Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Revine Isus in 2011?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1108 replies to this topic

#37
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on 17th February 2010, 21:14, said:

Stimabile, sa lasam biserica adventista si problemele ei interne........
Unde vezi tu in citatul respectiv cuvantul adventist?

#38
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View Postzexelica, on 17th February 2010, 21:14, said:

Stimabile, sa lasam biserica adventista si problemele ei interne........
:blink:  POFTIM?!
Ce adventisti?!
De fapt: cine p00a mea sunt si adventistii astia?
Alti bagatori in seama? <_<
Daca ai probleme in a CITI/INTELEGE un text nu-i vina mea!

Edited by gabigowriel, 17 February 2010 - 21:45.


#39
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

Quote

Recunosc : mi-as dori sa se schimbe ceva in lumea/societatea in care traim dar incet-incet revin cu picioarele pe pamant si imi dau seama in ce GROAPA CU RAHAT numita societate traim...

Ce ai descoperit tu abia acuma ,era deja profetit cu 2000 de ani in urma .Iata o caracterizare la zi a societatii in care traim;

1 Să știi că în zilele din urmă vor fi vremuri grele.
2 Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, lăudăroși, trufași, hulitori, neascultători de părinți, nemulțumitori, fără frica de Dumnezeu ,curvari ,betivi ,
3 fără dragoste firească, neînduplecați, clevetitori, neînfrânați, neîmblânziți, neiubitori de bine,
4 vânzători, obraznici, îngâmfați; iubitori mai mult de plăceri decât iubitori de Dumnezeu;

5 având doar o formă de evlavie dar tăgăduindu-i puterea. Depărtează-te de oamenii aceștia.
6 Sunt printre ei unii, care se vâră prin case, și momesc pe femeile ușuratice îngreuiate de păcate și frământate de felurite pofte,
7 care învață întotdeauna și nu pot ajunge niciodată la deplina cunoștință a adevărului.2Timo 3.

#40
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009
Pai asa ceva e usor sa prezici. Oricum, oameni iubitori de sine, iubitori de bani, lăudăroși, trufași, hulitori, neascultători de părinți, nemulțumitori, fără frica de Dumnezeu ,curvari ,betivi,fără dragoste firească, neînduplecați, clevetitori, neînfrânați, neîmblânziți, neiubitori de bine, vânzători, obraznici, îngâmfați; iubitori mai mult de plăceri decât iubitori de Dumnezeu existau si atunci.

#41
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View Postmizerabilu, on 17th February 2010, 22:12, said:

Ce ai descoperit tu abia acuma ,era deja profetit cu 2000 de ani in urma .Iata o caracterizare la zi a societatii in care traim;

1 Să știi că în zilele din urmă vor fi vremuri grele.
2 Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, lăudăroși, trufași, hulitori, neascultători de părinți, nemulțumitori, fără frica de Dumnezeu ,curvari ,betivi ,
3 fără dragoste firească, neînduplecați, clevetitori, neînfrânați, neîmblânziți, neiubitori de bine,
4 vânzători, obraznici, îngâmfați; iubitori mai mult de plăceri decât iubitori de Dumnezeu;

5 având doar o formă de evlavie dar tăgăduindu-i puterea. Depărtează-te de oamenii aceștia.
6 Sunt printre ei unii, care se vâră prin case, și momesc pe femeile ușuratice îngreuiate de păcate și frământate de felurite pofte,
7 care învață întotdeauna și nu pot ajunge niciodată la deplina cunoștință a adevărului.2Timo 3.

"fratele meu" , recunosc , NU am citit BIBLIA  pentru ca nu am avut niciodata rabdare , DAR SA MOR IO ca as vrea sa se schimbe CEVA...
Dar iti spun ca nimic nu cred ca o sa se schimbe...
Ce enumeri tu mai sus VA CONTINUA LA NESFARSIT si probabil ca va ajunge intr-o faza in care omul nu mai e om ci animal  fara ratiune...
Daca gresesc corecteaza-ma , da' io stiu...
Din pacate pot sa le enumar asa:
1. da stiu ...vremuri grele , le simt pe pielea mea...
2.Sa-ti zic sincer EU n-am fost asa pana pe la 12-13  ani... DUPA varsta asta  parca s-a schimbat TOT...  Si sa-ti zic una  buna : LUMEA DIN JUR TE SCHIMBA MULT...  vrei nu vrei...
3.cand toti din jurul tau te trateaza complet aiurea ajungi si tu sa fii cum ai zis tu la punctul 3...
4comerciant?! pai da... mai trebuie sa TRAIESC SI EU...ingamfat nu prea sunt... placeri , sunt satul de ele ... mi s-a acrit de tot... vreau liniste...
5.idem...
6. si 7. nu le inteleg... sorry... explica-mi mai "en-detail" ca asa sunt eu... mai greu de cap... :confuzzled:
BINE AR FI SA VINA Iisus SI SA LE PUNA PE TOTI/TOATE LA LOCUL LOR...
da' io stiu?!
Ia zii si lu' Basexu despre asta sa vezi ce-ti zice! Da' sa fii asa intre 4 ochi la o masa si cafea!
Si sa si filmezi tot , inclusiv reactia lui de jeg uman...

Edited by gabigowriel, 17 February 2010 - 22:38.


#42
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

View PostNightm4re, on 17th February 2010, 22:31, said:

Pai asa ceva e usor sa prezici. Oricum, oameni iubitori de sine, iubitori de bani, lăudăroși, trufași, hulitori, neascultători de părinți, nemulțumitori, fără frica de Dumnezeu ,curvari ,betivi,fără dragoste firească, neînduplecați, clevetitori, neînfrânați, neîmblânziți, neiubitori de bine, vânzători, obraznici, îngâmfați; iubitori mai mult de plăceri decât iubitori de Dumnezeu existau si atunci.

Corect ,nimic nou sub soare ,ce a fost va mai fi ....
Erau si toti au fost nimiciti ...vezi Sodoma si Gomora ,Pompei ,Babilon ,Ninive ,Capernaum ....
Dumnezeu este drept ,si daca a distrus toate aceste metropole antice ,,,,va distruge si acest pamant depravat ,,,altfel trebuie sa-si ceara scuze de la cei morti .
Oricum numaratoarea inversa a inceput ...."rabdare putinitica rabdare ...monser..." :naughty:

#43
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View Postmizerabilu, on 17th February 2010, 22:38, said:

Corect ,nimic nou sub soare ,ce a fost va mai fi ....
Erau si toti au fost nimiciti ...vezi Sodoma si Gomora ,Pompei ,Babilon ,Ninive ,Capernaum ....
Dumnezeu este drept ,si daca a distrus toate aceste metropole antice ,,,,va distruge si acest pamant depravat ,,,altfel trebuie sa-si ceara scuze de la cei morti .
Oricum numaratoarea inversa a inceput ...."rabdare putinitica rabdare ...monser..." :naughty: [/color]
Scuze ca te intreb dar pe ce te bazezi cand afirmi asta?
Si chiar asa : cu aia ex-depravati DA' morti  ca asa considera CORECT Dumnezeu , ce se intampla dupa ce mor?
Doar o curiozitate de-a mea...
Multumesc. [/color]

Edited by eu_unul, 19 February 2010 - 07:33.


#44
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postgabigowriel, on 17th February 2010, 21:45, said:

:blink:  POFTIM?![/color]
Ce adventisti?!
De fapt: cine p00a mea sunt si adventistii astia?
Alti bagatori in seama? <_<
Cum, nu stii? Ei o cred pe o nesanatoasa care a visat ea "un inger" :lol: care i-a spus ca este un popor pe Saturn :lol: far pacat si tot "ingerul" ala i-a zis ca, Scriptura e la misto si ca in NT trebuie sa fim tot ca evreii, adica sa nu msncam porc, sa nu muncim sambata, etc... :lol:

Ei, asta este idolul adventistilor, pe care ei o numesc "omul lui Dumnezeu" :lol:

Edited by eu_unul, 19 February 2010 - 07:34.


#45
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Posthusand, on 16th February 2010, 22:16, said:

Acel user a si explicat cum a calculat si dedus.
Dar Hristos poate reveni si mai repede de 2011. Chiar la noapte.

Ba... n-a venit!

#46
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View Postzexelica, on 17th February 2010, 22:43, said:

Cum, nu stii? Ei o cred pe o nesanatoasa care a visat ea "un inger" :lol: care i-a spus ca este un popor pe Saturn :lol: far pacat si tot "ingerul" ala i-a zis ca, Scriptura e la misto si ca in NT trebuie sa fim tot ca evreii, adica sa nu msncam porc, sa nu muncim sambata, etc... :lol:

Ei, asta este idolul adventistilor, pe care ei o numesc "omul lui Dumnezeu" :lol:
SCUZE , da' nu ma pasioneaza studiul sectelor / religiilor!  adventisti , iehovisti si alde boschetari de-astia...
Ma multumesc sa CONSTIENTIZEZ ca n-am rasarit din cimpanzei ci am fost creati de o Divinitate  si respect asta!
Acuma ca am putea sa "derapam" pe tema asta pana maine ... eu stiu...
Mai nou l-au scos si pe DRACUL DE IOSIF STALIN SFANT, alaturi de criminalul STEFAN CEL MARE....  :blink:
Poti sa-mi zici si mie  ce legatura au astia doi cu SFINTENIA?!
http://www.telegraph...de-a-saint.html
"
Could Josef Stalin be made a saint?
The Communist party in St Petersburg has petitioned the Orthodox Church to canonise Josef Stalin if he wins a television poll to nominate the greatest Russian in history. "
RECUNOSC , in prima faza mi-a venit sa borasc... dar in secunda a doua m-am gandit mai bine...

Da' de 1933 au uitat unii?!
Cand Josef Stalin a ordonat sa li se ia TOT ce inseamna mancare(inclusiv MURATURILE din beci) , si astfel s-a produs INCREDIBILUL adica au murit oameni de foame CU TOATE ca aveau si au cel mai FERTIL SOL din toata Europa?!...
"Sfantul" STALIN  mda...  :rantcurse:
"Genocide in Ukraine 1933
http://www.faminegen...cide/index.html "
Hai cu 2011 , 2012 sau WHATEVER...
numa' hai odata...

Edited by gabigowriel, 17 February 2010 - 22:57.


#47
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

Quote

Scuze ca te intreb dar pe ce te bazezi cand afirmi asta?
vb lui moromete nu ?

Pai ma bazez pe Dumnezeu .El este drept si va judeca conform Cuvantului Sau !Eu cred ca ,tot ce s-a profetit in Scripturi este valabil .

#48
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postgabigowriel, on 17th February 2010, 22:56, said:

SCUZE , da' nu ma pasioneaza studiul sectelor / religiilor!  adventisti , iehovisti si alde boschetari de-astia...
Ma multumesc sa CONSTIENTIZEZ ca n-am rasarit din cimpanzei ci am fost creati de o Divinitate  si respect asta!
Bine, stimabile, esti in situatia mea de acu' cativa ani. Foarte bine. Ia-ti o Biblie, sau citeste on-line de la site-uri fara legatura cu nicio biserica.

De ce sa ma crezi pe mine, sau pe altu', mai ales cand habar n-ai? Vezi singur. Oricum, credinta vine in urma AUZIRII nu in urma INTELEGERII Cuvantului.

Edited by zexelica, 17 February 2010 - 23:05.


#49
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View Postmizerabilu, on 17th February 2010, 23:01, said:

vb lui moromete nu ?

Pai ma bazez pe Dumnezeu .El este drept si va judeca conform Cuvantului Sau !Eu cred ca ,tot ce s-a profetit in Scripturi este valabil .
Stii ce a spus orbul , nu?
VOM VEDEA  :naughty:

View Postzexelica, on 17th February 2010, 23:03, said:

Bine, stimabile, esti in situatia mea de acu' cativa ani. Foarte bine. Ia-ti o Biblie, sau citeste on-line de la site-uri fara legatura cu nicio biserica.

De ce sa ma crezi pe mine, sau pe altu', mai ales cand habar n-ai? Vezi singur.
O sa incerc sa fac si asta...
on-line nu mai stau sa belesc ochii ca si asa stau prea mult la PC si ma dor ochii...
(alta conspiratie in a OMORA oamenii... bine , sa-i chiorasca... de omorat ne baga in mancare INITIUM , ne vaccineaza cu cancer VIU si alte de-astea...)
  :deadtongue:
Noapte  buna!

Edited by gabigowriel, 17 February 2010 - 23:08.


#50
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Iisus din Biblie nu are cum sa mai vina - de unde si cand si cum? Persoana numita Iisus a decedat atunci, in timpurile biblice (anul 33 considerat de la nasterea lui) sub stapanirea romana din Iudeea si faptul ca a fost mutat din mormant a alimentat credintele referitoare la "inviere" (de ce sa nu existe si atunci mituri si legende?). Venirea pe care toti o propovaduiesc atat poate fi de fapt aparitia unei persoane care sa aibe calitatile acelui Iisus. Lucrurile sunt simple de tot - l-au condamnat pentru convingerile sale si nu au gasit moment mai bun pentru excutie decat intr-o zi de sarbatoare; pentru a nu fi gasit de dusmani, a fost dus in secret intr-un alt loc de ingropaciune de catre crestinii care doreau sa-i pastreze memoria si asa a luat nastere povestea ca a Inviat. Se spune ca cei care stiau adevarata poveste au fost omorati si ca a ramas numai versiunea transmisa de Petru.
Un instrument de tortura folosit frecvent de romani a ajuns un simbol al crestinismului, iar sarbatorile pascale sunt asociate cu acel martiriu (in ochii crestinilor, dar in ochii oficialitatilor era o executie publica). Uneori istoria inregistreaza erori care se perpetueaza mai mult sau mai p;utin voluntar, in functie de interese - doar daca biseirca ar dezvalui secrete din Biblie se va schimba lumea, altfel nu stiu daca ar afecta intr-un fel credinta.
Asa ca, Acel care va veni probabil ca va fi la fel de hotarat ca El si va avea idei car evor schimba lumea. Sa nu v-asteptati la calatorii spatiotemporale sau mai stiu eu ce - nu va fi fiziceste persoana decedata acum doua mii si ceva de ani.

#51
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View Postmalmoth, on 18th February 2010, 00:07, said:

Iisus din Biblie nu are cum sa mai vina - de unde si cand si cum? Persoana numita Iisus a decedat atunci, in timpurile biblice (anul 33 considerat de la nasterea lui) sub stapanirea romana din Iudeea si faptul ca a fost mutat din mormant a alimentat credintele referitoare la "inviere" (de ce sa nu existe si atunci mituri si legende?). Venirea pe care toti o propovaduiesc atat poate fi de fapt aparitia unei persoane care sa aibe calitatile acelui Iisus. Lucrurile sunt simple de tot - l-au condamnat pentru convingerile sale si nu au gasit moment mai bun pentru excutie decat intr-o zi de sarbatoare; pentru a nu fi gasit de dusmani, a fost dus in secret intr-un alt loc de ingropaciune de catre crestinii care doreau sa-i pastreze memoria si asa a luat nastere povestea ca a Inviat. Se spune ca cei care stiau adevarata poveste au fost omorati si ca a ramas numai versiunea transmisa de Petru.
Un instrument de tortura folosit frecvent de romani a ajuns un simbol al crestinismului, iar sarbatorile pascale sunt asociate cu acel martiriu (in ochii crestinilor, dar in ochii oficialitatilor era o executie publica). Uneori istoria inregistreaza erori care se perpetueaza mai mult sau mai p;utin voluntar, in functie de interese - doar daca biseirca ar dezvalui secrete din Biblie se va schimba lumea, altfel nu stiu daca ar afecta intr-un fel credinta.
Asa ca, Acel care va veni probabil ca va fi la fel de hotarat ca El si va avea idei car evor schimba lumea. Sa nu v-asteptati la calatorii spatiotemporale sau mai stiu eu ce - nu va fi fiziceste persoana decedata acum doua mii si ceva de ani.
interesant punct de vedere![/color]
intrebare : da' de ce 2011? si nu 2012?  :photo:

View Postktulu22, on 18th February 2010, 10:01, said:

Mai nene de ce esti atat de surd? Ce te faci ca nu intelegi...


UNDE A SCRIS EGW CA EXISTA OAMENI PE SATURN?[/size][/color]


Scuzati marimea fontului, dar poate asa o sa vada si iluminatu de zexelica intrebarea pe care o adresez de atata timp.... Moderatorii  pot sa imi editeze mesajul...
Cine e EGW? da' cu SATURN ce-ati avut?  :lol:

Edited by eu_unul, 19 February 2010 - 07:36.


#52
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postgabigowriel, on 18th February 2010, 10:32, said:

Cine e EGW? da' cu SATURN ce-ati avut?  :lol:
O persoana mult mai buna decat zexe...

#53
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postmalmoth, on 17th February 2010, 22:07, said:

Iisus din Biblie nu are cum sa mai vina - de unde si cand si cum? Persoana numita Iisus a decedat atunci, in timpurile biblice (anul 33 considerat de la nasterea lui) sub stapanirea romana din Iudeea si faptul ca a fost mutat din mormant a alimentat credintele referitoare la "inviere" (de ce sa nu existe si atunci mituri si legende?). Venirea pe care toti o propovaduiesc atat poate fi de fapt aparitia unei persoane care sa aibe calitatile acelui Iisus. Lucrurile sunt simple de tot - l-au condamnat pentru convingerile sale si nu au gasit moment mai bun pentru excutie decat intr-o zi de sarbatoare; pentru a nu fi gasit de dusmani, a fost dus in secret intr-un alt loc de ingropaciune de catre crestinii care doreau sa-i pastreze memoria si asa a luat nastere povestea ca a Inviat. Se spune ca cei care stiau adevarata poveste au fost omorati si ca a ramas numai versiunea transmisa de Petru.
Un instrument de tortura folosit frecvent de romani a ajuns un simbol al crestinismului, iar sarbatorile pascale sunt asociate cu acel martiriu (in ochii crestinilor, dar in ochii oficialitatilor era o executie publica). Uneori istoria inregistreaza erori care se perpetueaza mai mult sau mai p;utin voluntar, in functie de interese - doar daca biseirca ar dezvalui secrete din Biblie se va schimba lumea, altfel nu stiu daca ar afecta intr-un fel credinta.
Asa ca, Acel care va veni probabil ca va fi la fel de hotarat ca El si va avea idei car evor schimba lumea. Sa nu v-asteptati la calatorii spatiotemporale sau mai stiu eu ce - nu va fi fiziceste persoana decedata acum doua mii si ceva de ani.
Pina aici , ipoteza asta mi-se pare cea mai interesanta.

View Postgabigowriel, on 18th February 2010, 08:32, said:

interesant punct de vedere!
intrebare : da' de ce 2011? si nu 2012?
Sau 2014!!

Edited by dulgherul, 18 February 2010 - 10:54.


#54
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009

View Postzexelica, on 17th February 2010, 01:11, said:

Dar, daca Fiul nu stie, inseamna ca Hristos nu este Dumnzeu, ceea ce este fals.

Nicăieri și niciodată în Scriptură Cristos nu se identifică cu Tatăl și nu are pretenții în acest sens. Dar tu oricum ești cu capra! Scriptura pentru tine este cuvântul despre Dumnezeu și nu Cuvântul lui Dumnezeu și asta pentru că ți-ai făcut din Biblie un simplu idol și nimic mai mult. Te doare mucii când citești ce interpretări imbecile poți face pe Cuvântul lui Dumnezeu.




View Postzexelica, on 17th February 2010, 01:11, said:

Singurul fiu care nu stie, este fiul pierzarii, adica satan. Ca nu specifica versul care fiu.

:death: :death:

Edited by mossel, 18 February 2010 - 11:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate