Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

De cate ori scanezi PC-ul? Cu ce?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
107 replies to this topic

#73
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
o data la doua-trei luni
kaspersky internet security plus  spybot search & destroy

am o problema care sper sa nu fie grava, am cautat cu search in forum dar nu am gasit:
am windows xp sp3, iar din task manager mi-a disparut totul la tabul users, adica nu apare nici un utilizator logat, iar butoanele disconect, logoff si send message sunt dezactivate :huh: cum fac sa imi apara din nou userul logat la sistem acolo?

#74
vladmR

vladmR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 19.02.2011
O data la o luna ..

NOD 32

#75
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
Cand vreau. Nu mi-am propus un numar fix de scanari intr-o perioada data de timp.
Totusi, atunci cand o fac, folosesc Avast Antivirus Free si Malwarebytes' Anti-Malware.

#76
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
@alexcrist

Quote

- ?i cei care spun: fără antivirus e?ti ?mort?. Te infectezi imediat ?i asta-i.... Iar o altă parte de utilizatori, din aceea?i categorie, care sunt de-a dreptul înspăimânta?i de ce s-ar putea întâmpla teoretic, astfel încât se înarmează până în din?i cu tot felul de suite de securitate care mai de care mai interesante, fac zeci de scanări periodice ?i tot nu se simt în siguran?ă.
E si normal. Nu o sa fii niciodata in siguranta.
Poti folosi orice antivir oricum 100% nu esti in siguranta, de aceea e bine a poti scana si cu alti antivirusi offline.

Quote

Dar au un efect real?
Da, au.

Quote

?e bine să stăm cu frica în sân continuu, de frica malwareului? E Windows a?a de infectat, sau totul se limitează la câteva cazuri izolvate + infec?ii cu viru?i din neaten?ia utilizatorilor (vezi cazul Palevo)??
Da e bine sa stai cu frica in san pt. ca produsul e facut in asa mod incat sa fie usor infectabil. Update-urile de securitate vin forte greu.
Pe MS il doare in cot de utilizatori si mai lasa voit si gauri in securitate astfel incat aia cu antivirusi sa mai castige si ei ceva.

Quote

?i ca să încep eu: nu, nu mi-e frică de malware. Se poate întâmpla, dar având un antivirus (+ firewall) activ în timp real, majoritatea problemelor pot fi evitate.
Ai dreptate, majoritatea nu toate.

Quote

eu personal nu văd rostul de?inerii unei colec?ii de produse anti-malware cu scanare manuală periodică (cu atât mai pu?in multiple produse cu scanare în timp real, simultană).
Asta e punctul tau de vedere si nu trebuie sustinut si de altii.
Iar ceea ce spui tu nu e valabil pt. toti.

Quote

Diferitele suite separate le văd utile numai în cazul cel mai rău, în care chiar te-ai molipsit cu ceva ?i antivirusul din dotare nu face fa?ă.
Multe infectii nu mai sunt reversibile ca daca ar fi nu ne-am deranja cu protectia.


Quote

?i nici pe sistemul părin?ilor nu am întâlnit, iar ei stau la peste 200KM de mine, ?i nu sunt mari exper?i în securitate. Ei folosesc calculatorul pentru navigat pe internet, citit mailuri, instant messanging, etc... ?i niciodată nu am fost nevoit să le dezinfectez sistemul, având NUMAI un antivirus + firewall active, fără scanări periodice sau altele de genul ăsta.
Pt. ca ei fac lucruri banale, lucrurile alea le poti face si dupa un dispozitiv mobil fara batai de cap.

Categoria asta, Antivirus & Security   nu ar trebui umpluta doar cu topice pt. Windows.
Categoria asta e o categorie generala si nu tine de un OS anume, de aceea se afla separata de OS-uri, pt. ca le priveste pe toate.
Daca se posteaza un topic aici atunci el poate primii informatii de la orice utilizator indiferent de OS-ul utilizat.
Si asta ma face sa spun asa:

- Pe Windows scanez cand cred eu ca e nevoie cu utilitare pt. scanat.
- Pe Debian nu am nevoie.

Edited by Fratello_2007, 24 July 2011 - 18:22.


#77
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Da, ei fac lucruri banale. Dar am observat că tocmai cei care fac lucruri banale tind să dea clic pe toate prostiile și bazaconiile și se infectează ba cu un rogue, ba cu nu știu ce altă panaramă. N-a fost cazul. Nici până în momentul de față.

Poftim, eu nu fac lucruri banale, din contră. Și tot n-am probleme. Iar principiul este fix același pe care l-am spus atunci: nu am decât o suită de securitate instalată, nu fac scanări periodice, nu reinstalez sistemul decât când e absolut necesar (iar ultimele instalări au fost necesare pentru că (1)am trecut de la XP la 7 x64, acum hăhă! și (2)am trecut de la 7 x64 la 7x86, din motive de probleme, non-malware, undeva prin toamna trecută).

Îmi susțin opiniile în continuare.

De asemenea, nu ai dat nicio explicație. Doar ai zis lucruri gen ”nu pentru toți”, ”nu mereu”, etc... Spune-mi concret. X și Y. :)


P.S.: Relativ recent (acum vreo 2 luni) am avut primul caz de tentativă de infecție reală pe sistemul propriu. M-am trezit hodoronc-tronc, nici nu știu de unde, cu un scvhost.exe în Temp ce încerca și el săracul să ruleze. UAC și-a făcut datoria instant și mi-a cerut permisiunea. Da, antivirusul n-a reacționat, dar Windowsul s-a protejat singur. Eee... nu-i chiar așa de prost, este? :P
Precedenta infecție reală am avut-o undeva prin liceu (acum vreo 6-7 ani), când am avut un keylogger în sistem ce l-am fugărit câteva săptămâni, tot manual. Între astea două cazuri, singurele ”infecții” au fost malware-ul de colecție, și paginile/fișierele infectate descărcate intenționat.

Și umblu mult pe tone de siteuri cunoscute sau nu, nu neapărat de ”sport extrem” în căutare de malware, ci în căutarea anumitor informații. Iar Google te duce prin multe locuri, cunoscute sau nu. Fără supărare, dar teama exagerată este de multe ori mai periculoasă decât situația reală. :)

#78
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
nu scanez niciodat manual, complet pc-ul
scanez doar fisierele ce imi par suspecte
AV-ul sta activat permanent, foarte rar il dezactivez doar temporar

#79
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007

View Postalexcrist, on 24th July 2011, 19:32, said:

Da, ei fac lucruri banale. Dar am observat că tocmai cei care fac lucruri banale tind să dea clic pe toate prostiile ?i bazaconiile ?i se infectează ba cu un rogue, ba cu nu ?tiu ce altă panaramă. N-a fost cazul. Nici până în momentul de fa?ă.

Poftim, eu nu fac lucruri banale, din contră. ?i tot n-am probleme. Iar principiul este fix acela?i pe care l-am spus atunci: nu am decât o suită de securitate instalată, nu fac scanări periodice, nu reinstalez sistemul decât când e absolut necesar (iar ultimele instalări au fost necesare pentru că (1)am trecut de la XP la 7 x64, acum hăhă! ?i (2)am trecut de la 7 x64 la 7x86, din motive de probleme, non-malware, undeva prin toamna trecută).

Îmi sus?in opiniile în continuare.

De asemenea, nu ai dat nicio explica?ie. Doar ai zis lucruri gen ?nu pentru to?i?, ?nu mereu?, etc... Spune-mi concret. X ?i Y. :)


P.S.: Relativ recent (acum vreo 2 luni) am avut primul caz de tentativă de infec?ie reală pe sistemul propriu. M-am trezit hodoronc-tronc, nici nu ?tiu de unde, cu un scvhost.exe în Temp ce încerca ?i el săracul să ruleze. UAC ?i-a făcut datoria instant ?i mi-a cerut permisiunea. Da, antivirusul n-a reac?ionat, dar Windowsul s-a protejat singur. Eee... nu-i chiar a?a de prost, este? :P
Precedenta infec?ie reală am avut-o undeva prin liceu (acum vreo 6-7 ani), când am avut un keylogger în sistem ce l-am fugărit câteva săptămâni, tot manual. Între astea două cazuri, singurele ?infec?ii? au fost malware-ul de colec?ie, ?i paginile/fi?ierele infectate descărcate inten?ionat.

?i umblu mult pe tone de siteuri cunoscute sau nu, nu neapărat de ?sport extrem? în căutare de malware, ci în căutarea anumitor informa?ii. Iar Google te duce prin multe locuri, cunoscute sau nu. Fără supărare, dar teama exagerată este de multe ori mai periculoasă decât situa?ia reală. :)
Tu vorbesti de lucruri banale eu vorbesc de lucruri reale.
1. Parintii tai viziteaza site-uri veridice, nu umbla prin tot felul de site-uri obscure. Asta cu parintii e cel mai prost exemplu.
2. Ceea ce sustii tu nu releva realitatea. Ca ai testat tu un malware si nu stie sa faca nu stiu ce, nu demonstreaza ca altele nu pot face lucrul ala.
3. E o tampenie sa sustii ca Windows e un OS 100% sigur si ca nu are gauri de securitate. Cred ca ridicatul in slavi spune destul de multe despre cat de fan Windows esti.

Eu nu am facut decat sa comentezi prostiile insiruite pe care le-ai postat.
Daca tu iti sustii postarile nu ai decat, eu unul nu sunt de acord cu ele si mai sunt multi ca mine.

Topicul asta nu e altceva decat o insiruire de laude cu softuri care mai de care.
E irelevant pt. domnul X de cate ori scanez eu PC-ul.
E irelevant ce software folosesc eu, pt. ca depinde de situatie si sunt multe variabile la mijloc.
E irelevant topicul asta pt. ca provoaca flame si war.
Eu zic ca un admin cu capul pe umeri ar fi observat lucrul asta de la prima postare.

Fara ofense, dar prea multe topice aiurea gasesc pe toate ariile. 80% dintre ele chiar nu isi au rostul.
Pt. multe probleme deja s-au postat solutii in trecut.
Pt. multe dintre ele gasesti solutii si informatii folosing google sau orice alt motor de cautare.

Edited by Fratello_2007, 24 July 2011 - 18:49.


#80
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

View PostFratello_2007, on 24th July 2011, 19:46, said:

Tu vorbesti de lucruri banale eu vorbesc de lucruri reale.
1. Parintii tai viziteaza site-uri veridice, nu umbla prin tot felul de site-uri obscure. Asta cu parintii e cel mai prost exemplu.
2. Ceea ce sustii tu nu releva realitatea. Ca ai testat tu un malware si nu stie sa faca nu stiu ce, nu demonstreaza ca altele nu pot face lucrul ala.
3. E o tampenie sa sustii ca Windows e un OS 100% sigur si ca nu are gauri de securitate. Cred ca ridicatul in slavi spune destul de multe despre cat de fan Windows esti.
1) Tu crezi că mama știe ce site e veridic și ce site nu? Crezi că ea n-a auzit de Google și că nu caută diferite informații pe Google, indiferent de rezultatele pe care i le oferă? Crezi că mama are o listă de bookmarkuri pusă frumos acolo și doar pe siteurile alea intră? Cu tot respectul, dar ai o impresie greșită despre lucrurile alea reale de care vorbești.

2) Nu am testat niciodată niciun malware să văd ce face. Ăsta e cam domeniul altora de prin zona asta. Tot ce am mai testat eu este să văd dacă antivirusul pe care îl folosesc detectează static (doar ca fișier, nu ca execuție) anumite fișiere. Iar asta fac destul de rar. Nu prea mă mai pasionează de mult timp joaca cu malwareul (iar când o făceam, o făceam strict pe mașini virtuale, nu pe real). Cele două exemple pe care le-am dat au fost singurele exemple de infecții reale! cu care m-am confruntat eu, în calitate de utilizator obișnuit al unui calculator. Nu am provocat în niciun fel infecțiile respective, ci din contră, m-am chinuit (după aceea) să văd de unde au apărut.

3) Dacă din ce am spus eu tu ai înțeles că ridic în slăvi Windows, asta nu relevă decât cât ești tu împotriva Windows. Tot ce am spus eu este că UAC și-a făcut datoria în acel caz. Nu am zis nicăieri că Windows e 100% sigur (caz în care n-aș mai fi folosit nicio suită de securitate), și nu am zis nici că un antivirus oarecare este 100% eficient. Tot ce am spus, și poți să verifici, este că teama unora este mai mare decât pericolul real. N-am zis că nu e niciun pericol, ci doar că unii exagerează cu 7 suite și produse ce rulează simultan + încă vreo 5 rulate manual. Te rog să-ți verifici afirmațiile înainte să mai arunci cu acuzații nefondate.


View PostFratello_2007, on 24th July 2011, 19:46, said:

Eu nu am facut decat sa comentezi prostiile insiruite pe care le-ai postat.
Daca tu iti sustii postarile nu ai decat, eu unul nu sunt de acord cu ele si mai sunt multi ca mine.
Zi-mi care-s prostiile alea, și spune-mi de ce le consideri prostii. Altfel, fără explicații, le consider alte afirmații nefondate, deci fără nicio valoare în ochii mei.


View PostFratello_2007, on 24th July 2011, 19:46, said:

Topicul asta nu e altceva decat o insiruire de laude cu softuri care mai de care.
E irelevant pt. domnul X de cate ori scanez eu PC-ul.
E irelevant ce software folosesc eu, pt. ca depinde de situatie si sunt multe variabile la mijloc.
E irelevant topicul asta pt. ca provoaca flame si war.
Eu zic ca un admin cu capul pe umeri ar fi observat lucrul asta de la prima postare.
Corect! Exact motivele pentru care am pus întrebările pe care le-am pus:

View Postalexcrist, on 22nd May 2010, 18:55, said:

Nu  spun că softwareul de securitate e inutil. Nu spun că cei care fac  multe scanări periodice greșesc. Dar au un efect real? Chiar detectează  infecții active în sistemele voastre? Sau ați putea trăi la fel de bine  și fără aceste scanări periodice, având numai un produs activ în timp  real?
Partea asta ți-a scăpat, așa-i? Eu întrebam simplu: chiar ajută pe cineva să scaneze cu 10 antiviruși? Adică chiar e cineva care, după ce pierde o zi în fiecare săptămână (că nu cred că durează mai puțin să scanezi cu 3-4 antiviruși), chiar există cazuri în care unul dintre produse să detecteze ceva, fără ca toate celelalte să detecteze absolut nimic? Adică...are vreun rost real? Este o scanare manuală mai eficientă decât protecția în timp real? Chiar eram curios să se răspundă la astfel de chestii.

Dacă tu prin asta înțelegi că aș spune că e inutil (ceea ce am menționat deja că NU ăsta e scopul întrebărilor), atunci e problema ta.

View PostFratello_2007, on 24th July 2011, 19:46, said:

Pt. multe dintre ele gasesti solutii si informatii folosing google sau orice alt motor de cautare.
Iar căutarea aia pe Google te va duce întotdeauna pe un site ”veridic”...

#81
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Din ce vad eu nu are rost sa iti raspund.
Oricum tu citesti printre randuri.
Pe langa faptul ca tu citesti printre randuri intrepretezi cum vrea muschiul tau.
Chiar are rost sa ma cobor in halul asta la o discutie de 2 lei cu un om care nu pricepe?
Eu zic ca nu, chiar nu are rost.

Quote

Corect! Exact motivele pentru care am pus întrebările pe care le-am pus:
Tu pui intrebari in loc sa stergi sau sa inchizi topicul.
Ce sa zic, foarte pro.

In rest numai bine.
Si sper ca in viitor moderatorii sa fie cat mai pro si utilizatorii cat mai culti si sa posteze doar ceea ce trebuie.

Edited by Fratello_2007, 24 July 2011 - 20:03.


#82
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

View PostFratello_2007, on 24th July 2011, 21:01, said:

Pe langa faptul ca tu citesti printre randuri intrepretezi cum vrea muschiul tau.
Chiar are rost sa ma cobor in halul asta la o discutie de 2 lei cu un om care nu pricepe?
Eu zic ca nu, chiar nu are rost.
Idem. Nici nu am ce să pricep din posturile tale de aici, pentru că nu ai scris niciun fel de argument. ”Nu la toți” nu este un argument, mai ales că eu nu am făcut niciun fel de generalizări.

Și te rog să ai grijă la limbaj.

View PostFratello_2007, on 24th July 2011, 21:01, said:

Tu pui intrebari in loc sa stergi sau sa inchizi topicul.
Ce sa zic, foarte pro.
DA! Pentru că este un topic pe aria de dezbateri. Este o dezbatere. Nu-ți place, nu citești, nu postezi. Simplu. În plus, când puneam eu întrebările alea nici nu eram moderator. Și, repet, ai grijă cu finețurile de utilizator cult.

Edited by alexcrist, 24 July 2011 - 21:17.


#83
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Folositi https://addons.mozil...-browsing-tool/ si  veti avea cu 70-80% mai putine sanse sa luati virusi de pe internet, daca-l respectati desigur, va garantez, cel mai bun addon evar. E bun atat pentru virusi cat si pentru site-uri de vanzari online ca vezi parerea altora si iti dai seama daca e de incredere sau nu.
Revenind la subiect, eu nu-mi scanez PC-ul vreodata, doar in caz ca iau vreun virus, dar asta nu s-a mai intamplat de 6-7 luni. Folosesc Avira premium si windows 7 x64

Edited by errai, 27 July 2011 - 09:28.


#84
bladee

bladee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 18.10.2009
Când instalez un nou antivirus, și de obicei nu scanez tot sistemul.

#85
Albulici

Albulici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 18.04.2008
Scanez pc`ul cu Anti-Malware la sfarsitul fiecarei saptamani si ca sa fiu sigur si cu Dr Web cateodata:)

#86
MARIUS140872

MARIUS140872

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.12.2007
avg  merge  tot timpul  cu  toate  optiunile  active...si  cam  o data  pe  luna  cu  avast   si  nod32 care  sunt pe  calculator  dar  ruleaza  doar  in modul manual

#87
VladyR10

VladyR10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 14.05.2011
Doar când am unele suspiciuni, un Full scan cu MSE și MBAM. :OK:

Edited by VladyR10, 03 April 2012 - 10:13.


#88
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 29.04.2006
nu scanez deloc din moment ce am un antivirus activ(avira premium), doar in cazuri exceptionale cand ma virusez cu mana mea :) incerc tot cu antivirusul activ sa scap, daca nu reusesc, incerc sa le iau la rand si daca nici asa nu merge, bag format(varianta mai rapida, decat scanatul cu 2-3 antivirusi, dar mai lenesa pentru mine :P )

#89
Don_Corleone99

Don_Corleone99

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 167
  • Înscris: 29.05.2011
Aproximativ o data la 2 saptamani , cu antivirusul instalat in acel moment ( un antivirus nu sta mai mult de o saptamana pe PC )......oricare ar fi el + MBAM.

#90
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Scanez cu ClamAV/ClamTk, înainte să fac vre-o tranzacţie pe net. Mai dau o scanare completă cam la o lună, aşa, fără motiv.

Edited by Lolopoco, 06 October 2012 - 14:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate