Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Doctrine adventiste false: doctrina sanctuarului 1844

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1160 replies to this topic

#19
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

 Guzunoi, on 21st February 2010, 22:02, said:

Atat site-urile care contin scrieri care o condamna cat si cele care contin scrieri care incearca sa dreaga busuiocul Ellenei G. White, contin scrieri tendentioase. Ambele tabere au falsificat scrierile a.i. ceea ce sustin ei sa fie sprijinit.

Serios ? Ai vazut tu cumva o editura non adventista care sa publice lucrarile 'falsificate' ale EGW ?
Sau fabulezi ?

#20
MacBookAir

MacBookAir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.02.2010
Mai, dar sunt incinse lucrurile pe aici........

Dar ce spui despre doctrina sanctuarului? Sau....extraterestrii de pe Saturn pe care noi nu ii vedem dar care sunt, de fapt?

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

 Guzunoi, on 21st February 2010, 22:19, said:

Ca sa demonstrezi ca o femeie oarecare minte, ar trebui nu numai sa fi contemporan ci ea, dar sa si intri in contact direct cu ea. Nu crezi?

Asta nu ar trebui sa va fie prea greu, ca doar EGW este 'spiritul profetiei' iar ce e spirit nu moare, nu ???

#22
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 MacBookAir, on 22nd February 2010, 13:10, said:

Mai, dar sunt incinse lucrurile pe aici........

Dar ce spui despre doctrina sanctuarului? Sau....extraterestrii de pe Saturn pe care noi nu ii vedem dar care sunt, de fapt?

.....doctrina sanctuarului e biblica.....demonstrat....cat despre extraterestrii
de pe saturn....unde scrie egw asa ceva ?.....sau ne luam dupa scrisorile
din amintiri ale unor persoane ?.....insa chiar daca ar fi scris.....noi nu putem
vedea fiintele superioare noua....decat daca D-zeu doreste....vezi cazul
Elisei, Balaam,etc...asadar ....ei pot sta oriunde vor ...chiar si pe saturn...fara
ca sa-i vedem.... :rolleyes:

Edited by leoluke, 22 February 2010 - 13:18.


#23
MacBookAir

MacBookAir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.02.2010

 overseas, on 22nd February 2010, 12:29, said:

Asta nu ar trebui sa va fie prea greu, ca doar EGW este 'spiritul profetiei' iar ce e spirit nu moare, nu ???
Sa inteleg ca si tu crezi ca sunt oameni pe Saturn, numai ca sa nu-ti contrazici biserica?

Unde scrie in Scriptura ca oamenii sunt altundeva decat pe pamant?

#24
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 MacBookAir, on 23rd February 2010, 03:21, said:

Sa inteleg ca si tu crezi ca sunt oameni pe Saturn, numai ca sa nu-ti contrazici biserica?

Unde scrie in Scriptura ca oamenii sunt altundeva decat pe pamant?

.....tu nu pricepi romaneste.....unde a scris egw asa ceva ?.....sau pt. tine
scrisorile din amintiri ale unor contemporani sunt acelasi lucru ?.....insa si
daca ar fi scris.....ingerii pot sta oriunde.....chiar si pe saturn fara sa ii vedem....doar
daca D-zeu vrea atunci ii putem vedea.... :rolleyes:

#25
MacBookAir

MacBookAir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.02.2010

 leoluke, on 23rd February 2010, 10:07, said:

.....tu nu pricepi romaneste.....unde a scris egw asa ceva?
Fii bun si spune-ne si noua cum se facea relatarea "viziunilor" ei? In timp ce era "in transa" egw scria ce vedea?
La fel, cum ii spuneau ce a "visat" i-au spus si de aceasta data exact. Numai ca, spre consternarea mea, nu am crezut ca poate devia in asemenea hal: "popor fara pacat pe Saturn", iar cei de astazi sa nu o demaste. Mai mult, incerci orice explicatie numai ca sa nu fie demascata minciuna. As fi zis ca esti ortodox.....

#26
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 MacBookAir, on 23rd February 2010, 14:02, said:

Fii bun si spune-ne si noua cum se facea relatarea "viziunilor" ei? In timp ce era "in transa" egw scria ce vedea?
La fel, cum ii spuneau ce a "visat" i-au spus si de aceasta data exact. Numai ca, spre consternarea mea, nu am crezut ca poate devia in asemenea hal: "popor fara pacat pe Saturn", iar cei de astazi sa nu o demaste. Mai mult, incerci orice explicatie numai ca sa nu fie demascata minciuna. As fi zis ca esti ortodox.....

.....egw a scris personal ceea ce i s-a dat sa ,,vada,,....bineinteles ca
ulterior...daca poti sa ,,realizezi,, si asta.....iar ceea ce au scris altii las pt.
,,delectarea,, voastra.....si oricum....am mai spus....chiar daca ar fi
scris asa ceva.....e posibil...pt. ca ingerii pot sta oriunde fara sa-i vedem noi.... :coolspeak:

#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

 leoluke, on 23rd February 2010, 13:45, said:

chiar daca ar fi scris asa ceva.....e posibil...pt. ca ingerii pot sta oriunde fara sa-i vedem noi.... :coolspeak:

E bine ca v-a pregatit pentru intalnirea cu extraterestrii, aia vor fi perfect compatibili cu voi, doar sunt girati de EGW.

#28
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

 overseas, on 23rd February 2010, 13:53, said:

E bine ca v-a pregatit pentru intalnirea cu extraterestrii, aia vor fi perfect compatibili cu voi, doar sunt girati de EGW.
http://www.intercer.net/egw/

Aici ai toate cartile lui EGW... Ia vezi scire ceva de Saturn? Daca nu.... sunteti mincinosi... daca da, ia vezi in ce context?

#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

 leoluke, on 23rd February 2010, 13:45, said:

.....si oricum....am mai spus....chiar daca ar fiscris asa ceva.....e posibil...pt. ca ingerii pot sta oriunde fara sa-i vedem noi.... :coolspeak:

"chiar daca ar fi scris" ne indica faptul ca o aperi pe EGW neconditionat
deci este irelevant ce-ti dovedim noi sau nu

#30
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

 overseas, on 23rd February 2010, 14:38, said:

"chiar daca ar fi scris" ne indica faptul ca o aperi pe EGW neconditionat
deci este irelevant ce-ti dovedim noi sau nu
Este foarte relevant, pentru ca voi impliniti cuvintele Mantuitorului: "oamenii va vor ura din pricina Mea"... asa ca asta faceti voi... Bravo... inseamna ca El e aproape... si cand Il veti vedea, veti fugi...

#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

 ktulu22, on 23rd February 2010, 15:13, said:

Este foarte relevant, pentru ca voi impliniti cuvintele Mantuitorului: "oamenii va vor ura din pricina Mea"... asa ca asta faceti voi... Bravo... inseamna ca El e aproape... si cand Il veti vedea, veti fugi...

Te simti persecutat puisor ? Te uiti seara sub pat ? Ai insomnii ? Asta ar explica multe din posturile tale.

#32
MacBookAir

MacBookAir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.02.2010

 overseas, on 23rd February 2010, 15:18, said:

Te simti persecutat puisor ? Te uiti seara sub pat ? Ai insomnii ? Asta ar explica multe din posturile tale.
Mai, ideea este ca ei apara O PERSOANA, nu o doctrina. Ca si mahomedanii, nu ai voie sa le strici mitul despre "profet" si sunt in stare de orice, avem si exemple, din nefericire, de ceea ce pot ei sa faca pt o "cauza".

#33
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 overseas, on 23rd February 2010, 15:38, said:

"chiar daca ar fi scris" ne indica faptul ca o aperi pe EGW neconditionat
deci este irelevant ce-ti dovedim noi sau nu

.....aaa.....deci acu recunosti ca nu a scris ea.....eu nu trebuie s-o apar pe egw....doar
combat minciunile....la adresa oricarui scriitor....si mai ales reinterpretarile
false ale unor versete biblice..... :rolleyes:

Edited by leoluke, 24 February 2010 - 10:24.


#34
yo8tyn

yo8tyn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 17.10.2006
chiar m'ati facut curios si am citit despre viziunile ei.
   Am inteles ca intr'una din viziunile ei, ea fizic nu mai traia, sau nu mai era constienta. Inima nu ii mai batea. Au fost fel de fel de doctori si nu si'au putut explica intamplarea.

Oricum, va chinuiti degeaba sa va contraziceti pe aici. Acea femeie, a scris ce a vrut, si ce zice ea ca i s'a aratat, cum si nostradamus a scris si el...ce a vrut. Poate unele chestii mai sunt valabile si in ziua de azi, (ca lectii de viata), altele nu. (de exemplu, atunci ea spunea ca e pacat sa ai bicicleta. de ce? pentru ca pe timpul ala era un lux asa ceva. si cu banii aia.... ma rog) acum acest lucru nu mai e valabil.

Cineva mi'a spus asa:
    religia asta , si increderea in Dumnezeu e optionala, nu si obligatorie.
Daca intradevar Dumnezeu nu exista,... neascultarea noastra, (+...documentarea noastra, doar pentru a ne contrazice), e ok, sau mai bine zis degeaba.
Dar daca intradevar Dumnezeu exista, si se va intampla asa cum zice crezul crestin ortodox, atunci vai de noi.
Mai simplu ce este de facut ? sa ne incurcam in texte, scriitori, si asa mai departe? sau sa ne vedem de viata noastra, si sa nu gresim, si sa avem grija de noi si cei din jurul nostru, (familie..copii...etc) sa facem binele. (binele fiind nu neaparat legea din Biblie, desi cred ca este importanta, dar se cam leaga cu legea - cum s'o fi chemand ea...)

Daca esti sofer, si ai trecut pe rosu, vine politia si ii spui, stii... eu celelalte legi le'am respectat, am mers cu viteza legala, pe banda care trebuia, am tinut centura de siguranta, am actele in regula, doar asta, cu semaforul...... iei amenda sau nu? iei bineinteles, si puncte :P
La Dumnezeu este altfel? Degeaba nu furam, nu mintim, desi greu de crezut, da marog, nu dregem....daca gresim intr'un singur lucru...nasol.

Deci, concluzia mea, vedeti'va de treaba, sa fim oameni buni, intelegatori, daca ne incurcam asa in texte, nu vom reusi niciodata sa o scoatel la un capat, sa impacam pe toata lumea.

(daca tot adventistii si care mai sunt, nu sunt buni, intrebarea mea este, de ce biserica ortodoxa, si biserica catolica nu au aceleasi principii.. deodata ce sunt doua biserici.... nu mi se par sa fie lafel... asa si adventistii... fiecare cu conceptiile lor. Adevarul exista la toti.. mai mult sau mai putin, mai concret sau mai putin, mai intors sau mai neintors)

#35
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 yo8tyn, on 24th February 2010, 23:49, said:

chiar m'ati facut curios si am citit despre viziunile ei.
   Am inteles ca intr'una din viziunile ei, ea fizic nu mai traia, sau nu mai era constienta. Inima nu ii mai batea. Au fost fel de fel de doctori si nu si'au putut explica intamplarea.

Oricum, va chinuiti degeaba sa va contraziceti pe aici. Acea femeie, a scris ce a vrut, si ce zice ea ca i s'a aratat, cum si nostradamus a scris si el...ce a vrut. Poate unele chestii mai sunt valabile si in ziua de azi, (ca lectii de viata), altele nu. (de exemplu, atunci ea spunea ca e pacat sa ai bicicleta. de ce? pentru ca pe timpul ala era un lux asa ceva. si cu banii aia.... ma rog) acum acest lucru nu mai e valabil.

Cineva mi'a spus asa:
    religia asta , si increderea in Dumnezeu e optionala, nu si obligatorie.
Daca intradevar Dumnezeu nu exista,... neascultarea noastra, (+...documentarea noastra, doar pentru a ne contrazice), e ok, sau mai bine zis degeaba.
Dar daca intradevar Dumnezeu exista, si se va intampla asa cum zice crezul crestin ortodox, atunci vai de noi.
Mai simplu ce este de facut ? sa ne incurcam in texte, scriitori, si asa mai departe? sau sa ne vedem de viata noastra, si sa nu gresim, si sa avem grija de noi si cei din jurul nostru, (familie..copii...etc) sa facem binele. (binele fiind nu neaparat legea din Biblie, desi cred ca este importanta, dar se cam leaga cu legea - cum s'o fi chemand ea...)

Daca esti sofer, si ai trecut pe rosu, vine politia si ii spui, stii... eu celelalte legi le'am respectat, am mers cu viteza legala, pe banda care trebuia, am tinut centura de siguranta, am actele in regula, doar asta, cu semaforul...... iei amenda sau nu? iei bineinteles, si puncte :P
La Dumnezeu este altfel? Degeaba nu furam, nu mintim, desi greu de crezut, da marog, nu dregem....daca gresim intr'un singur lucru...nasol.

Deci, concluzia mea, vedeti'va de treaba, sa fim oameni buni, intelegatori, daca ne incurcam asa in texte, nu vom reusi niciodata sa o scoatel la un capat, sa impacam pe toata lumea.

(daca tot adventistii si care mai sunt, nu sunt buni, intrebarea mea este, de ce biserica ortodoxa, si biserica catolica nu au aceleasi principii.. deodata ce sunt doua biserici.... nu mi se par sa fie lafel... asa si adventistii... fiecare cu conceptiile lor. Adevarul exista la toti.. mai mult sau mai putin, mai concret sau mai putin, mai intors sau mai neintors)

.....Adevarul e unul singur.....iar Bblia spune ca D-zeu, Hristos si Legea sunt
Adevarul.....insa tot Biblia arata necesitatea dobandirii unui caracter compatibil
sau in armonie cu acest Adevar....nu poti accede in viata vesnica alaturi de ingeri
fara bunatate,rabdare,mila,respect pt. poruncile lui D-zeu...sa nu minti, furi, sa n-ai idoli,...etc....
....asta e ,,miezul,, problemei....droaia de religii insa sunt mai departe sau mai aproape de
acest  ,,pilon,,.... :rolleyes:

#36
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Deci, decretam cu totii doctrina sanctuarului ca fiind falsa, sa inteleg?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate