Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10159 replies to this topic

Poll: Rugaminte: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica sanctiuni. (114 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (45 votes [39.47%])

    Percentage of vote: 39.47%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (19 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

  3. Pentru Jigniri/offtopic contul dvs. este suspendat.Va rog NU jigniti. (38 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  4. FOLOSITI FUNCTIA RAPORT. Asa putem scapa topicul de cei mai putin seriosi. (12 votes [10.53%])

    Percentage of vote: 10.53%

Vote

#8713
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

 nuda, on 24 iulie 2013 - 20:59, said:

ma indoiesc ca au facut ei fantani pentru turisti.

Vezi să nu râmâi îndoit Posted Image
În multe locuri de pe insulă sunt cişmele de la care poţi bea apă liniştit şi să-ţi iei şi la pachet. Fără să stau să mă gândesc mult este una în Limenas, lângă muzeu, una în Skala Sotira, una în centru în Panagia. Că tot pomeneai cu câteva pagini în urmă de Theologos, la ieşirea din sat, printr-o pădure de platani se ajunge la Izvorul Sf. Vasile, neamenajat şi cu apă rece şi proaspătă.

#8714
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
bravo almona, nuda a rezolvat problema cu apa. sper sa nu treaca la mancare acum...

Edited by AlinE, 01 August 2013 - 13:13.


#8715
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007

 Stroeee, on 01 august 2013 - 09:03, said:

Atat de macabru mi se pare osoarul ala....


si mie.....

#8716
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

 AlinE, on 01 august 2013 - 13:12, said:

bravo almona, nuda a rezolvat problema cu apa. sper sa nu treaca la mancare acum...
Dar de ce? În opinia mea, în Thassos poţi să mori de ce vrei tu, mai puţin de foame. De la vânzătorul ambulant de pe plajă cu gogoşi şi porumb fiert, la toneta cu gyros şi taverna cu sau fără fiţe, imposibil să nu găseşti ceva convenabil, proaspăt şi care să-ţi placă.

#8717
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
...dar pentru care trebuie sa platesti.

#8718
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011
Poate cineva sa spuna cate ceva despre bisericile din Thassos? Sunt si manastiri? Se fac slujbe? A participat cineva la vreuna? Cum sunt? Vin multi greci?

#8719
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt si manastiri. Se fac slujbe, dar n-am participat la vreuna.
Am fost in biserica din Panaghia, si intr-o manastire in sudul insulei, imi scapa numele pe moment.

#8720
fanelul

fanelul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 05.03.2005
Agis Ioannis foarte frumoasa, neaparat trebuie papucei si nu o recomand copiilor mici. Cam scumpa, de altfel, 2 cafele si sezlongurile=9 iuro, mai frend! Cu toate astea, frumoasa si destul de libera.
Mi-a parut rau ca nu am putut vizita si restul manastirii Arh. Mihail, partea noua, de sus, arata frumos. Ca obiectiv este 'must see', cateva lumanari aprinse si un rahat delicios si din nou la drum.
Otilia de la Irene foarte amabila, mancarea buna (supa, giros, cotlete de berbec + ceva bauturi=28 euro).

#8721
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009

 nuda, on 01 august 2013 - 14:43, said:

Poate cineva sa spuna cate ceva despre bisericile din Thassos? Sunt si manastiri? Se fac slujbe? A participat cineva la vreuna? Cum sunt? Vin multi greci?

Cei care doresc sa viziteze manastirile din Thassos nu ar trebui sa rateze:

1. O parte din Sfantul Cui (cu care a fost crucificat Hristos), aflat in interiorul manastirii Arhanghelos (Sf. Mihail si Gavril)
2. Izvorul cu apa sfintita, aflat intr-o pestera la baza manastirii Arhanghelos
3. O icoana a sfantului Hristofor, cel cu capul de caine, aflata in manastirea de langa Maries (Panagouda)

#8722
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
O parte a Sfantului Cui? OMG. :o Astia nu mai stiu cum sa faca bani...

#8723
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009

 Catalin S., on 01 august 2013 - 15:25, said:

O parte a Sfantului Cui? OMG. Posted Image Astia nu mai stiu cum sa faca bani...
Prost nu e cine cere ci cine da.

#8724
zedek

zedek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.01.2010
Cred ca daca aduni partile din cui, de prin diverse manastiri, faci un cui pe la 2-300 kile. Anul trecut cat am stat nu-mi amintesc sa fi vazut biserici..dar nici nu le-am cautat.

#8725
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009
Lacul Maries cu cascada aferenta.

Attached Files



#8726
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Eu prefer Egeea baltii aleia. N-as merge la 1.000 de km departare de casa si apoi sa ma plimb pe niste dealuri nu foarte spectaculoase (mai ales in comparatie cu peisajele montane din Romania).

#8727
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007

 Catalin S., on 01 august 2013 - 15:25, said:

O parte a Sfantului Cui? OMG. Posted Image Astia nu mai stiu cum sa faca bani...

Pai de ce trebuie sa dai bani ? Eu nu am dat niciodata. Chiar nu cred ca ar spune ca exista o parte din Sf Cui daca nu ar fi.

#8728
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009

 Seb, on 01 august 2013 - 17:21, said:

Eu prefer Egeea baltii aleia. N-as merge la 1.000 de km departare de casa si apoi sa ma plimb pe niste dealuri nu foarte spectaculoase (mai ales in comparatie cu peisajele montane din Romania).

Poate asta te multumeste. Bafta.

http://www.vplay.ro/watch/rsv34e6y/

http://www.vplay.ro/watch/fei9n88u/

#8729
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011

 Delphinash, on 01 august 2013 - 17:33, said:

Pai de ce trebuie sa dai bani ? Eu nu am dat niciodata. Chiar nu cred ca ar spune ca exista o parte din Sf Cui daca nu ar fi.

Nu crezi ca au motive s-o faca? :0.Esti putin naiv.,scuza-ma...Pai sa vedem de ce ar putea...,sa zicem,pt a atrage mai multi turisti?PT ca apoi sa vanda cat mai multe suveniruri and shit??SI pt N alte motive.



PS.Ce ma distreaza faza asta cu "Sfantul Cui" Posted Image)),pana si CUI se scrie acum cu litere mari Posted Image)).Cica au o bucata din Sf. Cui",oare sa fie gamalia???Sfanta Gamalie?? :)))))))

Edited by adycoke2, 01 August 2013 - 17:59.


#8730
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010

 almona, on 01 august 2013 - 13:19, said:

Dar de ce? În opinia mea, în Thassos poţi să mori de ce vrei tu, mai puţin de foame. De la vânzătorul ambulant de pe plajă cu gogoşi şi porumb fiert, la toneta cu gyros şi taverna cu sau fără fiţe, imposibil să nu găseşti ceva convenabil, proaspăt şi care să-ţi placă.


unul dintre vanzatorii de gogosi de la Golden a oferit 3 gogosi gratuit. fata mea a primit una, baiatul meu nu a vrut. celelalte 2 au fost primite de niste nordici cu o limba materna ingrozitoare la auz.
foarte de treaba tanarul vanzator. vobea engleza f. bine, am stat de vorba pret de vreo 5 min dupa care a fugit la treaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate