Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Insula Chios

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
ooka

ooka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.02.2010
Salut


Am luat bilete de avion Aegean pentru Chios in a doua jumatate a lui iunie. A fost cineva? Astept si eu pareri si sfaturi referitoare la cazare. Suntem doi adulti si un bebe.

Multumesc

#2
Willigut

Willigut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 19.10.2009

View Postooka, on 25th February 2010, 01:40, said:

Salut


Am luat bilete de avion Aegean pentru Chios in a doua jumatate a lui iunie. A fost cineva? Astept si eu pareri si sfaturi referitoare la cazare. Suntem doi adulti si un bebe.

Multumesc
Pai ati putea incepe chiar dvs, cu niste detalii:
-cursa e directa, Otopeni-Insula Chios?!
-de ce Chios?
Va doresc oricum un concediu superb, de neuitat!Toate insulele grecesti sunt asa! ;)

#3
ooka

ooka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.02.2010
Cursa nu e directa, are escala in Atena. INsa spre deosebire de anul trecut cind un bilet charter, 7 zile, tot cu Aegean spre Zakynthos era 160 euro, anul asta e 250 euro cel mai ieftin iar daca stai 14 nopti e 315. Doar biletul, cazarea e pe cont propriu. Tot spre deosebire de anul trecut, si Aegean si Olympic au scos o gramada de curse considerate neprofitabile.

Initial aici am vrut, apoi am vrut Skopelos. Clar nu voiam Ciclade. Apoi n'am vrut nici la m. Ionica. Plus ca bebe nu e tocmai absolut cooperant-ca si cum nu ar fi. Asa ca o combinatie avion/masina/ferry a picat.

Am mai fost in Thassos si in Santorini, in prima prin august si in a doua dupa 15 iunie. De ambele dati am stat doua saptamani. In prima a fost placut, in Santorini a fost insuportabila caldura. Am vrut ceva cu vegetatie, plaja cu nisip, ca mi'au ajuns pietrele din Santorini, mancare buna.

Acum suntem intr'un impas cu alegerea pensiunii. La munte e mai racoare, dar e departe de mare, la mare e cald dar e aproape. Perfect nu o sa fie dar as fi vrut niste pareri.

#4
scaramouche

scaramouche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 30.01.2008
Bucuresti-Chios(dus intors) cu escala la Atena, 2adulti+1bebe(<2ani) ~410E sau 2adulti+1copil(2-12 ani)~520E. In al doilea caz copilul este tarifat ca un adult.
AICISHA

Edited by ferrellroo, 25 February 2010 - 21:19.


#5
ooka

ooka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.02.2010
salu

biletele le'am luat. Merci de informatii. Discutia era pt a explica motivatia, nu pt a gasi bilete. Scump e si 410 (cu atat am luat), fata de anul trecut cind charter era 150-160 eur de persoana iar cupilul tot pana in doi ani avea si nu platea nimic.

Chiar nu a fost nimeni in Chios? Sau ati fost da' nu vreti sa vorbiti despre asta?

#6
scaramouche

scaramouche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 30.01.2008

View Postooka, on 25th February 2010, 02:46, said:

INsa spre deosebire de anul trecut cind un bilet charter, 7 zile, tot cu Aegean spre Zakynthos era 160 euro, anul asta e 250 euro cel mai ieftin iar daca stai 14 nopti e 315.

View Postscaramouche, on 25th February 2010, 10:25, said:

Bucuresti-Chios(dus intors) cu escala la Atena, 2adulti+1bebe(<2ani) ~410E sau 2adulti+1copil(2-12 ani)~520E. In al doilea caz copilul este tarifat ca un adult.

View Postooka, on 25th February 2010, 10:36, said:

biletele le'am luat. Merci de informatii. Discutia era pt a explica motivatia, nu pt a gasi bilete. Scump e si 410 (cu atat am luat)

Man,
faci misto de mine? Pe vremea cand mergeam eu la scoala, daca x>250 atunci 2*x>500.
Sa ai parte de o vacanta reusita si sa ne povestesti si noua impresii din insula Chios!

#7
ooka

ooka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.02.2010
Pai asta am subliniat si eu. Bine, nu ca de cind eram la scoala se potriveau afirmatiile alea. Dar, cred ca 315 euro charter face mai mult decit 205 euro Aegean pt 14 nopti.

Topicul era pt impresii despre Chios. A fost cineva?

#8
scaramouche

scaramouche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 30.01.2008
Hai sa-ti traduc.
Spuneai ca n-ai gasit bilet pentru adult catre Chios mai ieftin de 250E. Asta inseamna ca doua bilete de adult te-ar fi costat cel putin 500E. Dupa care, cateva ore  mai tarziu, spui ca ai platit 410E pentru 2 adulti si un bebe(sa-ti traiasca), adica un bilet de adult te-a costat cel mult 205E. Prin urmare se pot gasi bilete mai ieftine de 250E. Got it? Asta a fost motivul scurtcircuitarii circuitelor logice din capul meu.

Topicul se numeste  "insula Chios". Iar informatia despre cat costa un bilet de avion pana acolo nu cred ca este de neglijat si poate interesa pe oricine ar dori sa ajunga acolo.

Edited by scaramouche, 26 February 2010 - 01:55.


#9
ooka

ooka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.02.2010
salu

N'am gasit bilet charter mai jos de 250 euro.

Reiau:

anul asta, biletele charter fara cazare ce se gasesc prin cei ce organizeaza chartere (europatravel de ex), s'au scumpit fata de anul trecut cu aprox 100 euro per bilet dus intors de 7 nopti. Adica, anul trecut era 160 euro biletul charter cu aegean pt 7 nopti, anul asta e minim 250 euro la aceeasi agentie. Daca vrei sa stai 14 nopti te costa minim 315 euro pt ca ei (agentia) considera ca iese in pierdere.

Asadar, mai bine nu merg nicaieri decit sa dau banii la o agentie de turism romaneasca.

Mai departe, tot scotocind dupa bilete spre insule mai in Nordul Greciei, au aparut la un moment dat, moment in care am cumparat si eu biletele cu 410 euro dus intors, escala in Atena si 2 plus o jumatate de om. Singurul dezavantaj este escala (10 ore stai in Atena la dus si vreo 5 la intors) si escala in sine. Dar mai bine asa decit sa apelez la o agentie de turism care dupa ce ca'mi face un hatar ca'mi vinde si mie un bilet la un charter, daca ar putea mi'ar lua si un rind de piele.

Cam atat.

Acum chiar atept pareri :)

Edited by ooka, 26 February 2010 - 11:14.


#10
miss_bianco

miss_bianco

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 216
  • Înscris: 22.11.2007

View Postooka, on 25th February 2010, 01:40, said:

Salut


Am luat bilete de avion Aegean pentru Chios in a doua jumatate a lui iunie. A fost cineva? Astept si eu pareri si sfaturi referitoare la cazare. Suntem doi adulti si un bebe.

Multumesc
Cu ce sa incep mai intai?Vara ne adunam gasca de fete si mergem in vacanta,Rhodos,Sandorini,Paros etc etc(bine eu vb si limba la perfectie pt ca stau de multi ani in Grecia).Si se pica o vara sa mergem in Chios.Si na ca mi-a cazut unul cu tronc si n-am mai plecat :wub: ..so stiu insula foarte bine!!
Hoteluri:Sunt foarte multe,depinde de zona.Daca sunteti cu bebe va recomand eva studios,are piscina,bucatarie mica,este ok,pret 35 euro ...
Este in zona Agia Ermioni.
Daca vreti sa stati in oras,se gasesc,hoteluri ar fi si Pansion Maria,fiecare camera e pe culoare diferita,bucatarie comuna(mobilier nou),wirelles,cred ca costa 30-35.Eu am stat cateva zile acolo pana sa imi gasesc garsoniera cu chirie.
Pt mers la plaja oricum o sa aveti nevoie de masina,pt ca in oras nu au plaja,iar daca o sa stati de exemplu in Agia Ermioni(la primul hotel care v-am spus),nu aveti nevoie de masina decat daca vreti sa coborati in oras,pt ca plaja este la 2 minute de hotel.Taxiul pana in oras e 10-12 euro dus.
Aeroportul este f aproape de oras taxa este intre 6-8 euro pana in oras.
Mancaruri gustoase as recomanda Eliniki Kuzina in oras(are si multe mancaruri gatite),si stil taverna Rosiko-In Thimiana,sau Bahari(Karfas).
E putin complicata harta dar ca sa te fac sa intelegi asa ca o idee vine Agia ermioni(Plaja)Karfas(Plaja)-Aeroport-Oras-Vrontados(Plaja)
Dar ca zona sa le ai pe toate aproape tot Agia Ermioni ti-as recomanda.Hotelul are piscina,plaja la 3,4 minute.In drum de la aeroport spre hotel eventual te opresti la Veropulos un super market imens,sa luati apa,fructe si ceva pt micul dejun.Are autobuz care merge spre Karfas,ca sa stati la o terasa,va recomand Egeios-au si wirelles,sa mancati la Bahari(mancare foarte bune,preturile ok,incercati vinul casei,au si treats pt clienti,ca inghetata,prajituri, este aproape de plaja.
De obicei biletele chios atena-rountrip le luam cu 90 euro inchise cu 3 sapt-1 luna inainte,si Atena Bucuresti round trip cu 150.
Alte detalii intreaba-ma!!

Edited by miss_bianco, 08 March 2010 - 09:50.


#11
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 03.11.2016
Si anul acesta , nimeni in Chios?!

#12
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
Resuscitez acest topic. Suntem interesati sa ajungem in iunie 2023 in Chios.
Familie cu, copil/9 ani.
Transport: auto, ferry din Cesme.
A mai fost cineva recent?
Orice sfat e binevenit.
Multumesc,

Edited by AdrianHH, 13 September 2022 - 11:57.


#13
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 AdrianHH, on 13 septembrie 2022 - 11:54, said:

... Suntem interesati sa ajungem in iunie 2023 in Chios ...

Măi Adi, bag samă că voi v-aţi uitat la chefi "fără limite".
Şi mie mi-au rămas în cap morile alea 4 de pe malul mării.


 AdrianHH, on 13 septembrie 2022 - 11:54, said:

... Transport: auto, ferry din Cesme ...

Oricum ar fi, în locul vostru aş încerca să conduc până în Kavala în port, şi de acolo cu ferry. În 2018 vasul Nissos Mykonos mergea pe o rută de la Kavala la Pireu făcînd vreo 10 escale, din care una sau două pe Chios. Am remarcat cartonaşele pe care le puneau angajaţii pe maşinile înşirate la coada de urcare pe vas.
Erau 2 sau 3 curse pe săptămână, fiindcă vasul se întorcea în Kavala pe aceeaşi rută.
Vezi dacă mai există posibilitatea asta. Avantajul e că nu e aşa obositor ca drumul prin Turcia, şi faceţi practic şi două mini-"croaziere" de vreo 18 ore fiecare. Cred că şi ca preţ e mai ieftin, că oricum prin Turcia ai nevoie de cazări intermediare, plus combustibilul suplimentar etc.
În fine, e doar părerea mea, vezi şi tu ...


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 13 September 2022 - 14:16.


#14
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007

 OvidiuNS, on 13 septembrie 2022 - 14:12, said:

Măi Adi, bag samă că voi v-aţi uitat la chefi "fără limite".
Şi mie mi-au rămas în cap morile alea 4 de pe malul mării.
Oricum ar fi, în locul vostru aş încerca să conduc până în Kavala în port, şi de acolo cu ferry. În 2018 vasul Nissos Mykonos mergea pe o rută de la Kavala la Pireu făcînd vreo 10 escale, din care una sau două pe Chios. Am remarcat cartonaşele pe care le puneau angajaţii pe maşinile înşirate la coada de urcare pe vas.
Erau 2 sau 3 curse pe săptămână, fiindcă vasul se întorcea în Kavala pe aceeaşi rută.
Vezi dacă mai există posibilitatea asta. Avantajul e că nu e aşa obositor ca drumul prin Turcia, şi faceţi practic şi două mini-"croaziere" de vreo 18 ore fiecare. Cred că şi ca preţ e mai ieftin, că oricum prin Turcia ai nevoie de cazări intermediare, plus combustibilul suplimentar etc.
În fine, e doar părerea mea, vezi şi tu ...
Sănătate şi tcb !
Sincer, nu am timp deloc(cu toate ca, recunosc, am tras cu ochiul o data la emisiunea aia). Nu am terminat nici macar acum review-ul pt 5T Posted Image
Avand in vedere experienta ultimilor 14 ani, ne propunem partea de insule Samotraki-Rodos, ulterior Naxos+ce mai e in jur(fara Paros). Evia, Eghina, Salamina, Peloponez, d-asta "usoare", la 2 pasi Posted Image
Nu sunt fan-ul ferry-urilor de lunga distanta. 4h in Paros mi-a cam ajuns(de aia nici nu trag inca cu Naxos-ul asa de mult), nu am fost in cele mai bune ape(bine, dupa o calatorie auto cu peripetii si 3h de somn pana in Atena nici nu ma mir).
Plus ca ferry-urile grecesti nu sunt deloc ieftine, mai ales la capitolul "masina". Nici pe varianta cu plecare din Turcia nu rup gura targului dar parca erau mai rezonabile.
Chios-ul l-am ales sa il "incercam" primul. Poate ceva vizite in Turcia pe drum(inclusiv cazare). Vazusem in anii trecuti ferry(si de masini, mici, ce-i drept dar erau- spre exemplu Turkish sea lines). Anul asta compania Erturk https://www.erturk.com.tr/en/faq nu are decat fast ferry de pasageri. Poate la anul sau poate mai se "baga" si alta companie. Imi vine greu sa cred ca nu exista nici acum alta, probabil ca in pandemie au cam dat rateu(bani de teste, incidenta mare, preturi mari la ferry de masini, etc etc). Le-am dat si un mail celor doua companii, inca nu am raspuns.

Edited by AdrianHH, 13 September 2022 - 15:39.


#15
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
Eh, mi-a venit inima la loc.
Am gasit pe https://www.chios.gr/en/ (site-ul oficial, doooh ! ) mailul de contact :
[email protected] de unde amprimit un raspuns foarte frumos  :
"Dear Adrian,
There are three ferry companies operating on an everyday basis  in this line and they also transport cars. You  will have to book in advance, especially for the car ticket.
1. SUNRISE TOURS
https://www.sunrisetours.gr/index.php
2. TURYOL
https://www.turyolonline.com/
3. ERTURK
https://www.erturk.com.tr/en
NORTH AEGEAN REGION
REGIONAL UNIT OF CHIOS
DEPARTMENT OF TOURISM
1 Polytechniou st., 82100 Chios
Τel: 0030 22713 50514,
www.chios.gr
e-mail: [email protected]"
Turyol are si ferry de masini(preturile de dus-intors : 80E masina, 25E adultul, 15E copilul, chiar ok fata de cema asteptam(as zice)).
Am primit intre timp in paralel alt raspuns
"First of all thank you for your interesting to come to our island.
We inform you about the ferries this summer and we believe that is goanna be the same next summer .There are ferries every morning at 10 o clock  and afternoon at 19.00 from Cesme to Chios .
  
Best regards ,
  
MUNICIPALITY OF CHIOS-DEPARTMNET OF EMPLOYMENT ,MARINE AND TOURISM
18 Kanari Str.,82 100 Chios Isl.-Greece
Tel.Posted Image+30)2271351726 , (+30)2271351727
www.chioscity.gr  e-mail: [email protected]"

Edited by AdrianHH, 23 September 2022 - 11:16.


#16
manuale

manuale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 30.05.2007
Am facut eu traseul asta, cu scuterul.
Ferry cred ca te va costa mult mai mult din TR (Cesme) in Chios.
Ai mai jos link cu traseul meu si cu costurile - e adevarat, in 2015, dar cred ca te ajuta sa iti faci cat de cat calculele.

https://motociclism....-budget/page/2/

#17
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007

View Postmanuale, on 28 noiembrie 2022 - 17:40, said:

Am facut eu traseul asta, cu scuterul.
Ferry cred ca te va costa mult mai mult din TR (Cesme) in Chios.
Ai mai jos link cu traseul meu si cu costurile - e adevarat, in 2015, dar cred ca te ajuta sa iti faci cat de cat calculele.

https://motociclism....-budget/page/2/
Mi-ai dat de citit Posted Image Frumoasa poveste.
Despre costuri, pana la anul nu am nici o certitudine, dar momentan incerc sa iau de bun ce scrie aici
https://www.turyolon...ribot-ucretleri
Ar fi vb de 80 masina+75 pasagerii(in total, dus-intors), adica 155E.
De exemplu, in Grecia, pe distante asemanatoare(Igoumenitsa-Lefkimi) preturile sunt de cca 100euro in sezon. Banuiesc ca diferenta de pret e din cauza faptului ca e un transport transfrontalier si or fi ceva taxe(vama, etc) de platit in plus. Oricum, nu e de speriat suma aia.
Pt noi sunt doua inconveniente : pretul la ferry din Grecia spre Chios este maricel si durata de traversare e pe masura(cu asta nu m-am impacat inca).Am mai mers ~4h in Paros si Skopelos si deja nu mai aveam rabdare.

Edited by AdrianHH, 29 November 2022 - 11:28.


#18
manuale

manuale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 30.05.2007

View PostAdrianHH, on 29 noiembrie 2022 - 11:20, said:

Mi-ai dat de citit Posted Image Frumoasa poveste.
Despre costuri, pana la anul nu am nici o certitudine, dar momentan incerc sa iau de bun ce scrie aici
https://www.turyolon...ribot-ucretleri
Ar fi vb de 80 masina+75 pasagerii(in total, dus-intors), adica 155E.
De exemplu, in Grecia, pe distante asemanatoare(Igoumenitsa-Lefkimi) preturile sunt de cca 100euro in sezon. Banuiesc ca diferenta de pret e din cauza faptului ca e un transport transfrontalier si or fi ceva taxe(vama, etc) de platit in plus. Oricum, nu e de speriat suma aia.
Pt noi sunt doua inconveniente : pretul la ferry din Grecia spre Chios este maricel si durata de traversare e pe masura(cu asta nu m-am impacat inca).Am mai mers ~4h in Paros si Skopelos si deja nu mai aveam rabdare.


Da, asa este, pentru ca treci in alta tara este pretul mai mare.
Important este sa aveti o vacanta reusita, dupa care sa va intoarceti relaxati.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate