Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Varianta optima Cluj - Creta

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
dorin75

dorin75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.08.2008
Buna!

La vara intentionam sa ajungem cu masina in insula Creta, avem un bilet castigat anul trecut pentru luna IUNIE 2010 si intrucat inca nu se gasesc zboruri directe Cluj - Creta am optat pt. masina.

M-am uitat pe harta si ar fi mai multe variante:

1. Ro - Serbia - Muntenegru - Grecia(Pireu) apoi fery pana la Heraklion
2. Ro - Bulgaria - Grecia(Pireu) apoi fery pana la Heraklion

Poate cineva care cunoaste aceste trasee sa ma indrume catre cel mai bun ? Cluj- Atena sunt ca. 1500Km deci o sa-i facem in 2 zile; m-ar interesa si cam pe unde ati innoptat voi pe aceste trasee.

Multumesc mult pentru orice raspuns!

#2
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Problema e dispozitia ta de a conduce prin Romania.
Avand in vedere starea actuala a drumurilor, as zice ca orice varianta e cam same Sh*t, dar recomandarea mea ar fi sa faci Bulgaria pe zi.

#3
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005
Fratele mau a fost anul trecut din Cluj in Grecia, cu masina.
A optat pentru traseu prin fosta Iugoslavie.
Din ce spunea el, la Belgrad te urci pe autostrada si te mai dai jos de pe ea in Salonic (el a fost in Halkidiki).

Uite aici traseul recomandat de viamichelin

Edited by marr, 19 February 2010 - 13:40.


#4
dorin75

dorin75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.08.2008

View PostdanX, on 19th February 2010, 12:54, said:

Problema e dispozitia ta de a conduce prin Romania.
Avand in vedere starea actuala a drumurilor, as zice ca orice varianta e cam same Sh*t, dar recomandarea mea ar fi sa faci Bulgaria pe zi.
Venind dinspre Cluj pe unde se trece-n Bulgaria si eventul cam cat se-asteapta ? Ei au ceva autostrada ?
PS: Cunosc doar drumu' Vama Veche - Varna si e sub medie...

View Postmarr, on 19th February 2010, 13:35, said:

Fratele mau a fost anul trecut din Cluj in Grecia, cu masina.
A optat pentru traseu prin fosta Iugoslavie.
Din ce spunea el, la Belgrad te urci pe autostrada si te mai dai jos de pe ea in Salonic (el a fost in Halkidiki).

Uite aici traseul recomandat de viamichelin
Ok, mersi. Fratele tau a calatorit fara sa innopteze ?

#5
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postdorin75, on 19th February 2010, 14:28, said:

Venind dinspre Cluj pe unde se trece-n Bulgaria si eventul cam cat se-asteapta ? Ei au ceva autostrada ?
PS: Cunosc doar drumu' Vama Veche - Varna si e sub medie...


Ok, mersi. Fratele tau a calatorit fara sa innopteze ?

Treci le la Ruse, mergi spre Sofia si de acolo cobori spre Grecia. Ai ceva autostrada, anul trecut in vara se construia la ei.
Dupa ce treci la greci au autostrada aproape non stop pana la Salonic si de acolo la Atena.

Anul trecut am mers Bucuresti - Salonic fara pauza, cu plecat la 7 dimineata din Buc si ajuns la 16 in Salonic.

Totusi, on a second thought, daca drumul CJ-TM e acceptabil si mai scurt decat CJ-GR, poti merge pe la sarbi, ca intri repede pe autostrada spre Belgrad.

#6
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007
Eu am fost acum doi ani in Creta cu zbor direct din Cluj, cu Aegean Airlines. Mai verifica cursele, insa vezi ca sunt sezoniere sau charter (nu stiu exact).

Edited by pisoiu2, 19 February 2010 - 16:55.


#7
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005

View Postdorin75, on 19th February 2010, 14:28, said:

Ok, mersi. Fratele tau a calatorit fara sa innopteze ?

Da.
Dar au fost doi soferi/masina si au avut de parcurs doar 1200 km.

Daca optezi sa mergi prin Bulgaria, am senzatia ca lungesti drumul - mai ales daca vrei sa iesi pe la Giurgiu.
O optiune mai buna este sa iesi pe la Calafat -Vidin - Sofia - Grecia.

N-ai ce cauta pe la Vama Veche !

#8
dorin75

dorin75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.08.2008

View Postmarr, on 19th February 2010, 17:56, said:

Da.
Dar au fost doi soferi/masina si au avut de parcurs doar 1200 km.

Daca optezi sa mergi prin Bulgaria, am senzatia ca lungesti drumul - mai ales daca vrei sa iesi pe la Giurgiu.
O optiune mai buna este sa iesi pe la Calafat -Vidin - Sofia - Grecia.

N-ai ce cauta pe la Vama Veche !

Eu am spus ca DOAR drumul Vama Veche - Varna l-am parcurs si-l cunosc (din Bulgaria) si nicidecum ca pe-acolo as merge.

Cred ca daca optez pt Bulgaria tre sa ies pe la BECHET(are cineva idee cum se trece Dunarea pe acolo? nu cred ca e pod).

Daca aleg Serbia m-am gandit sa ies pe la PORTILE DE FIER si sa ajung in autostrada Belgrad-NIS.

Da, pai va fi cu siguranta cursa charter Cluj-Heraklion in iunie, insa DATA/DATELE SE VA/VOR STII doar dupa 21 martie si e tarziu pentru mine. Trebuie sa rezerv camera la hotel pana la sfarsitul lui februarie... asa e regula.

#9
dorin75

dorin75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.08.2008
Are cineva idee cam cat costa ferry-ul intre Atena si Heraklion ?

#10
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Pana in 150 de euro pentru 2 pasageri la bancuta (fara cabina de dormit) si o masina de un drum. Ideea e ca dureaza vreo 7-8 ore calatoria cu barca, de un pasager costa 30-40 de euro si de masina vreo 60.

Daca mergi cu Blue Star-urile si nu e aglomerat poate fi ok si fara sa iei cabina, au canapele si terase pe feribotul lor cat un orasel plutitor pe care poti sa dormi, acuma depinde cat mai ai de mers prin Creta si daca consideri ca merita sa dai in plus pe cazarea de pe vas cateva zeci de euro in plus.

Vezi aici infofer(rry)-ul lor: http://paleologos.fo...pgres.exe?PM=BB :)

#11
acidhouse

acidhouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 25.04.2005
1. Ro - Serbia - Muntenegru - Grecia(Pireu) apoi fery pana la Heraklion

Eu as recomanda traseul asta din 2 puncte de vedere :

Autostrada si faptul ca prin serbia si muntenegru ai avea chestii interesante de vazut daca iti faci putin timp

#12
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Din Cluj sa ajungi in Grecia (tehssaloniki-Athena) nu ai ce cauta prin Bulgaria, parerea mea. Ti-ai complica concediul in mod inutil. Cum a mai spus cineva....de la Belgrad te urci pe autostrada si nu te mai dai jos. Daca ai mai fost pe autostrada stii ce avantaje are fata de un drum national. Daca nu ai fost inca, recomand A3 ca obiect de studui, mai ales daca esti din CLuj si iti faci o idee.
PS. Noi tot prin Serbia si Macedonia am fost.

Edited by edmund.chevul, 22 March 2010 - 20:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate