Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Sa construim o casa 2010 - Tamplarie si geamuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4201 replies to this topic

Poll: ANUNȚ (80 member(s) have cast votes)

Pentru cei ce au răsfoit prezentul topic și-au găsit, din punctul lor de vedere, problematici nesatisfăcător dezbătute, sunt RUGAȚI să le REaducă în atenție. Vom relua discuția, după pricepere, în lumina experiențelor noi dobândite.

  1. Util (80 votes [100.00%])

    Percentage of vote: 100.00%

Vote

#3061
bengal

bengal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 15.11.2006

 alec, on 21 noiembrie 2012 - 12:31, said:

Revenind la discutia initiala ajutati-ma sa gasesc  producatorul cu un raport bun izolare/claitate/pret pentru usa de terasa liftant-glisantă.

Pana acum am gasit Schüco, insa cared ca sunt printre cei mai scumpi!



    Un pret bun are Alumil , am executat cateva usi cu ei si sunt OK .

#3062
CiprianTa

CiprianTa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.11.2012
Salut pe toata lumea!
Sunt nou pe forum deci scuzati eventuale greseli (de genul ca nu postez unde trebuie sau altele ...)

Revin cu o problema - izolarea fonica la termopan.

Mi-am facut casa, mi-am pus termopan (Veka Softline 70 cu sticla 4/16/4). Am vecini care au vreo cativa caini - nu m-au dearnjat pana cand de 1 an am devenit tatic. De cand am un fecior am inceput sa ma trezesc noaptea la aproape orice sunet si ma deranjeaza orice care ma gandesc ca l-ar putea trezi :))

Efectul este ca aud cainii din curtea vecina care uneori latra noaptea. Distanta pana la geamul meu este in jur de 10m
Am inceput sa caut solutii. Primul pas am schimbat sticla (4/16/4) de la un geam mic (60cm/80cm) de la baia orientata exact spre curtea vecina cu 4.4.2/17.5/6 - normal ca am schimbat si baghetele - a trebuie sa comand baghete pentru geam de 32mm. Izolarea fonica e mai buna dar noaptea cand latra cainii tot ii aud.
Deci am nevoie de o solutie mai buna.
Am primit 2 oferte:
4.4.2/15/4.4.2 - estimare de atenuare fonica 38db
6.6.2/16/4 - estimare de atenuare fonica 39db

Apropos - la 4.4.2/17.5/6 atenuarea estimata e tot 39db. Asa am primit de la firma care a produs sticla.

Acum intrebarea: intr-o grosime de 32 mm sticla credeti ca am vreo sansa sa spores izolarea fonica?

Ma gandesc acum sa-mi montez oblone de lemn pe exterior, eventual cu lamele fixe pentru ca sincer nu cred ca cu sticla mai pot rezolva ceva.

Deci va rog sfaturi!

Multumesc anticipat

#3063
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007

 bulesco, on 21 noiembrie 2012 - 10:02, said:

Urmaresc acest topic de multa vreme, am experienta in domeniul executiei si montajului de tamplarie din al si pvc, si va spun cu toata responsabilitatea, ca cea mai buna solutia acum este fie tamplaria din al cu 3 tripan+ oblon exterior; fie cu dublaj de fereastra.
Pune și tu niște poze, că ne faci curioși!Posted Image

#3064
sosow

sosow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2007
Salut. ce stiti despre profilele Aluplast, eu n-am prea gasit  nimic despre ele, deja am dat comanda ptr o usa de balcon cu acest profil, acum macar sa stiu daca am luat-o in freza sau nu, asa e omu' cand se grabeste si nu citeste pe ici pe colo...

#3065
bengal

bengal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 15.11.2006

 sosow, on 22 noiembrie 2012 - 17:24, said:

Salut. ce stiti despre profilele Aluplast, eu n-am prea gasit  nimic despre ele, deja am dat comanda ptr o usa de balcon cu acest profil, acum macar sa stiu daca am luat-o in freza sau nu, asa e omu' cand se grabeste si nu citeste pe ici pe colo...

    Si vrei sa-ti stricam ziua?

#3066
sosow

sosow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2007
Chiar vreau, macar sa stiu ce si cum , am facut-o, asta e, macar sa stiu la ce sa ma astept.

Mai pot inca schimba , cred, profilul, in contract si factura nu e trecuta denumirea, deci cred ca se poate, oricum nu aveau decat porcarii, teraplast, ramplast, aluplast, si cred ca si rehau, asa ca o sa incerc maine o schimbare de profil, maine se definitiveaza comanda dupa ce se iau masurile exacte.

Edited by sosow, 22 November 2012 - 18:10.


#3067
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

 CiprianTa, on 21 noiembrie 2012 - 18:28, said:

Salut pe toata lumea!
Sunt nou pe forum...
Salut, bun venit! Posted Image

Quote

...Deci va rog sfaturi!

deci să înţelegem că, proaspăt tătic, ai devenit grijului şi ţi s-a acutizat spiritul protector, de forma că nu mai suporţi zgomotele din teama c-ar putea să-i deranjeze ohihna feciorului.
dar la fecior, sunt semne că l-ar deranja hămăiturile câinilor? dacă nu, probabil că în timp vei deveni şi tu mai relaxat. nu spun prin asta să te obişnuieşti cu zgomotele.

asta cu punerea de geamuri mai groase, apoi şi mai groase... trebuie să se oprească undeva.
poţi pune direct rulouri. poate fi o soluţie ce peste ani să-şi păstreze utilitatea. spre deosebire de amănuntul cu sticlele f groase ce-ţi vor stârni amuzamentul: ce-o fi fost în capul meu la acea vreme de-am exagerat atât? Posted Image
rulouri, sunt recomandate cele cu lamelă din aluminiu umplută cu spumă, rezistente la intemperii. spre deosebire de cele din lemn ce necesită întreţinere permanentă din cauza soarelui, ploilor...

alte câteva mici trucuri tot în ideia unei camere de odihnă liniştite:
-poţi pune draperii cu textura  pufoasă. acestea au rol fonoabsorbant.
-pe jos, covoare cu peri mari, la fel, cu rol fonoabsorbant.
-ar mai fii... tapetarea pereţilor cu coli de plută. dar în cazul acesta, va fi atât de linişte, încât ai s-ajungi să nu-ţi mai auzi decât poate propriile gânduri. Posted Image

baftă! Posted Image

Edited by euribiontuL, 22 November 2012 - 19:23.


#3068
CiprianTa

CiprianTa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.11.2012
Multumesc euribiontuL

Nu pot pune rulouri ca am un geam trapezoidal (triunghiular). Deci eventual obloane - acum studiez preturi. Ideea mea sa caut unele direct cu lamele fixe ca sa ma asigur ca izoleaza fonic.

Din cat mi-am dat eu seama sunetul trece prin sticla - deci tapetarea cu pluta nu stiu cat ajuta. Probabil absoarbe; dar totusi mi se pare o lucrare mai complicata decat schimbarea sticlei+obloane.

Totusi revin Posted Image , am primit 2 configuratii de sticla:
6.6.2/16/4  izolare estimata 39db
4.4.2/16/4.4.2  izolare estima 38db

Izolarea fonica estimata e data de firma care-mi produce sticla.

Care mi-o recomandati din experienta voastra?

#3069
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
cu plăcere! Posted Image

Quote

...Nu pot pune rulouri ca am un geam trapezoidal
da, important de știut.Posted Image
poți propune tu o configurație? anume 6.4.2Low-E/14/6Float + argon sau 6.4.2/14/6Low-E + argon.

de rolul fonoabsorbant al conținutul unei camere te poți convinge doar experimentând, nu doar teoretizând. dacă mai dispui de o cameră mobilată sumar, sau chiar nemobilată, vei observa în aceasta, că zgomotele ce provin din exterior le percepi mult mai acut, net diferit față de cum le-ai percepe într-o altă cameră mobilată, cu draperii, covoare...
poate că zgomotul din exterior se propagă preponderent la nivelul geamului, așa cum susți tu, dar rezultanta, adică ceea ce percepi ca și zgomot, este net diferit într-o cameră nemobilată față de viceversa.

Edited by euribiontuL, 22 November 2012 - 23:25.


#3070
Costin45

Costin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.02.2010
Salut!
  Am balconul inchis cu tamplarie pvc fixa si oscilobatanta.
  O zona fixa doresc sa o transform in oscilobatanta,sa scot rama de sticla
  si in locul ei sa confectionez o rama din pvc cu foile ei de sticla cu balamale
  si cele necesare sa se monteze in rama fixa de pvc.
  Astept un sfat .
  Multumesc anticipat1

#3071
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Da, se poate.

Sfatul este să contactezi firma care a executat lucrarea, pentru că nu se poate face decât cu profile de cercevea din aceeași serie cu cele pe care le ai deja.

#3072
lecuionut

lecuionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 21.07.2008
Salut,

Pana la sfrasitul anului trebuie sa comand geamurile pentru casa. Din ce am observat Veka si Rehau sunt printre cele mai bune profile. As dori ca profilele sa fie colorate (stejar inchis) aiba 6 camere si geamul sa fie de 44 mm 4S+16+4Float+16+4Low-E, suprafata vitrata cca. 27-28 mp.

Isi merita banii profilele Veka Alphaline 90 sau Rehau Geneo?
Sau raportul pret calitate este mai bun pentru varianta Veka Softline 82 respectiv Rehau Briliant 80?

Multumesc.

#3073
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
poti merge pe softline 82 sau poti pune 70 cu tripan de 42 si iesi cu mult mai ieftin. 20-25%

#3074
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003
@Alec Daca ai rabdare pana joi, iti fac eu poze la o deschidere de 5,5x2,4 sistem patio Z !

#3075
CiprianTa

CiprianTa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.11.2012

 euribiontuL, on 22 noiembrie 2012 - 23:21, said:

poţi propune tu o configuraţie? anume 6.4.2Low-E/14/6Float + argon sau 6.4.2/14/6Low-E + argon.


Am primit oferta pentru 6.4.2/14/6Low-E+argon cu folie PVB stratofon.
Probabil o sa merg pe aceasta varianta urmad ca pasul al doilea obloane de lemn

Revin cu detalii eventual dupa ce fac montajul :)

#3076
bengal

bengal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 15.11.2006

 CiprianTa, on 25 noiembrie 2012 - 13:41, said:

Am primit oferta pentru 6.4.2/14/6Low-E+argon cu folie PVB stratofon.
Probabil o sa merg pe aceasta varianta urmad ca pasul al doilea obloane de lemn

Revin cu detalii eventual dupa ce fac montajul Posted Image


   Sa bagi si niste poze.

#3077
DanielQ

DanielQ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.11.2012
ATENTIE la combinatia dintre Rehau de culoare stejar auriu si feronerie GU : feroneria are putine puncte de prindere (ciocul care se prinde in blocatori mai exact).
  
Cu timpul tamplaria s-a curbat pe laturi si am fost nevoit la inlocuesc parti din feronerie cu unele de la TGP , mai exact balamalele(model cu prindere pe interior la cercevea, la colturi erau balamale de faltz) pe langa care a aparut goluri iar iarna simteam aerul rece de afara pe acolo .
Initial am crezut ca este vorba de keder, dar nu e . Tot aici altii au zis ca mai e si problema armaturii, dar nu aveam cum sa verific deoarece  era montat

Edited by DanielQ, 27 November 2012 - 01:45.


#3078
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
Q, feroneria se mai și reglează când dă semne. și nu te-apuci s-o schimbi atunci când constați că nu mai asigură etanșarea.
spune-ne despre ce dimensiuni este vorba și la ce laturi, exact, ai constatat curbarea?
am înțeles c-ai schimbat balamaua GU aplicabilă în falțul cercevelei, cu una TGP aplicabilă cantul cercevelei?

așa ceva...?

Attached Files


Edited by euribiontuL, 27 November 2012 - 10:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate