Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10159 replies to this topic

Poll: Rugaminte: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica sanctiuni. (114 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (45 votes [39.47%])

    Percentage of vote: 39.47%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (19 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

  3. Pentru Jigniri/offtopic contul dvs. este suspendat.Va rog NU jigniti. (38 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  4. FOLOSITI FUNCTIA RAPORT. Asa putem scapa topicul de cei mai putin seriosi. (12 votes [10.53%])

    Percentage of vote: 10.53%

Vote

#8641
valiman

valiman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 26.04.2006
La o simpla cautare pe google, se confirma ce stiam tot de la gazda mea, si anume ca in Thassos este interzis camparea in locuri neamenajate.  http://www.thassos-i...thassos/camping/ Poate mai sunt si altele referiri, dar cred ca este nesemnificativ.
Ca faci sau nu focul, pompierii sunt foarte stricti cu camparea in locuri neamenajate.
@nuda, daca esti hotarat sa campezi pe munte (si nu faci caterinca aici pe forum), mai bine intrebi pompierii. Este o masina parcata intotdeauna intre Kinira si Livadi ( cu aproximatie). Asta ca sa nu iti iei amenda. Si grecii stiu sa amendeze, nu gluma.

Bafta!!

#8642
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 17.05.2004
A folosit cineva internet pe cartela prepay in grecia.....care ar fi cea mai avantajoasa si sa aiba semnal pe insulaPosted Image

#8643
TigerGirl

TigerGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 28.08.2012
Il completez si eu pe dannek, ca ma intereseaza si pe mine. Cartela prepay cumparata din Grecia, ca folosita de la noi prin roaming cred ca ajunge foarte mult. Ce e mai avantajos Vodafone sau Orange.
Multumesc!

#8644
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
De anul acesta s-au ieftinit tarifele in roaming, asa ca nu mai e mare cheltuiala sa plecati cu telefoanele din tara dupa voi.

Plus de asta cartelele "romanesti" din cate stiu eu, au roamingul preactivat. Vorbesti de cati bani ai pe ele.

#8645
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 17.05.2004
Ma intereseaza date nu voce internet

#8646
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012

 Lizicat, on 27 iulie 2013 - 23:29, said:

http://www.fototrave...temperature.php - Aici puteti verifica cat de calda este apa in timp real sau pentru ziua urmatoare. Ar trebui sa fie si o arhiva pe undeva...

http://www.fototrave...o/e_beaches.php Ce parere aveti de acest clasament?

saliara inaintea lui navagio cu 2 voturi? Posted Image cine a facut topul?

#8647
radu.traveller

radu.traveller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.07.2007
Datorita conexiunii de internet de mare viteza de care beneficiem in tara noastra, cand vine vorba de votat, romanii sunt primii, asa ca rezultatele de genul asta nu sunt de mirare!

Edited by radu.traveller, 28 July 2013 - 11:46.


#8648
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012
mda...se poate...

#8649
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011

 radu.traveller, on 28 iulie 2013 - 11:45, said:

Datorita conexiunii de internet de mare viteza de care beneficiem in tara noastra, cand vine vorba de votat, romanii sunt primii, asa ca rezultatele de genul asta nu sunt de mirare!

Ce mare viteza iti trebuie ca sa dai un vot?Nu prea isi are locul afirmatia respectiva.

#8650
crisssa14

crisssa14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.06.2010

 Catalin S., on 27 iulie 2013 - 19:54, said:

Asta o fi una din taverenele la care nu se dadea bon fiscal ci iti aduceau o hartie scrisa de mana?
Asta o fi una din taverenele la care comandai 2 cafele si o bere (2,5 eur / fiecare) iar la final nota de plata facea 10 euro?
Asta e... Se mai intamla. S-o fi trezit Fiscul si pe la ei...



Sa mergi cu cortul in Thassos nu e o noutate. Am citit multe postari de-alungul anlor dar recunosc, nu prea le-am bagat in seama pana n 2013 cand am decis sa fac si eu treaba asta. Culmea e ca intre timp m-am dat seama ca pot sta lejer la hotel, insa manati de anumte aspecte cum ar fi curiozitatea juniorului de a sta la cort pt prima data in viata lui si placerea de a avea marea in imediata apropiere, am decis sa nu ne "sucim" si sa mergem mai departe pe aceeasi idee.

Nuda, ce nu mi se pare mie ok in toata povestea asta este modul de campare. Din cate am inteles, indicat este sa iti pui cortul intr-o zona amenajata, in camping ma exact. Exista vreo 5 campinguri in Thassos cu tot felul de facilitati, unele mai scumpe, altele mai ifetine, unde platesti se pare functie de amplasarea pe insula... si poate ce e mai important in toata treaba asta, este absenta romanilor din campinguri (asta ca sa fiu la unison cu unii forumisti).



Legat de apa potabila... In Sarti, bratul Sithonia (Grecia, evident), apa este maronie si daca pare curata uneori, nu este potabila. Asadar, Thassos sta foarte bine la capitolul asta ca dovada ca nu am murit. Posted Image

In alta ordiine de idei, ce-aveti voi cu Nuda?

Stiti a ce-mi suna toate discutiile astea? A un fel de "primire" din partea veteranilor. Lasati omul in pace! Cu totii am fost in situatia lui iar faptul ca are o gura mai "bogata" si da tot din el (uneori parca-mi citesc postarile vechi), nu inseamna ca trebue luat peste picior. Omul isi deschide sufletul, cere sfaturi si pune intrebari.

In cu totul si cu totul alta ordine de idei, azi mi-am luat saltele pentru cort si arzator cu butelie de 5 litri. Thassos, here I come! AMR 28 zile!


in ce camping te-ai hotarat sa mergi?

#8651
vas36

vas36

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.07.2008
Azi, la Marble Beach:
Attached File  DSCN5160.JPG   242.21K   162 downloads
Attached File  DSCN5162.JPG   247.35K   159 downloads
Foarte frumoasa plaja, un pic mai greu de ajuns si locuri insuficiente.Cam o treime erau romani si primele aparitii topless vazute pe insula, bineinteles tot dintre romancutele noastre. Nu se platesc sezlongurile insa trebuie sa comanzi ceva de la ei. Cateva preturi: cafea= 3 E, bere Amstel, Heineken 330 ml=4E, souvlaki=1,5E. Se mai adauga cate o apa plata 0,5L din partea casei.

Edited by vas36, 28 July 2013 - 18:11.


#8652
crisssa14

crisssa14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.06.2010

 Catalin S., on 27 iulie 2013 - 19:54, said:

Asta o fi una din taverenele la care nu se dadea bon fiscal ci iti aduceau o hartie scrisa de mana?
Asta o fi una din taverenele la care comandai 2 cafele si o bere (2,5 eur / fiecare) iar la final nota de plata facea 10 euro?
Asta e... Se mai intamla. S-o fi trezit Fiscul si pe la ei...



Sa mergi cu cortul in Thassos nu e o noutate. Am citit multe postari de-alungul anlor dar recunosc, nu prea le-am bagat in seama pana n 2013 cand am decis sa fac si eu treaba asta. Culmea e ca intre timp m-am dat seama ca pot sta lejer la hotel, insa manati de anumte aspecte cum ar fi curiozitatea juniorului de a sta la cort pt prima data in viata lui si placerea de a avea marea in imediata apropiere, am decis sa nu ne "sucim" si sa mergem mai departe pe aceeasi idee.

Nuda, ce nu mi se pare mie ok in toata povestea asta este modul de campare. Din cate am inteles, indicat este sa iti pui cortul intr-o zona amenajata, in camping ma exact. Exista vreo 5 campinguri in Thassos cu tot felul de facilitati, unele mai scumpe, altele mai ifetine, unde platesti se pare functie de amplasarea pe insula... si poate ce e mai important in toata treaba asta, este absenta romanilor din campinguri (asta ca sa fiu la unison cu unii forumisti).



Legat de apa potabila... In Sarti, bratul Sithonia (Grecia, evident), apa este maronie si daca pare curata uneori, nu este potabila. Asadar, Thassos sta foarte bine la capitolul asta ca dovada ca nu am murit. Posted Image

In alta ordiine de idei, ce-aveti voi cu Nuda?

Stiti a ce-mi suna toate discutiile astea? A un fel de "primire" din partea veteranilor. Lasati omul in pace! Cu totii am fost in situatia lui iar faptul ca are o gura mai "bogata" si da tot din el (uneori parca-mi citesc postarile vechi), nu inseamna ca trebue luat peste picior. Omul isi deschide sufletul, cere sfaturi si pune intrebari.

In cu totul si cu totul alta ordine de idei, azi mi-am luat saltele pentru cort si arzator cu butelie de 5 litri. Thassos, here I come! AMR 28 zile!
In ce camping din Thassos te-ai hotarat sa mergi? si noi suntem interesati! am fost anul trecut in camping Golden Beach trei zile inainte de a incepe cazarea la hotel si ne-am simtit super bine!

#8653
fanelul

fanelul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 05.03.2005
In sfarsit, cu un trabuc si un Mithos rece, pe terasa...

#8654
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012
eu cu un ouzo,da din pacate nu acolo....

#8655
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006

 crisssa14, on 28 iulie 2013 - 16:50, said:



in ce camping te-ai hotarat sa mergi?

E vorba de Camping Dedalos din Skala Sotiros. Este pe partea cealalta a insulei si am auzit numai lucruri bune despre el. Inclusiv schimbul de mailuri cu domnul Vassilios a decurs excelent de parca ne stiam de o viata. Nu-mi plac mailurile cu raspunsuri "reci", la misto, automate sau date in graba, iar Vassilios m-a cucerit inca de la primul raspuns (vreo 5 in total).

Sa vedem acum si la fata locului daca va fi la fel, dar repet, din cate am citit pe net (si nu numai pe Softpedia ci si pe siteuri straine unde nemti si norvegieni il laudau), se pare ca acest camping sta cel mai bine la capitolul calitate / pret / si nu in ultimul rand OSPITALITATE!

#8656
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

 Catalin S., on 28 iulie 2013 - 21:19, said:


E vorba de Camping Dedalos din Skala Sotiros. Este pe partea cealalta a insulei si am auzit numai lucruri bune despre el. Inclusiv schimbul de mailuri cu domnul Vassilios a decurs excelent de parca ne stiam de o viata. Nu-mi plac mailurile cu raspunsuri "reci", la misto, automate sau date in graba, iar Vassilios m-a cucerit inca de la primul raspuns (vreo 5 in total).

Sa vedem acum si la fata locului daca va fi la fel, dar repet, din cate am citit pe net (si nu numai pe Softpedia ci si pe siteuri straine unde nemti si norvegieni il laudau), se pare ca acest camping sta cel mai bine la capitolul calitate / pret / si nu in ultimul rand OSPITALITATE!

Dar daca mergi direct in camping nu mai gasesti locuri? Trebuie sa rezervi loc si-n camping?

#8657
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009

 fanelul, on 28 iulie 2013 - 19:33, said:

In sfarsit, cu un trabuc si un Mithos rece, pe terasa...

Si eu cu un pahar de vin rosu romanesc. Sunt acasa de 3 ore, Miyhos nu am luat, Tzipuro il dau cadou, asa ca tot la rezerva autohtona de vin am apelat. E cumplit de obositor sa vii din Thassos ca pasager intr-un autoturism, chiar daca soferul conducea foarte bine si lua deciziile pe care le-as fi luat si eu. E pt. ultima data cand fac asa ceva. Mini vacanta de 7 zile sa incheiat si o astept pe cea lunga de 10 zile de la inceput de Septembrie.Cateva poze de la despartirea de insula. Bafta.

Attached Files



#8658
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012

 damblagiu, on 28 iulie 2013 - 22:21, said:

Si eu cu un pahar de vin rosu romanesc. Sunt acasa de 3 ore, Miyhos nu am luat, Tzipuro il dau cadou, asa ca tot la rezerva autohtona de vin am apelat. E cumplit de obositor sa vii din Thassos ca pasager intr-un autoturism, chiar daca soferul conducea foarte bine si lua deciziile pe care le-as fi luat si eu. E pt. ultima data cand fac asa ceva. Mini vacanta de 7 zile sa incheiat si o astept pe cea lunga de 10 zile de la inceput de Septembrie.Cateva poze de la despartirea de insula. Bafta.

e bine ca urmeaza o alta perioada...
Posted Image

ce-as mai merge si eu,pitita intr-un coltisor...Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate