Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Aeroporturi Roma

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
belle_rebell

belle_rebell

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.02.2010
Buna,

Am si eu o intrebare. Vreau sa ajung in vara in Sardinia si cel mai ok mi-ar fi sa aterizez la Fiumicino, Roma si sa iau avionul spre Alghero de pe Ciampino. Problema este ca nu stiu cum pot ajunge de la un aeroport la altul si cat timp as face. Stiu ca era un shuttle intre cele 2 aeroporturi, dar l-au suspendat.

Si inca ceva: as avea nevoie de niste sfaturi/ pareri, daca ati fost in Sardinia.

Merci mult!

#2
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Incearca sa zbori pe un alt hub (Milano, Bologna, Venezia) si alege ca cele 2 zboruri sa fie de pe acelasi aeroport.E mai simplu si mai putin riscant.

#3
belle_rebell

belle_rebell

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.02.2010

 koder, on 18th February 2010, 11:52, said:

Incearca sa zbori pe un alt hub (Milano, Bologna, Venezia) si alege ca cele 2 zboruri sa fie de pe acelasi aeroport.E mai simplu si mai putin riscant.


Am incercat si alte variante, dar ca sa nu stau in partea continentala o noapate, e cam singura varianta..

Am inteles ca intre cele 2 aeroporturi sunt cam 40 de km...ma intreb cat ma costa taxiul. Oare te jecmanesc ca la noi?

#4
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Cred ca un taxi te duce lejer 50 E

#5
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Fiumicino -> Termini -> Ciampino

http://www.rome-airp...o-Fiumicino.htm
http://www.terravisi...e_ciampino.html

#6
anooka

anooka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.02.2010
Cam in cat timp pot ajunge de la "Arrivals" la "Departures", in aeroportul Fiumicino? Fac escala la Roma si m-ar interesa daca1 ora jumate imi este de ajuns, tinand cont ca nu cunosc aeroportul si e prima data cand plec singura. Multumesc frumos, astept raspuns ca sa ma hotarasc ce bilet imi cumpar :D

#7
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 anooka, on 9th August 2010, 22:43, said:

Cam in cat timp pot ajunge de la "Arrivals" la "Departures", in aeroportul Fiumicino? Fac escala la Roma si m-ar interesa daca1 ora jumate imi este de ajuns, tinand cont ca nu cunosc aeroportul si e prima data cand plec singura. Multumesc frumos, astept raspuns ca sa ma hotarasc ce bilet imi cumpar :D
Ai timp berechet. Nu iti fa probleme

#8
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 anooka, on 9th August 2010, 22:43, said:

Cam in cat timp pot ajunge de la "Arrivals" la "Departures", in aeroportul Fiumicino? Fac escala la Roma si m-ar interesa daca1 ora jumate imi este de ajuns, tinand cont ca nu cunosc aeroportul si e prima data cand plec singura. Multumesc frumos, astept raspuns ca sa ma hotarasc ce bilet imi cumpar :D

Aeroportul Fiumicino e mare, dar daca ajungi si pleci tot cu low-cost, ai de-a face doar cu terminalul B, care nu e cine stie cat de mare. "Plecari" e deasupra lui "Sosiri", o scara rulanta.

Edited by stlx, 10 August 2010 - 09:15.


#9
anooka

anooka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.02.2010
Multumesc frumos. Zbor cu Alitalia si aterizez la terminalul 3 si tot de acolo iau si celalalt zbor. Daca am timp destul, m-am mai linistit. :D

#10
amc78bt

amc78bt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.12.2008
Am si eu o intrebare :

Cum pot ajunge de la aeroportul Roma - Fiumicino in localitatea Rocca di Pappa ???
(m-ar interesa cu mijloace de transport,tren ... )

#11
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 amc78bt, on 9th October 2010, 16:17, said:

Am si eu o intrebare :

Cum pot ajunge de la aeroportul Roma - Fiumicino in localitatea Rocca di Pappa ???
(m-ar interesa cu mijloace de transport,tren ... )

De la Fiumicino iei trenul local pana la Roma Ostiense (5,50eur dintr-o bucata sau mai putin  din doua bucati: Fiumicino-Parco Leonardo si Parco Leonardo - Roma Ostiense).  La Roma Ostiense ai in apropiere statia de metrou Piramide, pe linia B de unde mergi cu metroul la statia Termini, unde schimbi (cu acelasi bilet de metrou) pe linia A si mergi pana la ultima statie de metrou din sud, Anagnina. De aici iei autobuz Cotral pana la Rocca di Papa, ai cam doua autobuze pe ora.

Termini este si statie de tren, nu doar de metrou si poti ajunge din Fiumicino direct acolo cu trenul Leonardo Express, te costa 14 eur, 2 trenuri pe ora.
De la Termini poti ajunge la Rocca di Papa si astfel: cu trenul pana la Frascati si de acolo din Frascati, din Piazza G. Marconi, iei acelasi autobuz Cotral pana la Rocca di Papa. In cazul in care optezi pentru calatoria doar cu trenul, fara metrou adica,  si doar ultimul segment Frascati-Rocca di Papa cu autobuz Cotral, atunci poti sa-ti iei biletul de tren pana la Frascati din gara din aeroportul Fiumicino, vei schimba trenul la Termini.

#12
amc78bt

amc78bt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.12.2008

 stlx, on 10th October 2010, 06:18, said:

De la Fiumicino iei trenul local pana la Roma Ostiense (5,50eur dintr-o bucata sau mai putin  din doua bucati: Fiumicino-Parco Leonardo si Parco Leonardo - Roma Ostiense).  La Roma Ostiense ai in apropiere statia de metrou Piramide, pe linia B de unde mergi cu metroul la statia Termini, unde schimbi (cu acelasi bilet de metrou) pe linia A si mergi pana la ultima statie de metrou din sud, Anagnina. De aici iei autobuz Cotral pana la Rocca di Papa, ai cam doua autobuze pe ora.

Termini este si statie de tren, nu doar de metrou si poti ajunge din Fiumicino direct acolo cu trenul Leonardo Express, te costa 14 eur, 2 trenuri pe ora.
De la Termini poti ajunge la Rocca di Papa si astfel: cu trenul pana la Frascati si de acolo din Frascati, din Piazza G. Marconi, iei acelasi autobuz Cotral pana la Rocca di Papa. In cazul in care optezi pentru calatoria doar cu trenul, fara metrou adica,  si doar ultimul segment Frascati-Rocca di Papa cu autobuz Cotral, atunci poti sa-ti iei biletul de tren pana la Frascati din gara din aeroportul Fiumicino, vei schimba trenul la Termini.


ms mult ...

cand ajung acolo , te anunt daca mi-au folosit indicatiile tale ...

#13
virginia61

virginia61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.03.2009

 Imperator, on 10th August 2010, 07:34, said:

Ai timp berechet. Nu iti fa probleme
Iar am nevoie de ajutorul tau!
Ajung in Fiumicino  cu Blue Air la ora 10:40 si shuttel-ul il am la 10:45 , asteapta max 10 min peste ora 10:45, pick up point e  la nu's ce coloana maro (Pick up point: inside Terminal (T3) (arrivals) at the MEETING POINT close to the brown column)  . As rezerva, trebuie sa platesc in avans,  dar adca nu ajung in max 15 min pierd si shuttelul si banii ( 24  Euro).  Ce zici sarisc? NB : nu am decat bagaj de mana.PLease sfat...

#14
NOBILECORSO

NOBILECORSO

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.09.2015
auzi are si el o intrebare!!!pai de ce?nu te gandesti mai bine de 2 ori?ca sa sti exact cand vine?!si chiar asa cand vine ca eu nu eram atent si nu am inteles .ce dracu chair asa?oricum am ales singur sigur treaba asta si nu o mai scot din cap !

#15
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 virginia61, on 25 aprilie 2012 - 18:10, said:

Iar am nevoie de ajutorul tau!
Ajung in Fiumicino  cu Blue Air la ora 10:40 si shuttel-ul il am la 10:45 , asteapta max 10 min peste ora 10:45, pick up point e  la nu's ce coloana maro (Pick up point: inside Terminal (T3) (arrivals) at the MEETING POINT close to the brown column)  . As rezerva, trebuie sa platesc in avans,  dar adca nu ajung in max 15 min pierd si shuttelul si banii ( 24  Euro).  Ce zici sarisc? NB : nu am decat bagaj de mana.PLease sfat...
Nu ai nicio garantie ca autobuzul respectiv (cand spui shuttle te referi la autobuzele care fac curse in Roma sau la un autocar care te duce la hotel?)chiar asteapta cel 15 minute, asa ca eu nu as risca cu rezervarea; sau daca vrei cu rezervare, mai bine o faci pentru cursa urmatoare.
Mai mult decat atat, avionul poate sa intarzie (cel putin) cateva minute iar BlueAir nu gareaza la terminalul principal ci la unul secundar de la care mai trebuie sa iei un metrou/tren de suprafata pana la terminalul principal. Am mari indoieli ca in 15 minute reusesti sa cobori din avion, ajungi la peronul de metrou, iei si trenul, cobori , iesi din aeroport si ajungi si la autobuz....
Numai de la iesirea din aeroport pana la autobuz faci vreo 5 minute. Daca mergi cu autobuzele, de la iesire faci dreapta. Parca imi amintesc ca sunt si indicatoare

Edited by bogwol, 23 September 2015 - 15:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate