Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Veronica se intoarce (1973)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Veronica se intoarce (1973)
Veronica se intoarce (Veronica Comes Back)

Regia Elisabeta Bostan
In rolurile principale Dem Radulescu, Margareta Paslaru, Lulu Mihaescu
Gen Familie

„Fugind in padure sa-si salveze ratusca furata de coana Vulpe, Veronica da de Greiere, de Imparateasa furnicilor si de periculosul motan Danila care intoneaza ca toti ceilalti refrenele lui Temistocle Popa.”- Tudor Caranfil - 2002 (Dictionar de filme romanesti)


Mi-a placut foarte mult acest film, cred ca l-am vazut de 4-5 ori.


Sâmbătă (25. iunie) pe ProCinema la ora 20:00 - Veronica se intoarce

#2
ungureaa

ungureaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 06.08.2007
O admir pe Margareta, nu se poate alt fel ! Insa filmul in sine mi se pare mult prea galagios, cu o regie cam haotica :) Fetita joaca foarte bine pentru virsta ei  :P

#3
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 11.10.2006
Personajele din poveste au corespondent in lumea reala a Veronicai (basmul este in vis); Filmul a fost relaizat in coproductie romano-sovietica, unele scene fiind filmate la Mosflim (majoritatea scenelor cu figuratie).

#4
miha_pinkcat

miha_pinkcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 27.11.2008
A fost si va ramane unul dintre cele mai bune filme romanesti pentru copii. Poveste draguta,personaje atractive,actori buni si muuult cantec.
De ce nu se mai fac asemenea filme acum? Ultimul film pentru copii cred ca a fost Maria-Mirabela. Ar mai fi cazul sa inceapa regizorii/scenografii sa se gandeasca si la genul acesta de filme.

Scuzati repetarea cuvantului "filme".Alt sinonim nu mi-a trecut la ora asta prin minte.

#5
retro56

retro56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.01.2007

 miha_pinkcat, on 10th May 2009, 02:02, said:

Scuzati repetarea cuvantului "filme".Alt sinonim nu mi-a trecut la ora asta prin minte.

Ei cum asa "miha" ? "Movie" !! Un movie ,doua movies :P .De ex:Am fost aseara la un movie la multiplex si am vazut doua movies :huh: .Iar la cronica de film ,(sau simplu:cronica) ,sau recenzie ,nu li se mai zice asa.Nu stiai? Se zice "review".Un review,doua reviews.De ex:Am citit ieri doua outstanding reviews  about doua tinere actrite care s-au lansat intr-un movie realizat de Woody Allen.Vezi ce simplu e ?Asa  se vorbeste si se scrie in ziua de azi!Adica o maimutareala tipic romaneasca, pentru un popor fara identitate(ptr. ca daca isi cauta identitatea pe alte meleaguri, engleze,sau americane inseamna ca n-o are !)
Numai bine :)

#6
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Cred ca ar fi trebuit sa ia oscarul pentru costume si decor.

#7
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
ce rol joaca George Mihaita in "Veronica"?

si Licuriciul nu vi s-a parut cam... gay???   :huh:

#8
vysoara

vysoara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.03.2006
veronica, fata buna...si cuminte....:))

#9
popa-alexandra

popa-alexandra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.09.2010
Acesta este unul din filmele copilariei mele. Chit ca intelegeam ceva cand eram mai mica, chit ca nu, au avut un mare impact asupra mea. Ma identificam cu Veronica, mai ales ca si semanam cu ea;))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate