Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Sa construim o casa 2010 - Tamplarie si geamuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4201 replies to this topic

Poll: ANUNȚ (80 member(s) have cast votes)

Pentru cei ce au răsfoit prezentul topic și-au găsit, din punctul lor de vedere, problematici nesatisfăcător dezbătute, sunt RUGAȚI să le REaducă în atenție. Vom relua discuția, după pricepere, în lumina experiențelor noi dobândite.

  1. Util (80 votes [100.00%])

    Percentage of vote: 100.00%

Vote

#1297
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Salut

Vreau sa inchid o terasa - pe una din laturi as vrea 2 parti fixe in laterale iar pe mijloc 2 usi culisante (cam de 1mx2.40m fiecare). Nu prea stiu spre ce profil/feronerie sa ma indrept, ma gandesc ca usile sunt mari, grele, si genul asta de deschidere nu foarte folosit in Romania. Sugestii?
Multumesc.

#1298
CIPXLZ

CIPXLZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.12.2007
Recomandati-mi si mie, va rog, care configuratie sau marca si model ofera este cea mai buna izolare fonica, dintre tamplariile de termopan, eventual un clasament, daca aveti la indemana asa ceva.
Multumesc!

#1299
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 02.04.2009
Azi mi-au venit geamurile si singurul lucru pe care-l vad pe eticheta este: LOWE4 - 10 - FLOAT 4 - 10 FLOAT 4. Ma poate cineva lamuri (eventual pe pm) daca e-n regula? In comanda am specificat: rehau brilliant euro 70 + tripan (saint-gobain sau pilkington) grosime de 32mm (cred). Mersi anticipat.

#1300
BBLoo

BBLoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 15.05.2004

View Postjohndoes, on 11th May 2011, 18:58, said:

Azi mi-au venit geamurile si singurul lucru pe care-l vad pe eticheta este: LOWE4 - 10 - FLOAT 4 - 10 FLOAT 4. Ma poate cineva lamuri (eventual pe pm) daca e-n regula? In comanda am specificat: rehau brilliant euro 70 + tripan (saint-gobain sau pilkington) grosime de 32mm (cred). Mersi anticipat.

Salut,
E bine, ca trebuie sa aduni grosimile: 4+10+4+10+4=32mm.

#1301
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 02.04.2009

View PostBBLoo, on 13th May 2011, 14:55, said:

Salut,
E bine, ca trebuie sa aduni grosimile: 4+10+4+10+4=32mm.

Mersi mult pt raspuns! Ce as mai vrea sa stiu este daca aceasta combinatie (LOWE4 - 10 - FLOAT 4 - 10 FLOAT 4) este buna... am facut-o la sugestia furnizorului... mersi din nou anticipat :)

#1302
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

View Postjohndoes, on 11th May 2011, 18:58, said:

Azi mi-au venit geamurile si singurul lucru pe care-l vad pe eticheta este: LOWE4 - 10 - FLOAT 4 - 10 FLOAT 4. Ma poate cineva lamuri (eventual pe pm) daca e-n regula? In comanda am specificat: rehau brilliant euro 70 + tripan (saint-gobain sau pilkington) grosime de 32mm (cred). Mersi anticipat.

sticla este în regulă. ai primit un tripan de 32mm, ce conține o coală LowE.
iar tâmplăria este,
- fie Brillant Design, caz în care pe cantul cercevelei este marcat vizibil Renau,
- fie Euro 70, cant marcat Euro70.
Cele 2diferă: calitate, preț

#1303
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 02.04.2009
Mersi pt raspunsuri, imi sunt de un real ajutor

View PosteuribiontuL, on 13th May 2011, 15:42, said:

- fie Brillant Design, caz în care pe cantul cercevelei este marcat vizibil Renau,
- fie Euro 70, cant marcat Euro70.
Cele 2diferă: calitate, preț

Stiu dupa "final bill". Dar mi-am zis si eu ca sunt prea sarac sa-mi iau lucruri ieftine...

Multumesc inca odata!

#1304
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

View PostCIPXLZ, on 10th May 2011, 22:03, said:

Recomandati-mi si mie, va rog, care configuratie sau marca si model ofera este cea mai buna izolare fonica, dintre tamplariile de termopan...
tâmplăriile, în general își fac treaba bine când vine vorba de izolarea fonică.
sticla aferentă în schimb este esențială. există sticlă cu proprietăți antifonice ce au simbolul 4.4.2. dacă acest fel de sticlă întră în compoziția unui geam termoizolator (denumit termopan), se poate spune că va asigura o izolare f bună antifonică.
suplimentar, pt o ff bună izolare antifonică, suplimentar se pot monta rulouri din aluminiu.
:OK:

#1305
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

View Postjohndoes, on 11th May 2011, 18:58, said:

Azi mi-au venit geamurile si singurul lucru pe care-l vad pe eticheta este: LOWE4 - 10 - FLOAT 4 - 10 FLOAT 4. Ma poate cineva lamuri (eventual pe pm) daca e-n regula? In comanda am specificat: rehau brilliant euro 70 + tripan (saint-gobain sau pilkington) grosime de 32mm (cred). Mersi anticipat.


ai luat tripanul gratuit cu 2 sticle chiore si un low-e. tripan poate fi si cu 3 sticle chioare. daca doreai tripan cu transfer termic mic trebuia sa iei f4+low-e+4s(argon). macar puteau sa iti puna un 4s(4 sezoane) in loc de low-e ca sa nu ai probleme vara si sa iti faca tripanul de 36mm.

ce inseamna rehau briliant euro 70? e ori briliant ori euro 70? primul e clasa a celalalt clasa b.

succes

View Postakeem, on 26th April 2011, 12:41, said:

Salutare tuturor.
Am si eu o problema :)

La dormitor am o suprafata vitrata destul de mare (2,50 x 2 m) si termopanele fiind foarte ieftine (2 foi netratate - asa l-am luat) + orientare spre sud, rezulta vara o temperatura de 30-32 grade. In afara de AC pe care urmeaza sa-l instalez, ce pot sa mai fac acum in plus? Exista posibilitatea tratarii ulterioare a geamurilor / acoperire cu folie, etc?

schimbi sticla si pui 4 anotimpuri

#1306
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 02.04.2009

View Postconu71, on 13th May 2011, 20:03, said:

ce inseamna rehau briliant euro 70? e ori briliant ori euro 70? primul e clasa a celalalt clasa b.

schimbi sticla si pui 4 anotimpuri

Scuze... am scris eu gresit. Am rehau briliant, am avut de ales intre briliant si euro 70. Din pacate sticla a venit, acum nu mai pot schimba (dealtfel, maine termina si montarea cred).
Mai am o ultima intrebare... Cam cat ar fi diferenta pe metru patrat intre f4 -low-e f4 vs f4-low-e s4?

Mersi.

Edited by johndoes, 13 May 2011 - 20:25.


#1307
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
ti am dat in pm o pagina cu preturile la sticla. bafta maxima

#1308
blorelai

blorelai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 06.02.2007
Buna seara! Am si eu o intrebare de om nepriceput: am de ales intre Salamander Streamline 40 mm lowE+F4+lowES  respectiv Veka LowE4+F4+LowE4. In ofertele primite de la producatori este un amalgam intre acei coeficienti de transfer termic, v-as ruga asadar sa ma ajutati cu un sfat intre aceste optiuni.
Multumesc anticipat!

#1309
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

View Postadilushu, on 6th May 2011, 15:43, said:

Vreau sa inchid o terasa - pe una din laturi as vrea 2 parti fixe in laterale iar pe mijloc 2 usi culisante (cam de 1mx2.40m fiecare). Nu prea stiu spre ce profil/feronerie sa ma indrept...Sugestii?
salut
Ai putea să folosești uși glisante din aluminiu cu rupere termică. Un profil ideal ar putea fi PR-40Thermo. Feronerie Laval, sau altele compatibile.

ăăă...un desen sumar cu amplasamentul, se poate?

View Postblorelai, on 13th May 2011, 22:23, said:

...un sfat ?...
păi, pt ce-l dorești?
umblă vorba prin târg că veka e grozav. deci, ar avea prima opțiune.
dar nici salamanderu' nu-i de lepădat. cel puțin despre acesta se cunoaște că are tripan 40mm.

ai și alte detalii pt o diferențiere mai bună?

Edited by euribiontuL, 13 May 2011 - 21:42.


#1310
blorelai

blorelai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 06.02.2007

View PosteuribiontuL, on 13th May 2011, 22:52, said:

păi, pt ce-l dorești?
umblă vorba prin târg că veka e grozav. deci, ar avea prima opțiune.
dar nici salamanderu' nu-i de lepădat. cel puțin despre acesta se cunoaște că are tripan 40mm.

ai și alte detalii pt o diferențiere mai bună?

Configuratiile respective se vor concretiza in usi respectiv geamuri de exterior, pentru o casa in zona de munte, motiv pentru care as fi fost interesat in principal de o izolatie cat mai buna. Ce m-au derutat insa sunt coeficientii care apar extrem de haotic (ori nu inteleg eu modul de calcul) pe ofertele primite (spre exemplu, la salamander de 76mm in oferta apare 1.3W/m2K iar la Veka 1.13W/m2K - compar aici valorile pentru aceasi configuratie). In ceea ce priveste pretul, la o valoare de lucrare de 12.000 Ron, Salamander iese mai ieftin cu aprox 1.900 Ron. De aceea as fi dorit sa stiu daca valorile pentru coeficienti sunt corecte, si daca da, merita platita diferenta mai mult pentru Veka?

Sper sa ma fi facut inteles. Va multumesc.

#1311
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007

View PosteuribiontuL, on 13th May 2011, 22:52, said:

salut
Ai putea să folosești uși glisante din aluminiu cu rupere termică. Un profil ideal ar putea fi PR-40Thermo. Feronerie Laval, sau altele compatibile.

ăăă...un desen sumar cu amplasamentul, se poate?

desen - e simplu, am o terasa 4x3.60m cu 2 laturi deschise. Vreau sa o inchid astfel incat pe latura mare sa am 2 usi glisante pe mijloc si 2 foi fixe, pe latura mica o usa glisanta pe mijloc si 2 foi fixe. Inaltime 2.40m (usi de 2.10m plus un 30 cm sus fix). Am luat cateva oferte pe PVC - Gealan, Rehau, Trocal. Asta e si ordinea descrescatoare a pretului. Oferte destul de neprofesioniste - facute pentru pinguini care nu se pricep deloc - fara sa imi ofere variante de geam etc - si la miile de euro cat ma costa (in afara de asta mai am si 2 usi si 2 geamuri)...as vrea ceva mai multe explicatii si variante. Mai ales ca e o terasa unde bate soarele la greu dupa amiaza. Izolarea termica nu e foarte importanta, e doar o terasa care acum e descoperita si pe care vreau sa o folosesc si toamna/primavara. Nu va fi incalzita. Ce am vazut pe profile de aluminiu nu m-a convins - sistemele par fragile pentru o terasa - afara - ploaie, inghet etc. Mai sap, dar nu mai am prea mult timp.

#1312
fany23

fany23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 06.03.2007
Salut, am facut o comanda pentru inchiderea balconului la Aplast costul total fiind de 2600 de ron.Avand in vedere ca proiectul se prezinta in felul urmator jumatatea de jos a  balconului  cuprinde un panel PVC de 24 mm grosime iar jumatatea de sus are geamuri cu 3 luminatoare pe fiecare latura de sus iar la mijlocul balconului am 2 geamuri care se deschid si cu plase in fata si un singur geam care se deschide pe laterala.
Am cateva nelamuriri legate de lucrarea asta:
1.Vi se pare mult ca pret?
2. In contract scrie ca pentru lucrari cu forme egale si cu tamplarie alba termenul de executie e de maxim 15 zile lucratoare de la data virarii banilor in contul Aplast, data care a fost pe 27 aprilie. Ma intereseaza cat timp ia o lucare de nivelul asta de la data completarii actelor pana la montaj.
3.Legat de montaj, balconul vechi fiind compus din mai multe geamuri prinse intr-un cornier metalic, am o nelamurire, sa-mi pun baza in ei sa le dea jos fara sa sparga vreunu si sa pice jos in capul persoanelor care intra in cabinetul stomatologic de la parter sau sa chem pe cineva specializat sa le dea jos cu usurelu?

#1313
xuletzu

xuletzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.10.2009
M-am hotarat sa fac tamplaria PVC din profile Trocal+feronerie Winkhaus, dar mai am o nelamurire.
Balconul pe care vreau sa il inchid are 3.5m lungime si nu stiu daca impartirea in 4 canate este ok sau ar trebui impartit in mai multe canate, dimensiunea unui canat fiind destul de mare. Vezi atașament.
Astept pareri...
Multumesc.

Attached Files



#1314
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
v-aș răspunde și în grabă, dar sunt pe fugă.  -_-
nu contați pe mine câteva zile.

xulescu,
dimensiunile nu sunt exagerate, feroneria suportă. poate ar tb supralumini la canatele mobile. dar depinde si cum se prezintă balconul. totul este ca deschiderea canatelor să nu fie impiedicată de sârme de rufe, iar pe exterior, plasele să se poată deschide.

fany23,
1.ca preț, trebuie să soliciți calculații și de la alți fabricanți, să poți face o medie.
2.ca durată de execuție, a scăzut la 7zile (promisiune verbală).
3.balconul va fi demontat cu grijă de cei care vin cu cel noul balcon. nu-ti face griji.  

adilushu,
I have no enough time!
&blorelai, too.

Edited by euribiontuL, 15 May 2011 - 14:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate