Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sardinia

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
328 replies to this topic

#37
silvia_paula27

silvia_paula27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.11.2011
Eu locuiesc in Sardinia, in Cagliari, de o luna, sunt stundenta aici cu bursa, e un oras superb, cu o plaja ff frumoasa, partea de nord nu am vizitat-o din lipsa de buget:)dar oricum iti recomand cu caldura, de ajuns am venit cu avionu wizzair timisoara milano si ryanair milano cagliari undeva la 80 de euro, dus intors lat din timp 200 avionu cu bagaj de cala.La inceput am facut comparatie la preturi (pizza, mancare, bautura)cu Romania, sunt mai mare, pentru ca nivelul de viata e mai ridicat.In ceea ce priveste cumparaturile, designerii renumiti sunt prezenti peste tot!!Iti doresc o vacanta placuta si daca treci prin cagliari pot sa iti arat orasul:)

#38
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 25.12.2005

View Postsilvia_paula27, on 1st November 2011, 21:19, said:

Eu locuiesc in Sardinia, in Cagliari, de o luna, sunt stundenta aici cu bursa, e un oras superb, cu o plaja ff frumoasa, partea de nord nu am vizitat-o din lipsa de buget:)dar oricum iti recomand cu caldura, de ajuns am venit cu avionu wizzair timisoara milano si ryanair milano cagliari undeva la 80 de euro, dus intors lat din timp 200 avionu cu bagaj de cala.La inceput am facut comparatie la preturi (pizza, mancare, bautura)cu Romania, sunt mai mare, pentru ca nivelul de viata e mai ridicat.In ceea ce priveste cumparaturile, designerii renumiti sunt prezenti peste tot!!Iti doresc o vacanta placuta si daca treci prin cagliari pot sa iti arat orasul:)
Cit te-a costat in total avionul ? Ai fost si in alta parte a insulei ?

Multumesc de invitatie . Accept cu placere

Edited by alex321, 01 November 2011 - 22:12.


#39
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,551
  • Înscris: 03.04.2010
In vara e anuntata cursa charter Bucuresti - Olbia - Bucuresti, cu compania aeriana Meridiana Fly.

#40
pinguin2010

pinguin2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.11.2010
Se pare ca Meridiana Fly nu va mai opera totusi Bucurestiul: http://newsair.ro/me...-bucuresti.html

Eu si sora mea ne-am luam insa bilete la Wizzair catre Alghero, 100 eur/persoana, avand si mai multa flexibilitate la alegerea datelor de calatorie.

#41
biancamch

biancamch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 30.07.2008
Cum e temperatura apei la sfarsitul lui august-inceputul lui septembrie? Exista zone cu apa mai calda in nord?

#42
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbiancamch, on 28 februarie 2013 - 21:51, said:

Cum e temperatura apei la sfarsitul lui august-inceputul lui septembrie? Exista zone cu apa mai calda in nord?

Noi am stat în sud, la Forte Village Resort (în zona Santa Margherita, la sud-vest de Cagliari), între 17 şi 22 septembrie, iar apa mării era buuuuună.
Acuma, ce să zic, nu cred că e mare diferenţă între sud şi nord în ce priveşte temperatura apei, mai degrabă ar fi logic să fie diferenţe între est şi vest (adică apa să fie mai caldă pe partea de est, spre continent).

Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 28 February 2013 - 22:02.


#43
biancamch

biancamch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 30.07.2008

View PostOvidiuNS, on 28 februarie 2013 - 22:01, said:

Noi am stat în sud, la Forte Village Resort (în zona Santa Margherita, la sud-vest de Cagliari), între 17 şi 22 septembrie, iar apa mării era buuuuună.
Acuma, ce să zic, nu cred că e mare diferenţă între sud şi nord în ce priveşte temperatura apei, mai degrabă ar fi logic să fie diferenţe între est şi vest (adică apa să fie mai caldă pe partea de est, spre continent).

Sănătate şi toate cele bune !
Multumesc, imi era frica sa nu patesc ca pe insulele grecesti unde, in afara de Rodos, apa era ca de la robinet. De la ala rece, normal. Am patit-o in insulele ionice, Santorini, chiar si in Creta, in Creta am fost pe la jumatatea lui spetembrie iar in insulele ionice prin iulie.

#44
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,735
  • Înscris: 13.11.2006
Depinde cum ai noroc, daca prinzi o furtuna in larg, ai sanse sa dai de apa rece si in toiul verii, altfel apa este excelenta pe majoritatea plajelor.

#45
barboasen

barboasen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.05.2009
Astept de luni bune si nu-mi vine sa cred.....oare nu a mai calatorit nimeni in frumoasa Sardinie!?...eu unul am fost anul trecut in octombrie si am fost foarte placut impresionat de frumusetea insulei, ospitalitatea locuitorilor, oferta turistica generoasa, bucataria delicioasa,
dar in primul si in primul rand de o mare uimitor de frumoasa ale carei culori nemaipomenite nu le-am mai intalnit niciunde in lume....
M-am lipit intamplator de un program turistic de seniori la care sincer m-a tentat pretul care mi s-a parut convenabil avand in vedere destinatia....ulterior avand cazarea si masa asigurate, inchirierea unei masini a imbunatatit considerabil nivelul de confort si autonomia in deplasare......am fost cazat la hotelul Geovillage langa Olbia un hotel foarte confortabil si curat cu un restaurant mai mult decat satisfacator.....dezvoltat pe orizontala in corpuri de cladiri mici si numeroase, despartite de alei pline de flori(in ciuda lui octombrie probabil!), cu o piscina generoasa ca marime si curata, hotelul asigura conditii excelente de relaxare si odihna....nu prea am ce sa-i reprosez....poate pentru ca are mai mult un caracter de tranzit in unele seri in zona restaurantului si a receptiei galagia facuta de grupurile mari de italieni veniti la diverse conferinte ar putea deranja putin pe anumite persoane....pe mine unul m-au amuzat mult....e greu de descris ce pot produce din punct de vedere sonor 100-150 de italieni care vorbesc in acelasi timp!
Inca de a doua zi am inchiriat o masina un Fiat Bravo pentru care am platit 150 de euro pentru 5 zile.....am luat la rand toate statiunile de pe Costa Smeralda:Porto Cervo, Porto Rotondo, Capricciolli, Baja Sardinia.....si multe altele de care nu-mi mai amintesc......statiuni superbe facute pentru oameni cu multi bani unde luxul si opulenta depaseste orice inchipuire....mie mi-a ramas insa la suflet Spiaggia del pirata , un mic golfulet cu o plaja incantatoare cu nisip alb.....apa era de un albastru- verde ireal, curata ca lacrima si  tot in ciuda lui octombrie, am facut baie si plaja in acest loc in fiecare zi cate o ora, doua...in majoritatea timpului am fost doar 4 romani pe plaja care eram si singurii clienti ai micului restaurant din apropiere spre bucuria patronului care se pregatea sa traga obloanele si sa astepte sezonul urmator....am vizitat deasemenea Castelsardo, Santa Teresa di Gallura, si situl arhelogic de la Tharos.
Insa asupra istoriei Sardiniei cea mai fascinanta amprenta o lasa cultura Nuraghi(Nuraxi) ale carei aproximativ 8000 de monumente sunt presarate prin toate insula.....in multe oferte turistice din insula este organizata vizitarea acesor monumente.....majoritatea insa sunt doar fragmente......sigurul loc unde poti vedea o asemenea constructie intreaga este la Barumini.....merita vizitat pentru ca un nuraghi este o constructie unica in lume....este foarte gereu de descris in cuvinte....un fel de piramida cu turnuri, construita din bolovani de cateva tone si strabatuta de tunele care duc spre odai interioare adanc ascunse in structura.....sunt mult mai vechi decat piramidele din Egipt....calatoria in interiorul acestui nuraghi de la Barumini m-a impresionat profund......numai gandul ca sub un asemenea munte de bolovani au fost nevoiti sa locuiasca oameni te face sa te intrebi ce era pe afara acum 7-8 mii de ani....poate povestile cu uriasi de care e impanzit folclorul local au un sambure de adevar!....una peste alta e ceva ce vezi o data in viata.....am facut cu masina un drum destul de lung si intortocheat pana am gasit Barumini.....dar traiasca GPS-ul ca a meritat!
Sardinia insa este o insula foarte mare.....asa ca in timp de o saptamana nu am vazut decat o parte din cele propuse......asa ca anul acesta din 15 august voi repeta experienta.....am ales un hotel linistit langa Alghero.....Corte Rosada se numeste.....este situat pe malul marii intr-o padure de pini -cel putin asa-l descriu prospectele si pozele!-.....sper ca sa petrec doua saptamani de vis si sa completez cat mai mult din lista cu obiectivele ramase de vizitat....sper deasemenea ca pana la data plecarii sa mai apara posturi despre Sardinia din care sa ma inspir in calatoria mea.....tuturor , numai bine si vacante placute!

#46
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbarboasen, on 16 iunie 2013 - 21:44, said:

... anul acesta din 15 august voi repeta experienta.....am ales un hotel linistit langa Alghero ...

... sper deasemenea ca pana la data plecarii sa mai apara posturi despre Sardinia din care sa ma inspir in calatoria mea ...

Salutare !

Am fost până acuma de 3 ori în Sardinia. Prima oară în octombrie 2000, când am luat o excursie organizată de cca. 4 ore, în timp ce vasul de croazieră ne aştepta în port la Olbia.
Ne-au dus mai întâi la Calangianus, la măslinul de 2000 de ani, apoi ne-au lăsat de capul nostru în Tempio Pausania cca. 1 oră (parcă), după care ne-au dus către Aggius prin Valle della Luna (un peisaj selenar, plin de stânci imense, de granit). Pe drum am trecut de multe ori pe lângă plantaţii de Cork-tree (arbori de plută), şi ţin minte că ghidul ne-a explicat cam tot procesul de producţie a plutei. Am rămas impresionaţi de cum erau decojiţi arborii pe lângă care treceam. Poze nu am, de fapt am, dar pe hârtie foto, şi nici nu mai ştiu pe unde a depozitat nevastă-mea albumele de atunci.
De alte 2 ori am fost în sud câte 6 zile (în 2003 şi în 2008). S-a ocupat altcineva de cazare, aşa încât am putut sta de fiecare dată la Forte Village, în Santa Margherita di P-la. Mi-ar fi plăcut să închiriez maşină şi să mergem de capul nostru la Barumini (Su Nuraxi) şi prin alte locuri de prin sud. Sunt câteva peşteri de vizitat (de exemplu Grotta di Is Zuddas e superbă), e un tunel-peşteră prin care trece şoseaua (parcă San Giovanni), alte câteva localităţi frumoase (Sant'Antioco, Iglesias, Carbonia, Cagliari etc.), lângă  Fluminimaggiore se află Tempio di Antas, iar în partea de sud-est e un drum extrem de pitoresc prin munţi. Şi mai erau ...
Dar cum calul de dar nu se caută la dinţi, am renunţat la închirierea unei maşini şi "am executat" programul pus la dispoziţie de organizatori. Aşa se face că am ajuns de fiecare dată în Cagliari, şi tot de fiecare dată doar pentru cca. 3 ore. Am reuşit să vizitez pe interior doar catedrala (parcă Santa Maria), şi ţin minte că pe via Regina Elena este un lift care face legătura cu oraşul vechi, situat la înălţime.

Deşi nu mă îndoiesc că ştii, îmi fac datoria şi îţi spun să nu ratezi cumva Grotta di Nettuno, situată chiar la vest de Alghero, în vârful peninsulei. Şi mai sunt multe atracţii, dar sunt convins că ai studiat deja "terenul".


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 17 June 2013 - 04:04.


#47
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Nu sunt prea multe lucruri de adaugat la ceea ce s-a povestit deja ... Insula este cu adevarat binecuvantata, iar in plina primavara este un spectacol de culori ... Este adevarat ca si politica urbanistica a fost (este) una cu cap, astfel incat exista un stil arhitectonic unitar, regimul de inaltime al cladirilor este limitat, nu vei vedea "high rise"-uri tip Miami ... Istoria insulei este una lunga si complicata (timp de 400 de ani a fost teritoriu spaniol), se zice ca locul a fost populat de civilizatia nuragica (despre care se cunosc lucruri putine, se pare ca a fost una din civilizatiile cele mai dezvoltate din aceasta zona de Mediterana) ... Fenicieni ... Imperiul roman ... Pana dupa al doilea razboi mondial cand populatia insulei era spre decimare datorita malariei, lucru rezolvat prin eforturile de eradicare a fundatiei Rockefeller ... Ce sa mai vorbim de romantata poveste a printului Karim Aga Khan (unul din cei mai bogati oameni din lume) care prin 1960 cucerit de frumusetea Sardiniei a cumparat terenuri in Costa Smeralda, a construit un club de yachting, un hotel si uite asa cum s-a intamplat cu „virginele” plaje din Pampelonne din golful Saint-Tropez de pe Coasta de Azur, odata ce „domisoara” Bardot s-a indragostit de zona, in acelas mod micul port din zona Porto Cervo a devenit treptat unul din cele mai exclusiviste locuri de pe pamant ... Dar acestea sunt „povesti” ...

Tot ce as mai adauga este sa nu ratati ocazia de a face o vizita in „insulita” vecina „Maddalena”, nu o sa va para rau ... am gasit acolo niste locuri complet ascunse in jurul unor golfulete de o frumusete uluitoare ... Aaaa si sa nu uit, cumparati neaparat o sticla de Mirto, un lichior din mirt foarte bun si intrati in frumoasa biserica Stella Maris din Porto Cervo (cea ce „vegheaza” deasupra marinei) unde puteti vedea o frumosa pictura „Mater Dolorosa” a lui El Greco.

Dar as vrea sa las cateva poze sa graiasca :

Attached File  IMG_4589.JPG   120.47K   121 downloadsAttached File  IMG_4590.JPG   141.16K   119 downloadsAttached File  IMG_4598.JPG   113.26K   120 downloadsAttached File  IMG_4609.JPG   97.78K   118 downloads
Attached File  IMG_4622.JPG   94.03K   114 downloadsAttached File  IMG_4630.JPG   88.37K   111 downloadsAttached File  IMG_4633.JPG   77.96K   120 downloadsAttached File  IMG_4634.JPG   93.74K   123 downloads
Attached File  IMG_4637.JPG   90.77K   124 downloadsAttached File  IMG_4656.JPG   113.82K   145 downloadsAttached File  IMG_4658.JPG   108.31K   146 downloadsAttached File  IMG_4670.JPG   94.56K   137 downloads
Attached File  IMG_4674.JPG   143.22K   118 downloadsAttached File  IMG_4679.JPG   98.42K   117 downloadsAttached File  IMG_4683.JPG   70.25K   114 downloadsAttached File  IMG_4685.JPG   73.94K   119 downloads
Attached File  IMG_4686.JPG   66.29K   110 downloadsAttached File  IMG_4687.JPG   77.88K   105 downloadsAttached File  IMG_4694.JPG   162.43K   100 downloadsAttached File  IMG_4700.JPG   83.16K   97 downloads
Attached File  IMG_4707.JPG   139.24K   88 downloadsAttached File  IMG_4708.JPG   62.69K   88 downloadsAttached File  IMG_4731.JPG   130.34K   89 downloadsAttached File  IMG_4798.JPG   96.15K   87 downloads
Attached File  IMG_4831.JPG   89.07K   106 downloadsAttached File  IMG_4851.JPG   95.46K   109 downloadsAttached File  IMG_4860.JPG   117.15K   115 downloadsAttached File  IMG_4861.JPG   71.78K   106 downloads
Attached File  IMG_4868.JPG   70.63K   97 downloadsAttached File  IMG_4870.JPG   94.77K   92 downloadsAttached File  IMG_4892.JPG   59.42K   93 downloads

#48
barboasen

barboasen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.05.2009
Multumesc lui Ovidiu si Eugen pentru informatiile  postate.....sunt binevenite si se afla in curs de procesare pe o lista lunga de obiective pe care le vizez in concediul din Sardinia de vara asta!

#49
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Si noi am fost in iulie 2009 pentru prima data in Sardinia, am explorat partea de nord-est (am stat in Olbia), iar anul acesta la sfarsit de septembrie mergem din nou, zburam la Alghero si avem in vedere partea de nord si nord-vest. Vom ajunge intai pe insula La Maddalena unde nu am ajuns data trecuta, de aceea te rog mult, Eugen, sa-mi spui daca mai stii cam pe unde pe insulita asta erau plajele de care zici sau alte puncte interesante din punct de vedere al peisajelor...

#50
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

View PostPhx, on 18 iunie 2013 - 15:42, said:

Si noi am fost in iulie 2009 pentru prima data in Sardinia, am explorat partea de nord-est (am stat in Olbia), iar anul acesta la sfarsit de septembrie mergem din nou, zburam la Alghero si avem in vedere partea de nord si nord-vest. Vom ajunge intai pe insula La Maddalena unde nu am ajuns data trecuta, de aceea te rog mult, Eugen, sa-mi spui daca mai stii cam pe unde pe insulita asta erau plajele de care zici sau alte puncte interesante din punct de vedere al peisajelor...
Buna Phx,
Felicitari pentru vacanta, probabil ca o sa fie de vis !!!
Primul lucru pe care trebuie sa il faceti este sa lamuriti drumul pana pe insula asa ca poate arunci un ochi la http://www.saremar.i...es_it/orari.asp ... Banuiesc o sa plecati din Palau cu ferry-ul (intr-una din pozele de mai sus se vede si EneRmaR-ul). Primul lucru odata ce ati ajuns este sa exlorati oraselul in care ajungeti (La Maddalena) si incercati sa va pierdeti prin labirintul de stradute, foarte pitoresti, unde se manaca foarte bine si de unde puteti sa va cumparati Mirto, sare de mare si alte lucruri "delicioase".

Locul de care vorbesc eu este o idee mai dificil de gasit, se numeste Cala Francese si se afla in partea de sud vest a insulei (pe google map apare), dar va trebui sa iesiti la un moment dat de pe drumul principal si sa mergeti pe un drum secundar pana cand (mai mult la inspiratie) ajungeti la destinatie. In poza de mai jos se vede o mica troita ... Cand ati ajuns la ea incepeti si explorati pana gasiti un petec de plaja (culorile apei sunt nemaipomenite, vezi ultimile poze de mai sus) sau o zona care va place si o sa aveti o amintire frumoasa pe viata :

Attached File  La Maddalena.jpg   395.05K   115 downloads

Parcarea ar trebui sa arate ca in poza de mai jos :

Attached File  Cala Francese 1.jpg   496.37K   154 downloads

Odata ajunsi o sa aveti parte de asta :

Attached File  Cala Francese 2.jpg   525.64K   162 downloads

Din pacate la intoarcere va arata asa Posted Image :

Attached File  La Maddalena - Palau.jpg   449.09K   154 downloads

Cautati cu atentie pe Google Maps si incercati sa va familiarizati cu drumul deoarece pe net nu o sa gasiti foarte multe informatii despre Cala Francese ! Acasa o sa ma uit dupa harta care am cumparat-o din Porto Cervo sa vad daca gasesc mai multe informatii !

#51
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Multumesc mult, Eugen. Traseul va fi (cu masina inchiriata) Alghero-Palau-La Maddalena- Santa Teresa di Gallura - excursie de o zi in Corsica - Castelsardo - Stintino - grotta di Nettuno - Alghero.
Si da, stiu, cele mai frumoase plaje sunt cele greu accesibile (cel mai bun exemplu e insula Menorca).

#52
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Am gasit harta ... Plaja din Cala Francese se numeste Maddonetta ... Citez pentru directionare :
"Cala Francese can be reached from the panoramic way in the direction of Nido d'Aquila, an impervious place good for fishing with a small beach near the most important creek."

View PostPhx, on 18 iunie 2013 - 19:14, said:

Traseul va fi (cu masina inchiriata) Alghero-Palau-La Maddalena- Santa Teresa di Gallura - excursie de o zi in Corsica - Castelsardo - Stintino - grotta di Nettuno - Alghero.
Si da, stiu, cele mai frumoase plaje sunt cele greu accesibile (cel mai bun exemplu e insula Menorca).

Asteptam relatari 'din grota' ... Din pacate inca n-am ajuns in Menorca ... Ne punem pe studiat !

Edited by eugenm, 18 June 2013 - 20:59.


#53
ramonzca1079

ramonzca1079

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 20.10.2006
sal'tare! ma tenteaza si pe mine o mini vacanta in Sardinia....am gasit o oferta buna insa pentru luna octombrie... as vrea sa stiu cum e vremea atunci....oare se mai poate face baie in mare??

#54
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

View PostPhx, on 18 iunie 2013 - 15:42, said:

Si noi am fost in iulie 2009 pentru prima data in Sardinia, am explorat partea de nord-est (am stat in Olbia), iar anul acesta la sfarsit de septembrie mergem din nou...

Buna Phx' ! Sper ca nu vrei sa te 'fofilezi' ... Eu unul astept relatari si poze :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate