sa spuna ca traim o dictatura economica. Oamenii sunt supusi unor presiuni mai rafinate decat violenta fizica pentru a-si schimba sistemul de valori, comportamentul. Asta nu inseamna neaparat, dpdv biblic, ca vine acum sfarsitul lumii, ca UE este fiara apocaliptica etc.

Edited by clara_spiele, 02 March 2010 - 21:35.


#26
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Scriptura nu are nicio legatura nici cu istoria, geografia sau economia. Scriptura se explica numai prin intrmediul Scripturii, nu prin ce se intampla in lume si seamna cu ce scrie in Biblie.

#27
adrian1253

adrian1253

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 28.02.2010
Wrong .

Scriptura are legatura cu profetiile ,iar profetiile au legatura cu istoria ,economia ,viata sociala si economica .

#28
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 3rd March 2010, 01:51, said:

Scriptura nu are nicio legatura nici cu istoria, geografia sau economia. Scriptura se explica numai prin intrmediul Scripturii, nu prin ce se intampla in lume si seamna cu ce scrie in Biblie.

Noi santem in istorie geografie si economie si formamm lumea. Dar lumea si cu tot ce este pe ea va dispare . Viitorul si trecutul ei sant in mana lui Dumnezeu. Din elementele acestei lumi se va ridica o alta nesupusa legilor dintai.

Despre viitor nu santem in necunostinta iar despre geografie si lumea politica cu atat mai putin.

Vor cadea sub ascutisul sabiei, vor fi luati robi printre toate neamurile; si Ierusalimul va fi calcat in picioare de Neamuri, pana se vor implini vremurile Neamurilor. (Luc.21:24)
25. Vor fi semne in soare, in luna si in stele. Si pe pamant va fi stramtorare printre neamuri, care nu vor sti ce sa faca la auzul urletului marii si al valurilor;

26. oamenii isi vor da sufletul de groaza, in asteptarea lucrurilor care se vor intampla pe pamant; caci puterile cerurilor vor fi clatinate.

27. Atunci vor vedea pe Fiul omului venind pe un nor cu putere si slava mare.

28. Cand vor incepe sa se intample aceste lucruri, sa va uitati in sus si sa va ridicati capetele, pentru ca izbavirea voastra se apropie.?

29. Si le-a spus o pilda: ?Vedeti smochinul si toti copacii.

30. Cand infrunzesc, si-i vedeti, voi singuri cunoasteti ca de acum vara este aproape.

31. Tot asa, cand veti vedea intamplandu-se aceste lucruri, sa stiti ca Imparatia lui Dumnezeu este aproape.


Nicio faptura nu este ascunsa de El, ci totul este gol si descoperit inaintea ochilor Aceluia cu care avem a face. (Evr.4:13)


politic economic si geografic

Edited by husand, 03 March 2010 - 10:04.


#29
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Nu vad nimic de geografie, puterile nu specifica "puterile lumesti", etc........
Barbologie, ca de obicei, cu oameni pe Saturn si alte asemenea elucubratii Sci-Fi.

#30
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Acum a ramas numai geografia ? Parca spuneai de trei.

Sigur este geografie Israel si neamurile, apoi ai si semne cardinale miazanoapte , miazazi, etc.

Vorbeste in exces despre Egipt, Fenicia, Asiria. Ce mai, astea sant de pe marte.

#31
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 husand, on 2nd March 2010, 11:53, said:

Cunoasterea in Dumnezeu este in perfecta liniste si echilibru. Ea sporeste credinta. Inalta mantuirea .

Eu le dau viata vesnica, in veac nu vor pieri, si nimeni nu le va smulge din mana Mea. (Ioan.10:28)

Chiar daca ar fi sa umblu prin valea umbrei mortii, nu ma tem de niciun rau, caci Tu esti cu mine. Toiagul si nuiaua Ta ma mangaie. (Ps.23:4)


As mai adauga:

Psalmi 91:7 - O mie să cadă alături de tine, și zece mii la dreapta ta, dar de tine nu se va apropia.

Edited by CMVD, 04 March 2010 - 00:32.


#32
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 husand, on 3rd March 2010, 22:06, said:

Acum a ramas numai geografia ? Parca spuneai de trei.

Sigur este geografie Israel si neamurile, apoi ai si semne cardinale miazanoapte , miazazi, etc.

Vorbeste in exces despre Egipt, Fenicia, Asiria. Ce mai, astea sant de pe marte.
Da, dar le SPECIFICA precis. Insa coana mare si iehovistii cand citesc Daniel, ne spun ei, asa, pe cuvantul lor ca " se refera " la America, Europa si alte prostii de genul......
Daca Dumnezeu avea de comunicat in Scriptura viitorul economic al omenirii, sigur o facea. Insa, Scriptura este DUHOVNICEASCA si axata pe asta, faptele reale si istorice sunt folosite numai pt a ilustra o realitate SPIRITUALA, din care bisericile nu pot intelege nimic.

#33
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on 4th March 2010, 03:45, said:

Da, dar le SPECIFICA precis. Insa coana mare si iehovistii cand citesc Daniel, ne spun ei, asa, pe cuvantul lor ca " se refera " la America, Europa si alte prostii de genul......
Daca Dumnezeu avea de comunicat in Scriptura viitorul economic al omenirii, sigur o facea. Insa, Scriptura este DUHOVNICEASCA si axata pe asta, faptele reale si istorice sunt folosite numai pt a ilustra o realitate SPIRITUALA, din care bisericile nu pot intelege nimic.

......deocamdata ,,doctrina,, ta e f. apropiata de cea a martorilor.....si ei
ca si tine au o ,,suita salvata,,....restul....someri.....
.....SEMNUL lui D-zeu este
simplu si clar.... aratat inca de la inceputul scripturii.....ziua a 7 a.....semnul fiarei
se opune....adica ziua 1 a...sau ziua soarelui.....
.....semnul pe mana.....cand te opresti de la lucrul obisnuit....in ce zii ?...
....semnul pe frunte.....cand ai timpul de intalnire cu crestinii inaintea D-lui ?.... :rolleyes:

#34
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 4th March 2010, 02:45, said:

Da, dar le SPECIFICA precis. Insa coana mare si iehovistii cand citesc Daniel, ne spun ei, asa, pe cuvantul lor ca " se refera " la America, Europa si alte prostii de genul......
Daca Dumnezeu avea de comunicat in Scriptura viitorul economic al omenirii, sigur o facea. Insa, Scriptura este DUHOVNICEASCA si axata pe asta, faptele reale si istorice sunt folosite numai pt a ilustra o realitate SPIRITUALA, din care bisericile nu pot intelege nimic.


Acuma daca n-ai fi rautacios ai face distinctie dintre biserica si biserica si ai spune unele biserici sau cele mai multe dintre biserici sant asa sau pe dincolo.
In general oameni se aduna  in partasie din bune intenti si duhovnicesti si sub numele lui Isus,

Matei 18:20  Căci acolo unde sînt doi sau trei adunați în ( grecește: Pentru Numele Meu) Numele Meu, sînt și Eu în mijlocul lor.  

dar numai aceia sant Adunarea peste care Domnul asi pune numele sau.

1 Regi 9:3  Și Domnul i-a zis: Îți ascult rugăciunea și cererea pe care Mi-ai făcut-o, sfințesc casa aceasta pe care ai zidit-o ca să pui în ea pentru totdeauna numele meu, și ochii Mei și inima Mea vor fi acolo pe vecie.  

A fost la Ierusalim acum este la neamuri, se va intoarce la Ierusalim apoi un cer nou si un pamant nou despre care zice iata cortul lui Dumnezeu cu oamenii.

oriunde este casa lui Dumnezeu este pus numele lui peste cei dinlauntru:

:2 Cronici 7:14  dacă poporul Meu peste care este chemat numele meu se va smeri, se va ruga, și va căuta Fața Mea, și se va abate dela căile lui rele, - îl voi asculta din ceruri, îi voi ierta păcatul, și-i voi tămădui țara.  

Si cum oameni se joaca neascultand calauzirea ca in pustie unde le zice:


Exod 23:21  Fii cu ochii în patru înaintea Lui, și ascultă glasul Lui; să nu te împotrivești Lui, pentrucă nu vă va ierta păcatele, căci numele meu este în El.  

vor ramane doar o treime dintre cei ce se numeau POPORUL MEU

Zaharia 13:9  Dar treimea aceasta din urmă o voi pune în foc, și o voi curăți cum se curățește argintul, o voi lămuri cum se lămurește aurul. Ei vor chema numele meu, și îi voi asculta; Eu voi zice: Acesta este poporul Meu! Și ei vor zice: Domnul este Dumnzeul meu!  


Ca sa se implineasca ce scrie :

Matei 22:14  Căci mulți sînt chemați, dar puțini sînt aleși.  

13:47   Împărăția cerurilor se mai aseamănă cu un năvod aruncat în mare, care prinde tot felul de pești.
    Matei 22.10;

13:48   Dupăce s-a umplut, pescarii îl scot la mal, șed jos, aleg în vase ce este bun, și aruncă afară ce este rău.

Edited by husand, 04 March 2010 - 14:56.


#35
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 zexelica, on 4th March 2010, 03:45, said:

Daca Dumnezeu avea de comunicat in Scriptura viitorul economic al omenirii, sigur o facea. Insa, Scriptura este DUHOVNICEASCA si axata pe asta, faptele reale si istorice sunt folosite numai pt a ilustra o realitate SPIRITUALA, din care bisericile nu pot intelege nimic.

....din care unealta lui satana (zexelica) nu poate intelege nimic..

#36
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 leoluke, on 4th March 2010, 10:17, said:

.....SEMNUL lui D-zeu este simplu si clar.... aratat inca de la inceputul scripturii.....ziua a 7 a

Probeaza cu versuri directe, fara puncte-puncte, aceste minciuni care au devenit cliseele voatsre.



Quote

.....semnul fiarei se opune....adica ziua 1 a...sau ziua soarelui.....
.....semnul pe mana.....cand te opresti de la lucrul obisnuit....in ce zii ?...
....semnul pe frunte.....cand ai timpul de intalnire cu crestinii inaintea D-lui ?.... :rolleyes:
Unde scrie de ZIUA SOARELUI ca este duminica, IN SCRIPTURA, nu in scrierile binecunoscutei elucubrante?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate