Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce mi-a murit hamsterul? :((

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
BuBuLuZa

BuBuLuZa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.01.2010
Hamsterul meu siberian Rontzy a murit si nu imi dau seama de ce. Il aveam cam de 2-3 saptamani iar de la petshop mi s-a spus cand l-am luat ca avea cateva luni, nu stiau sa imi zica exact.
Deci, sa va povestesc, poate ma lamuriti cumva.
Ieri dimineata era foarte vesel, se dadea pe rotita, insa pe la vreo 8  am plecat la liceu. M-am intors acasa in jur de ora 19 si dormea. De obicei era treaz la ora respectiva. Cam pe la ora 20 l-am trezit, l-am pus pe jos, si nu avea nici o putere, de abia mergea si la un moment dat s-a rasturnat pe spate cu picioarele in sus. Si un ochi il tinea inchis tot timpul, nu il putea deschide. Cateodata cand se misca parca tremura. Burta ii era mai umflata decat de obicei. L-am pus langa calorifer peste noapte, sperand ca o sa isi revina, insa azi dimineata l-am gasit intepenit si era tare, exact in pozitia in care il pusesem aseara.
Il tineam intr-un acvariu insa avea tot ce ii treuia: rotitza, casuta, recipient pentru apa cu ventuze si un bol cu mancare; iar rumegus ii puneam mult ca sa poata sapa in el. In plus, in fiecare zi il lasam si prin camera sa se plimbe.
Imi era foarte drag si as vrea sa stiu ce s-a intamplat cu el.  
Va pun si o poza cu el.
[ http://i584.photobucket.com/albums/ss287/white_dove20/DSCF0068-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009

 BuBuLuZa, on 17th February 2010, 19:50, said:

la petshop mi s-a spus cand l-am luat ca avea cateva luni, nu stiau sa imi zica exact.

Ti-au dat unul batran sau bolnav. Practic ti-au dat teapa. Data viitoare sa fii mai atenta cand cumperi.

Edited by Official, 17 February 2010 - 19:59.


#3
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Banuiesc, ca cei de la magazin ti-au dat un hamster batran (sau bolnav...).

#4
mau_96sweet

mau_96sweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.04.2008
Condoleante. Si mie mi-a murit porcusorul de Guineea. Dintr-odata.

#5
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Buna Bubuluza, vad ca si tu ai avut hamster pitic Campbell (desi unele "modele" gasite pe la noi, nu mai sunt pitic pursange).

De ce a murit?

1. Diabet - da, au si ei diabet.

2. Probleme la ficat - da, de multe ori vin direct bolnavi din pet-shop.

3. Alergie ciudata la parfumul din rumegus - se intampla ca rumegusul, mai ales unele variante cu miros de lamaie, sa fie tratate cu niste chimicale pe care nu le suporta. Din pacate, eu am aflat de asta mult prea tarziu. De atunci, le dau la hamsteri batiste de hartie. Sa vezi ce le rup si ce culcus elegant is fac din ele.

#6
BuBuLuZa

BuBuLuZa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.01.2010

 mau_96sweet, on 17th February 2010, 21:56, said:

Condoleante. Si mie mi-a murit porcusorul de Guineea. Dintr-odata.


Ms :(. Condoleante si tie.
Mi-am luat si eu un porcusor de guineea ieri, Bella o cheama, sper sa imi traiasca mult. :)

#7
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
la hamsteri nu trebuie sa le dai apa. Isi iau din legume si fructe (morcovi, mere, etc)

#8
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Ba se da apa. Poate o sa te mire faptul ca-s chiar setosi. Al meu nu prea mananca fructe sau legume, baza sunt semintele, nucile, alunele, prin urmare trebuie apa. Daca nu le trebuie, nu beau, e simplu. Dar mi se pare o cruzime sa privezi de apa un animal crezand ca-i ajunge lichidul din legume si fructe.

#9
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Cruzime? Ha. Si tinutul in borcan la ce se incadreaza?

#10
mau_96sweet

mau_96sweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.04.2008

 SPF, on 18th February 2010, 17:15, said:

Cruzime? Ha. Si tinutul in borcan la ce se incadreaza?
Maltratare. Acuma chiar, care destept ar tine in borcan un hamster? Mai sunt denastia, da' daca nu pot avea grija de un hamster, steie dracului acasa!

 BuBuLuZa, on 18th February 2010, 16:30, said:

Ms :(. Condoleante si tie.
Mi-am luat si eu un porcusor de guineea ieri, Bella o cheama, sper sa imi traiasca mult. :)
Ce rapida esti  :thumbup: ! Imi pare bine pentru tine. Din pacate, mama nu ma lasa cu hamster/porc de Guineea/cobai etc. Seamana cu sobolani. Si + ca tineam purcelusa in cusca, si mai dadea talaj. Mama si innebunea in mometele aleaa  :deadtongue: .

#11
BuBuLuZa

BuBuLuZa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.01.2010
Cred ca stiu care a fost problema. Azi am citit ca brocoli baloneaza, si eu ii dadeam in fiecare zi :( . Nu o sa mai repet greseala si cu porcusorul de guineea.

#12
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006
Imi pare rau pt piticutul tau:(
Eu il am pe al meu de vreo luna si jumatate si mi s-ar rupe sufletul daca ar pati ceva, ca-i tare dragalas:)

Am o intrebare: Castravetele e bun pt ei? Aseara i-am dat prima data rosir si nu a mancat decat miezul ala moale, s-a jucat mai mult cu ea:))

#13
BuBuLuZa

BuBuLuZa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.01.2010
Da, poti sa ii dai castravete. Are voie. Dar incearca sa ii faci mancarea cat mai variata, adica nu in fiecare zi aceleasi chestii...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate