Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Revine Isus in 2011?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1108 replies to this topic

#19
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.03.2009
Nu prea is deacord cu ce zici u.."mizerabilu" , eu cel putin...sa fiu sincer cu mine, nu sunt adeptui ideii"DOAR DUMNEZEU" si nu exista nimik inafara de asta...
Merg la biserica...(nu ft des), dar merg, ma rog la el, ii multumesc...etc, dar consider ca mai presus sa crezi in Dumnezeu(ma refer aici la a crede intrutotul, nu ca mine) este sa fi un om bun...sa faci fapte bune, sa fi corect...eu pun mai presus de toate aceste lucruri.
Adica in ceea ce ne priveste pe noi, si ceea ce putem verifica noi este acest lucru...sa fim cinstiti, si buni voitori.
*nu vreau sa dezvolt alt subiect->

#20
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Ok, dacă vine în 2011, de ce atunci? Să propovăduiască Evanghelia 1 an înainte să crăpăm în 2012 ?

#21
jagoman

jagoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 14.03.2006
Consider ca e inutil sa facem aceasta dezbatere:

CNS Luke 12:40 Și voi dar fiți gata, căci Fiul omului va veni în ceasul în care nu vă gîndiți.

#22
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Observati, va rog ca este o INTREBARE prin care vreau sa verific ce am gasit in Scriptura.

Bisericile si seminariile folosesc acest vers ca proba, cica, ca nu se pote cunoaste sfirsitul lumii.

Matei 24
36Despre ziua aceea și despre ceasul acela, nu știe nimeni: nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.

Fiul este explicat de ei ca este Hristos si scris cu litera mare, desi in koine nu este. Dar, daca Fiul nu stie, inseamna ca Hristos nu este Dumnzeu, ceea ce este fals.

Singurul fiu care nu stie, este fiul pierzarii, adica satan. Ca nu specifica versul care fiu.

Un vers care arunca lumina in aceasta privinta este

2 Petre 3
8Dar, prea iubiților, să nu uitați un lucru: că, pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, și o mie de ani sînt ca o zi.

9Domnul nu întîrzie în împlinirea făgăduinței Lui, cum cred unii; ci are o îndelungă răbdare pentru voi, și dorește ca nici unul să nu piară, ci toți să vină la pocăință.

10Ziua Domnului însă va veni ca un hoț. În ziua aceea, cerurile vor trece cu troznet, trupurile cerești se vor topi de mare căldură, și pămîntul, cu tot ce este pe el, va arde.

11Deci, fiindcă toate aceste lucruri au să se strice, ce fel de oameni ar trebui să fiți voi, printr'o purtare sfîntă și evlavioasă,

12așteptînd și grăbind venirea zilei lui Dumnezeu, în care cerurile aprinse vor pieri, și trupurile cerești se vor topi de căldura focului?

In contextul compararii potopului cu ziua de apoi. Avem data potopului: 4990 i.e.n. Cu 7.000 ani face 2011.

Edited by zexelica, 17 February 2010 - 01:14.


#23
nrares

nrares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 13.10.2003
O fi semnat cu Steaua lui Becali si vine din sezonul viitor sa-l ajute sa ia campionatul si cupa.

Edited by nrares, 17 February 2010 - 01:46.


#24
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 jagoman, on 17th February 2010, 00:33, said:

Consider ca e inutil sa facem aceasta dezbatere:

CNS Luke 12:40 Și voi dar fiți gata, căci Fiul omului va veni în ceasul în care nu vă gîndiți.
AICI ai raspunsul

#25
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

 spiridusul_0591, on 16th February 2010, 23:21, said:

Nu prea is deacord cu ce zici u.."mizerabilu" , eu cel putin...sa fiu sincer cu mine, nu sunt adeptui ideii"DOAR DUMNEZEU" si nu exista nimik inafara de asta...
Merg la biserica...(nu ft des), dar merg, ma rog la el, ii multumesc...etc, dar consider ca mai presus sa crezi in Dumnezeu(ma refer aici la a crede intrutotul, nu ca mine) este sa fi un om bun...sa faci fapte bune, sa fi corect...eu pun mai presus de toate aceste lucruri.
Adica in ceea ce ne priveste pe noi, si ceea ce putem verifica noi este acest lucru...sa fim cinstiti, si buni voitori.
*nu vreau sa dezvolt alt subiect->
EFES 2;
4 Dar Dumnezeu, care este bogat în îndurare, pentru dragostea cea mare cu care ne-a iubit,
5 măcar că eram morți în greșelile noastre, ne-a adus la viață împreună cu Hristos (prin har sunteți mântuiți).
6 El ne-a înviat împreună, și ne-a pus să ședem împreună în locurile cerești, în Hristos Isus,
7 ca să arate în veacurile viitoare nemărginita bogăție a harului Său, în bunătatea Lui față de noi în Hristos Isus.
8 Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.
9 Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.
:thumbup:

#26
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

 zexelica, on 17th February 2010, 01:11, said:

Ce ti-e si cu matematica asta, daca la tine fac 2011 7000 - 4990 e clar...
Dar de unde cuvantul potop ca punct de reper al calcularii revenirii lui Isus?

Tu nu vezi ca te aburesti si pe tine?  :thumbup:

Deja imi esti simpatic... Daca Biblia spune ca nimeni nu stie, de ce te lansezi  in datari? Ce tu esti mai bun ca toti?  O acuzi pe EGW ca a mintit cand a spus ca Isus va reveni in 1844 si nu a venit, tu dar, ce faci? Spui adevarul? Ma indoiesc. Vi cu abureli de koine si alte chestii doar ca sa pari cult... dar din postarile tale rezulta altceva...

Asa ca recunoaste-ti greselile si pocaieste-te inaintea lui Dumnezeu... ca esti pe langa rau de tot... cine te  invata sa aberezi atat nu iti doreste binele....  Apropo, EGW a recunoscut ca a gresit... tu inca nu... asa ca EGW e mai buna ca tine in ochii mei...  :naughty:

#27
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 spiridusul_0591, on 16th February 2010, 22:55, said:

La fel cum a venit si in 2000 asa a veni si in 2011 :)
Suntem consacrati sa ne ducem crucea...nu vine nimeni sa ne scape...

28. Veniti la Mine, toti cei truditi si impovarati, si Eu va voi da odihna.

29. Luati jugul Meu asupra voastra si invatati de la Mine, caci Eu sunt bland si smerit cu inima; si veti gasi odihna pentru sufletele voastre.

30. Caci jugul Meu este bun, si sarcina Mea este usoara.”


Crezi asta ?

#28
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
O sa incep sa sterg posturile constituite integral din citate. Cred ca toata lumea are o biblie acasa sau o gaseste pe net. Sunte-ti capabili de a va exprima ideile si parerile cu propriile cuvine, bine, daca nu valea. Citatele trebuie sa vina in sprijinul propriilor ganduri nu invers

#29
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Are dreptate zexe, am calculat si eu, va veni pe 29 februarie 2011!
Se va opri in Bucegi, va vorbi cu babele si cu sfinxul si va fi internat de urgenta la psihi.

#30
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 eureur, on 17th February 2010, 15:37, said:

Are dreptate zexe, am calculat si eu, va veni pe 29 februarie 2011!
Se va opri in Bucegi, va vorbi cu babele si cu sfinxul si va fi internat de urgenta la psihi.
Gresesti, aia deja s-a intamplat in 1844 si 1846 cand coana mare a avut "viziunea" ca Hristos revine. Le-a luta si banii pe "robe de ascensiune" :lol: naivilor enoriasi :lol: :lol:
Apoi, a visat tot ea, dansa, ca este un popor pe saturn :lol: :lol: care n-a cunoscut pacatul.

Numai ca n-au internat-o, ci i-au facut statuie.

Edited by zexelica, 17 February 2010 - 15:56.


#31
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Sa inteleg din postul tau ca te deranjeaza doar a doua afirmatie a mea? In definitiv cu privire la faptul ca va veni in 2011 suntem de acord...

#32
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 eureur, on 17th February 2010, 16:03, said:

Sa inteleg din postul tau ca te deranjeaza doar a doua afirmatie a mea? In definitiv cu privire la faptul ca va veni in 2011 suntem de acord...
Nu ma deranjezi, stimabile.

#33
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
[Quote Numele de data eu_unul = 'post' = '7821646 '= '17th februarie 2010, 15:29'] [color = "Roșu"] O sa incep sa sterg integrantă din posturile constituite citate. Cred ca toata lumea Sunt o Biblie acasa sau o gaseste pe net. Sunte-ti capabili de o va exprima ideile si Parerile cu propriile cuvine, bine, daca nu Valea. Citatele Trebuie sa vina în Sprijinul propriilor ganduri invers nu [/ color] [/ quote]

[size = 2]
[color = "# 0000FF"] Desigur este programul dumneavoastra si Regulile dumneavoastra de o Gandi lucrurile. Eu Sant obisnuit cu Sabia lui Damocles deasupra multi ani si cand e vorba de Cuvantul lui Dumnezeu nu mi-e frica. Daca va deranjeaza ce spune Dumnezeu si eu subscriu aici atunci aveti mana libera.
Ce mai cauta la la Religie si spiritualitate Vorbele fara Esenta lor adica Cuvântul.

Cele bune [/ color] [/ size]

Edited by husand, 17 February 2010 - 19:57.


#34
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

 ktulu22, on 16th February 2010, 21:51, said:

M-a surprins un user care stie el tot, cand a afirmat faptul ca Isus va reveni in 2011... In ciuda faptului ca i-am propus ca sa isi demonstreze biblic afirmatia, nu a facut-o... poate daca deschid un topic ne va lamuri...

Voi ce ziceti? :notangel:
:blink:  mah "baieti"...  
Eu am incetat sa mai cred ca CEVA s-ar putea schimba in 2000 2012 2xxx  :deadtongue:  etc...
SINGURA CERTITUDINE este ca jigodiile astea ce ne conduc NE VOR LUA PIELEA de pe noi in urmatorele luni/ani  , iar noi nu vom putea face ABSOLUT NIMIC IN PRIVINTA ASTA , ca "de-aia" avem legi si jandarmi pusi pe bataie...
Recunosc : mi-as dori sa se schimbe ceva in lumea/societatea in care traim dar incet-incet revin cu picioarele pe pamant si imi dau seama in ce GROAPA CU RAHAT numita societate traim...
Sa nu credeti ca-s vreun ateu , dar m-am saturat sa-mi pun sperante false "cu ajutorul" unor indivizi ce raspandesc zvonuri NU FALSE ci de-a dreptul stupide...
va salut... :confuzzled:

#35
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

 zexelica, on 17th February 2010, 15:55, said:

Gresesti, aia deja s-a intamplat in 1844 si 1846 cand coana mare a avut "viziunea" ca Hristos revine. Le-a luta si banii pe "robe de ascensiune" :lol: naivilor enoriasi :lol: :lol:
Apoi, a visat tot ea, dansa, ca este un popor pe saturn :lol: :lol: care n-a cunoscut pacatul.

Numai ca n-au internat-o, ci i-au facut statuie.
Tu nu ai puterea de ati recunoaste greselile... si ce bani a luat?
Te oftici ca nu ai si tu statuie?

#36
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 gabigowriel, on 17th February 2010, 20:00, said:

SINGURA CERTITUDINE este ca jigodiile astea ce ne conduc NE VOR LUA PIELEA de pe noi in urmatorele luni/ani  , iar noi nu vom putea face ABSOLUT NIMIC IN PRIVINTA ASTA
Stimabile, sa lasam biserica adventista si problemele ei interne........

Edited by zexelica, 17 February 2010 - 21:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate